Γαλλικό Μπουλντόγκ: Γιατί να ΜΗΝ το πάρω




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Βασικα πρεπει να ειναι κουταβι- και τα κουταβια ειναι ετσι στρουμπουλα.

Αλλα το Lay Back του ειναι πολυ ακραιο! ( η γραμμη απο το ακρωρινιο μεχρι το μετοπο- θα πρεπει να εχει συνκεκριμενη γωνια/κληση- αυτουνου ειναι παααρα πολυ αποτομη)
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Θελω βοηθεια απο τους γαλλομπουλντογκαδες του φορουμ κι εγω.
Με αφορμη το fb οπως και η Amaliaz,ψαχνω να βρω οσο πιο εγκυρες πληροφοριες για τις κληρονομικες παθησεις και τον χαρακτηρα των γαλλικων διοτι παρατηρησα οτι μεσα απο σελιδες "fans" των frBulldogs παρουσιαζονται εντελως λαθος.Πχ:Βρισκουν πληροφοριες απο το ιντερνετ τυπου "interpet" και τις αναρτουν ως εγκυρες και τις ασπαζονται και τις διαβαζουν και ανθρωποι οι οποιοι εχουν σκοπο να αποκτησουν σκυλο της φυλης.

Τις χρειαζομαι λοιπον για να τις αναρτησω (πριν αποχωρησω απ'ολα τα χαζογκρουπ) μηπως και αλλαξει λιγο η διαθεση μερικων για αποκτηση γαλλικου και κυριως για ζευγαρωμα διοτι γινεται το ελα να δεις με τους κατοχους της συγκεκριμενης φυλης(αυτο το χαλι δεν το εχω δει πουθενα).
Ειμαι κατοχος γαλλικου.Ειναι το πρωτο μου και το τελευταιο,οσο κι αν μου αρεσουν δεν προκειται να ξαναπαρω.Η εμπειρια μου ειναι ασχημη.

Οποια βοηθεια και πληροφορια για υγεια/χαρακτηρα δεκτη αρκει να ειναι εγκυρη(που πιστευω θα ειναι).

Οσο γαι τις φωτογραφιες του γαλλικου η αποψη μου ειναι πως κακως βγαινουν διαφορα πορισματα για ενα κουταβι μονο και μονο απο 2 φωτογραφιες που ισως να ειναι ετσι τραβηγμενες ωστε να μην αντιπροσωπευουν 100% την πραγματικοτητα.Βεβαια το δικο μου ματι δεν πιανει και πολυ ευκολα τις λεπτομερειες.

Ευχαριστω!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.122
10.076
Athens
Θελω βοηθεια απο τους γαλλομπουλντογκαδες του φορουμ κι εγω.
Με αφορμη το fb οπως και η Amaliaz,ψαχνω να βρω οσο πιο εγκυρες πληροφοριες για τις κληρονομικες παθησεις και τον χαρακτηρα των γαλλικων διοτι παρατηρησα οτι μεσα απο σελιδες "fans" των frBulldogs παρουσιαζονται εντελως λαθος.Πχ:Βρισκουν πληροφοριες απο το ιντερνετ τυπου "interpet" και τις αναρτουν ως εγκυρες και τις ασπαζονται και τις διαβαζουν και ανθρωποι οι οποιοι εχουν σκοπο να αποκτησουν σκυλο της φυλης.

Τις χρειαζομαι λοιπον για να τις αναρτησω (πριν αποχωρησω απ'ολα τα χαζογκρουπ) μηπως και αλλαξει λιγο η διαθεση μερικων για αποκτηση γαλλικου και κυριως για ζευγαρωμα διοτι γινεται το ελα να δεις με τους κατοχους της συγκεκριμενης φυλης(αυτο το χαλι δεν το εχω δει πουθενα).
Ειμαι κατοχος γαλλικου.Ειναι το πρωτο μου και το τελευταιο,οσο κι αν μου αρεσουν δεν προκειται να ξαναπαρω.Η εμπειρια μου ειναι ασχημη.

Οποια βοηθεια και πληροφορια για υγεια/χαρακτηρα δεκτη αρκει να ειναι εγκυρη(που πιστευω θα ειναι).

Οσο γαι τις φωτογραφιες του γαλλικου η αποψη μου ειναι πως κακως βγαινουν διαφορα πορισματα για ενα κουταβι μονο και μονο απο 2 φωτογραφιες που ισως να ειναι ετσι τραβηγμενες ωστε να μην αντιπροσωπευουν 100% την πραγματικοτητα.Βεβαια το δικο μου ματι δεν πιανει και πολυ ευκολα τις λεπτομερειες.

Ευχαριστω!
clitchy
Εδώ υπάρχει μια λίστα προβλημάτων της φυλής: French Bulldog Health and Genetic Issues, Part 1 | Absolut Bullmarket French Bulldogs
Αν googlάρεις πάντως french bulldog health problems θα σου βγάλει άπειρες σελίδες.

Αυτά περί υγείας. Ως χαρακτήρας το γαλλικό μπουλντόγκ είναι σκυλί εύκολο και καλόβολο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Παρόλα αυτά, τα χειρότερα σε χαρακτήρα γαλλικά που έχω δει είναι είσαι σε συνάντηση γαλλικών (από τέτοια γκρουπ), όπου κάθισα μισή μόλις ώρα, σηκώθηκα και έφυγα και δεν πρόκειται και να ξαναπατήσω το πόδι μου: Γαλλικά μπουλντόγκ ως lifestyle αξεσουάρ του ιδιοκτήτη, κακομαθημένα, μη κοινωνικοποιημένα. Δύο από αυτά πήγαν να την πέσουν στην Pepper - για όσους την ξέρουν μπορούν να αντιληφθούν για τι μιλάω.

Όσον αφορά τα γκρουπ που λες, φοβάμαι ότι δεν μασάνε και ότι θα αρχίσουν να προβληματίζονται μόνο όταν θα τους μείνει το σκυλί στο χέρι ή παράλυτο - μέχρι τότε θα κάνουν νυφοπάζαρα.:mad: Καλό κουράγιο αν ασχοληθείς μαζί τους - εγώ προσπάθησα λίγο στην αρχή αλλά με υδροκέφαλους δεν μπορώ να συννενοηθώ...
 


mariosking

New Member
25 Νοεμβρίου 2012
1
0
καλημερα παιδια σε ολους κ τα σκυλακια σας,ενας φιλος εχει σοβαρο προβλημα με προπτωση δισκου στο γαλλικο μπουλντοκ του εδω και 3 μερες,θα θελα λιγες πληροφοριες για οσους γνωριζουνε για αυτην την παθηση,εμαθα μερικα πραγματα κ απο οτι καταλάβα δυσκολα τα πραγματα γιατι το σκυλακι εχει παραλυση στα πισω ποδια... FrencieFan εσυ ξερεις αρκευτα,ευχαριστω εκ των προτερων!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
mariosking κάνε πρώτα μια αναζήτηση για να βρεις τις απαντήσεις σου.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
καλημερα παιδια σε ολους κ τα σκυλακια σας,ενας φιλος εχει σοβαρο προβλημα με προπτωση δισκου στο γαλλικο μπουλντοκ του εδω και 3 μερες,θα θελα λιγες πληροφοριες για οσους γνωριζουνε για αυτην την παθηση,εμαθα μερικα πραγματα κ απο οτι καταλάβα δυσκολα τα πραγματα γιατι το σκυλακι εχει παραλυση στα πισω ποδια... FrencieFan εσυ ξερεις αρκευτα,ευχαριστω εκ των προτερων!!
Το σκυλακι, εαν δεν εχει χασει εντελος ολα τα ρεφλεξ, πρεπει να παρει κορτιζωνη επειγοντος.
Εαν εχει χασει τα ρεφλεξ, ισως να το σωσει ενα χειρουργειο- αλλα οσο περναει ο καιρος, τοσο πιο δυσκολα να αποκατασταται η ζημεια που γινεται στα νευρα!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.122
10.076
Athens
Να προσθέσω ότι ΤΡΕΧΟΥΜΕ και δεν χάνουμε ούτε δευτερόλεπτο! Όσο αργούμε τόσο οι πιθανότητες είναι εναντίον μας!
Σε ποιο γιατρό πάει?
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
clitchy
Εδώ υπάρχει μια λίστα προβλημάτων της φυλής: French Bulldog Health and Genetic Issues, Part 1 | Absolut Bullmarket French Bulldogs
Αν googlάρεις πάντως french bulldog health problems θα σου βγάλει άπειρες σελίδες.

Αυτά περί υγείας. Ως χαρακτήρας το γαλλικό μπουλντόγκ είναι σκυλί εύκολο και καλόβολο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Παρόλα αυτά, τα χειρότερα σε χαρακτήρα γαλλικά που έχω δει είναι είσαι σε συνάντηση γαλλικών (από τέτοια γκρουπ), όπου κάθισα μισή μόλις ώρα, σηκώθηκα και έφυγα και δεν πρόκειται και να ξαναπατήσω το πόδι μου: Γαλλικά μπουλντόγκ ως lifestyle αξεσουάρ του ιδιοκτήτη, κακομαθημένα, μη κοινωνικοποιημένα. Δύο από αυτά πήγαν να την πέσουν στην Pepper - για όσους την ξέρουν μπορούν να αντιληφθούν για τι μιλάω.

Όσον αφορά τα γκρουπ που λες, φοβάμαι ότι δεν μασάνε και ότι θα αρχίσουν να προβληματίζονται μόνο όταν θα τους μείνει το σκυλί στο χέρι ή παράλυτο - μέχρι τότε θα κάνουν νυφοπάζαρα.:mad: Καλό κουράγιο αν ασχοληθείς μαζί τους - εγώ προσπάθησα λίγο στην αρχή αλλά με υδροκέφαλους δεν μπορώ να συννενοηθώ...
Σ'ευχαριστω πολυ...
Θα κοιταξω να μαζεψω λιγες καλες πληροφοριες να της αναρτησω κι οποιος θελει ας τις διαβασει.

Εγω προσωπικα εκανα προταση να αναρτησω μερικα αρθρα για τη σημαντικοτητα του pedigree και το κοστος εκτροφης αυτης της φυλης (γιατι γινονται συνεχεια παραπονα και το χρησιμοποιουν σαν αλοθι το μεγαλο κοστος αποκτησησς) μηπως και καταλαβουν γιατι ζητανε τοσα οι εκτροφεις.

Ε λοιπον καποιος την επεσε και μας ειπε οτι τα "εχουν δει απειρες φορες" αυτα περι πεντιγκρι και οτι θα πρεπει να αναρτηθουν αρθρα περι υγειας για να ειναι χρησιμο το γκρουπ.

Εχω ριξει κι εγω στο παρελθον μυθικους καυγαδες με μελη διαφορων γκρουπ που αφορουν τα γαλλικα αλλα τιποτα δεν καταφερα κι απορω γιατι προσπαθω ακομη.

Παιζουν με μια απο τις πιο ευαισθητες φυλες που υπαρχει...Και οπως εχω παρατηρησει καποιοι δεν εβαλαν μυαλο ουτε οταν τους εμεινε το σκυλακι στα χερια δυστυχως.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.122
10.076
Athens
Και κάτι άλλο ...για να τραβάμε τα μαλλιά μας:

7 γαλλικά μπουλντόγκ συνολικά έχουν περάσει από τα χέρια της FrenchieFan και τα δικά μου, 4 αυτή και 3 εγώ.
Από τα 7 αυτά σκυλιά, μέχρι στιγμής, δεν έχουν εμφανίσει πρόβλημα τα 2!
Η αναλογία 7 προς 2 είναι τραγική.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
chitchy το καλύτερο θα ήταν, σε όποιο τέτοιο ρημαδογκρουπ, θέλεις να περάσεις ένα μύνημα, να κάνεις ένο ποτ πουρί από διάφορα links, ακόμη και του παρόντος και όποια ακόμη κρίνεις σημαντικά του φόρουμ και απλώς να τα παραθέτεις. Και να μην μπαίνεις σε καμμία διαβολοσυζήτηση. Και όποιος θέλει, ας ενημερωθεί. Οποιος δεν θέλει, ας μείνει στα σκοτάδια του. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω.
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
chitchy το καλύτερο θα ήταν, σε όποιο τέτοιο ρημαδογκρουπ, θέλεις να περάσεις ένα μύνημα, να κάνεις ένο ποτ πουρί από διάφορα links, ακόμη και του παρόντος και όποια ακόμη κρίνεις σημαντικά του φόρουμ και απλώς να τα παραθέτεις. Και να μην μπαίνεις σε καμμία διαβολοσυζήτηση. Και όποιος θέλει, ας ενημερωθεί. Οποιος δεν θέλει, ας μείνει στα σκοτάδια του. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω.
Αυτο θα κανω και μετα δεν ξανα ασχολουμαι.
Θα ξεψαχνισω και το φορουμ αλλα αναγκαστικα θα κλεψω κειμενακια ενα μαλλον θα ειναι και το πρωτο αυτου εδω του θεματος.
Αν και δεν προκειται να καταφερω κατι.
Καποιοι απο αυτους ειναι στυγνοι κουταβοπαραγωγοι και οχι απλως ανιδεοι που ζευγαρωνουν τα σκυλακια τους.
Α!Και μαλιστα για τα αναρτησω μου ζητησε η διαχειριστρια να της τα στειλω με πμ πρωτα...
Ποιος ξερει γιατι.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ζω πολλα χρονια με γαλλικα.
Μ'αρεσουν- αλλα νομιζω οτι μετα απο αυτα που εχω τωρα, δεν θα ξαναπαρω.

Δεν ειναι ζωη αυτη! Ουτε για μενα, ουτε για αυτα.
Να μην παιζουν, να μην πηδανε, να μην τρεχουν και να κανουν τρελες- επειδη παντα ειμαστε με τον φοβο- ειτε οτι θα μεινει ο σκυλος απο αναπνευσικο- ειτε απο προπτοση δισκου.

Και ενω ξερω τι εχω και προσεχω τα κοριτσια σαν τα ματια μου- σημερα εγινε το κακο.
Η Μονα εχει " τη μεση της"¨!
Τι ακριβος- δεν ξερω- και δεν εχει και πολυ σημασια.
Δεν θα την υποβαλω ξανα σε ναρκοση για να γινει μαγνητηκη ή θα ρισκαρω για μυελογραφια- την στιγμη που η αγωγη που ακολουθεται ειτε σε προπτοση, ειτε σε μερικη προβολη- ειτε σε απλο "τραβιγμα" ειναι ιδια.
Ξερουμε οτι η σπονδυλικη της στηλη ειναι χαλια= εχει 5-6 παραμορφομενους σπονδυλους ( Hemivertibrae) στην σειρα ( ευτυχος στην θωρακικη) και μια στενοση στην οσφυικη- στο τελος- κατι σαν "Cauda Equina".

Χτες λοιπον βγηκαμε στο χωριο για να παμε βολτα και να παιξουμε.
Επειδη τρελαινονται για μπαλονια- ειχαμε παρει μαζι μερικα. Τους τα φουσκοσε ο αντρας μου και τα κυνηγουσαν για να τα σκασουν. Ειχαν ποροθει- ευχαριστηθηκαν παρα πολυ.
Φτασαμε σπιτι, εφαγαν και ξαπλοσαν πια κουρασμενα.

Το βραδυ η ΜοναΛιζα δεν ηθελε να παει για μια τελευταια γυρα για τσισακια.
Αλλα επειδη ειναι γενικος τεμπελα και το κανει κατα καιρους, δεν μου φανηκε περιεργα.
Τα ξημεροματα ( 4.30) με ξυπνησε- με εντονα σημαδια δυσφοριας.
Γλειφοταν, καταπινε, χαχαλουσε- δεν βολευοταν πουθενα.
Κατεβηκε απο το κρεβατι και ξαπλωσε στο πατωμα- ξαναανεβηκε,

Την πηγα εξω, μπας και θελει τσισακια- περπατησε πολυ περιεργα- με ανασυρομενη κοιλια, και καμπουρα- λες και ειχε κανα παλουκι στον κολο.

Εκει μου χτυπουσαν τα καμπανακια του συναγερμου.
Την εβαλα κατω, της εκανα ενεσεις Neurobion kai Κορτιζονι ( που, επειδη εχω γαλλικο, τα εχω παντα μαζι μου για ωρα αναγκης)- τα μαζεψα και ηρθα αθηνα ( ημουν βολος).
Πηγαμε κατευθειαν στον ιατρο μας- και μας επιβεβαιοσε και αυτος.

Τωρα αναμενουμε να πιασει η θεραπεια.


Το κακο στα γαλλικα ειναι, οτι ειναι αρκετα ανεκτικα το οτι αφορα την αντοχη στον πονο.
Ετσι εκδηλονουν καποια δυσφορια μονο, οταν ειναι αρκετα αργα.
Επισης μας εχει δειξει η εμπειρια ( απο συζητηση απο φορουμ για γαλλικα), οτι οι περισσοτεροι ιατροι δεν ειναι σε θεση να αναγνωριζουν μια δισκοπαθεια σε γαλλικο, επειδη φερονται συνηθος σαν να εχουν καποιο προβλημα στα γαστεντερικα. Ρευονται, αεριζονται, τους τρεχουν σαλια ,εχουν σκληρη κοιλια.
Σχεδον κανενας κτηνιατρος εκει βλεπει, οτι ειναι σημαδια πονου που προερχονται απο την μεση.
Και ετσι περναει πολυτιμος χρονος που- παλι κατι που ειναι μια ιδιαιτεροτητα στα γαλλικα- δεν εχουν.
Οταν αλλος σκυλος παθαινει μια κακοση σε δισκο, περνανε πολλες φορες μερες- ακομα και εβδωμαδες, μεχρι να δειξει ο σκυλος καποια παραλυση. Στα γαλλικα αυτο μπορει να ειναι μονο λιγες ωρες.
Πουθενα αλλου γινεται τετοια ραγδαια χειροτερεψη!
Και οταν εχει ο σκυλος πια παραλυσει- εχουν καταστραφει νευρα- ειναι πολυ δυσκολη η αποκατασταση τους.

Και μην νομιζετε οτι τα δικα μου γαλλικα ειναι "της κακιας ωρας".
Ειναι απο εκτροφειο, με τρομερα Pedigree, απο της καλυτερες γραμμες αιματος και η συνκεκριμεννη ειναι και ¨"Grand Champion"¨-

Προσεξτε!!

Και στον λογαριασμο της Vassos μπορω να προσθετω και αλλα 3 γαλλικα ( οικογενιακον φιλων)- ουτε αυτα δεν ειναι υγιες.
Αρα παμε- οτι απο τα 10 ειναι μονο τα 2 οκ!
Πολυ μικρος αρριθμος πλεον- και ετσι αποφασισα οτι δεν θα ξανασυμμετεχω στο εγγλημα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.122
10.076
Athens
Πολυ μικρος αρριθμος πλεον- και ετσι αποφασισα οτι δεν θα ξανασυμμετεχω στο εγγλημα.
:(
Oύτε εγώ πλέον.
Η εκτροφή τους πρέπει να σταματήσει - δεν έχει νόημα να συνεχιστεί.-
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Συγκλονιστικό ποστ από την Ανδριάννα και θλιβερό φυσικά, όταν ακούς λάτρεις της φυλής να μιλούν έτσι έχει άλλη βαρύτητα.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Έχει άλλη βαρύτητα πράγματι.Είχα καταλάβει κ από τις τοποθετήσεις της vrmonde παλιότερα,ότι κ εκείνη κάτι τέτοιο πιστεύει..
Περαστικά στα μικρά δεινοσαυρίνια σας και φυσικά το γεγονός ότι παραδέχεστε μια εκτροπή στην εκτροφή των γαλλικών δημόσια σας περιποιεί τιμή..

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ελπίζω να πιάσει η θεραπεία και να είναι περαστικά όλα αυτά, όπως ελπίζω να διαβάσουν το θέμα όλοι όσοι ενδιαφέρονται να αποκτήσουν Γαλλικό Μπουλντόγκ...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Εύχομαι να γίνει γρήγορα καλά η Μόνα Λίζα!
Και να διαβάσουν πολλοί αυτό το thread.