Γαλλικό Μπουλντόγκ: Γιατί να ΜΗΝ το πάρω


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ισως απο τα προβληματα υγειας που εχει το Γαλλικο μπουλντογκ εχει προκυψει μια νεα φυλη , η οποια ειναι συνδυασμος 5 φυλων τυπου Bull (λογικα θα ειναι γαλλικο, αγγλικο, σταφφυ, olde και ισως καποια bullie, δεν εχει σιγουρα boston και παγκ) και φερνει σε γαλλικο.

Shorty Bull


Τωρα κατα ποσο ειναι πιο υγιη σκυλια δεν γνωριζω...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Τα σκυλάκια με αυτή τη μούρη έχουν συνήθως αναπνευστικά, δεν μπορώ να σκεφτώ κάνένα που να είναι καθαρό.
Και από την μίξη φυλών είδη προβληματικών πως μπορείς να βγάλεις κάτι υγειές;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Ισως απο τα προβληματα υγειας που εχει το Γαλλικο μπουλντογκ εχει προκυψει μια νεα φυλη , η οποια ειναι συνδυασμος 5 φυλων τυπου Bull (λογικα θα ειναι γαλλικο, αγγλικο, σταφφυ, olde και ισως καποια bullie, δεν εχει σιγουρα boston και παγκ) και φερνει σε γαλλικο.

Τωρα κατα ποσο ειναι πιο υγιη σκυλια δεν γνωριζω...
Aπό αυτά το γαλλικό και το αγγλικό είναι κατεστραμμένα - αυτό από μόνο του δεν νομίζω να βγάζει υγιή φυλή. Πάντως και στη φωτό "υπερβολικά" φαίνονται.
 






Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Aπό αυτά το γαλλικό και το αγγλικό είναι κατεστραμμένα - αυτό από μόνο του δεν νομίζω να βγάζει υγιή φυλή. Πάντως και στη φωτό "υπερβολικά" φαίνονται.
Ναι αλλά δεν έχει μόνο αυτά, αν για παράδειγμα έχει αρκετό σταφφυ μέσα,αυτο διορθώνει πολλα.
Επίσης πρόσφατα κοίταγα ένα olde bulldog που η φυλη εχει προκύψει από αγγλικά και έπαθα με την ενέργεια και την αθλητικότητα του. Σαν σταφφυ σε σώμα μπούλντογκ.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ειδικα με τα Olde εχουν γινει αρκετα θεματα.
Επειδη εχουν αρκετη προσμηξη απο ΑμΣταφ, ο χαρακτηρας τους δεν εχει καμια σχεση με αγγλικο Bulldog.
Ειναι πολυ πιο ευεξαπτα και με χαμηλη ανεκτικοτητα.
Σε καμια περιπτοση εναλακτικη για γαλλικο.

Και χαρακτηρα και ζωηραδα Σταφφυ, φυλακισμενη σε σωμα αγγλικου Βulldog- δεν νομιζω να ειναι κατι που θελει κανενας κυνοφιλος.

Εγω παντος εχω βρει μαλλον την επομενη μου φιλη!
Ηδη μιλισα προχθες με μια εκτροφεα στην ελβετια, που γνωριζω εδω και αρκετα χρονια και την εχω παρακολουθησει απο την αρχη της.
Εαν αναγνωριστει και επισημα απο την FCI- ( εχουν καταθεσει τα απαραιτητα εγγραφα αρχες του 2011 στην FCI. Στην ελβετια ειναι ηδη αναγνωρισμενα απο την Schweizer Kynologische Gesellschaft και συμμετεχουν σε εκθεσεις κλπ.) ακομα καλυτερα!!
Ο χρονος θα δειξει! Ακομα ετσι και αλλιως θα τα εχω πολλα χρονια τα κοριτσια μου!!!!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Και χαρακτηρα και ζωηραδα Σταφφυ, φυλακισμενη σε σωμα αγγλικου Βulldog- δεν νομιζω να ειναι κατι που θελει κανενας κυνοφιλος!
Μην το λες αυτο, αν έχει και την υγεία ενός σταφφυ με όλα τα παραπάνω,εγω το έπαιρνα και αύριο!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μην το λες αυτο, αν έχει και την υγεία ενός σταφφυ με όλα τα παραπάνω,εγω το έπαιρνα και αύριο!
Και γιατι να μην παρεις ενα σταφυ τοτε???
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μην το λες αυτο, αν έχει και την υγεία ενός σταφφυ με όλα τα παραπάνω,εγω το έπαιρνα και αύριο!
Εισαι σιγουρος οτι θες εναν σκυλο που ξεχειληζει απο ενεργεια και δεν μπορει να κινηθει!

Ειναι κατι σαν τα Puggle- Διασταυρωσεις Pug με Beagle- πολυ κακος συνδιασμος, οταν το Beagle ειναι φιλακισμενο σε σωμα Pug.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Εισαι σιγουρος οτι θες εναν σκυλο που ξεχειληζει απο ενεργεια και δεν μπορει να κινηθει!
Σε καταλαβαινω, ειμαι σιγουρος οτι κατι τετοιο δεν το θελω με τιποτα. Εννοω ενα σκυλο που εχει τα χαρακτηριστικα ενος bulldog και την αθλητικοτητα ενος σταφφυ( ισως οχι τοσο πολυ, αλλα πλησιαζει).
Για κατι τετοιο μιλαω:
[video=youtube;yjllab_wzaI]http://www.youtube.com/watch?v=yjllab_wzaI[/video]
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σε καταλαβαινω, ειμαι σιγουρος οτι κατι τετοιο δεν το θελω με τιποτα. Εννοω ενα σκυλο που εχει τα χαρακτηριστικα ενος bulldog και την αθλητικοτητα ενος σταφφυ( ισως οχι τοσο πολυ, αλλα πλησιαζει).
Για κατι τετοιο μιλαω:
[video=youtube;yjllab_wzaI]http://www.youtube.com/watch?v=yjllab_wzaI[/video]
Nai, ok-αυτο ειναι το επιθυμητο= αλλα δεν βγαινει παντα μονο αυτο που θελουμε σε τετοιες προσμιζεις.
Ειναι ουτοπια να νομιζουμε, οτι οι απογονοι μιας τετοιας διασταυροσης θα φερουν μονο τα επιθυμητα σημεια της καθε φυλης.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Καλώς τα δεχτήκαμε. :(
Δεύτερη κρίση στη σπονδυλική στήλη, περίπου 10-11 μήνες μετά την πρώτη, πέρυσι. Αυτή είναι "light" κρίση - μάλλον επειδή την πρόλαβα στην αρχή της. Βούτηξα την Κάρλα κατευθείαν στον κτηνίατρο για κορτιζόνη - της έκανε και Rimadyl. Aύριο βράδυ θα πάμε για τη δεύτερη δόση.
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Η Κάρλα σήμερα το πρωί ήταν χειρότερα. Την ξαναπήγα το πρωί στον κτηνίατρο (κανονικά ήταν να πάμε το βράδυ) - πάλι κορτιζόνη και Neurobion. Κανονικά πρέπει να ξαναπάμε αύριο το πρωί πάλι - ελπίζω να κυλήσει ήσυχα η μέρα και το βράδυ.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Η Κάρλα σήμερα το πρωί ήταν χειρότερα. Την ξαναπήγα το πρωί στον κτηνίατρο (κανονικά ήταν να πάμε το βράδυ) - πάλι κορτιζόνη και Neurobion. Κανονικά πρέπει να ξαναπάμε αύριο το πρωί πάλι - ελπίζω να κυλήσει ήσυχα η μέρα και το βράδυ.
Περαστικα στη γουρουνιτσα .. και αγυριστα.