Βοήθεια τι έχω πάθει;


Bo & Reggina

New Member
24 Αυγούστου 2016
4
0
38
Γειά σας ειμαι ο Μπο ένα όμορφο μποξερ και έχω βγάλει ένα καρουμπαλο ανάμεσα στα δάχτυλα μου που ματωνει που και που. Επειδή δεν θέλω να με πειράζουν οι ξένοι φοβάμαι ότι θα κάνω κακό στο γιατρό μου τι να κάνω πριν πάω εκεί? Μπορώ να πάρω και κάτι χωρίς να πάω στο γιατρό?

Ευχαριστώ το φίλο μου τον λένε Γιώργο και περιμένει τις ερωτοαπαντησεις σας.

Πάω να παίξω εγώ τώρα. Γειά σας.
 

Attachments



skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Γεια σου Μπο. Αν φοβασαι για τη συμπεριφορα σου στο γιατρο, ο γονιος σου θα σου βαλει φιμωτρο κ ολα θα πανε καλα. Αυτο που εχεις μονο γιατρος μπορει να σου πει τι ειναι και καλο ειναι να πας συντομα...
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Γεια σου Μπο φιλαρακι,και μόλις σε παει ο γονιος σου στον ιατρο,σου βαλουν το φιμωτρακι στο γλυκο σου μουτρακι και γυρισεις με το καλο σπιτακι,κανε μας μια ενημέρωση να μαθουμε τι ειπε ο γιατρός τελικα γιαυτο που έχεις.
 
  • Like
Reactions: d-friend


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Το σωστότερο είναι ν επικοινωνήσεις με τν κτηνίατρο. Μίλησες μαζί του έστω κ τηλεφωνικά ν αναφέρεις ότι μας λες κ δείχνεις;
 


Bo & Reggina

New Member
24 Αυγούστου 2016
4
0
38
Μίλησα με κτηνίατρο σήμερα το απόγευμα και μου είπε να του δώσω για 4 5 μέρες αντιβιωση και αν δεν γίνει κάτι να έρθει σπίτι αυτός να τον δει για να είναι στον χώρο του.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Μίλησα με κτηνίατρο σήμερα το απόγευμα και μου είπε να του δώσω για 4 5 μέρες αντιβιωση και αν δεν γίνει κάτι να έρθει σπίτι αυτός να τον δει για να είναι στον χώρο του.
εαν ειδε φωτογραφια και σου εδωσε αγωγη,παει στο διαολονα το δεχθω...εαν απλως του το περιεγραψες και σου δωσε αγωγη,τοτε απλως αλλαζεις κτηνιατρο...
 


Bo & Reggina

New Member
24 Αυγούστου 2016
4
0
38
εαν ειδε φωτογραφια και σου εδωσε αγωγη,παει στο διαολονα το δεχθω...εαν απλως του το περιεγραψες και σου δωσε αγωγη,τοτε απλως αλλαζεις κτηνιατρο...
Χαχαχα έχεις δίκιο δεν το ανέφερα.. ναι το έβγαλα φώτο και το πήγα να του το δείξω...
 




Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Χαχαχα έχεις δίκιο δεν το ανέφερα.. ναι το έβγαλα φώτο και το πήγα να του το δείξω...
Αν και παλι μέσω φωτο ειναι λίγο....αστείο να βγάλει αγωγη.....
Τεσπα ολα να πανε καλά ευχομαι με τον Μπο, να είναι περαστικο ολο αυτο που τραβάει τωρα.
 
  • Like
Reactions: Bo & Reggina




byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα απο τη φωτο μου μοιαζει και για μαστοκυττωμα...
Νομιζω πως θελει επειγοντως γιατρο.
Φυσικα και μπορει και να μην ειναι αλλα δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να περιμενεις.
Απλα τον βουτας και τον πας με φιμωτρο φυσικα.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
To σκυλί σου πρέπει να επισκεφτεί γιατρό ...μη δώσεις αντιβίωση πριν το δει. :)
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Γενικότερα, τώρα είναι η ώρα να μάθει να πηγαίνει στον γιατρό, με ή χωρίς φίμωτρο.... Τί θα γίνει αν, ο μη γένοιτο, χρειαστεί κάτι πιο σοβαρό;
 


Bo & Reggina

New Member
24 Αυγούστου 2016
4
0
38
Στο χώρο μου είπε να έρθει για μήπως και είναι πιο ήρεμος ο σκύλος από ότι στο ιατρείο.

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει περίπτωση και να δαγκωσει τους ξένους γιατί δεν τους θέλει καθόλου και επίσης όταν πάμε και εμείς οι ίδιοι να δούμε το πόδι του νευριαζει πόσο μάλλον ένας ξένος (ο γιατρός).

Φιμωτρο μια φορά μόνο του είχα βάλει και δεν το ήθελε. Οπότε να του βάλω πάλι λίγο δύσκολο το βλέπω για να μην ταλαιπωρηθει.

Η λύση είναι μόνο αν πάει ναρκωμενος στο γιατρό αλλά εκεί που πήγαμε μας είπε ότι δεν μπορεί να δώσει κάτι υπνωτικο γιατί θα του δώσει και στο ιατρείο ναρκωση. Το κακό είναι ότι είμαι στην Κέρκυρα και δεν ξέρω κανέναν καλό γιατρό εδώ. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει. Για αυτό και μας πρότεινε να δώσουμε για 3 4 μέρες αντιβιωση και αν δεν υπάρχει βελτίωση να τον πάμε από εκεί ή να έρθει αυτός εδώ.

Ο άλλος ο σκύλος μου η Ρεγγινα που έχω, είχε πάθει και αυτή κάτι παρόμοιο και την είχα πάει στο γιατρό αυτή γιατί είναι ήρεμη, της άνοιξε το πόδι είπε ότι δεν βλέπει κάτι και μετά της έδωσε αντιβιωση πάλι και της πέρασε. Τζάμπα το κακόμοιρο σκυλί κουτσαινε και ποναγε μετά από αυτό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
"Να μην ταλαιπωρηθεί" το ένα, "κακόμοιρο" το άλλο, δεν κάνεις τίποτα έτσι. Η δουλειά σου, δεν είναι να τα λυπάσαι. Είναι να τα μαθαίνεις να συμπεριφέρονται αναλόγως, για το καλό το δικό τους, αλλά και των γύρω τους. Δες τώρα...μια απλή εξέταση ρουτίνας, έχει γίνει Κυπριακό.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Καλυτερα να παει στον κτηνιατρο γιατι στο σπιτι =ξενος=εισβολεας=καποιος που θα πρεπει να τον εξετασει.
Χωρις ναρκωση δεν μπορειτε να τον πατε?
Δηλαδη εξω απο το σπιτι για βολτα πως παει?
 


JohnM

Active Member
6 Ιουλίου 2016
41
188
Πρέπει να της μάθεις τον Κτηνίατρο είναι πολύ σημαντικό...

Εμένα η Λούνα στην αρχή φοβόταν πάρα πολύ, τσίριζε...

Άρχισα όταν περνάω μπροστά από το Ιατρείο να την παίρνω μαζί μου και να καθόμαστε 5' ξέρω γω να πω ένα γεια να της δώσει καμιά λιχουδιά ο γιατρός. Επίσης όταν πάω για ιατρικό λόγο δεν την βάζουμε κατευθείαν πάνω για εξέταση/εμβόλιο αλλά πρώτα τριγυρνάει για να αισθανθεί πιο οικεία και να μην φοβάται τόσο τον χώρο.

Η αλήθεια είναι πώς όσο και να τον λυπάσαι, αυτό που κατάλαβα με την πολλή μικρή μου εμπειρία είναι ότι πρέπει να του επιβληθείς ακριβώς όπως θα επιβληθείς και σε ένα παιδάκι που δεν θέλει να πάει στον γιατρό ή που θέλει να τρώει συνέχεια γλυκά.

Το σκυλάκι όσο καλά ένστικτα και αν έχει μπορεί να μην μπορεί να συνδιάσει το τρύπημα της βελόνας π.χ. με κάτι που θα είναι καλό στην υγεία του, πρέπει να του το μάθεις εσύ.

Υ.Γ. μη νομίζεις ότι κι εγώ τα 'χω καταφέρει :p ακόμα προχθές γκρίνιαζε και χτυπιόταν όταν της έβαλε το θερμόμετρο ο γιατρός, αλλά σιγά σιγά κάνουμε βήματα.
 
Last edited:


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
τα παντα ειναι θεμα επιλογων...εαν δεν θες να στεναχωρηθει το ζωο δεν το πας στον γιατρο και παιρνεις το ρισκο να παθει το οτιδηποτε ,μεχρι και να πεθανει...τουλαχιστον οτι παθει θα το παθει με το χαμογελο στα χειλη...

εαν δεν θελεις να παρεις το ρισκο,του βαζεις με το ζορι φιμωτρο και στην αναγκη το δενεις χειροποδαρα και το πας πακετο...οτι χρειαστει για να γινει αυτο που πρεπει...

επιλογες...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Φιμωτρο μια φορά μόνο του είχα βάλει και δεν το ήθελε. Οπότε να του βάλω πάλι λίγο δύσκολο το βλέπω για να μην ταλαιπωρηθει.
Ααχ τι ατυχια! Εμενα ο δικος μου τρεχει, φερνει το φιμωτρο και με παρακαλαει να του το φορέσω!! :D :D

Περα απο την πλακα, χιλιες φορες λιγη ταλαιπωρια αν αυτο σημαινει οτι θα ναι καλα στην υγεια του, δε νομιζετε;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3