Βοήθεια με σοβαρή περίπτωση


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
κι εμεις ρεναλ της δινουμε και εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα,τι αλλο της δινεται?καποιο δεσμευτικο του φοσφωρου? καποιο συμπληρωμα?με το ουροποιητικο πως τα παει
? ποσο καιρο συμβαινει αυτο?εννοω πριν ποσο καιρο εγιναν οι εξετασεις και ειχε αυτες τις τιμες?οταν λες ορους?υποδωρια τυπου αιμοκαθαρθη αλλα σε σκυλο λογο της νεφρικης? ορο καθε ποτε κανετε?σορρυ που σε μουρλαινω σε ερωτησεις αλλα για να καταλαβω.
 




manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Προς το παρόν δίνω τα παρακάτω...
Βιταμίνη C της Health Power
Βιταμίνη E της Eviol
Βιταμίνη Ω3-Ω6-Ω9 της Health Power
Nephrosolid της A.Vogel

Ευχαριστω για το link
 




manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
H κρεατινινη εκτινάχτηκε στο 6,2. Έπαιρνε αντιβίωση για λοιμώξεις στα νεφρά και μέσα σε 5 μέρες από 3,4 πήγε στο 6,2. Στις αρχές της δύσκολης περιόδου πήρε για μια βδομάδα πάλι αντιβίωση και από 1,5 πήγε στο 2,8...Οπότε σταματήσαμε την αντιβίωση...Δίνουμε κι άλλα εναλλακτικά σκευάσματα, και ελπίζουμε.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν το zylapour βλάπτει τα νεφρά.
Αλλού διαβάζω ότι βοηθάει, αλλού ότι βλάπτει...
Οι οδηγίες λένε ότι σπάνια μπορεί να προκαλέσει πέτρα στα νεφρά.
Κάποιος που να γνωρίζει;
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Δώσαμε τη μάχη μας και δυστυχώς χάσαμε...
Ο Κανελλάκος έφυγε...

Μόλις ηρεμήσω θα γράψω τι χρησιμοποιήσαμε αυτό το καιρό
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κριμα.....καλο ταξιδι να εχει! Τουλαχιστον το παλεψατε κι εφυγε σε καλα χερια


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Kαλό του ταξίδι :(
Μακάρι όλα τα σκυλιά να είχαν τόση φροντίδα. Κουράγιο και σε εσάς!
 




manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Μέχρι πριν από λίγο καιρό δεν είχα το σθένος να διαφωνήσω με τη κτηνίατρο για κάτι.
Δεν είχα εμπιστοσύνη στις γνώσεις μου, δεν το έψαχνα κιόλας πολύ και ακολουθούσα. Ε, γιατρός είναι...
Και δεν έπαιρνα και 2η γνώμη. Βλέπετε είχα καταλήξει εκεί μετά από πολλές εναλλαγές και ένιωθα ανακουφισμένος.

Ο Κανέλλος δε τα πήγαινε τα φάρμακα. Ο οργανισμός του...Άργησα να το καταλάβω.
Όταν 10 μήνες μετά το πρώτο Milteforan άρχισαν τα παρατράγουδα, τέθηκε θέμα για Glucantine. Από ένστικτο και μόνο φοβήκα για τα νεφρά του. Εκεί ρώτησα 2-3 γνώμες παραπάνω. Όλοι οι κτηνίατροι είπαν ναι. Χωρίς να ξέρουν όμως όλο το ιστορικό, και προπάντως τον ίδιο τον Κανέλλο. Τελικά Glucantine δεν κάναμε. Πήγαμε σε δευτερο Milteforan, με τα αποτελέσματα να μην είναι ενθαρυντικά. Ανέβηκε λίγο, αλλά....Περνάνε 2 μήνες και αποφασίζω να του δώσω το Leishguard. Ενίσχυση του ανοσοποιητικού, 3 γιατροί είπαν ναι, οπότε όλα οκ...

Τότε άρχισε η άσχημη περίοδος. Στις 4-5 πρώτες μέρες έκανε διάρροιες...Τις 2 πρώτες μέρες δε μου έκανε εντύπωση, γιατί είχε θέμα με το εντερικό του...Οι διάρροιες όμως συνεχίστηκαν...Τελος ενώ είχε πέσει αρκετά ο οργανισμός του,
ξύπνησα και άρχισα να το ψάχνω, και να τρελαίνομαι στο googlarisma και στο διάβασμα.

Έχω αλλάξει ήδη κτηνίατρο και κάνω 60 χλμ πήγαινε-έλα για 20 μέρες για τους ορούς. Μετά αραιώσαμε λίγο. 1-2 φορές τη βδομάδα. Είχα ακούσει τα καλύτερα, το έψαχνε ομοιοπαθητικά και μου έκανε κλικ σαν άνθρωπος. Μου ζήτησε να κάνουμε εξετάσεις που η προηγούμενη δεν είχε ζητήσει ποτέ. Και ίσως αν τις είχαμε κανει, ο Κανέλλος να ήταν ακομα μαζί μας.
Όμως ούτε αυτή ήξερε τον Κανέλλο...

Κάποια στιγμή η κρεατινίνη, από 4,6 έπεσε στο 3,5 με τους ορούς. Έπρεπε να καταπολεμήσουμε τις λοιμώξεις που είχε στα νεφρά. Οπότε πρότεινε αντιβίωση στον ορό. Σε 5 μέρες η κρεατινίνη εκτινάχθηκε στο 6,2. Αμέσως λέω τέρμα η αντιβίωση. Τον πειράζει. Δε το δέχτηκε, όπως δε το δεχόταν κι η προηγούμενη κτηνίατρος σε μια παρόμοια περίπτωση, στην αρχή του προβλήματος. Ιατρικά μπορεί να μη στέκει, αλλά “Κανελλικά”, έστεκε. Της δείχνω ξανά τις εξετάσεις με τη σειρά και της εξηγώ, ότι τις 2 φορές που πήρε αντιβίωση, σε 5 μέρες η κρεατινίνη εκτινάχθηκε στα υψη. Εκεί από αποφασίσαμε να σταματήσουμε όλα τα φάρμακα, εκτός του Zylapour. Συνεχίσαμε μόνο τις βιταμίνες και τα φυτικά σκευάσματα. Η κρεατινίνη πέφτει στο 4,9 και τα νεφρά είχαν ξεπρηστεί, οπότε λέμε να σταματήσουμε τους ορούς και να δούμε πως παει. Μετά από 5 μέρες, η κρεατινίνη είχε πάει στο 11. Εκεί κατάλαβα, πως ήταν θέμα χρόνου πλέον. Μετά από 1 βδομάδα πήγε στο 13. Δε ξανακάναμε εξετάσεις.
Μέχρι και τις τελευταίες στιγμές το πάλευε....Με 13 κρεατινίνη και παίζαμε με το μπαλάκι. Για 2-3 λεπτά για να μη κουραστεί. Σε βόλτα εκτός από τις τελευταίες 2 μέρες δεν είπε ποτέ όχι. Μικρές πάλι, αλλά πάντα με όρεξη.
Δε το πίστευε κανείς ότι είχε τοσο υψηλή κρεατινίνη. Η κτηνίατρος είπε ότι πλέον είχε μάθει να ζει με το πρόβλημά του. Γιατί πήγαινε πολύ πίσω, κι όχι τους τελυταίους 2 μήνες που το πήραμε χαμπάρι. Επίσης ότι βοηθήθηκε από όλα αυτά που του έδινα τον τελευταίο καιρό...

Κάποια στιγμή η mareco είπε ότι ήταν τυχερός που τον μάζεψα. Από αυτή την άποψη ήταν...Αλλά δυστυχώς, ήμουν πάντα ένα βήμα πίσω από τις εξελίξεις....Γι αυτό καλά τα φυτικά συμπληρώματα, αλλά πρέπει να προλαβαίνουν τα προβλήματα...Αλλιώς δε μπορούν να βοηθήσουν και πολύ.

Ο πραγματικά τυχερός στην όλη υπόθεση, ήμουν εγώ. Πραγματικά έζησα απιστευτες στιγμές χαρας και ευτυχίας. Κι όπως καθε ζωντανό που πέρασε από τη ζωή μου, μου διδαξε πάρα πολλά. Κι όσο πιο πολύ δένεσαι με το φίλο σου, τόσο πιο πολλά μαθαίνεις. Κι όσα πιο πολλά μαθαίνεις, τόσο πιο πολύ πονάς στο τέλος.

Εμπιστευτείτε το ένστικτό σας. Όχι το μυαλό....
Διαφωνείστε με τον κτηνίατρο. Να μάθουν κι αυτοί να μας ακούνε...Εμείς ξέρουμε καλύτερα τους φίλους μας. Αυτοί πηγαίνουν βάσει βιβλίων. Η ζωη δεν είναι μόνο θεωρίες και βιβλία....
Νιώστε το φίλο σας...Δε μιλάνε, αλλά δείχνουν. Και δείχνουν πολλά...
Ψάξτε, διαβάστε, ενημερωθείτε....

Anima Strath
UrinoVet - Βοηθάει το ουροποιητικό
Uva Ursi - Αντιμετώπιση ουρολοιμώξεων
Nephrosolid - Ενίσχυση νεφρών
Κουρκουμάς - Ενίσχυση νεφρών
Τσάι από Ολλανδία - Διώχνει τις τοξίνες (αν θελετε όνομα, να το βρω, δε το θυμάμαι)
Βιταμίνη Ε και C
Βιταμίνη Ω3 - 6- 9
Κάθε πρωί ζωμό βιολογικής πατάτας - Βοηθάνε τα νεφρά

Χρησιμοποιήσαμε κι ένα ομοιοπαθητικό, χωρίς βέβαια να τελειώσει τη θεραπεία. Δε πρόλαβε. Δε το αναφέρω, γιατί τα ομοιοπαθητικά είναι δηλητήριο. Μη πάρει κάποιος πρωτοβουλία από μόνος του....

Ειδική διατροφή από τη 2η κτηνίατρο που τον πήγα. Πολλοί υδατάνθρακες, λίγα λίπη, λίγες πρωτείνες, φρούτα και λαχανικά. Ειδικά μούρα που βοηθάνε το ουροποιητικό.

Θα συνεχίσω να κάνω 60 χλμ για τα άλλα σκυλιά μου...
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Έκανες παραπάνω από όσα μπορούσες ήδη. Το είπες και μόνος σου: κτηνίατρος δεν είσαι κι όμως έκανες τόσα. Γιατί προσπάθησες τόσο να τον καταλάβεις.

Καλό του ταξίδι, πάντα επιμένω σε τέτοιες περιπτώσεις αγάπης και φροντίδας ότι ήταν και τα δύο μέρη τυχερά για τη γνωριμία και τη συμβίωση.

Σα συμμετέχουσα στο φόρουμ σε ευχαριστώ πολύ για το τελευταίο σου ποστ. Αχρείαστο να ναι, όταν και σε όποιον το χρειαστεί είναι μεγάλη βοήθεια.

Όταν μπορέσεις, αν μπορείς να αναφέρεις λεπτομέρειες της ειδικής διατροφής (τρόφιμα, αναλογίες), θα ήταν νομίζω χρήσιμες.

Α και κυρίως, δε μπορώ να σε ευχαριστήσω αρκετά που μου θύμισες αυτό:
Εμπιστευτείτε το ένστικτό σας. Όχι το μυαλό....
Διαφωνείστε με τον κτηνίατρο. Να μάθουν κι αυτοί να μας ακούνε...Εμείς ξέρουμε καλύτερα τους φίλους μας. Αυτοί πηγαίνουν βάσει βιβλίων. Η ζωη δεν είναι μόνο θεωρίες και βιβλία....
Νιώστε το φίλο σας...Δε μιλάνε, αλλά δείχνουν. Και δείχνουν πολλά...
Ψάξτε, διαβάστε, ενημερωθείτε....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Πολύ καλό ποστ!!! Σε όλα τα επίπεδα. Και αυτή είναι η αξία ενός φόρουμ. Να μεταφέρουμε τις εμπειρίες μας και τις καλές και τις κακές, προς όφελος άλλων.

Ελπίζω ότι δεν κατηγορείς τον εαυτό σου για τίποτα. Επιμένω, ότι ο Κανέλλος ήταν ένας πάρα πολύ τυχερός σκυλάκος. Η φροντίδα και η αγάπη που του πρόσφερες τόσο απλώχερα, είναι αξίες ανυπολόγιστες. Σου εύχομαι, να σταματήσει γρήγορα η καρδιά σου, να πονάει τόσο.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Χαίρομαι πάρα πολύ που τις τελευταίες μέρες της ζωής του τις πέρασε με κάποιον που τον αγαπούσε και τον φρόντιζε τόσο πολύ: είναι μοναδικό και ανεκτίμητο δώρο αυτό και για τους δυο σας...
Να είσαι πάντα καλά και να μοιράζεσαι αυτή τη μεγάλη αγάπη που έδωσες και έλαβες. Σ' ευχαριστούμε που μοιράστηκες την ιστορία του Κανέλλου μαζί μας, ενώ συνεχίζω και να πιστεύω και να ελπίζω ότι εκεί που είναι θα παίζει και θα τρέχει (και θα τρώει!) σαν τρελός, παρέα με τα δικά μας αγαπημένα παιδιά...
 
Last edited:


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Μετά από πολύ καιρό ξέθαψα, τη διατροφή του Κανέλου. Από αύριο ξεκινάμε την ίδια διατροφή με το κανούργιο μέλος της παρέας, τον Μάνυ...

Είπα λοιπόν να την γράψω εδώ...

Είναι για σκυλιά περίπου στα 15-16 κιλά, στις 1400 θερμίδες

Όλες οι ποσότητες είναι ανά ημέρα.

Πρωτείνες 40γρ : κοτόπουλο, γαλοπούλα, cottage cheese FAGE, ανθότυρο ανάλατο, αυγό

Λίπη 30γρ : βούτυρο γάλακτος τύπου Κέρκυρας ανάλατο, μαργαρίνη, άλλα φυτικά έλαια

Υδατάνθρακες 250γρ : ρύζι, ψωμί, κράκερς, πτι-μπερ ή μιράντα, κινόα - σίκαλη, τραχανάς γλυκός ανάλατος, μακαρόνια

+καρότο, κολοκύθι, αρακά, ντομάτα
+ 1 κουταλιά γλυκού μυλόξυδο, φρούτα (κράνα βοηθάνε πολύ)

Εννοείται πως όποιος αποφασίσει για τον οποιοδήποτε λόγο να ακολουθήσει τη δίαιτα αυτή, το κάνει με δική του ευθύνη...
Τα ζώα μας είναι σαρκοφάγα....Αυτή είναι δίαιτα για συγκεκριμένες καταστάσεις... ;)
 




deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
Δώσαμε τη μάχη μας και δυστυχώς χάσαμε...
Ο Κανελλάκος έφυγε...

Μόλις ηρεμήσω θα γράψω τι χρησιμοποιήσαμε αυτό το καιρό
καλο ταξιδι στο φιλαρακο σου
λυπηθηκα πολυ...πραγματικα,ειχα να μπω καιρο και τωρα το διαβασα,
μπραβο για την προσπαθεια σου,παντα αξιζει να παλευεις μεχρι και το τελευταιο λεπτο(οπως θα εκανε και εκεινος για εσενα...) και στο τελος αυτο ειναι που πραγματικα εχει σημασια,
δυστηχως τα τελευταια 2 χρονια εχω χασει 3 "φιλαρακια" μου και τωρα αρχιζω να καταλαβαινω πως οσο και να θελουμε δυστηχως η ευτυχως η ζωη θα παρει το δρομο που θελει αυτη,για ολους μας ισχυει αυτο,και διποδους και τετραποδους :p.....
τυχεροι εισασταν και οι δυο που "πεσατε" ο ενας πανω στον αλλο.. να σαι καλα.
 


θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
Manin, αν πρόκειται για σκύλο πάλι με υψηλό επίπεδο ηπατικής και νεφρικής ανεπάρκειας μόνο η διατροφή είναι ικανή να βελτιώσει τις κακές τιμές! Όσο λοιπόν κ αν θέλετε να "ξυπνήσετε" το ανοσοποιητικό του για να καταπολεμήσει το παράσιτο, πρώτο σας μέλημα θα πρέπει να είναι η κατάσταση των νεφρών μιας κ η κατάσταση είναι λίγο πολύ vice versa.
Η δική μου γνώση περιορίζει την ύπαρξη υδατανθράκων μόνο σε ρύζι/μακαρόνια, απαγορεύει το ψωμί κ κάθε συναφές-μπισκότα/παξιμάδια(νάτριο), λίπη απαγορεύονται έστω κ φυτικά κ επιτρέπονται μόνο μέσω ψαριού(με σύνεση λόγω φωσφόρου), φρούτα/λαχανικά ομοίως (υπερκαλιαιμία) δυστυχώς κ τέλος από το αυγό επιτρέπεται μόνο το ασπράδι! Κ όλα αυτά με ταυτόχρονη λήψη κάποιου σκευάσματος για δέσμευση φωσφόρου.
Αν κοιτάξετε λίγο τις συνιστώμενες δίαιτες για νεφροπαθείς ασθενείς-ανθρώπους θα βρείτε πάρα πολλές πληροφορίες.
Συγχαρητήρια για την πράξη σας, καλή επιτυχία και κουράγιο σας εύχομαι..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf