Γειά χαρά [γερμανικός ποιμενικός]








ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εμάς εδω Saloniki μας πέθανε στο ξεροβόρι τέτοιο πράμα είχα
χρονια να δω. Σάββατο και Κυριακή πρωί με -10 έσθηση κρύου -20
και τον Βαρδάρη για τρεις μερες στα 7-8 μποφόρ λυσάξανε και
οι βδέλλες απο το κρύο "ουτε σκυλί δεμένο δεν κάθετε" που λενε.
Καλητερα να είσαι Σιβηρια με -40 παρά Saloniki με -5 και βαρδάρη
στα 8-9. Τέτοιο κρύο δεν εχω συναντήσει πουθενα στην Ελλαδα
παρά μονο κάπου μετα την Ξάνθη και σε περιοχές του Εύρου.
Αλλο το θαλασσινό αλλο το βουνίσιο-ορεινό και αλλο τα μπογάζια
που έρχονται απο Βουλγαρία και βορειότερα.
 










manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@spyv Μες το μυαλό μου είσαι. Αυτό σκεφτόμουν και θα το βάλω.

@Μάρθα & Σίλβα Λες;

@ISKENDER Οι βαθμοί κελσίου πολλές φορές δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα. Κάποτε είχα ζήσει χειμώνα στην Καστοριά. Με μείον 3 η 4 το κρύο δεν παλευοταν. Ίσως λόγο υγρασίας από την λίμνη σε τρυπαγε. Αντίθετα σε ορεινό χωριό της Καστοριάς που είχα δει ως και -18 το κρύο ήταν πιο υποφερτό.

@Estranged Πάντως στην Καστοριά με 4 μήνες χιόνι η καθημερινότητα και η ζωή στην πόλη μία χαρά κυλούσε. Φυσικά θα ήμουν υπερβολικός αν περίμενα από τους Αθηναίους η πολύ περισσότερο από τους Κρητικούς να ξέρουν πώς να οδηγούν για παράδειγμα στο χιόνι. Εδώ δεν ξέρουν να οδηγούν στο στεγνό. Σήμερα το πρωί πηγαινοντας για την δουλειά έζησα τραγελαφικές καταστάσεις στον δρόμο.

Υ.Γ: Τα νύχια του ερμη μία χαρά φαγωνονται στις βόλτες του. Ειδικά στα μέρη που τον πάω. Με μία πεζοπορια στη μαδαρα τα νύχια του είναι σαν να έκανε γαλλικό.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Καστοριά βρε, εκεί πιάνουν μόνιμα ΠΟΛΥ χαμηλές θερμοκρασίες και χιόνι, μη συγκρίνεις με Χανιά που δε χιονίζει σχεδόν ποτέ και έχει μέσο όρο 10 βαθμούς πιο πάνω όλο το χρόνο.

Ναι ναι, η υγρασία είναι. Μια φορά βρέθηκα με τη δουλειά Γερμανία στους -17 (έβριζα την ώρα και τη στιγμή), γύρισα Θεσσαλονίκη στους +2-3 και με τα ίδια ρούχα στη Θεσσαλονίκη τρυπούσε τα κόκκαλα το ψοφόκρυο, στη Γερμανία απλά ήταν να μη βγάλεις το σκουφί ή τα γάντια.
 
  • Like
Reactions: manolo and ISKENDER






manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Όντως καίει πολυ. Είναι και κουραστικό σε ταξίδια και εγώ δυστυχώς αναγκάζομαι να κάνω με το τζιμνι. Αλλά με αποζημιώνει με το παραπάνω όταν με πάει βόλτα στο βουνό ή σε παραλία που δεν μπορεί να πάει αλλο και στις βόλτες στην φύση γενικότερα.
Μου αρέσει γιατί μου δίνει μία αίσθηση ελευθερίας.
 








manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το δεύτερο κρεββατάκι γιατί το πήρες, είπαμε;
Όταν το γατί δεν γουστάρει πολλά πολλά και τον διώχνει, κάπου πρέπει να αραξει και αυτός ο κακομοίρης.
PHOTO_20170212_234601-01-1280x960.jpeg
Όποτε αναγκαστικά βολεύεται στο μικρό και ας μην χωράει.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf