Γεροντική άνοια?


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Γράφω για το πρόβλημα μιας φίλης...

Το σκυλί της, θηλυκό χάσκυ ετών 15 - και έως τώρα "κοτσονάτη" - έχει πάθει την τελευταία εβδομάδα κάτι σαν ...αμνησία. Δεν τρώει, δεν πίνει, το έχει πιάσει κάτι σαν κλειστοφοβία με το σπίτι και την βγάζει συνέχεια στο μπλαλκόνι. Σημειωτέον ότι το σκυλί υπό φυσιολογικές συνθήκες είχε κόλλημα με το δωμάτιο της κόρης της οικογενείας και κοιμόταν μονίμως εκεί μαζί με την μικρά - τώρα περνάει από την πόρτα αυτή...μία στις 50!
(Επιπλέον έχει αρχίσει να έχει πρόβλημα στα πίσω πόδια - δεν μπορεί να ανέβει στην πολυθρόνα της - αλλά αυτό φαντάζομαι ότι θα έχει να κάνει με παθολογικό αίτιο όπως αθροιτικά.)
Σήμερα θα της πάρουν αίμα για γενικές εξετάσεις καταρχήν για να δουν στη συνέχεια...
Τα συμπτώματα είναι σαν αμνησία - πρόκειται περί γεροντικής άνοιας? Είχε κανείς παρόμοιο περιστατικό?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
γεροντικη ανοια..δεν ξερω αν ηταν αυτο..
το μαλτεζακι μου πριν φυγει εμοιαζε καπως ετσι..σαν να μην καταλαβαινε..
το χαιδευα και παιδια πραγματικα δεν το εχω ξαναζησει αυτο..ηταν σαν να ακουμπαγα τουβλο αψυχο..δεν τον ενοιωθα..σαν να μην ειχε ενεργεια δεν ξερω πως να το εξηγησω..δεν με γνωριζε..
Tα ποδαρακια μαλλον αθροιτικα ειναι..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχε το ηλικιωμένο rott ενός φίλου μου. Ο κτηνίατρος σύστησε τροποποιητικά συμπεριφοράς (Selgian) τα οποία το βοήθησαν πολύ. Το σκυλί έδειξε σημάδια βελτίωσης και άρχισε να επανέρχεται.

Δυστυχώς μετά από λίγο καιρό κατέληξε...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Υπαρχει περιπτοση να εχει παθει ενα μικρο εγκεφαλικο επισοδειο??

Γεροντηκη ανοια υπαρχει σιγουρα και στα σκυλια.
Αλλα δεν εμφανιζεται αποτομα, απο την μια μερα στην αλλην.
Το ειχε παθει το Boxer της ξαδελφης μου- Π χ. πηγαινε να παει να πιει νερο και εμενε στασημος στην μεση του δρομολογιο προς το μπολακι- σκεφτομενος παντα με ζαρομενο μετοπο. Μολις του λεγανε οτι ηθελε να παει να πιει νερο- το θυμοταν και συνεχιζε τον δρομο του.
Επισης οταν ετρωγε πολλες φορες "χαζεβε", στεκοταν με τις κροκεττες στο στομα και δεν μασσουσε με βλεμμα απλανες, μεχρι που το ξαναθυμοταν και συνεχιζε να μασσαει.

Αλλα ολα αυτα εμφανιζοταν σταδιακα και χειροτερευαν με τον καιρο.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ναι ναι και το μαλτεζάκη μου στο τέλος πάθαινε κάτι σαν επιληπτικές κρίσεις και πιθανόν να είχε πάθει και εγκεφαλικό..οι επιληπτικές κρίσεις δεν ήταν επειδή είχε επιληψία αλλα από καρδια δεν αιματωνότανε στο τέλος καλά ο εγκέφαλος και πάθαινε κρίσεις..Eνα μηνα πριν το τέλος έμοιαζε να έχει φύγει..,δεν με γνώριζε και ήταν σαν να μην υπήρχε..Oρεξη είχε..3 ώρες πριν φύγει ήθελε να φάει κεφτεδάκια..,αλλα γενικά δεν μπορούσε να κουνηθεί,τις 2 τελευταίες μέρες τα ποδαράκια του δεν τον κρατάγανε και κατέληξε..
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Η γεροντική άννοια αφορά τον άνθρωπο, με λίγα λόγια ''απλοποιεί'' την σκέψη του και επηρεάζει πρώτα την βραχυπρόθεσμη και μετά την συνολική μνήμη ... ιδιότητες που ο σκύλος δεν έχει, λειτουργεί στα βασικά, εκεί που και ο τελευταίου σταδίου άννοιας άνθρωπος λειτουργεί ...
Ολα αυτά είναι απώλεια αισθήσεων - δυσλειτουργίες σωματικές, αλλά και εγκεφαλικά επεισόδια με τις γνωστές συνέπειες ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aν δεν μπορούμε να πούμε πως μοιάζει με γεροντική άνοια.., μπορούμε να πούμε πως μοιάζει με alshaimer που γίνετε σταδιακά..και σε κάποια φάση ξεχνάς τους πάντες,ξεχνάς να φας..και πεθαίνεις..
Μοιάζει με την γεροντική άνοια αλλα δεν είναι η ίδια..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Sorry που σε απογοητεύω, αλλά δεν είναι ούτε alzheimer ... το alzheimer είναι εκφυλιστική νόσος του εγκεφάλου, δεν είναι απαραίτητα συνδεδεμένο με την ηλικία, αρχίζει από μικρότερες ηλικίες ... μοιάζει όμως, και ΝΟΜΙΖΩ υπάρχει κατι ανάλογο σε σκύλο ... θα ρωτήσω την κτηνίατρο μου (γιατί ο καθένας στον τομέα του) αλλά όχι πρωτοχρονιάτικα :D και θα δούμε τί είναι αυτές οι συμπεριφορές ... με ''τσίγκλισε'' και μένα να μάθω, είναι η αλήθεια ... :roll:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εξαιρετικό άρθρο σχετικά με τα γηριατρικά προβλήματα του σκύλου και της γάτας, το οποίο περιέχει, συν τοις άλλοις, πληροφορίες σχετικά με το φάρμακο Selegiline ή L-Deprenyl, που χρησιμοποιείται με επιτυχία στις Η.Π.Α. και τον Καναδά στη αντιμετώπιση προβλημάτων συμπεριφοράς λόγω γήρατος.

BEHAVIOR PROBLEMS IN THE GERIATRIC DOG AND CAT
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
τι να πω δεν ξερω. :roll:
μοιαζει ομως..,το οτι τα σκυλια μπορει ξαφνικα να μας ξεχασουν..,να ξεχασουν να φανε η που πανε..,μοιαζει λιγο απο ολα..,ουτε εγω ξερω αν υπαρχει αλτσχαιμερ η γεροντικη ανοια στους σκυλους ,ειναι παντως αξιοπεριεργο τι παθαινουν οταν το παθαινουν..χωρις λογο..με την ηλικια η μετα απο εγκεφαλικο.. :roll: ειμαι περιεργη να δω τι ειναι..οποιος μαθει να το πει..:-k
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Όποτε έχεις χρόνο, διάβασε το άρθρο που παρέθεσα Κάτια!
Δίνει όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματα σου! :wink:
:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
το πρωι τα βλεπεις ολα με αλλο ματι Κατερινα..αντε μετεφραζε τα αγγλικα...βραδιατικα
Τωρα που ξυπνησαμε και ηπιαμε και τον καφε μας... :wink: ολα γινανε... :!: :!: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: