Βοήθεια στο ψάξιμο για Japanese Akita


yositosi

Active Member
21 Οκτωβρίου 2013
35
0
Χαιρετώ την παρέα σας και μετά από μπόλικη ανάγνωση στις διάφορες ενότητες θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας. Είμαι στην αναζήτηση για ένα ακιτάκι... αλλά μπορώ να πω ότι ήδη έχω χαθεί και κάπου εδώ χρειάζομαι βοήθεια.

Σαν πρώτο βήμα απέκλεισα μετά από όσα διάβασα την επιλογή του "pet-shop" για τους γνωστούς λόγους...

Εχοντας πλεον καταλήξει στην επιλογή του εκτροφείου θα ήθελα να με καθοδηγήσετε για να μην καταλήξω να "πιαστώ κώτσος" καθότι δεν το κατέχω ΚΑΘΟΛΟΥ το όλο θέμα, και επομένως αν κάποιος μου κάνει καλό "marketing" με βλέπω να την πατάω!

1. Γνωρίζει κάποιος να μου πει σε τι εύρος παίζουν ρεαλιστικά οι τιμές από εκτροφεία? (τονίζω ότι ψάχνω για ένα pet, και όχι για σκύλο που θα κατεβάσω σε επιδείξεις).

2. Εχει κανένας καμία εικόνα για το εκτροφείο Hasaki στη Σερβία? Μίλησα λίγο μαζί του μέσω e-mail και νιωθω μια γενική ασάφεια αλλά από την άλλη είδα κάποια καλά pedigree (με τα ελάχιστα που ξέρω)... Οπότε είτε εγώ δεν κάνω σωστά τις ερωτήσεις, ή... και εγώ δεν ξέρω τι!

3. Είναι ρεαλιστικό να διαβάζω από το ίδιο εκτροφείο να αναφέρει άλλο μέλος για 600ευρώ τιμή... εμένα να μου λέει 1500 αρχικά, όταν του λέω ότι δεν τα έχω να μου λεει για άλλο κουτάβι με 1000... και μετά να μου λέει 900? Ρίχνω κράξιμο και φεύγω ή πολύ απλά τέτοιες αποκλίσεις είναι λογικές?

Από ότι μπορείτε να καταλάβετε είμαι σε μια κατάσταση όπου διαβάζω πολλά, χωρίς να έχω εμπειρία, οπότε θέλω λίγη βοήθεια ώστε να αποφύγω τυχόν στραβοπατήματα!!

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ειναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη μπας και μου ανοίξετε τα μάτια :cool:
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Καλησπερα yositosi και καλως ηρθες.

Ημουν και ειμαι ακομα στην θεση σου(αν ολα πανε καλα αυτο θα αλλαξει λιαν συντομως :D ) και το οτι ψαχνεσαι και εχεις καποιες ερωτησεις να κανεις,μονο σε καλο θα σου βγει.

Φυσικα καλως απεκλεισες το ενδεχομενο να παρεις (οποιονδηποτε) σκυλο απο πετ σοπ.Τωρα οσον αφορα το θεμα του εκτροφειου,αποψη μου και με την εμπειρια που εχω ως τωρα ειναι πως αν παρακαλας τον εκαστοτε εκτροφεα για ενα κουταβι,τοτε το κουταβι αξιζει(και ο εκτροφεας ως εκτροφεας ειναι καλος).Αν σε παρακαλανε,και σου κανουν και εκπτωσεις,εμενα αυτο μου δινει την εντυπωση του "οσο-οσο",και αντε "να φευγει και αυτο απο πανω μας".Προσωπικη μου εμπειρια παντα.

1)Εξαρταται απο ποια περιοχη θα το αγορασεις,απο διασημο(με διακρισεις και σε φημη βεβαια) ή οχι εκτροφειο και απο το πεντιγκρι του σκυλου.Στις ανατολικο-κεντρικες χωρες οι τιμες ειναι πιο χαμηλες σε σχεση με αυτες της κεντρικης και δυτικης ευρωπης,χωρις τα σκυλια να ειναι κατωτερης ποιοτητας παντα.Για πετ δεν μπορω να σου απαντησω,σιγουρα ειναι 1000+,ισως φτανουν μεχρι τα 1500 απο ενα καλο εκτροφειο.Πιο πολλα ισως να μην αξιζει και να δωσεις για πετ,καθως η τιμη των εκθεσιακων δεν θα απεχει και πολυ μετα.

2)Εχουν παρει αρκετοι Ελληνες απο εκει σκυλο,o Γιωργος Γκρέκος νομιζω "μεσολαβει" για την Ελλαδα,δεν ξερω με ποιον τροπο,μπορεις να του μιλησεις αν θελεις,ή να βρεις και καποιους ιδιοκτητες που πηραν απο αυτο το εκτροφειο.Να ζυγιζεις παντως οτι και να ακουσεις(το marketing που ανεφερες πιο πανω..).Οταν αναφερεις για ασαφεια,τι εννοεις ακριβως ? Αν οι τιμες που εχουν αντιπροσωπευουν την ποιοτητα των σκυλιων τους και τα πεντιγκρι τους,τοτε ειναι οκ για μενα.

3)Το ανεφερα και πιο πανω,αλλα δεν θελω να σε παρω και στον λαιμο μου φυσικα,και ειναι η προσωπικη μου αποψη-εκτιμηση.

Καλα κανεις και διαβαζεις οπως προειπα,απλα δεν μπορω να σου πω και παρα πολλα πραγματα εγω προσωπικα καθως τωρα μαθαινω και εγω ο ιδιος.Αν μπορεις να βρεις καποιον γνωστη που να μπορει να σε βοηθησει στην επιλογη,θα ειναι πολυ σημαντικο,καθως οι γνωριμιες παιζουν πααααααρα πολυ μεγαλο ρολο :rolleyes:

Καλη συνεχεια στο ψαξιμο(ή στην επιλογη :p ).
 


K@te

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2013
166
11
Hello! Αν θες μπορώ να σε βοηθήσω! Αντιπροσευύω και εγώ ενα εκτροφείο απο Πολωνία, στειλε μου πμ, αν θες! :D
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Hello! Αν θες μπορώ να σε βοηθήσω! Αντιπροσευύω και εγώ ενα εκτροφείο απο Πολωνία, στειλε μου πμ, αν θες! :D
Το ανελυσες διεξοδικα το θεμα βλεπω.Και ποιο εκτροφειο παρακαλω? Και εγω ψαχνομαι εδω και καιρο..
 


K@te

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2013
166
11
Sakura No Sono Kennel λεγεται. Αν ενδιαφέρεστε στείλτε μου πμ, να σας πω περισσότερα! :)
 


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Sakura No Sono Kennel λεγεται. Αν ενδιαφέρεστε στείλτε μου πμ, να σας πω περισσότερα! :)

Γεια σου ρε Νεφελη που απο Ακιτα πηγες σε Ροτβαιλερ και τωρα αντιπροσωπευεις και εκτροφειο Ακιτα.

Σε λιγο θα νομιζεις εισαι και ο Τζακ και μετα θελει προσοχη!

Φιλε Yositosi εγω τον πηρα τον μικρο απο εκτροφειο εντος Ελλαδας.
Οι τιμες παιζουν αρκετα αναλογα με το τι θες.Αν πας σε καλο εκτροφειο της ευρωπης σε Ιταλια ,Ισπανια,Γερμανια κλπ ια ακουσεις για τιμες πανω απο 2000.Σε Βουλγαρια Σκοπια Σερβια κλπ μπορεις να βρεις σε πιο προσιτες τιμες αλλα δεν το εχω ψαξει περισσοτερο για ποιοτητα κλπ να σου πω την αληθεια.Για το Hasaki δεν ξερω πολλα αλλα εχουν παρει αρκετοι απο Ελλαδα και φενονται ικανοποιημενοι .Παντως επειδη λες οτι διαβαζεις αρκετα κλπ .Τιποτα δεν ειναι σαν την αμμεση επαφη με τον εκτροφεα της φυλης.2 ωρες μαζι με τον εκαστοτε εκτροφεα ειναι 1 χρονο Ιντερνετ.Πηγαινε ρωτα ,μαθε ,δες απο κοντα δειγματα και ολα θα πανε καλα αρκει να εχεις ορεξη και να μην ειναι απλα μια τρελα της μοδας.
Εμενα στον δρομο με σταματανε και λενε να τετοιο θελω και εγω 'Χατσι δεν ειναι'?
 
Last edited:


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη

Γεια σου ρε Νεφελη που απο Ακιτα πηγες σε Ροτβαιλερ και τωρα αντιπροσωπευεις και εκτροφειο Ακιτα.

Σε λιγο θα νομιζεις εισαι και ο Τζακ και μετα θελει προσοχη!
Nεφελη και ιαπωνικο ακιτα ειναι παραδοσιακος εκρηκτικος συνδυασμος στο φορουμ :p
 








Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Δεν ήξερα οτι εκτροφεια δουλεύουν με αντιπροσώπους...
Αυτος που ανεφερα εγω δεν ξερω κατα ποσο ειναι αντιπροσωπος.Υποθετω πως μεσολαβει για την ελληνικη αγορα,για πιο ευκολη συννενοηση ισως.Υποθετω.Ισως ο
Jp.Ak.Elias να τον γνωριζει καλυτερα.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Αυτος που ανεφερα εγω δεν ξερω κατα ποσο ειναι αντιπροσωπος.Υποθετω πως μεσολαβει για την ελληνικη αγορα,για πιο ευκολη συννενοηση ισως.Υποθετω.Ισως ο
Jp.Ak.Elias να τον γνωριζει καλυτερα.
Πως μπορεί κάποιος που δεν έχει ιδέα από κυνοφιλία και γενικότερα δεν καταλαβαίνει γκρι πως και τι πρέπει να κάνει, να εκπροσωπεί ένα εκτροφείο η να μεσολαβεί στην πώληση/αγορά σκύλου;
Δεν έιναι σ'εσένα προσωπικά η ερώτηση μου απλά είχα μια απορία.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Πως μπορεί κάποιος που δεν έχει ιδέα από κυνοφιλία και γενικότερα δεν καταλαβαίνει γκρι πως και τι πρέπει να κάνει, να εκπροσωπεί ένα εκτροφείο η να μεσολαβεί στην πώληση/αγορά σκύλου;
Δεν έιναι σ'εσένα προσωπικά η ερώτηση μου απλά είχα μια απορία.
Πιστευω πως αν τελικα ισχυει κατι τετοιο,δεν χρειαζεται να γνωριζει κιολας πολλα πραγματα ο εκαστοτε "εκπροσωπος".Απλα το κοινο στο οποιο απευθυνεται,θα πρεπει να εχει πληρη αγνοια για αυτα τα θεματα και να δεχεται με ευλαβεια οτιδηποτε και αν του πουνε.Για αυτο τονισα στο πρωτο μου ποστ πως,οτι και να ακουσει ο ενδιαφερομενος,θα πρεπει να το επεξεργαστει και να το ψαξει*να μην επαναπαυθει,γιατι πολλες φορες αυτοι οι ανθρωποι μου δινουν την εντυπωση του μανατζερ,οπως λες δεν γνωριζουν τιποτα,και απλως προωθουν ενα προιον.(Και παλι δεν αναφερομαι συγκεκριμενα καπου.)
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εγώ από την άλλη πιστεύω οτι αυτοβαφτίστηκε η κοπέλα και έγινε ξαφνικά «αντιπρόσωπος» έτσι για να έχει να λέει.
Εγω δεν μπορω να απαντησω σε αυτο,μπορει ομως να απαντησει η ιδια :rolleyes:
 


yositosi

Active Member
21 Οκτωβρίου 2013
35
0
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας και ας τα πάρουμε ένα ένα...

Για το Χασάκι μου είπαν χθες το βράδυ και γνωστοί μου ότι υπάρχει ένα παλικάρι που ασχολείται σαν "εκπρόσωπος" για την Ελληνική αγορά. Με το παιδί δεν μιλησα ποτέ μιας και δεν γνώριζα, αλλά αντιθέτως είχα στείλει νωρίτερα στον εκτροφέα τον ίδιο στη Σερβία. Αυτό που με προβλήματισε είναι ότι ξεκινήσαμε από 1500 ευρώ για ένα σκυλί όπου αρχικά μου έδωσε σαν πρόταση (με παράδοση Ελλάδα φυσικά) δίνοντας μου τους γονείς που από ότι είδα στα Pedigree είναι "καλοί" (αν μου επιτρέπεται να το πω), όταν του είπα ότι επί του παρόντος (βλέπε Ελληνικό δημόσιο και πιο συγκεκριμένα η "εφορία" :p :p ) για τώρα άμεσα αυτά τα λεφτά δεν μπορώ να τα δώσω, μου ανταπάντησε ο άνθρωπος για ένα ακόμα σκυλί που έχει σε κατηγορία "κατοικιδίου" με γονείς δικά του σκυλιά στα 1000ευρώ. Όταν δεν απάντησα, καθότι έτρεχα με τη δουλειά, καμία ώρα μετά μου έστειλε ξανα ότι αν το παρω την άλλη εβδομάδα θα μου το δώσει 900ευρώ μιας και θα γλυτώσω από έξοδα καθότι θα κατέβει να παραδόσει σε έναν άλλο πελάτη ένα σκυλί. Στα καπάκια μου είπε ότι έχει και ένα άλλο ελαφρώς καλύτερο στα 1000ευρώ (αν το παρω ξανα την επόμενη εβδομάδα). Για αυτό των 900 μου είπε ότι είναι απο δικά του σκυλιά, για αυτό των 1000 μου είπε τα στοιχεία του πατέρα και ότι η μάνα είναι από δικά του σκυλιά.

Όταν ρώτησα για παραπάνω στοιχεία, όπως υγείας, κτλ κτλ κτλ η απάντηση που έλαβα ήταν παρα πολύ γενική στο στυλ "τα σκυλιά που ζευγαρώνουμε είναι πολύ υγιή, και τα κουτάβια είναι υγιέστατα" χωρίς το παραμικρό παραπάνω. Και εκεί είναι που κάπου άρχισα να το χάνω! Για να πω την αμαρτία μου ένιωσα σαν να ψωνίζω από τη λαική αγορά... για κάτι το οποίο έχει ψυχή όμως και το οποίο θα γίνει αναπόσπαστο κομματι της ζωής μου για πολλά χρόνια! Δεν θα ειναι ψέμα αν σας πω ότι το πρώτο μου συναίσθημα όταν ήρθαν τα 4-5 απανωτά e-mail ήταν αυτό της "πιεσης".

ΦΥΣΙΚΑ να μην παραβλέπουμε ότι πολύ απλα παίζει και το σενάριο εγώ να μην έκανα τις σωστές ερωτήσεις, ή καλύτερα να μην τις έκανα με το σωστό τρόπο! Αν μη τι άλλο ο άνθρωπος μου απαντούσε μέσω κινητού οπότε και λίγο δύσκολο να μου γράψει κατεβατάρια. Από την άλλη βέβαια και εγώ με 2 ξερές φωτογραφίες ούτε φορτιστή για το κινητό μου δεν θα αγόραζα, πόσο δε ένα σκυλί.

Ολα τα παραπάνω για το ιστορικό της υπόθεσης. Επί του πρακτικού, το σκυλί δεν το θέλω για τη "μόδα". Σκυλί θέλω να πάρω εδώ και πολύ καιρό αλλά είχα ένα μεγάλο θέμα να κλείσω που είναι αυτό του "ποιος το κρατάει τις ώρες που εγώ εργάζομαι" (και οι οποίες είναι πολλές δυστυχώς). Εφόσον επιλύθηκε αυτό το πρόβλημα, το έβαλα στο πλανο να το προχωρήσω υπεύθυνα!

Για το κομμάτι των εκπροσώπων, αντιπροσώπων κτλ κτλ χωρίς να θέλω να φανώ αγενής προς κανέναν, εγώ δεν το προτιμώ! Προτιμώ να μιλήσω με τον καθόλα υπεύθυνο για την εκτροφή, να δω, να καταλάβω αν το κάνει εμπορικά 100% ή γιατί συνδυάζει τη "μούρλα" του μαζί με μια ενασχόληση! Σε όλες των περιπτώσεων, ένας μεσολαβητής είναι ένας μεσολαβητής και θεωρώ προσωπικά ότι κάνει μια "πώληση"! Αυτά τα αναφέρω για να τα συνδυάσω με το ότι σε αυτό που ζήτησα (αρσενικός, κόκκινος) με το καλημέρα βρέθηκαν 3 κουτάβια!! Λίγο "σουπερ-μαρκετ" μου βγάζει αυτό.

Και για να ακριβολογούμε, και άλλος "αντιπρόσωπος" που φέρνει απο Βαλκάνια μου είπε για σκύλο με 500 ευρώ! Εφόσον μου λέτε ότι οι τιμές για ένα καλό σκυλί είναι στα 1000+ τότε απορώ αν είναι Ακιτα Ινου, ή σκέτο "ίνου/σκυλί"!!!

Για τους Ελληνες εκτροφείς, μέσω φ/β ο κύριος Βαζάκας μας είπε (στην κοπέλα μου)
ότι δεν έχει κάτι τώρα άμεσα διαθέσιμο. Μίλησα και με τον κύριο Τράικο όπου τηλεφωνικά μου είπε και αυτός μερικά πραγματάκια και σίγουρα θα το ψάξω παραπάνω να τον γνωρίσω και απο κοντά αλλά και παλι διαθέσιμο σε αυτό που ψάχνω δεν έχει από την τελευταία γέννα του!

Όπως και να έχει όπως προανέφερα τώρα ψάχνω να δω τι ακριβώς "παίζει" στην αγορά. Το σκυλί θέλω και μπορώ να το παρω από Δεκέμβριο και μετά. Πάντως θα συμφωνήσω και εγώ ότι μονο με από κοντά γνωριμίες βγαίνει άκρη και αυτό με μεγάλη προσοχή.

Και πάλι σας ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!! :)

Υ.Γ. όπως καταλάβατε είμαι παντελώς άσχετος με το σπορ! Επομένως όταν ακούω/διαβάζω σχόλια τύπου "μου άρεσε το κουτάβι" κτλ κτλ, εμένα μου ακούγονται Κινέζικα! Ξέρω τα 3 χρώματα που υπαρχει το Ακίτα, αλλά από εκεί και πέρα εκτός και αν κάτι ειναι καραμπινάτο, δεν μπορώ οπτικά και μονο να κρίνω μια ποιότητα από μια άλλη
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
yositosi πάρε το χρόνο σου.... εμένα αν μου έδειχναν βιασύνη στο να μου πουλήσουν κουτάβι θα ήμουν πολύ σκεπτικός.... εώς δύσπιστος. Αυτά τα στο πουλάω 1000 αλλά έλα πάρε τώρα με 900 μου προκαλούν άσχημη εντύπωση.
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μη βιάζεσαι και μην εμπιστεύεσαι αντιπρόσωπους. Προσπάθησε εντωμεταξύ να μαθεις όσο περισσότερα μπορείς για τη φυλή.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μη βιάζεσαι.
Η εμπειρία δεν αγοράζεται, ούτε μεταβιβάζεται στο μιλητό στο φόρουμ.
Αφού το έχεις πάει καλά μέχρι στιγμής το θέμα και δεν έκανες χαζομάρες με πετ σοπ και αγγελίες, χαλάρωσε, μάθε πράγματα, μάθε πιάτσα, μπες facebook, δες σχόλια και συμπεριφορές....κλπ
ΔΥΣΤΥΧΩΣ, χρειάζεται να γίνεις καπάτσος πολύ γρήγορα, για να μην κάνεις τα λάθη του 80% των μελών του φόρουμ!
Σχεδόν όλοι πιαστήκαμε κορόιδα στον πρώτο σκύλο.
Σκέψου
Ρώτα
Κοίτα
Ποιότητα Ακίτα! :p


ΥΓ
ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf