Γαλλικό Μπουλντόγκ: Γιατί να ΜΗΝ το πάρω


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Κριμα :(, ελπιζω να αναρρωσει η Μονα Λιζα γρηγορα Αντριαννα.

Συγχαρητηρια για την ενημερωση που κανετε και οι δυο σας (
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Περαστικά στην Μόνα Λίζα! Γρήγορη ανάρρωση εύχομαι!!!
Πολύ λυπάμαι που μια τόσο όμορφη φυλή έχει καταντήσει με τόσα προβλήματα..:(
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Γρηγορα περαστικα ευχομαι!

Ειναι μεγαλο κριμα οπως τα καταντησαν... Κι ειναι τοσο χαριτωμενα και με πολυ καλο χαρακτηρα.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δυστυχος εχω την εντυποση οτι παει χειροτερα!

Τωρα σε συεννοηση με τον ιατρο της εδωσα ενα παυσιπονο ακομα και αναμενουμε.

Μηπος καποια ιδεα για δευτερη γνωμη σε ειδικο? Να την παω Βλαχοπουλο? Φλαρακο? Αλλου?
Προτασεις δεκτες!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Δυστυχος εχω την εντυποση οτι παει χειροτερα!

Τωρα σε συεννοηση με τον ιατρο της εδωσα ενα παυσιπονο ακομα και αναμενουμε.

Μηπος καποια ιδεα για δευτερη γνωμη σε ειδικο? Να την παω Βλαχοπουλο? Φλαρακο? Αλλου?
Προτασεις δεκτες!
Υποτίθεται ότι ο Φλαράκος έχει εμπειρία σε τέτοια...
 












Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Περαστικα της Αντριαννα! :(

Πραγματικα αφοπλιστικο το ποστ σου οπως και της vrmode, κι εννοω για ολους τους ενδιαφερομενους για να αποκτησουν αυτη τη φυλη.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τι να πω...περαστικά και ανώδυνα...να υποφέρει ο σκύλος σου και να μην μπορείς να κάνεις και πολλά..είναι ότι χειρότερο. Frenchie μακάρι να γίνει γρήγορα καλά!!
Αυτά ας τα διαβάσουν κάποιοι που αποφάσισαν να ξεκινήσουν πρόσφατα εκτροφή Γαλλικών Μπουλντόγκ στην Ελλάδα...και έχουν ήδη αρχίσει να τα προωθούν ως υγιέστατη φυλή γενικώς!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Περαστικά ανδριάννα. Εγώ εμπιστεύομαι πολύτον Βλαχόπουλο λόγω της εμπειρίας μου με τον δικό μου. Το καλύτερο εύχομαι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Αυτά ας τα διαβάσουν κάποιοι που αποφάσισαν να ξεκινήσουν πρόσφατα εκτροφή Γαλλικών Μπουλντόγκ στην Ελλάδα...και έχουν ήδη αρχίσει να τα προωθούν ως υγιέστατη φυλή γενικώς!!
Υπάρχει άνθρωπος έχων σώας τας φρένας που αποκαλει τη φυλή αυτή υγιή;;;
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Εύχομαι ολόψυχα περαστικά στη Μόνα Λίζα.

Η φυλή από πάντοτε είχε προβλήτα υγείας ή με τα χρόνια αντί να βελτιωθούν, χειροτέρεψαν τα προβλήματα υγείας λόγω κακής εκτροφής;
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Εύχομαι ολόψυχα περαστικά στη Μόνα Λίζα.

Η φυλή από πάντοτε είχε προβλήτα υγείας ή με τα χρόνια αντί να βελτιωθούν, χειροτέρεψαν τα προβλήματα υγείας λόγω κακής εκτροφής;
Αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτήσω κι εγώ, από το στόμα μου το πήρες!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Γεια και παλι!

Σημερα παει λιγο καλητερα η μικρη μου! Χτες ηταν παρα πολυ χαλια, πονουσε παρα πολυ- και μετα απο συννενοηση με τον ιατρο της- της εδωσα Rimadyl, κοιμηθηκε δυο ωρες και μετα ηταν σαφος καλυτερα.
Δεν την αφηνω να περπαταει βεβαια- μονο ελαχιστα βηματα, ισα ισα για της αναγκες της ( στην αυλη τωρα) = για να παει να πιει νερο και τετοια.
Σημερα ξαναπηγαμε στον ιατρο- οι εξετασεις ειναι καλες και αυτος την ειδε καλυτερα.
Συνεχιζουμε αγωγη και ακινισια.

Χτες εθεσα σε ενα γερμανικο φορουμ για γαλλικα ενα θεματακι- για το οτι ειμαστε συνενοχη στον βασανισμο, μονο και μονο, επειδη μας αρεσει αυτη η φυλη, Και οτι μονο εαν δεν ξαναπαρουμε γαλλικο , που οστοσο ειναι σκυλος πολυ ιδιαιτερος με απιστευτο χαρακτηρα, ειναι επιπονο η σκεψη και μονο, οτι θα ειμαστε καποια μερα χωρις- προκεται να ισυχασουμε!
Συμφονησαν ολοι μαζι μου! Με πονη στην καρδια ολοι- αλλα κανενας δεν βγηκε και ειπε " μα τα παραλες". Και ειναι ολοι τους ιδιοκτητες λατρεμενων γαλλικων!

Τα γαλλικα δεν ηταν ετσι!
Εγω ασχολουμαι απο το 99 εντατικα με την φυλη.
Και απο τοτε ειμαι σε διαφορα γερμανικα φορουμ για γαλλικα. Παλια ακουγες μια στα τοσο, οτι καποιος σκυλος δεν αναπνει καλα και οτι θα χρειαστει επεμβαση- η οτι εχει αλλεργια.
Και ακομα πιο σπανια οτι καπιος σκυλος επαθε κατι στην σπονδυλικη στυλη!
Τωρα- σχεδον ολα τα γαλλικα κανουν επεμβαση στο αναπνευστικο, για να μπορουν να ζησουν καπος φυσιολογικα- και καθε εβδωμαδα παθαινει και ενας προπτοση δισκου.
Η ΜοναΛιζα στο φορουμ αυτο, ειναι ο τεταρτος σκυλος ΦΕΤΟΣ!

Ναι, φταει η κακια εκτροφη- φταει η μαζικη παραγωγη, φταει και η αγνοια του κοσμου. Φταινε και οι "εκτροφεις" που κανουν τα στραβα ματια, χαρη του χρηματος- η ετσι απλα, επειδη δεν θελουν να καταλαβουν ορισμενα πραγματα.

Και ετσι αποφασισα, οτι εγω πλεων δεν θα ειμαι συμετοχος στο εγγλημα!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
....
Ναι, φταει η κακια εκτροφη- φταει η μαζικη παραγωγη, φταει και η αγνοια του κοσμου. Φταινε και οι "εκτροφεις" που κανουν τα στραβα ματια, χαρη του χρηματος- η ετσι απλα, επειδη δεν θελουν να καταλαβουν ορισμενα πραγματα.

Και ετσι αποφασισα, οτι εγω πλεων δεν θα ειμαι συμετοχος στο εγγλημα!
Κι αυτό το "ρεύμα" έχει επηρεάσει και τους σωστούς εκτροφείς της φυλής? Ή δεν είχε σωστους εκτροφεις η φυλή τα τελευταία χρόνια?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κι αυτό το "ρεύμα" έχει επηρεάσει και τους σωστούς εκτροφείς της φυλής? Ή δεν είχε σωστους εκτροφεις η φυλή τα τελευταία χρόνια?
Δυστυχος υπαρχουν παααρα πολοι εκτροφεις, που το μονο που κοιτανε ειναι οι "Super Γραμμες αιματος" στο Pedigree ενος σκυλο- παραλειποντας θεματα υγειας.
Και αφου εχουν πληρωσει 2.500-3.000 ευρω για εναν τετοιο σκυλο ( τοσο εχει γαλλικο απο "ονομαστο, σοβαρο εκτροφειο" και λιγα λεεω), θα πρεπει να βγαλει τα λεφτα του. Και ετσι δεν ειναι λιγοι, που κανουν τα στραβα ματια.
Στην γερμανια υπαρχουν πολυ αυστοιροι κανονισμοι εκτροφης- με αποτελεσμα να εχουν γινει πολυ εφευριτικοι οι εκτροφεις για να βρουν τροπους να τα παρακαμψουν.
Υπαρχουν παααρα πολλα θεματα ος προς αυτο. Στην γερμανια γινεται εδω και καιρο μεγαλος ντορος για αυτα τα προβληματα- αλλα ο ομιλος κανει οτι δεν καταλαβαινει- και δεν κανει και τιποτα.
Π.χ. εβγαλαν υποχρεωτικες εξετασεις για Hemivertibrae και εγαλαν ταμπελα με βαθμους απο το 1-5- κατι σαν την δυσπλσια. Το ενα σημαινει :δεν εχει παραμορφομενους σπονδυλους- και το 5 "εχει παρα πολους παραμορφομενους σπονδυλος, Σπονδιλικη στυλη βαρια παραμορφομενη.
Και αντι να απαγορευουν να ζευγαρονουν σκυλια με βαθμο 3-4 και 5, εβαλαν κανονισμο, οτι μεχρι και το 4 ζευγαρονουν κανονικα και για το 5 ΣΥΝΗΣΤΑΤΑΙ να ζευγαρονει μονο με 1 και 2.
Ζητανε στην ZTP τους τεστ αντοχης- και παρουσιαζονται σκυλια ( εκτροφεας που ο αντρας της ειναι κτνηιατρος!!) που ειναι χειρουργημενα. Και μπηκαν στην εκτροφη!

Εγω μετα απο ολες αυτες της αποκαλυψεις που βγηκαν στην φορα τα τελευταια 2 χρονια, δεν πιστευω κανεναν πια!

Στην γερμανια υπαρχει νομος προστασιας ζωων που απαγορευει την εκτροφη ζωων, οταν υπαρχει υποψια οτι αυτα τα υποφερουν, πονουν η δεν μπορουν να ζησουν φυσιολογικα.
Υπαρχει λιστα ζωων που απαγορευεται πλεον η εκτροφη τους- και ΜΑΚΑΡΙ να μπει και το γαλλικο σε αυτην την λιστα και να απαγορευται η εκτροφη του πια!
Φτανει!!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Απο την μια ειναι στεναχωρο να ακους ενα ατομο που λατρευει την φυλη να μιλαει ετσι αλλα απο την αλλη σεβεσαι αυτο το ατομο ακομα πιο πολυ. Καταλαβαινεις ποσο πολυ τα αγαπαει ωστε να προτιμαει το καλο τους. Ελπιζω να γινουν καποια στιγμη οπως παλια και να μπουνε σοβαροι κανονες στην εκτροφη τους ωστε να μπορειτε εσεις, οι λατρεις των γαλλικων, να τα ευχαριστιεστε και παλι και να μην χρειαζετε να τα αποχωριστειτε. Ευχομαι πραγματικα περαστικα στην Μονα Λιζα σου και να ειναι το τελευταιο κακο που θα την βρει. Μακαρι να σας ακουσουνε και να αλλαξουνε τελειως πλευση οι εκτροφεις και να κανουν τα παντα για να εχουν παλι οσο των δυνατων καλυτερη υγεια αυτα τα πλασματακια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π