Βόλτα με τον Frankie μου...


Art

Member
22 Απριλίου 2021
7
13
46
Καλησπέρα σε όλους!
Είχα γράψει και σε παλιότερο θέμα για την εγχείριση που είχε ο μικρός και δεν πατούσε το πόδι του για 8 μήνες..τελικά βρήκα άκρη ευτυχώς με πολύ κόπο και ψάξιμο. Ευτυχώς αυτό όλα καλά..μετά ξεκίνησαν άλλα...πρόβλημα συμπεριφοράς εξαιτίας του εγκλεισμού του σε μικρή ηλικία που κανονικά έπρεπε να κοινωνικοποιηθεί...τέτοιο πρόβλημα που πέρασα ένα βράδυ στο αστυνομικό τμήμα και μετά έκανα τον σταυρό μου για να βγω βόλτα. Μετά από 3 εκπαιδευτές η κατάσταση σήμερα είναι σχετικά καλή. Για μένα που πέρασα όλα αυτά θα έλεγα άριστη, προφανώς για άλλους δεν είναι και ο ιδανικός "σύντροφος"... η εκπαίδευση του 3ου δεν ήταν "θετική" αλλά η λεγόμενη "balanced". Ξέρω τί θα πείτε πολλοί και το καταλαβαίνω απόλυτα αλλά μετά από 3 χρόνια θετικής εκπαίδευσης που δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι μου στο κέντρο της Αθήνας, δεν έβρισκα άλλη λύση.
Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα αλλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιος που θα ήθελε να δοκιμάσουμε να κανονίσουμε μια βόλτα. Θα ήθελα να κάνει πιο πολλούς φίλους και να παίζει. Εντάξει με εμένα καθημερινά 3 ώρες βόλτα καλά περνάει και έχει κάνει και φίλους αλλά θα ήθελα να τον δω να παίζει περισσότερο γιατί αναζητά την παρέα των σκύλων (κυρίως των θηλυκών). Τα αρσενικά θέλει να τα γνωρίσει λίγο παραπάνω και αντιπαθεί απίστευτα κάποια terrier γιατί του γαυγίζουν πολύ!
Δεν βρήκα σχετικό θέμα για σκυλοβόλτες γι αυτό έγραψα εδώ :) ...
Αν σας ενδιαφέρει μου λέτε...
Ευχαριστώ!!!
 

Attachments





Art

Member
22 Απριλίου 2021
7
13
46
Έκανα τη βραδινή βόλτα και όπως πέρασα δίπλα από έναν άστεγο, του έπιασε το μπουφάν...μου ζήτησε € 150.00 ευρώ αλλά δεν είχα τίποτα πάνω μου, μόνο σαλαμάκι για λιχουδιές, μετά το κατέβασε στα € 100.00, τίποτα δεν έχω του επαναλαμβάνω, μετά στα € 50,00..τίποτα του λέω να πάω σπίτι να πάρω την κάρτα μου να βγάλω λεφτά (και το εννοούσα). Εξάλλου την προηγούμενη βδομάδα είχα πληρώσει ένα North Face μπουφάν μιας κοπέλας σε ένα καφέ, ακριβώς για την ίδια περίπτωση (της είχα δώσει € 150.00 και μου έδωσε το μπουφάν ..ακόμα το έχω και είναι απαίσιο χρώμα). Τέλος πάντων για να μην μακρηγορώ, ο άστεγος δεν με άφηνε να φύγω και μου λέει αφού δεν έχεις λεφτά ...βγάζει το κινητό και καλεί το 100...ήρθαν μετά από 40 λεπτά και πήγαμε στο τμήμα όλοι μαζί...είχα ζητήσει στο ενδιάμεσο να έρθει κάποιος να πάρει τον Φρανκυ για να μην τον δει η αστυνομία και θέλει να τους φάει...βρέθηκα εκεί και μετά περίμενα δικηγόρο και άστα να πάνε...δύσκολο..ωστόσο επέμεινα με τις βόλτες και την εκπαίδευση και τώρα είμαστε καλά..δεν είναι πως αγαπά τους ξένους αλλά δεν θα με βάλει σε μπελάδες..σέβομαι τα όριά του που ευτυχώς βλέπω πως όλο και μεγαλώνουν...
 




Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
..τέτοιο πρόβλημα που πέρασα ένα βράδυ στο αστυνομικό τμήμα και μετά έκανα τον σταυρό μου για να βγω βόλτα.
Δυστυχώς η δικιά μου έχει συμπεριφορά μπατσόσκυλου, οπότε δεχόμαστε μόνο καθαρά ποινικά μητρώα :p

Πέρα απο την πλάκα, οι αλληλεπιδράσεις του με άλλα σκυλιά πως εξελίσσονται? Αν για παράδειγμα βρεθεί με θηλυκό κυριαρχικό σκυλί που πάνω στο παιχνίδι μπορεί να του βάλει όρια, πως θα αντιδράσει? Θα το δεχτεί η θα κλιμακωθεί η κατάσταση? Είναι στειρωμένος? Με άλλα στειρωμένα αρσενικά πως τα πηγαίνει?
 


Art

Member
22 Απριλίου 2021
7
13
46
Με τα θηλυκά τα πάει μια χαρά..δέχεται και όταν του βάζουν όρια αρκεί να μην είναι άγρια στο παιχνίδι... τον αφήνω να παίζει κανένα 5 λεπτο και μετά τον σταματάω, του κάνω μερικά κόλπα και μετά πάλι τον πλησιάζω...με τα αρσενικά θέλει λίγο χρόνο δηλαδή τον πλησιάζω κάνουμε μερικούς γύρους και όταν δω ασφαλή "γλώσσα" σώματος του επιτρέπω να παίξει..στειρωμένος ναι εννοείται πως είναι...μετά την επέμβαση στο πόδι (δύσκολη και επώδυνη, του αφαίρεσαν την κοτύλη) έκανε και την στείρωση...τώρα είναι 3 ετών..δεν αφηνω να κλιμακωθεί η κατάσταση, τον παρακολουθώ στενά μέχρι αλληθωρισμού...
 


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Θα σας έχουμε υπόψιν όταν επανέλθουμε στα φυσιολογικά, μιας και την ταλαιπωρεί το πόδι της την κυρία το τελευταίο διάστημα οπότε είμαστε σε πιο αυστηρό πρόγραμμα. Συνήθως βολτάρουμε προς Καισαριανή- Ιλίσια-Παγκράτι.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Καλησπέρα σε όλους!
Είχα γράψει και σε παλιότερο θέμα για την εγχείριση που είχε ο μικρός και δεν πατούσε το πόδι του για 8 μήνες..τελικά βρήκα άκρη ευτυχώς με πολύ κόπο και ψάξιμο. Ευτυχώς αυτό όλα καλά..μετά ξεκίνησαν άλλα...πρόβλημα συμπεριφοράς εξαιτίας του εγκλεισμού του σε μικρή ηλικία που κανονικά έπρεπε να κοινωνικοποιηθεί...τέτοιο πρόβλημα που πέρασα ένα βράδυ στο αστυνομικό τμήμα και μετά έκανα τον σταυρό μου για να βγω βόλτα. Μετά από 3 εκπαιδευτές η κατάσταση σήμερα είναι σχετικά καλή. Για μένα που πέρασα όλα αυτά θα έλεγα άριστη, προφανώς για άλλους δεν είναι και ο ιδανικός "σύντροφος"... η εκπαίδευση του 3ου δεν ήταν "θετική" αλλά η λεγόμενη "balanced". Ξέρω τί θα πείτε πολλοί και το καταλαβαίνω απόλυτα αλλά μετά από 3 χρόνια θετικής εκπαίδευσης που δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι μου στο κέντρο της Αθήνας, δεν έβρισκα άλλη λύση.
Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα αλλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιος που θα ήθελε να δοκιμάσουμε να κανονίσουμε μια βόλτα. Θα ήθελα να κάνει πιο πολλούς φίλους και να παίζει. Εντάξει με εμένα καθημερινά 3 ώρες βόλτα καλά περνάει και έχει κάνει και φίλους αλλά θα ήθελα να τον δω να παίζει περισσότερο γιατί αναζητά την παρέα των σκύλων (κυρίως των θηλυκών). Τα αρσενικά θέλει να τα γνωρίσει λίγο παραπάνω και αντιπαθεί απίστευτα κάποια terrier γιατί του γαυγίζουν πολύ!
Δεν βρήκα σχετικό θέμα για σκυλοβόλτες γι αυτό έγραψα εδώ :) ...
Αν σας ενδιαφέρει μου λέτε...
Ευχαριστώ!!!
Καλά,μην νιώθεις κι άσχημα για το ότι πέτυχε η balanced κι όχι η positive :LOL:
Στην μικρή μου εμπειρία, από δικά μου σκυλιά κι από σκυλιά φίλων,η λεγόμενη θετική είχε ακριβώς την ίδια επιδραση που είχε στον δικό σου.
Κι από ο,τι βλέπω,δεν είναι μόνο δική μου αίσθηση,το άρθρο δεν είναι κ σουπερ επιστημονικό (όπως κ τπτ σχετικά με την ψυχολογία σκυλου γιατι δεν ποσοτικοποιουνται καθολου ευκολα οι εμπλεκομενες παραμετροι),μια trainer γράφει,αλλά έχει ενδιαφέροντα σημεία.
Επίσης, μη νιώθεις άσχημα που δεν έχει "φιλους". Ειναι λίγο ανθρώπινη η προσέγγιση "το να κάνει φιλους", δεν είναι κι απαραίτητο.
Ωραίο είναι να παίζει με σκύλους αλλά θέλει πολλή,πολλή προσοχή γιατί πολύ εύκολα γίνεται η στραβή μεταξύ σκύλων,είναι πιο γρηγοροι απο εσενα,κ τότε.. αρχίζουν οι αρνητικές συσχετίσεις με ο,τι αυτό συνεπάγεται..
Μπράβο που τον χαίρεσαι επιτέλους!!
 
  • Like
Reactions: saras and mareco


Art

Member
22 Απριλίου 2021
7
13
46
@Castro48 ευχαριστούμε! Είμαστε καλλιμάρμαρο και βόλτα πάμε Φιλοπάππου, Καισαριανή αλλά και γενικώς ανάλογα τα κέφια!
@Sammie στην αρχή ένιωθα άσχημα και ειχα ριξει αρκετο κλάμα μετά κάπως το πήρα απόφαση...φοβόμουν αυτό που μου έλεγαν πως θα χαλάσω τη σχέση μου μαζί του ... αν εμένα στην Αριζόνα σίγουρα δεν θα είχα πρόβλημα αλλά στο Παγκράτι κόντεψα να πάθω νευρικό κλονισμό με τη θετική εκπαίδευση... δεν λέω πως δεν πιάνει, για μένα πάντως δεν ήταν..
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
@Castro48 ευχαριστούμε! Είμαστε καλλιμάρμαρο και βόλτα πάμε Φιλοπάππου, Καισαριανή αλλά και γενικώς ανάλογα τα κέφια!
@Sammie στην αρχή ένιωθα άσχημα και ειχα ριξει αρκετο κλάμα μετά κάπως το πήρα απόφαση...φοβόμουν αυτό που μου έλεγαν πως θα χαλάσω τη σχέση μου μαζί του ... αν εμένα στην Αριζόνα σίγουρα δεν θα είχα πρόβλημα αλλά στο Παγκράτι κόντεψα να πάθω νευρικό κλονισμό με τη θετική εκπαίδευση... δεν λέω πως δεν πιάνει, για μένα πάντως δεν ήταν..
Η πραξη δειχνει πως μαλλον πιάνει σε λιγα σκυλιά,με πολύ συγκεκριμένο ταμπεραμέντο. Το γεωγραφικό ελάχιστα θα βοηθούσε. Άσε που στην Αριζόνα θα είχες αλλα θέματα χαχα
Η θεωρία καλή είναι, αλλά επί του ακαδημαϊκού.
Τέλος πάντων, αφού έχετε ισορροπήσει με το σκύλο,όλα μια χαρά. Είναι θαυμάσιο αυτό κ δε συμβαίνει πάντα.. Απολαύστε το!
 
  • Like
Reactions: Art


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Από περιέργεια, αν θες απαντάς βέβαια. Τι έκανε ο τελευταίος εκπαιδευτής στον σκύλο και θεωρείται balanced training ;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τι μου θυμίζετε μ' αυτά και μ' αυτά τα θετικά!!!
Έλεγε κάποτε, πολυ παλιά ένας φίλος για τον Μαρκο: γιατί βρε παιδί μου του μαθαίνετε έτσι ( βίαια) το " κάτσε"?
Η σκληρή μέθοδος, ήταν με πίεση στο πωπουδάκι.
Πως (λεω) πουλάκι μου, να του το μάθουμε? Να περιμένεις λέει, μέχρι να κάτσει μόνος του και να τον επιβραβεύσεις!!!!!
Τον σκύλο, που πάει Κομοτηνή και πίσω, όρθιος στο αμάξι. True story!
Ακόμη εκεί θα ήμασταν 10 χρόνια μετά! :cautious:
 


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Δεν ακούγεται και πολύ γνωστής του αντικειμένου αυτός που σας έδωσε τέτοια συμβουλη. Η αλήθεια είναι ότι το κάτσε είναι η πιο εύκολη εντολή να μάθεις σε έναν σκύλο χωρίς να τον ακουμπάς
 




deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Πολύ ευχαρίστως. Luring is the key word. Είμαι σίγουρος ότι και αυτοί που κάνουν balanced training, αυτή την μέθοδο ακολουθούν για βασικές εντολές
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Έκανα τη βραδινή βόλτα και όπως πέρασα δίπλα από έναν άστεγο, του έπιασε το μπουφάν...μου ζήτησε € 150.00 ευρώ αλλά δεν είχα τίποτα πάνω μου, μόνο σαλαμάκι για λιχουδιές, μετά το κατέβασε στα € 100.00, τίποτα δεν έχω του επαναλαμβάνω, μετά στα € 50,00..τίποτα του λέω να πάω σπίτι να πάρω την κάρτα μου να βγάλω λεφτά (και το εννοούσα). Εξάλλου την προηγούμενη βδομάδα είχα πληρώσει ένα North Face μπουφάν μιας κοπέλας σε ένα καφέ, ακριβώς για την ίδια περίπτωση (της είχα δώσει € 150.00 και μου έδωσε το μπουφάν ..ακόμα το έχω και είναι απαίσιο χρώμα). Τέλος πάντων για να μην μακρηγορώ, ο άστεγος δεν με άφηνε να φύγω και μου λέει αφού δεν έχεις λεφτά ...βγάζει το κινητό και καλεί το 100...ήρθαν μετά από 40 λεπτά και πήγαμε στο τμήμα όλοι μαζί...είχα ζητήσει στο ενδιάμεσο να έρθει κάποιος να πάρει τον Φρανκυ για να μην τον δει η αστυνομία και θέλει να τους φάει...βρέθηκα εκεί και μετά περίμενα δικηγόρο και άστα να πάνε...δύσκολο..ωστόσο επέμεινα με τις βόλτες και την εκπαίδευση και τώρα είμαστε καλά..δεν είναι πως αγαπά τους ξένους αλλά δεν θα με βάλει σε μπελάδες..σέβομαι τα όριά του που ευτυχώς βλέπω πως όλο και μεγαλώνουν...
Συγγνώμη, δε γέλασα με τον πόνο σου, με την περιγραφή διπλωθηκα :LOL:
 
  • Haha
  • Like
Reactions: Art and medusa


Art

Member
22 Απριλίου 2021
7
13
46
@Estranged εννοείται κι εγώ τώρα πια το περιγράφω και μου φαίνεται αστείο..γενικά στον δρόμο για πάρα πολύ καιρό σαν καρτούν ήμουν..με όλα αυτά που λέμε όμως κανείς δεν θα θέλει να πάει βόλτα με τον Frankie μου
 
  • Haha
Reactions: mareco




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πολυ χαίρομαι που ο κούκλος είναι καλά και βρήκατε ισορροπία :)

Εκνευρίστηκα με όλους αυτούς που το πρώτο που σκέφτονται είναι να πάρουν όσο το δυνατόν περισσότερα ευρώ ... κάποτε και ο Ντιέγκο είχε κάνει την ίδια μαλακία όταν κάποιος έτρεξε σε απόσταση αναπνοής απο εμας .. εννοείται δε φταίει ο σκύλος ούτε ο άνθρωπος... αλλα μόλις του έδωσα ένα 50άρικο ... μου απάντησε όχι κοπέλα μου 20 ευρώ έχει το μπουφάν! Δε το έπαιρνε με τίποτα και ανέβηκα στο σπίτι και πήρε το 20άρικο μόνο!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εχει και ακριβα γουστα ο μικρος τσιμπαει North face :p
Παλι καλα ο δικος μου αρπαζει μονο κουλουρια και σουβλακια και την βγαζω με διευρα :LOL:

Αμα είσαστε οκ, τα βρηκατε και ο ιδιος οπως λες δεν αναζητα την κοινωνικοποιηση με νεους σκυλους γιατι να ρισκαρεις, απολαυστε τις βολτουλες σας.
Mερικοι σκυλοι απλα δε θελουν παρέες, ο δικος μου του εφερα κοριτσαρο μες το σπιτι και ακομα δεν εχει καταδεχτει να της δωσει σημασια.
 
  • Like
  • Haha
Reactions: Art and Sammie