Γειά χαρά [γερμανικός ποιμενικός]


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Γεια χαρα. Ειμαι νεο μελος αν και διαβαζω το forum πανω απο 1 χρονο. Εχω ενα φιλαρακι που το ονομα του ειναι ΕΡΜΗΣ και ειναι ενα υπεροχο γερμανικο ποιμενικο 11 μηνων. Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες που αντλησα ολο το προηγουμενο διαστημα απο το forum και εκαναν την συμβιωση με τον Ερμη ευκολοτερη.
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ο Ερμης ειναι γερμανικο ποιμενικο που αποκτηθηκε απο αθηνα και τωρα ζει στα υπεροχα Χανια. Ειναι 11 μηνων και τρομερος χαρακτηρας. Ειναι φυλακας στον χωρο του και παρα πολυ φιλικος στην βολτα. Απο εκπεδευση οτι μπορω μονος μου(θεωρω οτι τα πηγαινω καλα και ασχολουμαι αρκετα μαζι του)
 
  • Like
Reactions: krigopo and django.








manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Κούκλος ο νέος - να τον χαίρεσαι και να περνάτε υπέροχες στιγμές μαζί! Βρήκες τον καλύτερο φίλο ;)
Να'σαι καλά. Μακράν ο καλύτερος. Πάντως αυτός με βρήκε.
 






manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Όπως λέω συχνά (και απολύτως σοβαρά), τα σκυλιά συνήθως βρίσκουν εμάς και αποφασίζουν να μας υιοθετήσουν - και όχι το αντίθετο! Πετύχατε το δέκα το καλό :)
Συμφωνώ απόλυτα. Έτσι και εγώ άφησα τα κουτάβια να επιλέξουν και δεν επέλεξα εγώ. Απλα χαίρομαι γιατί αυτό που με διάλεξε ήταν αυτό που είχα διαλέξει και εγώ.
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ξέθαψα το θέμα του Ερμή για να γράψω για κάποιες συμπεριφορές (καλές και προβληματικες) και κάθε συμβουλή - παρατήρηση καλοδεχουμενη.

Συμπεριφορά 1η:
Ξεκινάω με την απογευματινή μας βόλτα όπου τελείωσε πριν από λίγο, κράτησε περίπου 2μιση ώρες και περιλάμβανε αρκετό περπάτημα. Πάνω από 10 χλμ.
Κάποια στιγμή και ενώ περνούσαμε από έναν ερημικό δρόμο, μας πλησιάζει ένα αγριεμένο μεγαλόσωμο σκυλί γαβγίζοντας. Σταματάει στα 2 μέτρα και μας γαβγίζει. Ο Ερμής τον κοιτάει ατάραχος χωρίς να κάνει τίποτα. Μετά από δευτερόλεπτα έρχεται και ένας δεύτερος σκύλος αγριεμένος και αυτός, και τότε ο πρώτος μας κάνει κανονική επίθεση. Τότε λέω στον Ερμή 'ποιος είναι' (εντολή για να γαβγίσει - αγριέψει) και αρχίζει να τους γαβγίζει αποτρέποντας την επίθεση και συνέχισε το γάβγισμα μια στο ένα μια στο άλλο, τα οποία ήταν από αντίθετες κατευθύνσεις. μόλις κατάλαβα ότι τα 2 σκυλιά μαζεύτηκαν κάπως, του είπα να σταματήσει και τον επιβράβευσα. Αμέσως ο Ερμής μεταμορφώθηκε σε αρνί.
Αργότερα στην ίδια βόλτα ξανά το ίδιο σκηνικό, αλλά με δυο μικρόσωμα που γαβγίζουν και με τον αέρα. Το ένα έχει πλησιάσει στα δέκα εκατοστά από την μύτη του και του γαβγίζει σαν τρελό. Ο Ερμής το κοιτάει ατάραχος χωρίς να κάνει τίποτα. Εννοείτε πως δεν του έδωσα κάποια εντολή όπως στην πρώτη περίπτωση.
Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ η ψυχραιμία και η αυτοπεποίθηση που δείχνει, καθώς και ότι δεν κάνει κίνηση αν δεν του δώσω εγώ εντολή.

Συμπεριφορά 2η:
Στο σπίτι όταν είναι στην αυλή δεν υπάρχει περίπτωση να μπει κάποιος μέσα αν δεν ανοίξω εγώ την πόρτα. Ούτε καν ένας γείτονας και φίλος τον οποίο τον βλέπει σχεδόν καθημερινά. Αν ανοίξω εγώ την πόρτα μεταμορφώνεται σε πάρα πολύ φιλικό σκυλί, περισσότερο και από το κανονικό για την ράτσα του.
Αν είναι μέσα στο σπίτι και ακούσει κάτι που θα του φανεί ύποπτο, θα με κοιτάξει. Αν δεν αντιδράσω δεν θα ασχοληθεί. Αν του πω ποιος είναι σηκώνεται, γυρνάει τσεκάροντας όλο το σπίτι και μετά του ανοίγω την πόρτα, βγαίνει στην αυλή τσεκάρει και επιστρέφει.
Θεωρώ οτι είναι άριστη συμπεριφορά για σκύλο που δεν έχει κάνει καμιά εκπαίδευση φύλαξης και δεν αποκτήθηκε για να είναι φύλακας. Το μόνο που του έχω μάθει είναι το 'ποιος είναι'. Όταν το ακούει σεληνιάζεται.

Συμπεριφορά 3η και προβληματική όπου συμβουλές από εμπειρότερους καλοδεχούμενες.
Ζηλεύει.
Όταν πάω να χαϊδέψω άλλο σκυλί αγριεύει. Το ίδιο και με μικρά παιδάκια. Ως ένα βαθμό το το έχω κόψει.
 
Last edited:


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Προφανως ζηλευει.ο πρωτος εκπαιδευτης του δουκα μου ειχε πει να μη χαιδευω ξενα σκυλια. Με τον καιρο καταλαβα οτι δεν εχει προβλημα να χαιδευω θηλυκα ,στειρωμενα και κουταβια.ποτε μα ποτε μη δωσεις λιχουδια σε ξενο σκυλο .
Με τα παιδια ειναι οντως θεμα και πρεπει να συμβουλευτεις εκπαιδευτη.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ξέθαψα το θέμα του Ερμή για να γράψω για κάποιες συμπεριφορές (καλές και προβληματικες) και κάθε συμβουλή - παρατήρηση καλοδεχουμενη.

Συμπεριφορά 1η:
Ξεκινάω με την απογευματινή μας βόλτα όπου τελείωσε πριν από λίγο, κράτησε περίπου 2μιση ώρες και περιλάμβανε αρκετό περπάτημα. Πάνω από 10 χλμ.
Κάποια στιγμή και ενώ περνούσαμε από έναν ερημικό δρόμο, μας πλησιάζει ένα αγριεμένο μεγαλόσωμο σκυλί γαβγίζοντας. Σταματάει στα 2 μέτρα και μας γαβγίζει. Ο Ερμής τον κοιτάει ατάραχος χωρίς να κάνει τίποτα. Μετά από δευτερόλεπτα έρχεται και ένας δεύτερος σκύλος αγριεμένος και αυτός, και τότε ο πρώτος μας κάνει κανονική επίθεση. Τότε λέω στον Ερμή 'ποιος είναι' (εντολή για να γαβγίσει - αγριέψει) και αρχίζει να τους γαβγίζει αποτρέποντας την επίθεση και συνέχισε το γάβγισμα μια στο ένα μια στο άλλο, τα οποία ήταν από αντίθετες κατευθύνσεις. μόλις κατάλαβα ότι τα 2 σκυλιά μαζεύτηκαν κάπως, του είπα να σταματήσει και τον επιβράβευσα. Αμέσως ο Ερμής μεταμορφώθηκε σε αρνί.
Αργότερα στην ίδια βόλτα ξανά το ίδιο σκηνικό, αλλά με δυο μικρόσωμα που γαβγίζουν και με τον αέρα. Το ένα έχει πλησιάσει στα δέκα εκατοστά από την μύτη του και του γαβγίζει σαν τρελό. Ο Ερμής το κοιτάει ατάραχος χωρίς να κάνει τίποτα. Εννοείτε πως δεν του έδωσα κάποια εντολή όπως στην πρώτη περίπτωση.
Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ η ψυχραιμία και η αυτοπεποίθηση που δείχνει, καθώς και ότι δεν κάνει κίνηση αν δεν του δώσω εγώ εντολή.
Εσύ τι ρόλο έπαιξες σαν Άλφα στην όλη φάση?
Δεν καθαρίζει ο σκύλος τις φάσεις, εσύ τις καθαρίζεις!
Συνήθως σκύλος που θα έρθει για καβγά θα κάνει μαρς όπως και να 'χει!Σκύλος που γαβίζει στα 2 μέτρα και δεν έχει κάνει κίνηση, εκεί θα παραμείνει , οπότε δεν υπάρχει λόγος για περεταίρω όξυνση της κατάστασης!
Εγώ θα συνέχιζα να διατηρώ τον σκύλο ήρεμο/αδιάφορο!

Συμπεριφορά 2η:
Στο σπίτι όταν είναι στην αυλή δεν υπάρχει περίπτωση να μπει κάποιος μέσα αν δεν ανοίξω εγώ την πόρτα. Ούτε καν ένας γείτονας και φίλος τον οποίο τον βλέπει σχεδόν καθημερινά. Αν ανοίξω εγώ την πόρτα μεταμορφώνεται σε πάρα πολύ φιλικό σκυλί, περισσότερο και από το κανονικό για την ράτσα του.
Αν είναι μέσα στο σπίτι και ακούσει κάτι που θα του φανεί ύποπτο, θα με κοιτάξει. Αν δεν αντιδράσω δεν θα ασχοληθεί. Αν του πω ποιος είναι σηκώνεται, γυρνάει τσεκάροντας όλο το σπίτι και μετά του ανοίγω την πόρτα, βγαίνει στην αυλή τσεκάρει και επιστρέφει.
Θεωρώ οτι είναι άριστη συμπεριφορά για σκύλο που δεν έχει κάνει καμιά εκπαίδευση φύλαξης και δεν αποκτήθηκε για να είναι φύλακας. Το μόνο που του έχω μάθει είναι το 'ποιος είναι'. Όταν το ακούει σεληνιάζεται.
Εσύ που είσαι στην όλη φάση?Δεν ελέγχεις εσύ?

Συμπεριφορά 3η και προβληματική όπου συμβουλές από εμπειρότερους καλοδεχούμενες.
Ζηλεύει.
Όταν πάω να χαϊδέψω άλλο σκυλί αγριεύει. Το ίδιο και με μικρά παιδάκια. Ως ένα βαθμό το το έχω κόψει.
Εσύ που είσαι στην όλη φάση?Δεν δίνεις εντολή στον σκύλο?
Νομίζω με ένα "κάτσε" που φυσικότατα δεν θα σπάσει εσύ μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις!Αν βέβαια έχει δουλευτεί ο σκύλος σωστά παρουσία σκύλων και μωρών!

Γενικά δεν μπορεί να αγριεύει σε σκύλο που χαιδεύεις και ενισχύεις με την φράση "ποιος είναι" όταν κάποιος σκύλος αγριεύει μπροστά σας στην βόλτα!Η 3η συμπεριφορά αντιφάσκει με την 1η συμπεριφορά!
Από που και ως που παίρνει πρωτοβουλία για να αγριέψει και για ποιο λόγο?Σκέψου τι τον ωθεί να αναπτύξει αυτήν την συμπεριφορά. Δεν είναι η ζήλεια!Μήπως είναι οι πρωτοβουλίες που του δίνεις σε άλλες καταστάσεις και που δεν τις βλέπεις???
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Έχεις δίκιο. Και μένα αυτό με τα παιδιά με προβληματιζει περισσότερο. Γενικά είναι φιλικός με όλους και με τα παιδιά αλλά δυο τρεις φορές έχει αγριέψει. Μια φορά στον πιτσιρίκο ενός φίλου όταν άρχισα να παίζω μαζί του, και μιλάω για ένα παιδάκι που δεν του είναι άγνωστο. Μια άλλη περίπτωση με το ίδιο παιδάκι και ενώ ήμασταν στην αυλή, το παιδάκι ήρθε τρέχοντας σε μένα και τότε βλέπω τον Ερμή να του γαβγίζει προειδοποιητικα χωρίς να έχει κάνει ποτέ κίνηση να δαγκώσει. Νομίζω ότι το κάνει γιατί θεωρεί ότι απειλούμαι, η ζηλεύει αλλά όπως και να'χει είναι λάθος συμπεριφορά που πρέπει να διορθωθεί.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εσύ τι ρόλο έπαιξες σαν Άλφα στην όλη φάση?
Δεν καθαρίζει ο σκύλος τις φάσεις, εσύ τις καθαρίζεις!
Συνήθως σκύλος που θα έρθει για καβγά θα κάνει μαρς όπως και να 'χει!Σκύλος που γαβίζει στα 2 μέτρα και δεν έχει κάνει κίνηση, εκεί θα παραμείνει , οπότε δεν υπάρχει λόγος για περεταίρω όξυνση της κατάστασης!
Εγώ θα συνέχιζα να διατηρώ τον σκύλο ήρεμο/αδιάφορο!



Εσύ που είσαι στην όλη φάση?Δεν ελέγχεις εσύ?



Εσύ που είσαι στην όλη φάση?Δεν δίνεις εντολή στον σκύλο?
Νομίζω με ένα "κάτσε" που φυσικότατα δεν θα σπάσει εσύ μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις!Αν βέβαια έχει δουλευτεί ο σκύλος σωστά παρουσία σκύλων και μωρών!

Γενικά δεν μπορεί να αγριεύει σε σκύλο που χαιδεύεις και ενισχύεις με την φράση "ποιος είναι" όταν κάποιος σκύλος αγριεύει μπροστά σας στην βόλτα!Η 3η συμπεριφορά αντιφάσκει με την 1η συμπεριφορά!
Από που και ως που παίρνει πρωτοβουλία για να αγριέψει και για ποιο λόγο?Σκέψου τι τον ωθεί να αναπτύξει αυτήν την συμπεριφορά. Δεν είναι η ζήλεια!Μήπως είναι οι πρωτοβουλίες που του δίνεις σε άλλες καταστάσεις και που δεν τις βλέπεις???
Στην πρώτη περίπτωση ο σκύλος που γάβγιζε στα 2 μέτρα, με το που ήρθε ο 2ος, έκανε κανονική επίθεση. Δεν του έδωσα εντολή επειδή γάβγιζε στα 2 μέτρα. και φυσικά τον σκύλο τον είχα στο λουρί.

Στην 2η περίπτωση όταν πάει να μπει κάποιος στην αυλή έγραψα:
Στο σπίτι όταν είναι στην αυλή δεν υπάρχει περίπτωση να μπει κάποιος μέσα αν δεν ανοίξω εγώ την πόρτα. Ούτε καν ένας γείτονας και φίλος τον οποίο τον βλέπει σχεδόν καθημερινά. Αν ανοίξω εγώ την πόρτα μεταμορφώνεται σε πάρα πολύ φιλικό σκυλί,
Και συμπληρώνω για να γίνω πιο κατανοητός(στον γραπτό λόγο δεν τα καταφέρνω και τόσο) ότι το ίδιο ισχύει και όταν του δώσω εντολή να σταματήσει. Τότε ο επισκέπτης ανοίγει κανονικά την πόρτα και μπαίνει μέσα χωρίς πρόβλημα και ο Ερμής είναι φιλικότατος.
Όταν είναι μέσα στο σπίτι έγραψα:
Αν είναι μέσα στο σπίτι και ακούσει κάτι που θα του φανεί ύποπτο, θα με κοιτάξει. Αν δεν αντιδράσω δεν θα ασχοληθεί. Αν του πω ποιος είναι σηκώνεται, γυρνάει τσεκάροντας όλο το σπίτι και μετά του ανοίγω την πόρτα, βγαίνει στην αυλή τσεκάρει και επιστρέφει.
Φυσικά σε αυτές τις περιπτώσεις ξέρω ότι δεν τρέχει κάτι. Στην ουσία είναι κάτι σαν άσκηση.

Στην τρίτη περίπτωση που θα ήθελα την γνώμη σου, όταν αγριέψει τον βάζω να κάτσει και μετά συνεχίζω να χαϊδεύω το άλλο σκυλί ώστε να καταλάβει ότι δεν κάνει κουμάντο αυτός. Υπακούει αλλά τον βλέπω ότι κάθεται σε αναμμένα κάρβουνα και σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να του πω δυο, τρεις φόρες το μείνε ώστε να παραμείνει στην θέση του και γενικά είναι νευρικός. Είναι σωστή η διαδικασία που ακολουθώ; πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Δεν ξέρω αν αντιφάσκει το πρώτο με το τρίτο αλλά στις δυο πρώτες περιπτώσεις που γράφω, δεν νομίζω ότι κάνει του κεφαλιού του. Ίσα ίσα που εκτελεί τις εντολές μου. Το αν έδωσα εγώ εντολή που δεν χρειαζόταν έχω εγώ το πρόβλημα και όχι ο σκύλος. :)
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το Σάββατο που μας πέρασε πήρα τον Ερμή να ανέβουμε στο βουνό αφού λόγο υποχρεώσεων είχαμε καιρό να το κάνουμε. Έτσι ξεκινήσαμε την πεζοπορία μας από 1200 μέτρα όπου αφήσαμε το αμάξι, και ανεβήκαμε σε μια κορυφή στα 2250. (η διαδρομή έγινε σε κομμάτι του Ε4)
View attachment 48309 View attachment 48310 View attachment 48311View attachment 48312

φωτο 1: η αρχή της διαδρομής
φωτο 2: ο Ερμής ετοιμάζεται ψυχολογικά γιατί γνωρίζει τι θα ακολουθήσει.
φωτο 3: κάπου εκεί στο βάθος ο προορισμός μας
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
9.JPG 6.JPG 7.JPG 5.jpg

ΦΩΤΟ 1: ο δρόμος προς την κορυφή σε χιονοθύελλα
ΦΩΤΟ 2: πατήσαμε κορυφή
ΦΩΤΟ 3: μετά την κατάκτηση της κορυφής, ο ερμης χαλάρωσε και αυτό είναι εμφανές. ομολογώ ότι δεν τα μάζεψα:p
ΦΩΤΟ 4: αν και οι απόκριες περάσαν ο έρμης είπε να μεταμφιεστεί σε ελβ. ποιμενικό.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
οι πρωτες φωτο δεν φαίνονται!!!

Αλλά βρε ανθρωπε, η ωρα του χ3σιματος ειναι ιερη... οχι για φωτογραφιες!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf