Βόλτα και βροχή


Ektorakos<3

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2015
84
78
Γεια σας...

Έχω μάθει στον σκύλο μου, από κουτάβι, να κάνει την ανάγκη του στην βόλτα. Το θέμα μου είναι ότι όταν έξω βρέχει ο μικρός δεν θέλει να βγαίνει έξω(όταν σταματάει για λίγο η βροχή)τον παίρνω αγκαλιά και τον αφήνω στα πιο στεγνά σημεία. Όταν όμως όλη την ημέρα κάνει δυνατή βροχή αναγκάζομαι να βγαίνω έξω σαν την χαζή με την ομπρέλα και ο μικρός να μην περπατάει. Τι να κάνω;
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλησπέρα. Κι εγώ είχα το ίδιο θέμα και είχα αγχωθεί γιατί εδώ βρέχει 300 μέρες το χρόνο!! Δεν ήθελε να πατάει στα βρεγμένα ο λόρδος, δε συζητάμε φυσικά για να βρέχεται ο ίδιος... Αυτό που με συμβούλευσαν να κάνω και σε μας έπιασε είναι να τον εξοικειώσω με το βρεγμένο πάτωμα, οπότε χωρίς να με βλέπει έβρεχα την αυλή πχ και τον έβγαζα μετά για παιχνίδι. Λίγο το παιχνίδι λίγο οι λιχουδιές το ξεπεράσαμε. Όταν αρχίσαν οι βροχές τις πρώτες μέρες τον έβγαζα όταν έκοβε και γινόταν ψιχάλα, σιγά σιγά, χωρίς πίεση και φυσικά με λιχουδιές. Γενικά είναι κοιλιόδουλος, οι λιχουδιές συχνά μου λύσαν τα χέρια. Χωρίς πίεση και άγχος, τώρα βγαίνουμε και με βροχή κι εγώ έχω ανακηρυχθεί επισήμως η τρελή του χωριού ;)
 
  • Like
Reactions: mariatheo


Ektorakos<3

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2015
84
78
Τυχερή είσαι εμένα δεν παίζει και πολύ. Με το ζόρι θα με φέρει την μπάλα του. (δεν είναι αθλητικός τύπος). Θα το δοκιμάσω και εγώ και άμα πετύχει καλός αλλιώς.....

Εν το μεταξύ στο χιόνι δεν έχει θέμα . Κάνει σαν τρελός για να βγει έξω και να παίξει με το χιόνι.. Τέλος πάντων... Θα το δοκιμάσω

Ευχαριστώ για την απάντηση
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλά, μη νομίζεις ότι κι εμένα ξαμολήθηκε χαρωπός να κυνηγάει το μπαλάκι αμέσως, μας πήρε μέρες... Λίγο οι λιχουδιές, λίγο το μπαλάκι, λίγο το ταγκ και σιγά σιγά έγινε η δουλειά... Χιόνι δεν έχει δει ακόμα, εδώ δε χιονίζει. Όταν χιονίσει στα ορεινά θα εξοπλιστώ με λιχουδιές και θα τον πάω γιατί είναι και λίγο χέστης τρομάρα του... :p
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Δε ρωτάτε και τους λαμπραντοράδες τι τραβάνε;
Παντώς καιρού, κυριολεκτικά όμως. Ο μόνος λόγος για να είναι μειωμένη η βόλτα μας (μειωμένη έτσι; όχι ανύπαρκτη) είναι να έχει άνεμο τύπου τυφώνα. Και άρα θα μας έρθει κατι στο κεφάλι (πράγμα που αποφεύγουμε).

Πάντα στις πολύ ασχημες κακοκαιρίες οι μόνοι που βρίσκω στο δρόμο είναι κάτι κατακαημένοι ριτριβεράδες, και όλοι έχουμε το ίδιο κακόμοιρο ύφος...
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δε ρωτάτε και τους λαμπραντοράδες τι τραβάνε;
Παντώς καιρού, κυριολεκτικά όμως. Ο μόνος λόγος για να είναι μειωμένη η βόλτα μας (μειωμένη έτσι; όχι ανύπαρκτη) είναι να έχει άνεμο τύπου τυφώνα. Και άρα θα μας έρθει κατι στο κεφάλι (πράγμα που αποφεύγουμε).

Πάντα στις πολύ ασχημες κακοκαιρίες οι μόνοι που βρίσκω στο δρόμο είναι κάτι κατακαημένοι ριτριβεράδες, και όλοι έχουμε το ίδιο κακόμοιρο ύφος...
ριιιιιιιιιιιιλλυ?????????
εσείς αποφεύγετε τους τυφώνες????????? εμείς τι να πούμε που την είδαμε Ικαρος "πετάω, μαμά! Πετάω"
Το ότι γυρνάει μια μάζα λάσπης μετά τη βόλτα, γιατί δεν πα να ρίχνει χαλάζι στο κεφάλι της μανούλας ο κώλος του νίντζα θέλει να αεριστεί στη βροχή...?
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Όταν φυσάει πάμε κόντρα στον άνεμο (να ανεμίζει η χαίτη μας και να λιώνουν τα κορίτσια). Όταν βρέχει αδιαφορούμε (με τόση γούνα, λογικό).
ΑΛΛΑ!
Πρέπει απαραιτήτως οι αλαβάστρινες πατούσες μας να πατάνε στα στεγνά. Αυτό σημαίνει ότι αυτός πάει σύριζα στις πολυκατοικίες κι εγώ στην βροχή.
Στο χιόνι είναι η καλύτερη του. Ξαπλώνει και ρεμβάζει (κι εγώ παγώνω). Κακομαθημένο τέρας.
 
  • Like
Reactions: mariatheo


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εσεις που βγαινετε βολτες στη βροχη,μετα πως μπαινουν τα σκυλια σας μεσα στο σπιτι ; Το σκεφτηκα προχθες και τρομαξα λιγο ειναι η αληθεια.Εσυ τι κανεις @elpinor που εχει και μεγαλη γουνα ;
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ευκολάκι :)
Πετσέτα βρεγμένη μπροστά στην πόρτα, πετσέτες βρεγμένη & 2 στεγνές κρεμασμένες στην πόρτα. Πατάμε στην βρεγμένη πετσέτα, καθαρίζουμε πόδια & κοιλιά με την άλλη βρεγμένη και σκουπιζόμαστε καλά με την στεγνή. Αμέσως μετά πέρασμα με πανί μουσκεμένο στο νερόμηλόξυδο (καθαρίζουμε τυχόν βρωμιές & γλιτώνουμε και το συχνό μπάνιο), πάλι σκούπισμα και ένα γρήγορο πέρασμα με το σλίκερ. Έτοιμος.
Να σημειώσω ότι όσο και να βρέχει το νερό δεν φτάνει ποτέ στο δέρμα του. Μουσκεύει το πολύ 1-2 εκατοστά στην επιφάνεια.
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Μου έχουν πει για αδιάβροχα ρουχαλάκια για σκύλους. Ίσως αν δεν νιώθει τη βροχή να είναι καλύτερα? Επίσης, θα καθαρίζεται πιο εύκολα.(εμένα φοβάται το θόρυβο και εννοείται σιχαίνεται να πατήσει τα βρεγμένα. Ειδικά αν είναι βρεγμένο χώμα μουλαρωνει και δε κουνιέται)
 
  • Like
Reactions: mariatheo


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μου έχουν πει για αδιάβροχα ρουχαλάκια για σκύλους. Ίσως αν δεν νιώθει τη βροχή να είναι καλύτερα? Επίσης, θα καθαρίζεται πιο εύκολα.(εμένα φοβάται το θόρυβο και εννοείται σιχαίνεται να πατήσει τα βρεγμένα. Ειδικά αν είναι βρεγμένο χώμα μουλαρωνει και δε κουνιέται)
Τα ρούχα είναι μία ή άλλη. Ναι βοηθάνε πολύ να μην γίνεται χάλια το σκυλί, να μην παγώνει... αλλά... πολλάαααα σκυλιά δεν νιώθουν καθόλου άνετα. Τα βλέπεις να βγαίνουν βόλτα σαν αγγαρεία, μαραζωμένα... ως και να κοκκαλώνει σκυλί με το που το έντυσαν έχω πετύχει. Καθόταν σαν άγαλμα.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Με τις βροχές που έχει φέτος όντως είναι δύσκολα τα πράγματα :D ....

Mια κάποια λύση πάντως είναι και η βόλτα να γίνεται με "φιλικό" σκύλο που δεν μασάει από βροχή για να κατουράνε ο ένας πάνω από του άλλου.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Όταν ηταν μικρούλης, είχε την τάση να κρυβεται ή να δείχνει πως φοβαται τη βροχή. Εμένα απ την άλλη μου αρεσει πολύ. Η πρώτη σκυλιτσα που είχα φοβόταν παρα πολύ και την έπιανε πανικός. Σε σημείο που σε ελεύθερο καμπινγκ είχα αναγκαστει να την βάλω στο αμαξι και να κοβουμε βόλτες ασκοπα μεχρι να περασει το μπουρίνι. Προσπάθησα να μην επαναλάβω την ίδια ιστορία. Όταν μας έπιανε βροχή στο πάρκο αντι να φυγουμε, αρχίζαμε το παιχνίδι. Σε λίγο το αγνοούσε. Τώρα δεν έχει θέμα. Στην πολυ δυνατη βροχή μόνο, που εχει γίνει παπί, θέλει κάπου να σκουπίσει τα μούσια.
 


Ektorakos<3

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2015
84
78
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Να είστε καλά και να χερεστε τα σκυλάκια σας!!!
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Να κάνω μια ερώτηση;;;;;τα μικρά κουτάβια κάνει να τα βγάζουμε οταν βρέχει;;;;
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
:cool:
Να κάνω μια ερώτηση;;;;;τα μικρά κουτάβια κάνει να τα βγάζουμε οταν βρέχει;;;;
Ο μεγάλος μου έβγαινε αυτοβούλως στη βροχή πάντως :D και δεν έπαθε τιποτα απλα τον σκούπιζα πολυ καλα μετα . Εγω μιλάω για 4 μηνών περίπου, εσυ οταν λες πολυ μικρά τι εννοεις ομως;

Το μονο θεμα οταν βρέχει ειναι που έβγαινα εγω με την ομπρέλα μου, προσεχα να μη βραχω κλπ και ερχόταν ΔΙΠΛΑ μου και τιναζοταν με όοοολο το νερό που εχει μαζέψει(ανα 10-15'). (Αποτέλεσμα: σπάνια μπαίνω στον κόπο να πάρω ομπρέλα πλέον αν δε βρέχει πολυ γιατι ετσι κι αλλιώς μια η αλλη ειναι...) Νομίζω έχουμε κανει πολλούς ανθρώπους να γελάσουν :ROFLMAO:
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
:cool:
Ο μεγάλος μου έβγαινε αυτοβούλως στη βροχή πάντως :D και δεν έπαθε τιποτα απλα τον σκούπιζα πολυ καλα μετα . Εγω μιλάω για 4 μηνών περίπου, εσυ οταν λες πολυ μικρά τι εννοεις ομως;

Το μονο θεμα οταν βρέχει ειναι που έβγαινα εγω με την ομπρέλα μου, προσεχα να μη βραχω κλπ και ερχόταν ΔΙΠΛΑ μου και τιναζοταν με όοοολο το νερό που εχει μαζέψει(ανα 10-15'). (Αποτέλεσμα: σπάνια μπαίνω στον κόπο να πάρω ομπρέλα πλέον αν δε βρέχει πολυ γιατι ετσι κι αλλιώς μια η αλλη ειναι...) Νομίζω έχουμε κανει πολλούς ανθρώπους να γελάσουν :ROFLMAO:
29ιανουαριου γίνεται 4αρων μηνών.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
29ιανουαριου γίνεται 4αρων μηνών.
Επειδή βλεπω οτι ειναι αρκετά μικρόσωμο το σκυλί, μη το αφήσεις να γίνει και λούτσα(τα πιο μεγάλα ειναι κάπως πιο "χοντροπετσα") και επίσης δε ξερω αν συμπεριλαμβάνεται και η βροχή στο "μη βραχεί το σκυλί" πριν και μετα το εμβόλιο. Τηλεφώνησε και στο γιατρό σου για να σαι σιγουρη :)
 
  • Like
Reactions: Orilis


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Επειδή βλεπω οτι ειναι αρκετά μικρόσωμο το σκυλί, μη το αφήσεις να γίνει και λούτσα(τα πιο μεγάλα ειναι κάπως πιο "χοντροπετσα") και επίσης δε ξερω αν συμπεριλαμβάνεται και η βροχή στο "μη βραχεί το σκυλί" πριν και μετα το εμβόλιο. Τηλεφώνησε και στο γιατρό σου για να σαι σιγουρη :)
Τα εμβόλια τα έχουμε τελειώσει όλα.απλα και εγω λόγο μεγέθους και επειδή είχαμε μια ωτίτιδα ταχριστουγεννα ρωτάω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.797
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf