Βοήθεια με κτηνίατρο


Gloria26

New Member
1 Φεβρουαρίου 2017
4
0
28
Γεια σας παιδια! Ειμαι καινούργια στο φόρουμ και σύντομα θα γίνω και καινούργια σκυλομαμα :p Σε λιγο καιρο θα αποκτήσω ενα κουτάβι westie αλλα επειδή ειμαι γενικα αγχώδης τύπος προσπαθώ να λύσω όσα περισσότερα θέματα και απορίες με τρώνε πριν το αποκτήσω ώστε να ειμαι έτοιμη! Επειδή ξερω οτι ειναι πολυ σημαντικά τα πρώτα εμβόλια που θα κανει το κουτάβι χρειάζομαι τη συμβουλή σας σε κατι. Ειμαι φοιτήτρια στη Θεσσαλονίκη και ψάχνω για κτηνίατρο. Ειμαι έτοιμη προφανώς να διαθέσω χρήματα για το κουτάβι μου απλα σαν φοιτήτρια θα προτιμούσα να βρω κατι οσο το δυνατόν οικονομικότερο! Αν μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον κτηνίατρο με καλές τιμές θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!:D
Υ.Σ. Δεν ξερω κατα ποσό επιτρέπεται να αναφερθούν ονόματα κτηνιάτρων στο φόρουμ οποτε αν μπορείτε στείλτε μου προσωπικό μήνυμα
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλώς ήρθες, από που το westie? από το εκτροφείο της Χίου?
Καλώς να το δεχτείς !
Νομίζω η καλύτερη περίπτωση για σένα θα είναι η Κτηνιατρική Κλινική της ΑΠΘ (εδώ το link: http://www.vet.auth.gr/πληροφοριεσ/ενημερωση-κοινου-για-τισ-κλινικεσ/ )

Έχουν πολύ καλές τιμές απλώς ίσως περιμένεις λίγο παραπάνω.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Gloria26

New Member
1 Φεβρουαρίου 2017
4
0
28
Ευχαριστω πολυ για την απάντηση!!:D Το westie ειναι παραγγελία απο κτηνίατρο απο το εξωτερικό! Για την κτηνιατρική ήξερα απλα είχα ακουσει κάποτε οτι δεν διαφεραν ιδιαίτερα οι τιμές απο ιδιωτικό κτηνιατρείο και πως οι εγκαταστάσεις δεν ηταν και στην καλύτερη κατάσταση! Αλλα δε ξερω ίσως να χει βελτιωθεί τωρα η κατάσταση; Ευχαριστω και παλι!:LOL::)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το westie ειναι παραγγελία απο κτηνίατρο απο το εξωτερικό!
Δηλαδή εμπιστεύτηκες σε άλλον τόσο σοβαρή απόφαση? Και αν το κουτάβι δεν είναι από εκτροφείο αλλά από puppy mill? Και έχουμε και τόσο καλό εκτροφείο στην Ελλάδα, κρίμα (όχι, δεν κάνω διαφήμιση, δεν τη ξέρω καν τη γυναίκα)
 


Gloria26

New Member
1 Φεβρουαρίου 2017
4
0
28
Δηλαδή εμπιστεύτηκες σε άλλον τόσο σοβαρή απόφαση? Και αν το κουτάβι δεν είναι από εκτροφείο αλλά από puppy mill? Και έχουμε και τόσο καλό εκτροφείο στην Ελλάδα, κρίμα (όχι, δεν κάνω διαφήμιση, δεν τη ξέρω καν τη γυναίκα)
Ο κτηνίατρος απο όπου το παρηγγειλα ειναι χρονια γνωστός μας απο την πόλη μου! Ειναι πολυ έμπιστος και τίμιος άνθρωπος! Δεν θα εμπιστευόμουν αλλο..
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ο κτηνίατρος απο όπου το παρηγγειλα ειναι χρονια γνωστός μας απο την πόλη μου! Ειναι πολυ έμπιστος και τίμιος άνθρωπος! Δεν θα εμπιστευόμουν αλλο..
οκ, δεκτό, ρώτα τον, σε παρακαλώ, να σου πει το όνομα του εκτροφείου - με ενδιαφέρει :)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ρε παιδιά ...τώρα από την εμπειρία σας εδώ τόσα χρόνια.....πόσες πιθανότητες λέτε να έχει πάρει το κουτάβι ο ντοκ από εκτροφείο; (και δεν αμφισβητώ την τιμιότητα του γιατρού...αλλά έχω επιφυλάξεις ως προς τις γνώσεις του σε σχέση με τα εκτροφεία.....ελπίζω στη διάψευση μου )
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Tα περισσοτερα ειναι απο μεσαζοντες,περναει απο το κτηνιατρειο αφηνει την καρτα του και οταν χρειαστει ο ντοκ παιρνει τηλ και παραγγελνει.
Αφηνουν και τιμοκαταλογο βεβαια!
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ρε παιδιά ...τώρα από την εμπειρία σας εδώ τόσα χρόνια.....πόσες πιθανότητες λέτε να έχει πάρει το κουτάβι ο ντοκ από εκτροφείο; (και δεν αμφισβητώ την τιμιότητα του γιατρού...αλλά έχω επιφυλάξεις ως προς τις γνώσεις του σε σχέση με τα εκτροφεία.....ελπίζω στη διάψευση μου )
Ασε μας κουκλίτσα μου!

Νέοι άνθρωποι, εν έτη 2017 [επαναλαμβάνομαι τον τελευταίο καιρό] και συντηρούν / χρηματοδοτούν, τέτοιο εμπόριο!!!!!!! Ημαρτον!!!!!!!!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μου κανει εντυπωση που καποιος αποφασιζει να αγορασει σκυλακι και ψαχνει οικονομικο κτηνιατρο για τα εμβολια που ειναι απο τα λιγοτερα που θα πρεπει να δωσει κανεις για το σκυλο του.
Ποσο να γλυτωσεις 10 ευρω?
Σαν να αγνοει ολα αυτα που θα χρειαστει να πληρωσει για το σκυλο......
 






Gloria26

New Member
1 Φεβρουαρίου 2017
4
0
28
Παιδια παιδια ηρεμία...καταρχην θελω να σας διαβεβαιώσω πως ειμαι απόλυτα συνειδητοποιημένη ως προς το τι χρειάζεται ενα σκυλί και απο άποψη χρημάτων και απο άποψη φροντίδας και χρόνου! Επειδή ειμαι άνθρωπος που για πολλα χρονια ηθελε σκυλο και επιτέλους τωρα θα γινει το όνειρο πραγματικότητα και επειδή πιστεύω πως οι Έλληνες ειδικα είμαστε βαθύτατα αμάθεις ως προς το θεμα της αγοράς και φροντίδας ενός σκύλου ειμαι ηδη στο τρίτο βιβλίο εκπαίδευσης σκύλου και εχω διαβάσει άπειρες σελίδες στο Ίντερνετ σχετικά με το θεμα..δεν θελω να αγοράσω ενα σκυλί και μετα να μην ξερω τι να κάνω. Τωρα ως προς το θεμα του κτηνιάτρου ρώτησα για οικονομικό γιατι μου εχει τύχει να παω σε κτηνίατρο χάμστερ για εξέταση και ο άνθρωπος μου ζήτησε 10€ και μου έδωσε και ουσιαστικές συμβουλές και μου εχει τύχει να παω σε κτηνίατρο παπαγαλακι το κοίταξε μου είπε οτι ειναι μια χαρά και μου ζήτησε 20 και δεν ηταν καν αυτο που με πειραξε! Αφου τον ρώτησα "σας οφείλω κατι;" περιμένοντας να μου πει το ποσό αυτος γυρνάει με ύφος λες και τον είχα κλέψει "προφανώς και μου οφείλεις!" Ξερω οτι το οικονομικό δεν μπορείς να το αποφύγεις απλα θελω και ο αλλος να ειναι και λιγο άνθρωπος και να μην σε βλέπει σαν πορτοφόλι μονο! Αυτο που ζητάω ειναι ένας κτηνίατρος που αγαπάει τα ζώα και να αισθάνομαι οτι του δίνω τα λεφτά γιατι τα αξίζει! Αλλα ναι αν μπορω να βρω ενα κτηνίατρο ο οποίος για ενα εμβόλιο θα μου πάρει 20 αντί για 30 θα τον προτιμούσα. Τωρα ως προς τον κτηνίατρο που θα μου φέρει το κουτάβι καθώς εχει φίλο κτηνίατρο στο εξωτερικό θα του στείλει το κουτάβι απο ενα meurig kennels στην Ουαλία ειναι..εχει και σελίδα το Ίντερνετ άμα ενδιαφέρεστε.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αμα σου φαινεται εσενα οκ το εκτροφειο εμενα μου περισσευει...

Εχουμε διαθεσιμα αυτα,κανουν τοσο,εχουν χαρτια και γεια σας.
Ουτε γονεις,ουτε εξετασεις ουτε τιποτα.
Εχουν και ντιζαινατα βεβαια:rolleyes:
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Αμα σου φαινεται εσενα οκ το εκτροφειο εμενα μου περισσευει...

Εχουμε διαθεσιμα αυτα,κανουν τοσο,εχουν χαρτια και γεια σας.
Ουτε γονεις,ουτε εξετασεις ουτε τιποτα.
Εχουν και ντιζαινατα βεβαια:rolleyes:
Κανονικό οικογενειακό super market όπως συστήνονται και οι ίδιοι
 






zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Εχει σημασία αν επιλέγοντας κτηνίατρο φροντίζεις περισσότερο για την τσέπη σου ή για το ζώο σου. Προσωπικά προτιμώ να δώσω 10-20 ευρώ παραπάνω αρκεί να είναι αξιος εμπιστοσύνης ο γιατρός. Επίσης η ερώτηση που αρμόζει είναι "τι σας οφείλω" κι όχι "σας οφείλω κάτι;" Γιαυτό εισέπραξες και τέτοια απάντηση.
Τώρα ως προς τον τρόπο απόκτησης...προτείνω να κάνεις περισσότερη έρευνα για να συνειδητοποιήσεις μερικά πράγματα παραπάνω.
Ναι οι καιροί είναι δύσκολοι. Ναι θέλουμε σκύλο. Τα βάζουμε κάτω, αξιολογούμε και απαντάμε στον εαυτό μας για το τι είμαστε διατεθιμένοι να κάνουμε και πόσο πιο σωστό θα είναι.
 
  • Like
Reactions: Orilis and bat-iris