Γαστριτιδα - Εμετοι






aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Σκυλακι γνωστης μου εφυγε απο κοκκαλο κοτοπουλου κι ενω ο κτηνιατρος τους ελεγε επι μερες οτι τα συμπτωματα ηταν απο ποντικοφαρμακο. Δυστυχως υπαρχουνε παρα πολυ ΑΧΡΗΣΤΟΙ.

Καλο ταξιδι ευχομαι...να χετε κουραγιο

Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
τωρα το διαβασα,καλο ταξιδι στο σκυλακι... μαυρο εμεσμα,και διαρροια.. (αιματεμεση και μελαινα) γαστρορραγια απο καποιο χρονιο νοσημα του πεπτικου.. καρκινο,ελκος,φαρμακα, και το πιο βασικο κακη διατροφη..κ.α

οταν βρεις την ψυχικη δυναμη αν θελεις στειλε μου τι ευρηματα ειχατε απο την νεκροψια-νεκροτομη ((αν εγινε))

μετα τα αυτοκινητα η γαστρεντεριτιδα (ιογενης) ειναι η δευτερη αιτια θανατου σε σκυλους στη χωρα μας..με οτι αντικτυπο εχει αυτο σε κτηνιατρους και σε ιδιοκτητες..και τι μεριδιο ευθυνης εχουν...
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Να ρωτήσω κάτι ?
Προληπτικές εξετάσεις κάνετε μια με δύο φορές τον χρόνο?

Και αν ναι ,θα φαινόταν κάτι στο αίμα ,έτσι δεν είναι?

Ρωτάω για να μαθαίνουμε...

Γιατί όπως είπε και η kyveli ,τώρα δεν θα παραλάβαινες να κάνεις καμία θεραπεία ... θα ήταν προχωρημένη η κατάσταση !
Ο ογκος δεν ανιχνευεται απ οτι ξερω με απλες εξετασεις αιματος..θελει ακτινες η υπερηχο..
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
ο όγκος δεν θα ανιχνευόταν από αιματολογικές σίγουρα ,αλλά δεν θα υπήρχαν αυξημένα καρκινώματα στο αίμα για να μπουν υποψίες και να ερευνηθεί παραπάνω ?

τι θέλω εγώ να καταλάβω? ...πως μπορούμε να προλάβουμε μια κατάσταση πριν να είναι στο απροχώρητο ?
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Οχι απο αιμα δεν μπορουν να βρουν..εδω στους ανθρωπους που μπορει να ειναι σε προχωρημενο σταδιο ο καρκινος κ με μετασταση και οι εξετασεις αιματος βγαινουν καλες..

Να προλαβεις τον καρκινο??
Φανταζομαι αν κανεις ακτινογραφιες 2 φορες το χρονο,αλλα ποιος κανει?
 




τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
ωραία ,δεν μας φτάνουν τα καθημερινά αγχη μην πάθουν συστροφή ,δυσπλασία φόλες κτλ θα έχουμε και αυτό να μας "τρώει"..... βρε μπελά που βρήκαμε ...

τελικά όσα λιγότερα ξέρεις τόσο καλύτερα είναι !
 




τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
εμείς κάνουμε τις εργαστηριακές αιματολογικές ...εάν θυμάμαι καλά, οι οποίες κοστίζουν 130 ευρώ και κάνουν γύρω στις 15 μέρες να βγουν τα αποτελέσματα!θα κοιτάξω να τις βρώ να σας πω τι συμπεριλαμβάνουν !

για ακτινογραφίες και υπέρηχο έχουμε βγάλει αλλά όχι προληπτικά ,απλά είχε κάνει γαστρεντερίτιδα και ο κτηνίατρος πρότεινε ένα υπέρηχο!
 




τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
και εγώ το σκέφτηκα ...
αλλά από την άλλη,εάν κάποιος διαβάσει αυτό το θέμα, καλό είναι να μάθει εάν υπάρχει πρόληψη και ποια θα είναι αυτή ,ώστε να μην έχει το ίδιο αποτέλεσμα! :(το σταματάμε λοιπόν εδώ!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Να ρωτήσω κάτι ?
Προληπτικές εξετάσεις κάνετε μια με δύο φορές τον χρόνο?

Και αν ναι ,θα φαινόταν κάτι στο αίμα ,έτσι δεν είναι?
Οχι πάντα δυστυχώς. Μπορείς να καταλάβεις για την λειτουργία των νεφρών, του ύπατος, κλπ, μερικές φορές θα είναι ανεβασμένα τα λευκά αιμοσφέρια όταν πρόκειται για καρκίνο, μερικές φορές όχι.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Πολυ σωστα...αλλα τα κανει κανενας ρε παιδια???
θα σου απαντήσω με μια ερώτηση :

πες πως ο ιατρός προτείνει στον μέσο Έλληνα ιδιοκτήτη σκύλου πως πρέπει να γίνουν όλες αυτές οι εξετάσεις .

Ο ιδιοκτήτης αυτός , είναι διατεθιμένος να πληρώσει ωστε να πραγματοποιηθούν ; δεδομένου οτι αυτές οι εξετάεις έχουν ενα Χ κόστος και καλώς ή κακώς δεν υπάρχουν στην Ελλάδα ταμία ασφάλισης κατοικιδίων .

Δυστυχώς στο 80% των περιπτώσεων των ιδιοκτητών που τους προτείνεται ενα πακέτο εξετάσεων , με το ζόρι δέχονται μια γενική αίματος .

Αναγκαστικά μετά ο ιατρός θα κινηθεί υποθετικά και με βάση τις πιθανότητες για το τι μπορεί αν έχει .
Και ότι κάτσει .

:(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
O γιατρός, οφείλει να πει:

1. Και πριν απ'όλα: τσιπάρουμε και δηλώνουμε τον σκύλο.
2. Εμβόλια-κολάρα-αμπούλες-σπρέυ: γιατί και κάθε πότε
3. Γενικές-Βιοχημικές: γιατί και κάθε πότε
4. Ούρα-κόπρανα: γιατί και κάθε πότε
4. Ακτινογραφίες-υπέρηχοι-γαστροσκόπηση-κωλονοσκόπηση κλπ: γιατί και πότε

Και ας αποφασίσει ο πελάτης, τι θα κάνει και πότε.
 




mikes1987

Member
11 Αυγούστου 2013
9
0
Γεια σας παιδια. Καταρχην θελω να σας ευχαριστησω για την συμπαρασταση σας. Και τωρα που ''καπως '' ηρεμησα θα σας απαντησω σε αυτα που ρωτησατε παραπανω.. Καταρχην το περιστατικο συνεβει στην Καλυμνο. Της maira της καναμε καθε χρονο,μια φορα γενικες αιματολογικες εξετασεις. Ολα ηταν τελεια. Παμε προς το τελος τωρα...Η '' κτηνιατρος'' οταν την πηρε για να της κανει νεκροψια μας ειπε μετα οτι η maira ειχε λεει ογκο στο στομαχι,συκωτι που εκλεινε το εντερο λεει και για αυτο δεν εκανε κακα τις τελευταιες 3 μερες ... Εγω οπως καταλαβαινετε δεν εχαψα τα ψεματα αυτα..Επικοινωνησα με κορυφαιο κτηνιατρο ..την πηρε τηλεφωνο ...και εκεινη οπως καταλαβαινετε δεν μπορεσε να του πουλησει το παραμυθι του ογκου γιατι γνωριζε που μιλαει. Αυτο που μου ειπε ο κτηνιατρος που την πηρε τηλ..ειναι οτι 1) καταρχην ογκο δεν ειχε 2)επρεπε να μας ελεγε να καναμε ακτινογραφια.Πιθανων η maira εφαγε κοκκαλακι και επρεπε μετα να αφαιρεθει απο το στομαχι της. 3) την πιθανοτητα να εφαγε δηλητηριο την απεκλεισε . Και θελω να ρωτησω εσας τωρα ρε παιδια. Εφοσον την ανοιξε για να δει απο τι πεθανε και βρηκε ογκο δεν επρεπε να το στειλει για βιοψια ωστε να ναι καθαρη απεναντι μου και να μην εχω να της πω τωρα τιποτε? Δικαστικα δεν θα την παω .Η maira μας δεν γυριζει πισω.Χτες εφαγε το δικο μου σκυλι αυριο δυστηχως καποιο αλλο.( η συγκεκριμενη κτηνιατρος εχει κανει αρκετα λαθη).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Αν τα λάθη της είναι συχνά και μοιραία και ακράδαντα, πρέπει τουλάχιστον, να της κάνεις καταγγελία στον κτηνιατρικό σύλλογο.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Αρχικά να σου πω ότι λυπάμαι πολύ που έχασες το σκυλί σου. Η όλη περιγραφή μου θυμίζει κάτι σαν <επείγον> περιστατικό δλδ κάτι που συμβαίνει και δυστυχώς η κατάληξη είναι πολύ γρήγορη και κακή χωρίς την ανάλογη αντιμετώπιση.
Απλά μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι με πολύ μεγάλη ευκολία απάντησε στον κορυφαίο κτηνίατρο για το τι συνέβη και σε σένα είπε άλλα. Θα μπορούσε κάλλιστα να συνεχίζει το <παραμύθι> της και εκεί. Επίσης να ρωτήσω στην Κάλυμνο υπάρχει ακτινολογικό μηχάνημα που θα μπορούσες να βγάλεις κάποια ακτινογραφία ? γιατί αν δεν υπάρχει ...είναι μάλλον ουτοπικό να σου αναφέρει ο κτηνίατρος ότι έπρεπε να βγάλει ακτινογραφία...ναι έπρεπε αλλά που ?
Συμφωνώ ότι αν ήθελε να είναι οκ μαζί σου και κατοχυρωμένη εκείνη επαγγελματικά έπρεπε να το στείλει για βιοψία.
Και πάλι λυπάμαι πολύ.:(
Α...και βασικά εγώ θα ζητούσα αν γινόταν να είμαι παρούσα στην νεκροψία.