Γειά χαρά [γερμανικός ποιμενικός]


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Σε εμάς ο Γκάρφιλντ είναι ο απόλυτος έρωτας της Άμπυ. Τον κοιτάζει με δέος και πια είναι το παρεάκι της. Δεν ξέρω αν είναι στη γάτα, αλλά η συγκατοίκηση έχει αποδεικτεί άκρως επιτυχημένη. Στην εκπαίδευσή του δεν καταφέραμε και πολλά αλλα οκ δεν το προσπαθήσαμε και πολύ κιόλας, ξέροντας την πιο ανεξάρτητη φύση της. Είναι γεγονός ότι χάδια δέχονται όποτε θέλουν αλλά όταν γουργουρίζουν στην αγκαλιά τους ή όταν τις βλέπεις να κοιμούνται δίπλα στο σκύλο σου είναι πολύ τρυφερή στιγμή. Αγαπάνε με το δικό τους τρόπο. Νομίζω ότι ο μικρός σας υιοθέτησε και αν έχεις και κάποιον να τον φροντίζει όταν λείπεις διακοπές θα είστε μια χαρά.

Υ.Γ. Σε εμάς η λατρεία στο Γκάρφιλντ εξωτερικεύεται σε όλες τις γάτες :D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Αμπουλες εγω παντως δεν βαζω - σε διαμερισμα ζει εδω και 13 χρονια τωρα δεν ειχα κρουσμα με ψυλλους-τσιμπουρια. Εγω θα της εβαζα μονο τωρα επειδη την βρηκες αδεσποτη (και εφοσον δεν κυκλοφορει σε κηπους και χωραφια)
 
  • Like
Reactions: manolo and mareco


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Αμπουλες εγω παντως δεν βαζω - σε διαμερισμα ζει εδω και 13 χρονια τωρα δεν ειχα κρουσμα με ψυλλους-τσιμπουρια. Εγω θα της εβαζα μονο τωρα επειδη την βρηκες αδεσποτη (και εφοσον δεν κυκλοφορει σε κηπους και χωραφια)
εγώ είχα κρούσματα με ψύλλους... να βλέπεις ψύλλο να περπατάει στην μύτη σχεδόν ολόλευκου γατιά και να φρικάρεις... τώρα τους έφερε ο μπόμπιρας? τους φέραμε εμείς με παπούτσια δεν ξέρω...
 
  • Like
Reactions: manolo


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Vrmode, στο κυρίως συμφωνούμε, έχω όμως κάποιες ενστάσεις.

Η γατα δεν ειναι σκυλος που θα την εχεις με λουρι.

Τουαλετα κλειστου τυπου σε ψηλο σημειο που να μην την φτανει ο σκυλος (γιατι θα φαει γατοκουραδες)
Ολόκληρο γομάρι έχει ο άνθρωπος, δεν μπαίνει τόσο εύκολα στην κλειστή αμμολεκάνη. Ειδικά ο Ερμής που μαθαίνει εύκολα.

Με την εκπαιδευση που γραφετε γελαω... Εμας εδω μεσα μας εκπαιδευει - δεν την εκπαιδευουμε!
Βρε ο άνθρωπος είναι τυχερός, τον υιοθέτησε νορμάλ γατί. Εσύ μιλάς για μαυρόγατο. Αλλου παπά ευαγγέλιο. Ή ορθότερα: άλλου διαόλου κέρατο..


Α, όταν λέω κανείς δεν μπορεί να μείνει μόνο στη μία γάτα, να διευκρινήσω : άλλοι ταυτόχρονα, δηλαδή να έχουν ένα και δύο και τρία και τέσσερα γατιά (που σαν θα μεγαλώσουν όλα θα γίνουν μπελάδες, για σκύλο στα Χανιά) και άλλοι μια γάτα κάθε φορά μεν, διαδοχικά η επόμενη δε, και μετά η μεθεπόμενη κ.ο.κ.
 








manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ευχαριστώ ολους γα τις απαντησεις. Καποιες ηταν και πολύ κατατοπιστικες.
Σήμερα την περισσότερη μέρα την πέρασαν στην αυλή. Το γατι είναι μικρό ακόμα και δεν μπορεί να βγει απο την περίφραξη. Αλλά δεν έκανε και κίνηση για να βγει εξω. Ακόμα εξερευνά τον καινούργιο κοσμο για αυτό που είναι το σπίτι και η αυλή.
Ο Ερμής έναι συνέχεια απο πίσω του και το μυρίζει και το γεμίζει σάλια. Αυτό τον ανέχεται αν και καμια φορά που ξαφνιάζεται του ρίχνει διωρθωση αλλά σε γενικές γραμμές τα πάνε πολύ καλά. Ο Ερμής είναι πολύ ανεκτικός και για να πω την αλήθεια δεν περίμενα να το δεχτεί τουλαχιστον τόσο εύκολα παρόλο που μπορω να του επιβαλω να δεχτει οτιδήποτε.
Χθες όταν το έφερα στο σπίτι στην αρχή το είχα στο υπερυψωμένο μπαλκονακι που είναι στην αυλή και δεν έχει πρόσβαση ο Ερμής. Το έβλεπε και λυσαγε. Μετα απο λίγο το έβαλα μες στο σπίτι και τον Ερμή μαζί και τον είχα στο ήρεμα ενω ήμουν αναμεσα τους. Στο μισαωρο αφού είδα οτι ο Ερμής χαλάρωσε εκανα στην άκρη. Το γατι τσιτωνε αλλά ο Ερμής κυριος (εγώ του έλεγα και κάνα ήρεμα μη του κανει κάνα ντου).
Μετα απο καμια ωρα δεν χρειαζόταν να είμαι καν μπροστά.
Μετα απο αυτό έχω πλεον πειστεί οτι ο Ερμής μπορεί να κανει και να μαθει τα παντα εντος μισής ώρας (σε ενα μισαωρο του επέβαλα να είναι στον ίδιο χώρο με γάτα, σε ενα μισαωρο του έμαθα να κάθεται στο σκούτερ και να κάνουμε βολτες κ.α πολλα )
Ο Ερμής είναι αστέρι. Δεν φαντάζουν ουτε στα πιο τρέλα μου όνειρα οτι θα εξελισσόταν έτσι. Έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία μου κατα πολύ.
 

Attachments



mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Τα σκυλιά δέχονται πιο εύκολα παρά το ανάποδο... Εγώ τώρα που έχω τον μικρό μαλωνω τις γάτες... Αν και έχει αναλάβει και ο μπομπιρας αντίστοιχα καθήκοντα...
Σκεψου το πάντως και σε καμία εβδομάδα αποφασίζει τί θα κάνεις! Τα γατια αν έχουν καλό χαρακτήρα είναι μαγεία... Και το δικό σου μάλλον είναι σε αυτή την κατηγορία!
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ευχαριστώ ολους γα τις απαντησεις. Καποιες ηταν και πολύ κατατοπιστικες.
Σήμερα την περισσότερη μέρα την πέρασαν στην αυλή. Το γατι είναι μικρό ακόμα και δεν μπορεί να βγει απο την περίφραξη..
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα :) Αν το γατί θελήσει, και υπάρχει διέξοδος, δεν πα να μιλάμε και για μάντρα λεία 3 μέτρων, θα βγει. Ας είναι και μωρό. Πέρασα σε κάποια φάση 1 ώρα προσπαθώντας να απεγκλωβίσω γατί που ακόμα θήλαζε από φωταγωγό. Με λεία τοιχώματα, κοντά 2 μέτρα βάθος, να μη χωράω με τίποτα να μπω, συν ότι έχω και αλλεργία και τα είχα χρειαστεί για το τι θα γίνει αν το πιάσω. Ε, μια ώρα αργότερα, αφού ειχαν αποτύχει όλες οι ιδέες μου και οι αυτοσχεδιες κατασκευές και ετοιμαζόμουν να φωνάξω για βοήθεια (είχα ερωτήματα του τύπου, αν φωνάξω την πυροσβεστική, γατάκια σώζει ή με πάνε στο τρελάδικο) το γατί με βαρέθηκε, και απλά βγήκε μόνο τουo_O
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα :) Αν το γατί θελήσει, και υπάρχει διέξοδος, δεν πα να μιλάμε και για μάντρα λεία 3 μέτρων, θα βγει. Ας είναι και μωρό. Πέρασα σε κάποια φάση 1 ώρα προσπαθώντας να απεγκλωβίσω γατί που ακόμα θήλαζε από φωταγωγό. Με λεία τοιχώματα, κοντά 2 μέτρα βάθος, να μη χωράω με τίποτα να μπω, συν ότι έχω και αλλεργία και τα είχα χρειαστεί για το τι θα γίνει αν το πιάσω. Ε, μια ώρα αργότερα, αφού ειχαν αποτύχει όλες οι ιδέες μου και οι αυτοσχεδιες κατασκευές και ετοιμαζόμουν να φωνάξω για βοήθεια (είχα ερωτήματα του τύπου, αν φωνάξω την πυροσβεστική, γατάκια σώζει ή με πάνε στο τρελάδικο) το γατί με βαρέθηκε, και απλά βγήκε μόνο τουo_O
Το ξέρω οτι δεν περιορίζονται εύκολα αλλά αυτό ακόμα φοβαται και δεν κανει καν κινηδ να βγει εξω.τις επόμενες μέρες είμαι σίγουρος οτι θα δοκιμασει να βγει.

Μια ερώτηση απορία.
Αν θυμάμαι είχα διαβάσει σε κάποιο θεμά τού φόρουμ οτι οι αμπουλες για τα σκυλιά είναι επικίνδυνες για τις γάτες.ισχυει;;;
Κανονικά σήμερα είναι να βάλω αντβατιξ στον Ερμή. Το γατι θα έχει θέμα; πρεπει να προσέχω να μην έρθουν σε επαφη; και αν ναι μέχρι ποτε;
Μάλλον πρεπει να αρχίσω να ψαχνομαι σε κανα γατοφορουμ
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τα γατιά έχουν θέμα με όσες αμπούλες έχουν περμεθρίνη. Η αντβάντιξ είναι μια από αυτές. Να μην έρθουν σε επαφή καλό είναι ολόκληρο το βράδυ. Αύριο που θα έχει στεγνώσει η αμπούλα είναι οκ. Οπότε σήμερα βάλε το γατάκι σε άλλο δωμάτιο.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Με κάποιες αμπουλες έχεις θέμα... Νομίζω βεκτρα και αντβαντιξ για 24 ώρες πρέπει να μην έχουν επαφή! Είναι τοξικές για τα γατια... Εγώ βάζω φροντλαιν κόμπο για να είμαι ήσυχη με τόσο γατομανι... Τώρα με ένα γατονι είναι πιο εύκολο να το απομονωσεις
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η advantix έχει περμεθρίνη μέσα, ε; Απαγορεύεται δια ροπάλου στο γατί. Όπως και οι αγκαλιτσες και τα φιλάκια με τον Ερμή μέχρι να στεγνώσει. Βασικά, εγώ (που ίσως να είμαι και λίγο ψυχαναγκαστική), έκοψα τις ex-spot με το που μπήκε γατί στο σπίτι γιατί δεν μπορώ να εμπιστευτώ ούτε μετά το στεγνωμα, ότι δεν θα πάει να γλυψει το γατί στο σημείο της αμπούλας(γιατί γκρουμάρουν όποιον αγαπούν)...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
@Orilis για το εκδρομικο μιλας για εξαιρεσεις. Εγω μια φορα τολμησα να βαλω στηθολουρο στη γατα για να την βγαλω μεχρι την πυλωτη - το εβγαλε σε κλασματα δευτερολεπτου και παραλιγο να την ψαχνω ακομα.
Επισης για την τουαλετα της, μια χαρα μπορει να χωσει μεσα τη μουσουδα ο γπ και να αρπαξει μεζεδακι. Αν του αρεσει πολυ θα βγαλει και το επανω μέρος του κουβούκλιου και θα το φορέσει κολάρο.

Αμπούλες: Δυστυχώς ΟΛΕΣ οι αμπούλες (είχα ψάξει ολόκληρη την αμπουλο-λίστα) που καταπολεμούν τη σκνίπα έχουν περμεθρίνη και δυστυχώς η περμεθρίνη είναι πολύ τοξική για τη γάτα. Η λύση είναι να μην έρχονται σε επαφή τα δυο τους την ημέρα της αμπούλας σίγουρα για όσο θέλει να στεγνώσει καλά η αμπούλα (12 ώρες ίσως είναι λίγο - καλύτερα δες και τις οδηγίες).
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κοίτα, για την αμμολεκάνη, μάλλον τσάμπα διαφωνούμε, αφού ο manolo έχει αυλή, οπότε το μικρό θα προτιμήσει το έξω, λογικά. (Αλλά παρόλα αυτά και πάλι θα έβαζα άμμο εντός σπιτιού. Τι να σου πω ρε συ... Φιλοξένησα κάποια στιγμή τη γάτα μιας φίλης, και μέχρι να τα στρώσει με τη δική μου, υποχρεωτικά το σπίτι είχε χωρίσει στα δύο, με τη Νάλλα να είναι από την πλευρά του Ρας. Ομοίως κι η μία εκ των δύο αμμολεκανών. Ε, δεν έκανε ποτέ προσπάθεια να χώσει μουσούδα μέσα. Και μιλάμε για λαιμαργόνι μεγάλο
 
  • Like
Reactions: manolo




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το μονο που δεν με απασχολεί είναι η αμμολεκανη
Μην ξεχνιομαστε για τον Ερμή μιλάμε :D
Κύριος με τα όλα του. Δεν τον φοβάμαι αυτον.
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Κι εμείς απλές ανοιχτές έχουμε... Στην ουσία αν έχεις μία παλιά λεκανη περνεις και μία άμμο από λιντλ μέχρι να οργανωθεις κι όλα καλά! Α θες κι ένα φτυάρι με τρύπες να φτυαριζεις πιπι κακά!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π