Γεια σας! Είμαι η Mocca !!!


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Το σπιτάκι είναι αυτό που φαίνεται στο βάθος



Και αυτή είναι η γλυκιά μας η Ήρα που "έφυγε " από κοντά μας 14 χρονών.
Και πίσω ο Έντυ ο γάτος μας


20mb image hosting
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Να υποθεσω οτι εισαι καπου επαρχια?απλα αμα το βγαλεις εξω ειδικα τωρα το καλοκαιρι εχε το νου στον σωστο του αποπαρασιτισμο (εσωτερικο αλλα κυριως εξωτερικο)...επι της ουσιας δεν διαφωνω με οσα λες αν κ να ξερεις οτι ειδικα τα σκυλια ειναι ιδιαιτερα προσαρμοστικα ζωα...κ μενα Ηρα την λενε την δικια μου(λυπαμαι που εχασες την δικια σου) μεγαλωσε αναμεσα σε διαμερισμα στην Αθηνα κ εξοχη στην Ευβοια κ στο ενδιαμεσο περα δωθε σε διαφορες εκδρομες,δεν ειχαμε ποτε κανενα θεμα (να αγχωθει δλδ να μιζεριασει ή τιποτα τετοιο) νομιζω απλα θελουν να ειναι με τον ανθρωπο τους οπου κ αν ειναι αυτο (φυσικα δεν ισχυριζομαι οτι δεν υπαρχουν κ σκυλια που στρεσαρονται)
Αμα εχεις δικο σου μαγαζι κ εχεις την ευχερεια να το παιρνεις μαζι σου θαναι ιδανικα.

Εεεμμμ...ειμαι κ λιγο γκαβουλιακας το ομολογω...αλλα σπιτακι ψαχνω κ σπιτακι δε βλεπω...που ειναι καλε?
 
Last edited:




sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Να υποθεσω οτι εισαι καπου επαρχια?απλα αμα το βγαλεις εξω ειδικα τωρα το καλοκαιρι εχε το νου στον σωστο του αποπαρασιτισμο (εσωτερικο αλλα κυριως εξωτερικο)...επι της ουσιας δεν διαφωνω με οσα λες αν κ να ξερεις οτι ειδικα τα σκυλια ειναι ιδιαιτερα προσαρμοστικα ζωα...κ μενα Ηρα την λενε την δικια μου(λυπαμαι που εχασες την δικια σου) μεγαλωσε αναμεσα σε διαμερισμα στην Αθηνα κ εξοχη στην Ευβοια κ στο ενδιαμεσο περα δωθε σε διαφορες εκδρομες,δεν ειχαμε ποτε κανενα θεμα (να αγχωθει δλδ να μιζεριασει ή τιποτα τετοιο) νομιζω απλα θελουν να ειναι με τον ανθρωπο τους οπου κ αν ειναι αυτο (φυσικα δεν ισχυριζομαι οτι δεν υπαρχουν κ σκυλια που στρεσαρονται)
Αμα εχεις δικο σου μαγαζι κ εχεις την ευχερεια να το παιρνεις μαζι σου θαναι ιδανικα.

Εεεμμμ...ειμαι κ λιγο γκαβουλιακας το ομολογω...αλλα σπιτακι ψαχνω κ σπιτακι δε βλεπω...που ειναι καλε?
Στο βάθος αριστερά στην πρώτη φωτογραφία. Είναι μπεζ !
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
...Εαν ειναι αυτο που νομιζω...τοχω δει...αλλα ειναι εξω απτα καγκελα???δεν ειναι???
(να παω οφθλμιατρο να μου μετρησει την μυωπια παλι???)

Η μικρη ειναι ολα τα λεφτα...θα γινει μεγαλο αστερι...ανυπομονω να μεγαλωσει να την δω ενηλικη!
 


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
...Εαν ειναι αυτο που νομιζω...τοχω δει...αλλα ειναι εξω απτα καγκελα???δεν ειναι???
(να παω οφθλμιατρο να μου μετρησει την μυωπια παλι???)

Η μικρη ειναι ολα τα λεφτα...θα γινει μεγαλο αστερι...ανυπομονω να μεγαλωσει να την δω ενηλικη!
Δεν είναι έξω από τα κάγκελα απλά έχει και δική του περίφραξη με πορτούλα, γιατί δεν θέλω να τα δένω τα ζώα, αλλά αν κάποιος έρθει στο σπίτι και τα φοβάται να μπορώ να την περιορίσω. Έχει περίφραξη περίπου 5-6 τετραγωνικά
 


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Ζω στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης. Για τον αποπαρασιτιτισμό θα ενημερωθώ από τον κτηνίατρο αλλά και από δω. Το κουφό είναι ότι το προηγούμενο σκυλί μας για κάποιο λόγο δεν έπιανε ούτε τσιμπούρια ούτε ψύλλους χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο. Της έβαζα μια αμπούλα μια φορά τον χρόνο. Δεν είχε αρρωστήσει ποτέ και δεν είχε ποτέ παράσιτα του δέρματος.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κοιτα...οτι εφτασε 14 χρονων παει να πει οτι ζουσε κ μια καλη ζωη (ηταν κ γερο σκαρι) αλλα δε μπορεις να επαναπαυεσαι στο οτι η Ηρα δεν επαθε ποτε τιποτα...σκυλι με σκυλι αλλαζει...κ αν δεν τις εκανες εξετασεις (γενικες αιματος,βιοχημικες κλπ) καθε φθινοπωρο ορκο δε μπορεις να παθεις οτι δεν επαθε ποτε τιποτα,ειναι ζωα που ειναι φορεις κ δεν εκδηλωνουν συμπτωματα (παρα μονο οταν ειναι πια αργα...) μια αμπουλα τον χρονο δουλεια δεν κανει (δεν ξερω τι σοι συνθηκες επικρατουν εκει πανω βεβαια ή τι σοι μετρα μπορει να παιρνεις εσυ για τον χωρο σου-εσωτερικο κ εξωτερικο-) εγω προσωπικα της βαζω καθε μηνα αμπουλα ολο τον χρονο (αλλα εγω εχω τους λογους μου,αλλοι βαζουν μονο τις επικινδυνες εποχες) ολο το καλοκαιρι στανταρ το σκαλιμπορ (περιλαιμιο αντιπαρασιτικο που προστατευει 3-4 μηνες+την αμπουλα) κ αμα δω τα σκουρα (πολυ κουνουπι κλπ) την ψεκαζω κ με αντιπαρασιτικο σπρευ.Συνεννοησου με τον κτηνιατρο σου,πιστεψε με ειναι πολλα αυτα που δεν παει καν το μυαλο μας!
 


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Κοιτα...οτι εφτασε 14 χρονων παει να πει οτι ζουσε κ μια καλη ζωη (ηταν κ γερο σκαρι) αλλα δε μπορεις να επαναπαυεσαι στο οτι η Ηρα δεν επαθε ποτε τιποτα...σκυλι με σκυλι αλλαζει...κ αν δεν τις εκανες εξετασεις (γενικες αιματος,βιοχημικες κλπ) καθε φθινοπωρο ορκο δε μπορεις να παθεις οτι δεν επαθε ποτε τιποτα,ειναι ζωα που ειναι φορεις κ δεν εκδηλωνουν συμπτωματα (παρα μονο οταν ειναι πια αργα...) μια αμπουλα τον χρονο δουλεια δεν κανει (δεν ξερω τι σοι συνθηκες επικρατουν εκει πανω βεβαια ή τι σοι μετρα μπορει να παιρνεις εσυ για τον χωρο σου-εσωτερικο κ εξωτερικο-) εγω προσωπικα της βαζω καθε μηνα αμπουλα ολο τον χρονο (αλλα εγω εχω τους λογους μου,αλλοι βαζουν μονο τις επικινδυνες εποχες) ολο το καλοκαιρι στανταρ το σκαλιμπορ (περιλαιμιο αντιπαρασιτικο που προστατευει 3-4 μηνες+την αμπουλα) κ αμα δω τα σκουρα (πολυ κουνουπι κλπ) την ψεκαζω κ με αντιπαρασιτικο σπρευ.Συνεννοησου με τον κτηνιατρο σου,πιστεψε με ειναι πολλα αυτα που δεν παει καν το μυαλο μας!
Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές. Η Ήρα μου είχε ρευματικά και δεν άντεξε την αντιφλεγμονώδη αγωγή που τις κάναμε.
Έχεις δίκιο όμως θα λάβω τα μέτρα μου για καλό και για κακό. Αμπούλα κάθε 2-3 μήνες δεν πρέπει να βάζουμε?
Εδώ η περιοχή μας δεν έχει κρούσματα αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Κουνούπια βέβαια έχουμε οπότε συχνά αμπούλες.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά ο άντρας μου κάθε χρόνο ψεκάζει όλο το σπίτι εξωτερικά, τους τοίχους και τα πλακόστρωτα της αυλής και το σπιτάκι του σκύλου με k-othrin αν δεν κάνω λάθος με το όνομα, το οποίο όπως μας είπαν είναι ασφαλές για τα ζώα. Ίσως γι' αυτό δεν έπιανε παράσιτα.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Πολυ πιθανως να παιζει σημαντικο ρολο που ψεκαζει ο αντρας σου καθε χρονο (ισως γιαυτο να μην κολλησε κ ποτε εξωπαρασιτο η Ηρα-αποσο εσυ μπορουσες να δεις βεβαια ετσι?-) το συγκεκριμενο προιον βεβαια προσωπικα δε το γνωριζω αλλα ο αντρας σου κατι παραπανω θα ξερει...
Η αμπουλα προστατευει (εγω χρησιμοποιω advantix κ advocate-πλεον μονο advocate αλλα παλι εχω συγκεκριμενο λογο) για 1 μηνα,το ιδιο κ το σπρευ (Frontline υπαρχουν κ αλλα βεβαια-πολλοι χρησιμοποιουν κ σιτρονελα αλλα θελει να ψεκαζεις καθε μερα,ειδικα μετα το σουρουπο κ μου σκυλοβρωμαει),τα περιλαιμια αναλογα το περιλαιμιο μπορει να φτασει να προστατεψει κ 7 μηνες-seresto- (παντα βαση οσων λενε οι προδιαγραφες τους,εμενα δλδ το scalibor που χρησιμοποιω λεει 4-5 μηνες αλλα για ναχω το κεφαλι μου ησυχο το χρησιμοποιω μονο για 3) ενδοπαρασιτωση κανουμε καθε 3 μηνες (χαπια για σκουληκια κλπ) αλλα κ αυτα ειναι αναλογα τι χρησιμοποιεις,εγω δλδ το drontal το δινω ανα 3 μηνες (αμα δεις βεβαια στα κοπρανα οτιδηποτε πας για αγωγη μετα,δλδ να ξαναδωσεις χαπι καθως πολλα λειτουργουν κ θεραπευτικα κ προληπτικα) το milbemax ομως που δινουν πολλοι το δινουν καθε μηνα...καταλαβες?ειναι πολλα σου λεω...ασε...κ ολα αυτα κ για να χουν την υγεια τους αυτα κ την ησυχια μας εμεις (κ παλι φαντασου στο τελος του καλοκαιριου θα κανουμε κ εξετασεις)
 


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56

free image uploading

Το βγάλαμε το κουδουνάκι.








Εδώ τα δύο φιλαράκια !!!


how to take screenshots



Είμαι λίγο προβληματισμένη γιατί ενώ ή μικρή τα πάει μια χαρά από κέφια και όρεξη για φαγητό, τελικά λαμβάνοντας υπ'όψιν αυτά που μου είπαν από την φιλοζωική ότι είναι mix Χάσκυ με Γερμανικό ποιμενικό και ότι γεννήθηκε 20 Ιανουαρίου, μου κάνει εντύπωση το μέγεθος της. Δεν δείχνει μεγάλου μεγέθους σκυλί και ανησυχώ γιατί δεν μεγαλώνει πολύ, μήπως δεν τρέφεται σωστά.
Σας μοιάζει εσάς για τριών μηνών?
 


Valous

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2014
167
41
Κατερίνη
www.facebook.com
Σας μοιάζει εσάς για τριών μηνών?
Για πες μας τι ακριβως βαρος εχει.. μην ξεχνας ειναι θυληκο, ημιαιμο και δεν εζησε σωστη κουταβοπεριοδο, το που ειναι ζωντανο ειναι το θεμα:)

Οσο για το ποιες φυλες εχει μεσα δεν το ξες.. μπορει να μην εχει καθολου ΓΠ, ουτε στοιχεια χασκυ περα λιγο απο το χρωμα της μυτουλας βλεπω.. πανεμορφο παντως :cool:
 


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Για πες μας τι ακριβως βαρος εχει.. μην ξεχνας ειναι θυληκο, ημιαιμο και δεν εζησε σωστη κουταβοπεριοδο, το που ειναι ζωντανο ειναι το θεμα:)

Οσο για το ποιες φυλες εχει μεσα δεν το ξες.. μπορει να μην εχει καθολου ΓΠ, ουτε στοιχεια χασκυ περα λιγο απο το χρωμα της μυτουλας βλεπω.. πανεμορφο παντως :cool:
2800 Είναι. Ψήλωσε αρκετά αλλά είναι λεπτούλα. Δεν είναι μπουλουκάκι.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
2800 Είναι. Ψήλωσε αρκετά αλλά είναι λεπτούλα. Δεν είναι μπουλουκάκι.
Μην αγχώνεσαι, δεν ξέρεις τι γονίδια εχει, για να μπορείς να παρακολουθείς το βάρος της. Αφου τρωει κανονικά και είναι υγιής μη σε απασχολει!
 


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Απλα γιατι αυτός που μας το έδωσε μας είπε ότι θα γίνει μεγάλο σκυλι.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Απλα γιατι αυτός που μας το έδωσε μας είπε ότι θα γίνει μεγάλο σκυλι.
ουτε αυτός μπορεί να το ξέρει ουτε κανεις αφού πρόκειται για mix. Το τελικό μέγεθος μόνο στην πορεία θα το δείτε!
 


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Κατάλαβα. Θα είναι kinder έκπληξη!!! Και κάτι ακόμα να βάζω τόση κροκέτα όση λέει η συσκευασία, ή να της γεμίζω το πιάτο συνέχεια ώστε να τρώει όσο θέλει;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κατάλαβα. Θα είναι kinder έκπληξη!!! Και κάτι ακόμα να βάζω τόση κροκέτα όση λέει η συσκευασία, ή να της γεμίζω το πιάτο συνέχεια ώστε να τρώει όσο θέλει;
Kατά προσέγγιση όση λέει η συσκευασία. Συνήθως εχουν προσδιορισμό ποσότητας βάσει τελικου βαρους, που εσύ δεν το ξέρεις, οποτε γι'αυτο λέω κατα προσέγγιση.
Δεν θα της βάζεις να τρώει διαρκώς φουλ μπωλ, αλλά την ημερήσια ποσότητα σπασμένη σε 3-4 γεύματα.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Sarah0971 είναι kinder γιατί είναι σκέτη γλύκα! *agapoylas*
Υπέροχη! Να σας ζήσει!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.744
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π