Γλώσσα εκπαίδευσης!!!






sakann

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2011
1.641
6
Θεσσαλονίκη
Ναι αλλα εάν πχ. έχω το σκυλί μου εκπαιδευμένο σε ΒΥ και έρθει ένα φιλαράκι μου και το πει κάτσε..το πιο πιθανό δεν είναι να κάτσει το σκυλί?Ενω εαν έχει μάθει στα γερμανικα πχ,που θα ξέρει ο φίλος μου το ζιτς για παράδειγμα!!
 














lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.509
749
Ξεσσαλονικη!!!
κ το να μην κατσει ρε παιδια ,οταν του το λενε αλλοι,παλι εκπαιδευση ειναι.εχετε δει πολλες φορες ,οτι οταν τον φωναζουν αλλοι ,δεν δινει καμια σημασια?το ιδιο γινεται κ με τις εντολες.βρισκεται θυματα,τους λετε τι να πουνε κ απλα διορθωνετε.θελει δουλεια,αλλα πιανει.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.509
749
Ξεσσαλονικη!!!
ε για ποιο λογο?δεν μπορω να καταλαβω.επισης ,απο οτι ξερω στο εξωτερικο,τα σκυλια πρεπει να υπακουουν κ αλλους.τα ζωα συντροφιας ε...
αν χαθει το σκυλι,πρεπει να ακουσει καποιον αλλον που θα το βρει,ωστε να μην υπαρχει προβλημα ουτε εκεινη την στιγμη με επιθεσεις κτλ,αλλα ουτε κ αργοτερα.

τωρα για την ελλαδα μιλωντας,ε ας ξερει ελληνικα κ ας το εκπαιδευσουμε απλα να μην ακουει αλλους,αφου δεν θελουμε.αλλα δεν βρισκω λογο τωρα,να κανεις εντολες πχ στα γερμανικα.θεωρω βλακειες οσα λενε για τις γλωσσες,οτι πχ ειναι πιο καλα στα γερμανικα κτλ.εκτος αυτου,αν θες να μην ακουσει ο σκυλος,ο οποιος ξερεις μια εντολη που με αυτην κατι πρεπει να κανει,ε μαθε του κατι αλλο για κατσε.εσυ αποφασιζεις τι θα του λες κ τι θα εκτελει.πες καρεκλα για να κατσει κ κρεβατι για να ξαπλωσει....γελιο,αλλα εισαι σιγουρος οτι δεν θα ακουσει ποτε κανεναν,η μαθε του αρχαια να τελειωνεις!!!!
 




betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Γιατι νομιζω οτι το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα?
Aυτο με το καψιμο ειναι στα χερια του ιδιοκτητη να συμβει ή οχι.


Oντως το εχουμε ξανασυζητησει εδω
 
Last edited:


Jas

Member
30 Οκτωβρίου 2011
14
0
Ο σκύλος δεν έχει λεξικό.Απομνημονεύει τους ήχους και τις κινήσεις σου,για να καταλαβει τη πρέπε να κάνει.Εαν του ξεκινήσεις εκπαίδευση και αντι για κατσε του λες τουμπα,το σκυλι θα καταλαβει οτι ''τουμπα''=καθομαι.Εγώ προτίνω να του μάθεις ελληνικά,εκτός και εαν για κάποιο λόγο μιλάς περισσότερο καποια αλλη γλωσσα,οποτε θα του μαθεις τη γλώσσα που βολεύει εσενα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σημασια εχει να περναμε και οσο γινεται απαρατηρητοι και να κραταμε ένα σοβαρο προφιλ.

Αν εισαι για παραδειγμα σε κανενα χωριο και βγαζεις βολτα τον σκυλο και ο σκυλος σε σερνει σαν να εισαι ελκυθρο και σουζαρει κάθε φορα που βλεπει αλλον σκυλο και εσυ αρχισεις τα φους και τα ζιτς και τα πλατς και τα χίαρ, οι αλλοι θα σου κρεμασουν κουδουνια.

Βεβαια, όταν θα εχεις προχωρησει στην εκπαιδευση και ο σκυλος θα εκτελει σαν κομάντο, θα ξανακερδισεις τον χαμενο σεβασμο και από ψωνιο θα γινεις ο πρωτος μαγκας.
:D

Σοβαρα τωρα, οι γερμανικες λέξεις προτιμωνται από τους ψαγμενους, γιατι δεν χρησιμοποιουνται στην καθομιλουμενη και επειδη είναι κοφτές λεξεις με πολλα συμφωνα.
Αλλά αν σε βολευουν οι ελληνικες, τοτε προχωρα αλά ελληνικα, όπως κανουν νομιζω οι περισσοτεροι.

Για το καψιμο ειμαι λιγο επιφυλακτικος. Ο σκυλος καταλαβαινει πότε του λεμε πχ «ελα» και πότε λεμε στον κολλητο μας «ελα ρε συ, τι λες τωρα». Και αυτό λογω του τονου που λεμε την εντολη αλλά και επειδη ο σκυλος νοιωθει ότι μιλαμε σ’ αυτον.

Πόσες φορες συζητωντας με το ετερον ημυσι η τον φιλο μας δεν λεμε το ονομα του σκυλου? Ο σκυλος ουτε ερχεται, ουτε μας κοιταζει ή μπορει να κοιταξει λιγο για να δει αν τον θελουμε κατι. Αν τον καλεσουμε όμως κανονικα με το ονομα του, ή θα μας κοιταξει σταθερα στα ματια ή θα ερθει κοντα μας (αναλογα πώς του εχουμε μαθει).

Βεβαια, μπορει ανετα να γινει μερδεμα σε καποιες περιπτωσεις συμπτωσεων και να χανουμε εντολες ή να εχουμε εκτελεσεις που δεν ζητησαμε ή ο σκυλος να μπερδευτει και μην ξερει τι να κανει.

Τις εντολες περισσοτερο τις καιμε με κακη εκπαιδευση και λιγοτερο επειδη είναι λεξεις της καθημερινοτητας. Αλλά και οι καμενες εντολες μπορουν να ξαναγεννηθουν αν δουλευτουν ξανα από την αρχη.

Ο σκυλος που ξερει πού ανηκει, που σεβεται τον ιδιοκτητη του και που εχει στενη σχεση μαζι του, θα κανει πως δεν ακουει όταν δωσει καποιος ξενος μια εντολη (αραγε ισχυει αυτο σε ολες τις φυλές?), εκτος από τις περιπτωσεις που αυτό χρειαζεται, όπως αναφερθηκε, οι οποιες όμως είναι σχετικα σπανιες.
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Harry συμφωνω.Για αυτο ειπα και οτι το καψιμο ειναι στα χερια του ιδιοκτητη να συμβει ή οχι.
Και νομιζω οτι μια εντολη μπορει να καει ευκολα οταν την επαναλαμβανουμε συχνα χωρις λογω.
Για παραδειγμα αν λεμε 30 φορες την ημερα στο σκυλο μας ΕΛΑ ΕΔΩ μετα απο λιγο δεν θα υπακουει.
Αν ακουσει 30 φορες την ημερα ελα εδω αλλα δεν απευθυνομαστε σε αυτον δεν θα καει η εντολη.
 




io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Προσωπικα χρησιμοποιω τα ελληνικα. Μου ειναι πιο ευκολα στην χρηση απο οτι να πρεπει να θυμαμαι καποια ξενη λεξη (οκ αυτο ειναι και θεμα εξασκησης υποθετω).
Αλλα στην περιπτωση μας ειναι και πρακτικο γιατι εχει χρειαστει (και σιγουρα θα χρειαστει και στο μελλον) να φιλοξενησει τα σκυλια μου για μερικες μερες η μητερα μου. Και δεν υπαρχει περιπτωση να μαθει τις εντολες σε ξενη γλωσσα.
Εδω ξεχασε οτι η Froggy για να φαει πρεπει να ακουσει το οκ και το ειχε το ερμο μπροστα στο μπωλ με την ξηρα και της ελεγε "τρωγε καλε γιατι δεν τρως?" μεχρι να θυμηθει να πει οκ.
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Βασικα εγω πιστευω οτι δεν εχει διαφορα.Εμεις μιλαμε γερμανικα στο σπιτι και γερμανικα στον Λεννυ και δεν εχουμε προβλημα.Αλλα οταν δινουμε μια εντολη στον Λεννυ λεμε πρωτα το ονομα του,τον κοιταμε και μετα δινουμε εντολη.Επισης περισσοτερες εντολες συνοδευονται και απο μια κινηση και ο τονος της φωνης ειναι συγκεκριμενος αρα δεν υπαρχει περιπτωση να μπερδευτει ο Λεννυ και να καει η εντολη.
Μπορεις να επιλεξεις σε ποια γλωσσα θα μιλας,οτι σε βολευει καλυτερα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π