Βοήθεια με κουταβάκι ημερών...!!!


sofoula123

Member
20 Σεπτεμβρίου 2015
14
28
32
Σέρρες
www.facebook.com
Γειά σας! Βρήκα ένα κουταβάκι έξω από το σπίτι μου! Είναι αρσενικό και το ονόμασα Φέλιξ.

1442640204921.jpg

Πριν 2 μέρες που πήγα σε έναν κτηνίατρο μου είπε ότι είναι 15 ημερων και μου είπε να πάω σε 10 μέρες ξανά.

Δεν είχα ποτέ ξανα σκυλάκι και ειμαι λίγο άσχετη από αυτά. Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!!!!

Του κάνω αυτό με το βαμβάκι με χλιαρό νερακι. Αλλά χρειαζεται να το κάνω μόνο μετά το φαγητό? Και από ποσό και μετά είναι καλό να τον μάθω να μην τα κάνει όπου να 'ναι?

Τον ταΐζω με μπιμπερο. Αυτός στο pet shop μου είπε 4 με 6 φορές την ημέρα. Εδώ διάβασα σε ενα blog κάθε 3 ώρες και μου φαίνεται πιο λογικό γιατι το τζουτζουκακι συνεχεια πεινάει. Μου πιπιλάει το δάχτυλο και κλαίει.

IMG_20150919_165207.jpg

Αν μπορεί κάποιος να μου πει παρακαλώ ποσό να του δίνω και κάθε πότε. Ανεβάζω φώτο με αυτά που γράφει στην σκόνη.

IMG_20150920_142026~01.jpg

Κάτι ακόμα. Πριν που έκλαιγε δεν είμαι σίγουρη αν εκλεγε επειδή πεινούσε ή επειδή βγάζει δοντακια. Να του πάρω κάτι για τα δοντακια ή είναι μικρό ακόμα?

Αυτά προς το παρόν... :p
Ευχαριστώ πάρα πολύ! :)
 

Attachments



Nikolr

Active Member
25 Αυγούστου 2015
29
25
28
Ααααχ ψυχή μου.. μπράβο σου που το έσωσες ακόμα και τόσο δύσκολο που είναι που είναι τόσο μικρό...και εμένα πιο λογικό μου φαίνεται κάθε 3-4 ώρες...και μην του δίνεις πολύ ποσότητα,για μικρόσωμο προς μεσαίο το βλέπω...θα σου πουν και οι πιο έμπειροι! Να ναι καλά το γλυκάκι,κι εσύ θα χρειαστείς πολύ υπομονή!!
 






sofoula123

Member
20 Σεπτεμβρίου 2015
14
28
32
Σέρρες
www.facebook.com
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Αν του δίνω ας πούμε από 55-60ml ανά τρεις ώρες ειναι καλά?

Στην αρχή που το τάιζα με σύριγγα, του έδινα 40ml. Τωρα με το μπιμπερο του δίνω περίπου 60ml και όταν τελειώνει θέλει κι άλλο!!!!

Κλαίει αυτός, κλαίω και εγώ!!!! Με χίλια ζόρια κρατιέμαι να μην του δώσω κι άλλο για να μην τον σκασω.

Πείτε μου σας παρακαλώ αν κάνω κάτι λάθος!!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
δωσε το κουταβι να πιει όσο γάλα θέλει να πιει, λες και οι θηλές της μάνας του θα έβγαζαν με το σταγονόμετρο. Αυτή τη στιγμή παλεύεις να το κρατήσεις στη ζωή, δε σε νοιαζει αν θα παχύνει. Να το ζυγίζεις συχνά για να το καταλάβεις εγκαίρως αν χάνει κιλά ή αν παίρνει ασυνήθιστα πολλα.

Εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρει ο μπόμπιρας και να ανταμειφθουν οι κόποι σου.
 


sofoula123

Member
20 Σεπτεμβρίου 2015
14
28
32
Σέρρες
www.facebook.com
Δεν είναι το θέμα μην παχύνει! Μην πάθει τίποτα από το πολύ γάλα φοβάμαι! Η κοιλίτσα του φουσκώνει!

Σας ευχαριστώ όλους για τις υπέροχες ευχές σας!
Μακάρι να είναι καλά και ευτυχισμένος ο Φέλιξ!!!!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δεν είναι το θέμα μην παχύνει! Μην πάθει τίποτα από το πολύ γάλα φοβάμαι! Η κοιλίτσα του φουσκώνει!

Σας ευχαριστώ όλους για τις υπέροχες ευχές σας!
Μακάρι να είναι καλά και ευτυχισμένος ο Φέλιξ!!!!
Μήπως χρειάζεται να του τρίβεις συχνότερα την κοιλιτσα για να ανακουφίζεται αφού φουσκώνει όπως λες;

Συνήθως τα κουτάβια ξέρουν μεχρι που να φάνε, όσες φορές εχω φροντίσει νεογέννητα, οταν δεν ήθελαν αλλο απλα σταματούσαν να ρουφάνε.
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Επίσης, από σκουλήκια πώς πάτε; Μήπως γι αυτό σου φαίνεται πρησμένη η κοιλίτσα του.
Κατα τ αλλα συμφωνώ με τη vas, ας το να φάει το μωρό και να λες καλά που έχει και τέτοια όρεξη για φαγητό
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Από μωρά γατάκια που ξέρω, σημασία δεν έχει πόσο τρώνε (όταν φουσκώνουν σταματάνε) αλλά να... βγάζουν όσο τρώνε!! :p
Ο κτηνίατρος δεν σου εξήγησε αναλυτικά? Εγώ προσωπικά θεωρώ πως σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να ναι αναλυτικοί και ανοιχτοί σε ερωτήσεις, ακόμα και από τηλεφώνου. Αν όχι, ίσως καλό θα ήταν να επισκεφτείς και αλλον κτηνίατρο...
Καλή δύναμη και φιλάκια στο μωρό..
 
  • Like
Reactions: sofoula123


sofoula123

Member
20 Σεπτεμβρίου 2015
14
28
32
Σέρρες
www.facebook.com
Του τριβω συχνα την κοιλιτσα!
Κάνει κανονικά κακάκια και τσισάκια! Όλη μέρα αυτά καθαρίζω! :)

Είναι πολύ φαγανίτσα!!!
Δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει αν δεν τελειώσει και του πάρω το μπιμπερο. Τωρα του δίνω όσο λέει στο κουτάκι με την σκόνη. Να δοκιμασω να του δώσω παραπάνω όμως. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι από το πολύ φαγητο?

Για εμβόλια και χαπάκια, όταν το πήγα μου είπε ο κτηνίατρος να πάω μετά από 10 μέρες γιατί είναι πολύ μικρό. Άλλες 5 μέρες έμειναν!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμβολια γινονται πολυ πιο αργα- το νοριτερο στης 6 εβδωμαδες.
Εμενα παντος μου φαινεται μεγαλητερο απο 15 ημερων- αφου στεκεται μια χαρα στα ποδια του.
Τσισα και κακα κανει και μονος του η μονο οταν τον τριβεις?
Δοντακια εχει?? Εαν ναι, μπορεις να του δωσεις και μουλιασμενη starter κροκετουλα η απαχο κιμα
μοσχαρισιο.
Και με το γαλα συμφωνω με τους αλλους-δοστου οσο θελει!

Εμεις τωρα μεγαλωσαμε γατακι με μπιμπερο και ειχε γινει σαν βουδας, ακομα και μετα απο αποπαρασιτωση- αλλα απο οταν εγινε πιο κινητικος και τρεχει στην πιλοτη και παιζει και με τα αλλα γατια, αδυνατησε αρκετα.
 
  • Like
Reactions: sofoula123


sofoula123

Member
20 Σεπτεμβρίου 2015
14
28
32
Σέρρες
www.facebook.com
Έτσι μου είπε ο κτηνίατρος. Δεν ξέρω. Τι να πω.

Την πρώτη-δευτερη μέρα έκανε μόνο όταν τον ετριβα. Τωρα κάνει και μόνος του.

Έχει αρκετά δοντακια. Πρέπει να βγαίνουν και αλλά γιατί όταν μου δαγκώνει το δάχτυλο ηρεμεί.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Νομιζω οτι ειναι μεγαλυτερο απ οσο νομιζεις....
Να σου ζησει.

Δωστου να φαει κ μην βιαστεις με εμβολια.....
 
  • Like
Reactions: sofoula123


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εφοσον εχει δοντια, δοστου και μουλιασμενη κροκετα starter.

Εμενα η κουταβα μου ηταν 18 ημερων οταν την πρωτοειδα- και τοτε δεν στεκοταν καν στα ποδια της- μονο τσουλιοταν στην κοιλια- και ολα τα αδελφια της το ιδιο. Για αυτο λεεω οτι μου φαινεται πιο μεγαλο, επειδη ηδη στεκεται μια χαρα ( στην φωτο τουλαχιστον).
 


sofoula123

Member
20 Σεπτεμβρίου 2015
14
28
32
Σέρρες
www.facebook.com
Αυτός ο κτηνίατρος... Τι να πω!
Και του είπα ότι έχω πρώτη φορά σκυλάκι γενικά και είναι και πολύ μικρό και ήμουν πολύ αγχωμένη αλλά ούτε μια συμβουλή. Τίποτα!
Να είναι καλά το Internet.

Κάτι άλλο. Έχει κανένα μισάωρο που αναπνέει δυνατά. Σαν λαχάνιασμα κάτι αλλά με κλειστό στόμα. Έχει μισή ώρα που κλαίω!!! Ας μου πει κάποιος άγιος άνθρωπος τι να κάνω τέτοια ώρα που δεν έχει κτηνίατρο!!!!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις τηλ μια εφημερευουσα κλινικη η ενα κτηνιατρειο που ειναι ανοιχτο 24ωρες κ να πεις τι εχει......

Εκτος απο το "αναπνεει δυνατα" που απο μονο του δεν λεει κατι, εφαγε; εκανε την αναγκη του; ειναι ανησυχο; κινειται κανονικα κ ανταποκρινεται αν το φωναξεις;

Να ξερεις σε καθε περιπτωση οτι ο πανικος ειναι κακος συμβουλος.
 
  • Like
Reactions: sofoula123


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Μόνο κτηνίατρος μπορεί να σου πει με υπευθυνότητα και αφού το εξετάσει.
Θα σου σύστηνα να μην ανησυχείς, μπορεί απλά να ....... ροχαλίζει ή να βλέπει ένα ωραίο όνειρο !!!
Ανησυχούμε μόνο αν υπάρχει δυσφορία, αδυναμία, δυσκολία στην αναπνοή.

Υ.Γ. Ο δικός μου ροχάλιζε όταν έτρωγε πολύ πριν κοιμηθεί το βράδυ γιατί το στομάχι του πίεζε το διάφραγμα. Σταμάτησε το ροχαλητό όταν του έβαζα λιγότερο φαγητό. Μήπως τον τάϊσες πολύ ;
 
  • Like
Reactions: sofoula123


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Hyperventilating?

Ειλικρινα δεν ξερω που μπορεί να οφειλεται...

Απλα εχε κατα νου οτι εφοσον ειναι σε εγρήγορση, εχει ορεξη να παιξει να φάει,να πιει ειναι μια χαρα.

Παρακολουθα τον κ αμα συνεχίσεις να αισθάνεσαι ετσι (τρομοκρατημενη αποτι καραταλαβαινω παρε τφ τον κτηνιατρο)
Οσο μπορεις ομως προσπαθησε να χαλαρωσεις
 
  • Like
Reactions: sofoula123