Βόλτα με 4 σκυλιά


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Λοιπόν η ερώτησή μου είναι για τους φίλους με πάνω από 2 σκυλιά: Τα βγάζετε βόλτα όλα μαζί ή κάθε ένα χωριστά?
Τώρα μένουμε στο χωριό σε σπίτι με κήπο οπότε τις ανάγκες τις κάνουν στον κήπο και για βόλτα εκτός κήπου πάω με ένα το πολύ 2 σκυλιά ταυτόχρονα.
Όμως σε μερικούς μήνες δυστυχώς μετακομίζουμε ξανά στη Θεσσαλονίκη σε διαμέρισμα και εδώ γεννιέται το πρόβλημά μου. Αν τα βγάζω 2-2, θα κρατηθούν το πρωί και θα περιμένουν τη σειρά τους ή πρέπει να τα βγάζω όλα μαζί? Ύπάρχει κάποιος τρόπος εκπαίδευσης?
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Δεν έχω πάνω από 2 σκυλάκια, έχω 2 αλλά κάποτε είχα 3 ταυτόχρονα και ενίοτε 4.

Ο λόγος που πήγαινα διπλές (χωριστές) βόλτες ήταν γιατί ο "ενίοτε" 4ος της παρέας δεν τα πήγαινε και πολύ καλά με τον άλλο αρσενικό, οπότε το να είναι στο ίδιο λουρί και δίπλα-δίπλα δεν ήταν σοφό.

Κατά τα άλλα οι διπλές βόλτες είναι κουραστικές και χρονοβόρες μια που δεν ψάχνουμε να κάνουμε μόνο "¨τσίσα-κακά" στην βόλτα.

Αν τα σκυλιά είναι εξοικειωμένα με το crate, μπορούν τα 2 να μπαίνουν στο crate (καλό είναι να μην βλέπουν πως οι άλλοι 2 θα πάνε βόλτα... Να είναι σε άλλο δωμάτιο/χώρο) μέχρι να γυρίσετε από την πρώτη βόλτα και κατόπιν να μπουν οι άλλοι στο crate μέχρι να γυρίσετε από την 2η.

Αν τα σκυλάκια σου τα πηγαίνουν καλά μεταξύ τους σε γενικές γραμμές, προτείνω να αρχίσεις από τώρα "προπονήσεις" βγάζοντας τα και τα 4 μαζί έχοντας στο νου σου τα σενάρια πόλης και όχι την ελευθερία της εξοχής.

Αυτό το "συστηματάκι" είναι βολικό για να μην μπερδεύονται οι οδηγοί και μπορείς να το φτιάξεις/αντικαταστήσεις με κάτι άλλο και όχι να αγοράσεις απαραίτητα αυτό:

 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνώ με @canis ...
Πως θα μπορούσα, άλλωστε, να μη συμφωνήσω...:whistle:

Υ.Γ. Κι εμείς, δεν βγαίνουμε βόλτα με πάνω από 2... δηλαδή, ο Κάσπερ δεν χρειάζεται πάνω από 2 ανθρώπους, για να τον συνοδεύουν στη βόλτα!:LOL::D

Υ.Γ.2. Παρόλα αυτά, όταν κρατιέται στο λουρί μαζί με τη Μόκα (από τον ίδιο άνθρωπο), είναι πιο ήρεμος από ποτέ...:)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Θα τα δοκιμάσω έτσι σε 4 οδηγούς αν και μου φαίνεται αρκετά κουραστικό και για μένα και για τα σκυλιά. Βασικά τουλάχιστον για το πρωί (για τη σύντομη βόλτα για τουαλέτα) σκεφτόμουν να τα βγάζω όλα μαζί και με ένα τέτοιο διπλό οδηγό:

ΔΙΠΛΟΣ ΟΔΗΓΟΣ


(το έχει δοκιμάσει κανείς???)
Αλλά θα ήθελα τις άλλες 2 βόλτες θα ευχαριστηθούν περισσότερα άρα νομίζω θα είναι καλύτερα να πηγαίνουμε 2-2.
Το crate είναι καλή λύση αν και εμείς είμαστε του πάρκου περισσότερο. Ούτως ή άλλως η Μπάρμπι και ο Μάρκο κρατιούνται περισσότερο από τα άλλα οπότε αν τα κλείνω απλά στο δωματιό τους χωρίς να βλέπουν ότι τα άλλα βγαίνουν βόλτα, έ δεν πιστευω να μου λερώσουν περιμένοντας.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Ένα τέτοιο (διπλό οδηγό) χρησιμοποιώ τώρα, απλά διαφορετικής μάρκας. Φυσικά, για 2 σκύλους είναι βολικότερο από 2 διαφορετικά λουριά.

Crate, πάρκο, δωμάτιο η "φιλοσοφία" είναι η ίδια και σημαντικό κατά την άποψη μου είναι να μην βλέπουν και καταλαβαίνουν τον ενθουσιασμό των άλλων που θα πάνε βόλτα και παρασυρθούν στο να κάνουν διάφορες "βλακείες".

Η πράξη θα δείξει τι θα σε βολέψει περισσότερο. Πάντως δεν θα ήταν άσχημο να τα εισάγεις στο σενάριο της κοινής βόλτας με λουρί και τους 4.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Οταν βγαίνω εγώ έξω, με φωνάζουν "λήσταρχο Νταβέλη"
Δυο διπλοί οδηγοί, περασμένοι χιαστή πάνω μου, στην μία πλευρά, σε δύο σκυλιά με τα οποία ασχολούμαι μόνο, για να τα δέσω και να τα λύσω.
Και τρίτος διπλός οδηγός, από την άλλη πλευρά, είτε κι αυτός χιαστή μεν, με χειρονακτική ενίσχυση δε, είτε πιο ελεύθερος για λίγο μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων.
Ετσι, έχω σχεδόν πάντα, και τα δύο χέρια ελεύθερα προς <οποιαδήποτε> χρήση.
Εποχή που υπήρξε και τέταρτος στην παρέα, ήταν 3 στην μία πλευρά και 1 -πάντα- μόνος στην άλλη. Δεν χρειάζεται να πω, ποιός είναι πάντα μόνος, στην ενισχυμένη πλευρά, υποθέτω.
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Οταν βγαίνω εγώ έξω, με φωνάζουν "λήσταρχο Νταβέλη"
Δυο διπλοί οδηγοί, περασμένοι χιαστή πάνω μου, στην μία πλευρά, σε δύο σκυλιά με τα οποία ασχολούμαι μόνο, για να τα δέσω και να τα λύσω.
Και τρίτος διπλός οδηγός, από την άλλη πλευρά, είτε κι αυτός χιαστή μεν, με χειρονακτική ενίσχυση δε, είτε πιο ελεύθερος για λίγο μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων.
Ετσι, έχω σχεδόν πάντα, και τα δύο χέρια ελεύθερα προς <οποιαδήποτε> χρήση.
Εποχή που υπήρξε και τέταρτος στην παρέα, ήταν 3 στην μία πλευρά και 1 -πάντα- μόνος στην άλλη. Δεν χρειάζεται να πω, ποιός είναι πάντα μόνος, στην ενισχυμένη πλευρά, υποθέτω.
χαχα Μαρία, φαντάστηκα την όψη σας. Εμείς γενικώς είμαστε πιο χαμηλών τόνων οπότε ίσως δεν θα είναι και τόσο άσχημα και τα 4 μαζί :) Όμως απολαμβάνουν έτσι τη βόλτα τους?
 
  • Like
Reactions: johnk


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Οταν βγαίνω εγώ έξω, με φωνάζουν "λήσταρχο Νταβέλη"
Δυο διπλοί οδηγοί, περασμένοι χιαστή πάνω μου, στην μία πλευρά, σε δύο σκυλιά με τα οποία ασχολούμαι μόνο, για να τα δέσω και να τα λύσω.
Α, και γιατί 2 διπλοί οδηγοί για 2 σκυλιά?? για ενίσχυση?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Για σχετική ανεξαρτησία κινήσεων, για να έχει καθένας το δικό του λουρί και φυσικά για να μπορώ να τα έχω συγχρόνως χιαστή. Πως αλλιώς;
Την βόλτα τους την απολαμβάνουν, όπως θα την απολάμβαναν, αν ήταν έξω ένας μόνος του, με το λουρί του.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Μου είναι πολύ σημαντικό, να έχω ελεύθερα χέρια.
Και δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος απ'αυτόν.
Αρκεί, ο σκύλος να πηγαίνει τέλεια στο λουρί.
Τους δε διπλούς οδηγούς, τους λατρεύω. Αν χρειαστεί, έχεις πάντα έξτρα λουρί μαζί σου.
 
  • Like
Reactions: johnk


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Μου είναι πολύ σημαντικό, να έχω ελεύθερα χέρια.
Και δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος απ'αυτόν.
Αρκεί, ο σκύλος να πηγαίνει τέλεια στο λουρί.
Τους δε διπλούς οδηγούς, τους λατρεύω. Αν χρειαστεί, έχεις πάντα έξτρα λουρί μαζί σου.
Και εγώ θα ήθελα ελεύθερα χέρια, λοιπόν, από την περιγραφή σου δεν μπορώ να καταλάβω κάποιες λεπτομέρειες, δεν έχεις καμιά φώτο να το δω? πως δηλαδή είναι χιαστί πάνω σου?
Και ποια μάρκα διπλών οδηγών αγοράζεις?
Στο λουρί πηγαίνουν καλά τα 3 μεγαλύτερα (όχι δηλαδή σαν τα στρατιωτάκια μαλινουα κολλημένα στο γόνατό μου, αλλά δεν τραβάνε) το μηκρό δε θέλει ακόμα λίγη δουλίτσα αλλά κάνουμε πρόοδο...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
20160131_153740.jpg 20160131_153811.jpg

Η μάρκα δεν έχει σημασία. Οτι σου αρέσει και σηκώνει η τσέπη σου.
Εγώ θέλω μόνο, να είναι ελαφρείς, για να μην νοιώθω έξτρα βάρος.
 
  • Like
Reactions: LaCat


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
View attachment 55935 View attachment 55936

Η μάρκα δεν έχει σημασία. Οτι σου αρέσει και σηκώνει η τσέπη σου.
Εγώ θέλω μόνο, να είναι ελαφρείς, για να μην νοιώθω έξτρα βάρος.
Α, δηλαδή όταν λες διπλό οδηγό εννοείς αυτόν που κουμπώνει και στις 2 άκρες όχι αυτόν διχαλωτό που πόσταρα παραπάνω?
 
  • Like
Reactions: Orilis and mareco


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Αυτό το "συστηματάκι" είναι βολικό για να μην μπερδεύονται οι οδηγοί και μπορείς να το φτιάξεις/αντικαταστήσεις με κάτι άλλο και όχι να αγοράσεις απαραίτητα αυτό:

Ειδικά ο πρώτος κυριούλης δεν φάνηκε και πολύ ξε-μπερδεμένος πάντως!

@haviharakennel είναι όλα χαβανεζάκια; Αν ναι είναι σαφώς πιο εφικτό λόγω μεγέθους. Αλλά όσο μικρά και ήσυχα και να'ναι, εκείνο το μπέρδεμα σε στιγμές στάσης, κατουρήματος, συνάντησης με άλλους σκύλους κλπ δύσκολα το γλιτώνεις. Τουλάχιστον με κανονικούς οδηγούς. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ split lead, οπότε δεν έχω άποψη. Στη θέση σου θα το επιχειρούσα, αλλά θα έκανα τις στιγμές της βόλτας λίγο πιο συγκεκριμένες. πχ στην αρχή χαλαρά μέχρι να κάνουν την ανάγκη τους και μετά συνεχόμενο περπάτημα χωρίς ιδιαίτερες στάσεις γιατί συνήθως αυτές είναι που δημιουργούν το μπλέξιμο. Μια χαρά θα την ευχαριστηθούν τη βόλτα, γιατί όχι; Αν βέβαια μέσα στα 4 έχεις και κάποιο που θέλει έξτρα δουλειά, αυτό ίσως πρέπει να βγαίνει και μόνο του ή μόνο με άλλο ένα κατά καιρούς. Εξαρτάται και τι θέλεις να διορθώσεις.

Με σκυλιά άνω των 10-12 κιλών η αλήθεια είναι ότι θα το απεύφευγα, ώστε να έχω καλύτερο έλεγχο και δυνατότητα αντίδρασης σε περίπτωση στραβής. Μην κοιτάς το Mareco που έχει γίνει των ειδικών δυνάμεων! :D
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ειδικά ο πρώτος κυριούλης δεν φάνηκε και πολύ ξε-μπερδεμένος πάντως!

@haviharakennel είναι όλα χαβανεζάκια; Αν ναι είναι σαφώς πιο εφικτό λόγω μεγέθους. Αλλά όσο μικρά και ήσυχα και να'ναι, εκείνο το μπέρδεμα σε στιγμές στάσης, κατουρήματος, συνάντησης με άλλους σκύλους κλπ δύσκολα το γλιτώνεις
ναι χαβανεζάκια είναι όλα! Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Άσχετο. Αν τα καταφέρεις να βγαίνεις και με τα 4 μαζί, που στο εύχομαι, σφύρα μου να ρθω να απολαύσω το θέαμα (αρκεί να είστε προσβάσιμοι με λεωφορείο)! Υπόσχομαι, άνευ σκύλου (μου) που θα σας κάνει μαλλιά κουβάρια σίγουρα, είτε τη δει εκδικητής είτε τη δει "ααααα πολλά σκυλιά - και θηλυκά;;;;!!!!!- μαζί; I've died and gone to heaven" :D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η καθε μια με τον οδηγο της- αλλα για πολυ δεν γινεται! Ολο και καποια θα μεινει πισω- θα αλλαξει πλευρα κλπ- και σε λιγο θα εχω μια κοτσιδα οδηγους. Ειναι δυσκολα!

Πολυ πιο ευκολα ειναι, οταν εχω δυο σε καθε χερι! Ετσι τα χειρειζομαι μια χαρα- μονο εαν στενευει το πεζοδρομια εχουμε λιγο θεμα- αλλα τους εχω μαθει τοτε να πανε 2 μπροστα- και 2 πισω μου.
me.jpg
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
ειδα χτες live τον χιαστι οδηγο και πολυ ενθουσιαστηκα.για μεγαλοσωμα ή για πανω απο 1 σκυλους νομιζω θα ειναι πολυ βολικα
 
  • Like
Reactions: Orilis and mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf