Βόλτα με 4 σκυλιά




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Τον Νταβέλη style, ή την διχάλα;
τον Νταβελη χαχαχαχα. Πολυ ωραιο παντως, ελευθερα χερια, ανεση και νομιζω σκυλος που δεν το χει με το περπατημα εκπαιδευτικα θα οφεληθει.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Σκύλος που δεν το 'χει με το περπάτημα, σου 'χει αλλάξει τα φώτα.
Μεγαλόσωμος σχετικά τουλάχιστον.
Αλλά, σκύλος με πολλά καμμένα εγκεφαλικά κύτταρα -ονόματα δεν λέμε- που σου κάνει τον βίο αβίωτο στην βόλτα, κυκλοφορεί σχετικά με ασφάλεια, Νταβελικά ΚΑΙ συγχρόνως με δυνατό και σταθερό κράτημα της άκρης, που φτάνει στο κολάρο.

Το 'χουμε; Γιατί τέτοια φωτό, δεν θα μπορώ να ανεβάσω.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τώρα που το σκέφτομαι ίσως θα μπορέσω να να τα έχω με 2 οδηγούς με τη διχάλα στην άκρη ο καθένας και θα τους κρατάω με ένα χέρι και το άλλο θα έχω ελεύθερο. Λίγο παραπάνω από 20 κιλά είναι όλα μαζί οπότε και να τραβήξουν όλα ταυτόχρονα δεν νομίζω να με ρίξουν.
 
  • Like
Reactions: Orilis and GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Θα είχε ενδιαφέρον, το Νταβελικό σύστημα, σε συνδιασμό με την διχάλα.
Απόλυτη ελευθερία κινήσεων χεριών, αλλά περιορισμός στην κίνηση των σκύλων, που έτσι κι αλλιώς ισχύει με την διχάλα. Για να σε ρίξουν, αποκλείεται.
 
  • Like
Reactions: haviharakennel


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Νομίζω οτι εφ οσον το καθε σκυλί εχει δουλευτει ξεχωριστα στο μαζι, τοτε η βολτα θα ναι σχετικά ευκολη. Οσες φορές εχει τυχει να βγάλω τον ένα δικό μου και τους δυό τρελούς της αδερφής μου (δυο αρσενικά στο διπλό και ενα θηλυκο μπιγκλ μονο του) είναι μαχη και το θεαμα αρκετα γραφικό... Ο Σαντσο πιο χαλαρος και τα δυο σφιχτά και σε κοντό κράτημα για να προφυλαχτεί η μέση. Για να ελευθερώσω χέρι να βγάλω σακουλάκι μπαινουν όλοι στο κάτσε (οσο αντέχουν).
Πρεπει να τη διασκεδαζω τη γειτονιά.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
2μετροι είναι όλοι. Εχουν όσο χώρο χρειάζονται, για να περπατάνε άνετα. Οι δύο που είναι στην ίδια πλευρά, αφού τελειώσουμε με τα θέματα τουαλέττας, περπατάνε κολλητά ο ένας στον άλλον, από μόνοι τους, έτσι κι αλλιώς. Βολική περίπτωση, θα έλεγα :D

@betty coltrane άστο!!! Πιο υπερπαραγωγή θέαμα από εμένα, αποκλείεται να είσαι :p
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Η αληθεια ειναι οτι ειμαι ερασιτεχνης. Δεν ειναι η καθημερινότητα μου αυτή. Παρόλα αυτά, για εκείνα τα εστω 10 μέτρα μεσα σε όλη τη βόλτα που θα καταφερω να κανω να περπατήσουν σωστά αισθάνομαι μεγάλη ικανοποίηση. Σαν να διευθύνω ορχήστρα ενα πράγμα. Μεχρι που το μπήγκλ θα μυρίσει κάτι στην αντίθετη πλευρά ή θα γαυγισει ενα ασχετο μεσα απο μάντρα και ο ασπρος βλάκας θα θελει να απαντησει και ξαφνικα βρισκομαι να χορεύω φλαμένγκο.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Εκτός πλάκας, όταν κυκλοφορείς με...αρκετά σκυλιά συγχρόνως, ιδίως κάπως σεβαστού μεγέθους ή/και ταμπεραμέντου, λέω εγώ και ισχύει για μένα, απαγορεύονται δια ροπάλου, οι συναναστροφές με άλλα άτομα του είδους τους. Αυτά τα...να μυριστούν μωρέ λίγο, να γνωριστούν, να παίξουν, να κοινωνικοποιηθούν, σταματούν στα 10 μέτρα το λιγότερο και ασυζητητί. Μισό βήμα να κάνει ο καθένας, για οποιοδήποτε λόγο, έχεις χάσει τον έλεγχο. Και άμα χάσεις τον έλεγχο, τότε ναι, θα είσαι υπερθέαμα στην καλύτερη.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο χιαστί (σύστημα νταβελης) θέλει και κάποιο ύψος σκύλου, ούτε σε μικροσωμα δεν γίνεται, τουλάχιστον όχι με τον οδηγό που έχω εγώ. Ωραίο σύστημα, ειδικά για μεγάλες βόλτες. Φοράς το σκύλο και πας.
Αν ο σκύλος τραβάει, δεεεεν..

Όταν πας με 3 και άνω, μεγαλοσωμα, βόλτα, δεν σε πλησιάζει και κανένας όμως, ε?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
* Μπορείς να προσθέσεις λουρί, αν μιλάμε για τέρμα κοντοστούπικο πλάσμα. Επίσης, οι εκπαιδευτικοί διπλοί οδηγοί, έχουν συνήθως μια-δυό-τρεις θέσεις, που μπορείς να προσαρμόσεις το ύψος τους.
* Αν ο σκύλος είναι καλός στο λουρί, πραγματικά...τον φοράς και πας. Απ'έξω εμφάνιση, από μέσα άνεση, ένα πράγμα!
* Αν ο σκύλος τραβάει, δεεεεν...μεν, αλλά μπορείς συγχρόνως να το κρατάς και με το χέρι δε.
* Αν είναι και μαύρα κιόλας και τα τρία, ότι καλύτερο. Σου κάνουν και χώρο να περάσεις συνήθως.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Πάντα θα ζηλεύω αυτούς που καταφέρνουν να βγάζουν τα τρία τους σκυλιά μαζί βόλτα.
Εμένα το ρεκόρ μου είναι τα δύο με μπαλαντέρ πάντα το κορίτσι μου. Η οποία τελευταίως πρέπει να έχει χτυπήσει 2-3 εγκεφαλικά οπότε και ξαφνικά επιθυμεί να αλλάξει πορεία στη βόλτα με αποτέλεσμα να με τραβάει ο ένας μπροστά και η άλλη πίσω και να είμαι ο περίγελος της γειτονιάς.
Μια φορά μόνο επιχείρησα να κάνω ένα βήμα με τα δυό αγόρια, και είδα τη ζωή μου να περνάει μπροστά από τα μάτια μου σε κλάσματα δευτερολέπτων...ως δια μαγείας σώθηκα και εγώ και αυτά..
Το μόνο που θα είχα να συνεισφέρω σ'αυτό το νήμα είναι να πωω προσοχή αν τα σκυλιά εξιτάρονται μεταξύ τους όπως τα δύο αρσενικά τα δικά μου. Μόνα τους είναι οκευ αλλά ο συνδιασμός είναι εκρηκτικός.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το μόνο που θα είχα να συνεισφέρω σ'αυτό το νήμα είναι να πωω προσοχή αν τα σκυλιά εξιτάρονται μεταξύ τους όπως τα δύο αρσενικά τα δικά μου. Μόνα τους είναι οκευ αλλά ο συνδιασμός είναι εκρηκτικός.
εμείς είμαστε 3 κορίτσια και ένα αγόρι οπότε θα είμαστε εντάξει :) Η Μπάρμπι και η Χαρά δεν θέλουν πολλά "παρε-δωσε" με την κουταβίνα Φρόσω αλλά ευτυχώς ο Μάρκο τη λατρεύει οπότε ήδη χωρίστηκαν σε ζευγάρια :)
 
  • Like
Reactions: mareco






dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Λίγο που το έψαξα οι dog walkers στην Αργεντινή είναι "κανονικό" επάγγελμα και προέκυψε μετά την κρίση του 2001, όταν ο κόσμος άρχισε να ψάχνει εναλλακτικές μορφές εργασίας για να τα βγάλει πέρα.
Τώρα το πώς τα καταφέρνουν και το τι γίνεται στην βόλτα ο Θεός κι η ψυχή τους ...
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Πλέον και στην Ελλάδα θα μπορούσες να πεις πως είναι "κανονικό" επάγγελμα μια που όλο και βλέπω αγγελίες και προσφερόμενες υπηρεσίες "dogwalking" και "pet sitting".

Αυτού του τύπου βόλτα, με άλλα 10 σκυλιά κολλητά δίπλα του, στον οδηγό και περπατηματάκι δε ξέρω κατά πόσο είναι ευχάριστη και "ουσιαστική" για τον σκύλο. Όσο για τις φωτογραφίες και πως συνυπάρχουν τόσα σκυλιά μαζί χωρίς πρόβλημα... Όταν υπάρχει ή υπάρξει πρόβλημα (που υπάρχει συχνά) συνήθως δεν απαθανατίζεται με φωτογραφία. Επίσης, αρκετά σκυλιά έχουν ανοχή μεγαλύτερη και μπορούν να λειτουργήσουν (ως ένα σημείο) σε "αγέλη".

Προσωπικά το βρίσκω "άκυρο" επάγγελμα... αλλά μπορώ να σκεφτώ περιπτώσεις και προϋποθέσεις κάτω από τις οποίες μπορεί να είναι χρήσιμο και ουσιαστικό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3