Γατα... Ε, και;


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Τι ηλικία έχει ο σκύλος?
Γνωρίζεις απο που προέρχεται?

Τα σκυλιά δεν έχουν πρόβλημα με της γάτες απλά η γάτα άθελα της κάνει πολύ καλά το θύραμα. Κοκκαλώνει μόλις το δει ο σκύλος, θα ψιλοκάνει βηματάκια προς τα πίσω και ξαφνικά θα αρχίσει να τρέχει με την ουρίτσα προς τα πάνω. Ο σκύλος βλέπει ξεκάθαρα τον φόβο της γάτας οπότε και το θεωρεί θύραμα όταν τρέχει. Το ότι ένας σκύλος θα δείξει αδιαφορία προς αυτό το κόνσεπτ έχει σχέση με το ένστικτο του κυνηγιού που έχει. Αυτό σε μεγάλο ποσοστό εξαρτάται απο τα γονίδια και σε μικρό ποσοστό με θελημένα/μη-θελημένα ερεθίσματα που δίνουμε στο σκύλο.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Έμενα ο δικός μου μόλις δει γάτα τρέχει πάνω τους για να παίξει, η πρώτη παρέα τους ήταν ένα γάτος αδέσποτος που τον λάτρευε έβγαινε βόλτα μαζί με το γάτο.
Βέβαια έχει και ένα θέμα με τα σκιουράκια πλέον που μόλις δει τα κυνηγάει.
Στο χωρίο πάλι τα σκυλιά εκεί δεν κυνηγάνε τις γάτες βέβαια αν δεν είναι του σπιτιού, τις κυνηγάνε να τις πιάσουν και τις διώχνουν ή και χειρότερα. Τώρα το πως τις ξεχωρίζουν δεν έχω ιδέα.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Αν υποθέσουμε πως η συμπεριφορά αυτή μεταφράζεται σε μειωμένο (για τα δεδομένα της φυλής) prey drive, τότε ναι θα μ' έβαζε σε σκέψης και θα το συζητούσα με τον εκτροφέα.
Πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο είχε αρχικά στο μυαλό της το μέλος που ξεκίνησε το θέμα?

Και εαν σου φαινεται τοσο ριζοσπαστικη η θεωρια, του οτι οι σκυλοι κυνηγανε τις γατες, τι να σου πω... Μαλλον υπαρχει μια διασταση αποψεων περι "μητερας φυσης" και βιολόγιας.
(αυτα περι μεζεδων, ειναι αποκυήματα της φαντασίας σου, δεν ανεφερα ποτε κατι τετοιο. Το παραδειγμα με το λιονταρι το εφερα για να δειξω το σημαινει ΦΥΣΙΚΟ και τι ΑΦΥΣΙΚΟ.

Οσο για τον Μολντερ και την Σκαλυ, ενα εχω να σου πω...
Περαστικα silver! (Δεν σε ειρωνευτικα, εσυ το κανεις.)
Άνοιξες ένα θέμα θεωρώντας αφύσικη(!) την ήρεμη και γεμάτη περιέργεια προσέγγιση του σκύλου σου σε μια γάτα, ενώ θα σου φαινόταν απείρως πιο φυσικό να ήθελε να της επιτεθεί και καταλήγεις να θες να τονίσεις αυτή τη φυσικότητα μ ένα κάκιστο παράδειγμα, το οποίο ναι μεν καταλάβαμε, αλλά ο τρόπος που το έγραψες επιδέχονταν πολλές ερμηνείες Προσωπικά, μη γνωρίζοντας και την πορεία σου στο φόρουμ για να έχω μια άποψη, μου κακοφάνηκε πολύ η απορία σου και με παρέπεμψε σε μια εικόνα παιδιών που διασκέδαζαν βλέποντας σκυλιά να κυνηγάνε γάτες.

Όσο για τα ένστικτα του σκύλου και τη συμπεριφορά του, καλό είναι να αναλογιζόμαστε πόσα από αυτά τελικά κρατάμε και πόσα από αυτά "τσακίζουμε" για να μπορούμε να απολαύσουμε μια ομαλή συμβίωση μαζί του, και όχι να τα θυμόμαστε μόνο στη σχέση σκύλου-γάτας. Γιατί εμένα αυτό, μόνο αμφιβολίες μου δημιουργεί.
 
Last edited:


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Μη μασάς ρε!!
+1 !!

Αντίστροφη ψυχολογία θα μου πείτε..κ δεν θα έχετε άδικο!
!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!! Σε νιώθω απόλυτα!! (όχι προς τους γπ συγκεκριμένα, αλλά γενικότερα ως προς το αντίστροφο της κατάστασης!!)
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Προσωπικά, μη γνωρίζοντας και την πορεία σου στο φόρουμ για να έχω μια άποψη, μου κακοφάνηκε πολύ η απορία σου και με παρέπεμψε σε μια εικόνα παιδιών που διασκέδαζαν βλέποντας σκυλιά να κυνηγάνε γάτες.
Αυτο μπορεις να μου πεις απο ποια συγκεκριμενη φραση το συμπέρανες;

Όσο για τα ένστικτα του σκύλου και τη συμπεριφορά του, καλό είναι να αναλογιζόμαστε πόσα από αυτά τελικά κρατάμε και πόσα από αυτά "τσακίζουμε" για να μπορούμε να απολαύσουμε μια ομαλή συμβίωση μαζί του, και όχι να τα θυμόμαστε μόνο στη σχέση σκύλου-γάτας. Γιατί εμένα αυτό, μόνο αμφιβολίες μου δημιουργεί.
Ειναι ενα ενστικτο σαν ολα τα αλλα.. οταν δεν το βλεπεις να βγαινει αναρωτιέσαι.
Δεν το ειδα και (μαλλον κακως) αναρωτήθηκα...

Παντως θα συμφωνήσω απολυτα μαζι σου οτι "Η κοινή λογική δεν είναι και τόσο κοινή"!
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Ρε παιδιά, μία απορία είχε ο άνθρωπος βασιζόμενη σε καθαρή παρατήρηση για μία κλασική συμπεριφορά αναφορικά με την αλληλεπίδραση σκύλου γάτας!! Έλεος!! Ούτε είπε ποτέ ότι αρέσκεται να παρακολουθεί σκύλους να ξεκοιλιάζουν γάτες ούτε τίποτα και το εξηγεί τόσες σελίδες τώρα!!
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Ρε παιδιά, μία απορία είχε ο άνθρωπος βασιζόμενη σε καθαρή παρατήρηση για μία κλασική συμπεριφορά αναφορικά με την αλληλεπίδραση σκύλου γάτας!! Έλεος!! Ούτε είπε ποτέ ότι αρέσκεται να παρακολουθεί σκύλους να ξεκοιλιάζουν γάτες ούτε τίποτα και το εξηγεί τόσες σελίδες τώρα!!
Avraki ειναι απλο... δεν τα διαβαζουν ολα. Διαβαζουν επιλεκτικα και απαντουν χωρις ολοκληρωμενη αποψη.
Δεν εξηγείται αλλιως... Αν το εξηγήσω διαφορετικα, τρομαζω...

Οπως και να εχει σ ευχαριστω για την κατανοηση.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγώ δεν βλέπω πάντως που είναι το κακό, τα παιδάκια να παρακολουθούν με ενδιαφέρον τα σκυλια να κυνηγάνε γάτες.
Εξ άλλου είναι μικρά και άπειρα και ακόμα δεν γνωρίζουν ότι απαγορεύεται στα σκυλια να κυνηγάνε διότι υπάρχουν πλέον οι κονσερβες.
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Σκέφτομαι να το πω,να μην το πω,αν δεν το πω θα σκάσω οπότε θα το πω.

Πριν καιρό τα συμπαθούσα πολύ τα γερμανικά ποιμενικά.Τελευταία όμως,που βλέπω ότι έλκουν ένα συγκεκριμένο target group ανθρώπων(μέσα από αναρτήσεις),έχω αρχίσει να τα αντιπαθώ ρε γαμώτο!!!

Αντίστροφη ψυχολογία θα μου πείτε..κ δεν θα έχετε άδικο!


Ούφ,ξαλάφρωσα τώρα που το είπα!
τι θελει να πει ο ποιητής?
 
Last edited:


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Εγώ πάλι έπαθα το αντίθετό. Ενώ πριν είχα την εντύπωση ότι όλα αυτά τα δυναμικά σκυλιά όπως ντόπερμαν ,ντόγκο .ροντβάλερ κλπ έλκουν μια συγκεκριμένη ομάδα ατόμων που αντιπαθώ εδώ μέσα αναθεώρησα αφού είδα ότι υπάρχουν σαφώς ισοροπημένοι και ψαγμένοι ιδιοκτήτες.
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
τι θελει να πει ο ποιητής?
Αντιπαθει τα ΓΠ, γιατι βλεπει ποιοι τα αποκτουν πλεον (κατι τυποι σαν κι εμενα) που μεσα απο αναρτήσεις βγαζει το συμπερασμα, οτι τα χρησιμοποιούμε για συγκεκριμένους "σκοπους".

Εγω πχ, το βαζω και σκοτωνει γατες... Εσυ δεν ξερω τι κανεις, αλλα προφανως ανηκεις στην ιδια "ομαδα" ανθρωπων με εμενα.

Πιο πολυ με στεναχωρει που με "κατηγοριοποίησε" παρά που με "αντιπαθει" χωρις καν να ξερει τον τροπο σκεψης μου.

Οπως και να εχει, θα ειχε εξαιρετικο ενδιαφερον να μας πει και τα "χαρακτηριστικα" του συγκεκριμενου target group...

Και οχι για να τσακωθουμε, αλλα σιγουρα θα ειχαμε μια πολυ ενδιαφερουσα συζήτηση! :)
 


giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
ρε παιδια....γιατι πρεπει παντα να θελετε να αλλαξετε τα πραγματα?ναι μεν οταν ο σκυλος μαθει με γατες δεν θα ορμαει ΑΛΛΑ η φυση του σκυλου ειναι να ειναι κυνηγος.οπως ολοι ξερουμε "οτι παει κοντρα στην φυση του καταστρεφετε" συνεπως το φυσικο και το σωστο ειναι ο σκυλος να κυνηγαει τις γατες δεν χρειαζετε να κανετε τους σκυλους "γατακια".μπορει να μην ξερω τιποτα για σκυλους αλλα με την απλη λογικη και εγυκλοπεδικες γνωσεις βγαζω το συμπερασμα οτι πολλοι καταδικαζετε συμπεριφορες σκυλων οι οποιες ομως ειναι ΦΥΣΙΚΕΣ.πχ να κυνηγησει την γατα,να αρπαχτει με ενα αλλο η κατι τετοιο... μα αυτη ειναι η φυση του.δεν σημαινει οτι ειναι αχριστος και αγρικος η νεατερνταλ ο ιδιοκτητης.
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
ρε παιδια....γιατι πρεπει παντα να θελετε να αλλαξετε τα πραγματα?ναι μεν οταν ο σκυλος μαθει με γατες δεν θα ορμαει ΑΛΛΑ η φυση του σκυλου ειναι να ειναι κυνηγος.οπως ολοι ξερουμε "οτι παει κοντρα στην φυση του καταστρεφετε" συνεπως το φυσικο και το σωστο ειναι ο σκυλος να κυνηγαει τις γατες δεν χρειαζετε να κανετε τους σκυλους "γατακια".μπορει να μην ξερω τιποτα για σκυλους αλλα με την απλη λογικη και εγυκλοπεδικες γνωσεις βγαζω το συμπερασμα οτι πολλοι καταδικαζετε συμπεριφορες σκυλων οι οποιες ομως ειναι ΦΥΣΙΚΕΣ.πχ να κυνηγησει την γατα,να αρπαχτει με ενα αλλο η κατι τετοιο... μα αυτη ειναι η φυση του.δεν σημαινει οτι ειναι αχριστος και αγρικος η νεατερνταλ ο ιδιοκτητης.
Εσύ δηλαδή τον δικό σου τον αφήνεις να κηνυγάει γάτες ή να αρπάζεται με άλλους σκύλους;
Για να μην είναι κόντρα στη φύση του;
 


giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
δεν εχω καν σκυλο και οχι αν ειχα δεν θα τον αφηνα αλλα θα ηθελα να θελει να κυνηγησει γατες.......ναι ειμαι βαρβαρος αγρικος.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Όταν ένα brand new μέλος (και το τονίζω αυτο) ξεκινά με διατυπώσεις όπως αυτή στο post #3, συνεχίζει με το παράδειγμα της γαζέλας και του τοξοπλάσματος παίρνει και τις ανάλογες απαντήσεις μια και οι πιθανότητες να πρόκειται για άλλη μία περίπτωση troll είναι μάλλον αυξημένες. Αν η κουβέντα συνέχιζε από το πρώτο post χωρίς τα πιό πάνω θα είχε μάλλον διαφορετική τροπή.
Από κει και πέρα υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο γνωρίζω και σέβομαι τις όποιες ιδιαιτερότητες της φυλής και στην αγωνία να τις δω σ' ´ενα κουτάβι 3-4 μηνών.
Ασχολούμενος (πολύ) με τη φυλή που μ' ενδιαφέρει έχω αντίστοιχα παραδείγματα ιδιοκτητών που ενοχλούνται με το κουτάβι τους που δεν γαυγίζει π.χ. σε κάθε άγνωστο και άρα δε θα γίνει φύλακας σύμφωνα με τη λανθασμένη εικόνα που έχουν σχηματίσει.

Υ.Γ. Η κατηγοριοποίηση και στοχοποίηση με βάση τη φυλή που αρέσει σε κάποιον με βρίσκει κάθετα αντίθετο.
 
Last edited by a moderator:


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Όταν ένα brand new μέλος (και το τονίζω αυτο) ξεκινά με διατυπώσεις όπως αυτή στο post #3, συνεχίζει με το παράδειγμα της γαζέλας και του τοξοπλάσματος παίρνει και τις ανάλογες απαντήσεις μια και οι πιθανότητες να πρόκειται για άλλη μία περίπτωση troll είναι μάλλον αυξημένες. Αν η κουβέντα συνέχιζε από το πρώτο post χωρίς τα πιό πάνω θα είχε μάλλον διαφορετική τροπή.
Υ.Γ. Η κατηγοριοποίηση και στοχοποίηση με βάση τη φυλή που αρέσει σε κάποιον με βρίσκει κάθετα αντίθετο.
To post#3 νομιζω το ξεκαθαρίσαμε αμεσα στο post#6...

Την ερευνα για το τοξοπλασπα γιατι την κατατασεις σε troll;
Το αποκλείεις σαν ενδεχομενο του να μπορει να συμβει; Εγω αυτο που διαβασα/ειδα, σας το εγραψα και στο αρθρο σας παρεπεμψα και ζητησα και την αποψη σας, αντι αυτης, καποια μελη ηρθαν πισω με ειρωνειες και πηγε εκει που πηγε η κουβεντα...

Ευτυχως, οτι λεμε ειναι στον ΓΡΑΠΤΟ λογο και μπορουμε να το ΞΑΝΑδιαβασουμε...

Για να γινω πιο συγκεκριμενος.... Πειτε μου πως εβγαλε ο vrmode το παρακατω συμπερασμα;
Εσύ δηλαδή τον δικό σου τον αφήνεις να κηνυγάει γάτες ή να αρπάζεται με άλλους σκύλους;
Για να μην είναι κόντρα στη φύση του;
Μπειτε λιγο στο κλιμα του θεματος, και μην πιανεστε απο μεμονωμενες προτασεις!
 
Last edited:


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Η εισαγωγή σας στο post που μας παραθέτετε την έρευνα είναι:
"Αντε να δουμε γιατι πραγματικα, αγχώθηκα... ειχα δει και ενα ντοκυμαντερ στο Discovery και σας παραθέτω εδω ενα αποσπασμα που βρηκα στο google σε σχέση με τις γάτες, τα ποντίκια και την τοξοπλάσμωση:..."

Άρα το συμπέρασμα που θα βγάλουμε είναι πως σας απασχολεί η έλλειψη prey του σκύλου σας;

Anyway, για να φέρουμε την κουβέντα στο αρχικό ερώτημά σας, ο εκτροφέας σας έχει ερωτηθεί και τοποθετηθεί επ' αυτού;
Σκοπεύετε να ασχοληθείτε με κάποιο σπορ ώστε να θέλετε αυξημένα drives;
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Θέλω να κάνω μια ερώτηση γεμάτη αφέλεια κ χωρίς καμία υπόνοια ειρωνίας.
Το prey drive του σκύλου έρχεται σε συνάρτηση με το αν κυνηγάει γάτες η όχι?Κάποιος που θέλει αυξημένα prey drives πρέπει να ανησυχεί όταν ο σκύλος ΔΕΝ ταράζεται με τις γάτες?
Δεν υπάρχει σκύλος με τα prey drives στο ζενίθ τους αλλά που είναι κ cool με τις γάτες?
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Αυτο που μου κανει όμως ιδιαίτερη εντυπωση ειναι το γεγονος, οτι στην Αύρα, ούτε οι γάτες δεν κάνουν ουδεμία εντύπωση! Δεν τους δίνει καμία, μα καμία σημασία...

Μπορει να γαυγίσει σε περαστικους, παιδάκια, αλλους σκύλους... αλλα οι γατες περνανε απο διπλα και... τιποτα!
Aλλάζουμε? Είσαι πολύ τυχερός που δεν δίνει σημασία! Για ρώτα και μένα που μου βγάζει τον ώμο κάθε φορά που τις βλέπει,και κάνει σα λυσασμένος για να τις φάει!
Μακάρι να αδιαφορούσε κι ο δικός μου αλλά δυστυχώς....