Γλώσσα εκπαίδευσης!!!




anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οποια γλωσα και να μιλας ειναι το ιδιο γιατι ο σκυλος συνδιαζη ηχο με αποτελεσμα και κιτσο να του πεις αν το εχεις συνδιαση με το να καθεται αυτος θα καθεται.Το θεμα ειναι αλλο, οι εντολες πρεπει να ειναι συντομες (μονολεκτηκες αν ειναι δυνατο μονοσυλαβες-δυσυλαβες) και ποτε μαζι και το ονομα του σκυλου π.χ. ( Αλεξ κατω)αυτα απο τα προειγουμενα σκυλια που εχουν εκπεδευτη και παντα τα λογια των εκπεδευτων.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
ποτε μαζι και το ονομα του σκυλου π.χ. ( Αλεξ κατω)αυτα απο τα προειγουμενα σκυλια που εχουν εκπεδευτη και παντα τα λογια των εκπεδευτων.
Αυτό όμως πρέπει να γίνεται ώστε να αποσπάμε την προσοχή του σκύλου αν κάνει κάτι άλλο εκείνη την στιγμή.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
παντα πριν τις εντολες,ειναι καλο να λεμε κ το ονομα.φαντασου να εχεις δυο σκυλια ,κ ο ενα να θες να κατσει κ το αλλο να ξαπλωσει...τι θα κανεις?
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Καλησπερα και απο εμενα.Και ομως καποιες εντολες σε ξενη γλωσσα και ιδιαιτερα στα Γερμανικα ειναι πιο ευκολο να τις αντιληφθουνε παρα τις αντιστοιχες Ελληνικες.Σημασια δεν εχει η λεξη αλλα ο ηχος της λεξεις.Ο σκυλος μας μαθαινει να ξεχωριζει ηχους και δεν κατανοει την σημασια του κατσε παρα μονο εχει συνδηασει τον ηχο της λεξης με την συγκεκριμενη ενεργεια.Η Γερμανικη γλωσσα λογω βαριας προφορας και μικρων λεξεων ειναι πιο ευκολη στην χρηση της.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
πραγματικα δεν το πιστευω σε καμια περιπτωση.αν ηταν ετσι κ τοσο τρανταχτη η διαφορα,τοτε σιγουρα ολοι θα εκπαιδευαν στα γερμανικα....αλλα πραγματικα θα ηθελα να ακουσω μερικα παραδειγματα αυτων που λες....για πες μερικα!
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
καποιες εντολες σε ξενη γλωσσα και ιδιαιτερα στα Γερμανικα ειναι πιο ευκολο να τις αντιληφθουνε παρα τις αντιστοιχες Ελληνικες.Σημασια δεν εχει η λεξη αλλα ο ηχος της λεξεις.
Καλημερα!Δεν γραφω καπου για τρανταχτη διαφορα!Απλα οτι αντιλαμβανονται πιο ευκολα καποιες λεξεις.Αλλο να πεις σε προχωρημενο σταδιο εκπαιδευσης "λεωφορειο" και αλλο "μπας"Ειναι απλο φιλε μου Lawrence.Σκεψου για ποιον λογο,ισως ασυνειδητα,οι περισοτεροι επιλεγουμε ενα ξενο μικρο και με -βου -γκου -γκρ ονομα για το κουταβι μας.Γιατι ειναι ουσιαστικα η πρωτη εντολη που μαθαινει στην ζωη του.Να ανταποκρινεται στο ακουσμα αυτου του ηχου.Φανταζεσαι να ονομαζες τον σκυλο σου Αριστοτελη?Ενω ενα ΡΕΞ ειναι πιο απλο να το κατανοηση.Θα προσπαθησω να βρω το βιβλιο απο το οποιο πηρα την συγκεκριμενη πληροφορια και θα αναρτησω περισσοτερες λεπτομερειες επι του θεματος!
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
νομιζω οτι στεκεσαι απλα σε ενα βιβλιο κ οχι στην πραξη ,φιλε μου ,γιαννης να υποθεσω?μου μιλησες πολυ συγκεκριμενα,για γερμανικα.το ιδιο μικρες λεξεις εχουν κ τα αγγλικα κ τα ισπανικα κ τα ιταλικα κτλ κτλ κτλ...φερε μου λοιπον εναν λογο ,ωστε να επιλεξω την γερμανικη κ οχι καποια αλλη γλωσσα.οσο για το ονομα,πιστεψε με,τον σκυλο σου κ ναβουγοδονοσορα να τον ελεγες,παλι θα γυρνουσε να σε κοιταξει.σου ζητω να μου το κανεις πιο λιανα,γιατι μπορει να ειναι απλο,αλλα ειμαι λιγακι στοκος.

επισης,οπως θα ξερεις,δεν ειναι μονο οι λεξεις που μπορει να οριζουν μια εντολη,αλλα κ η κινηση μας.

κατα τα αλλα,για τα ξενικα ονοματα κ φρασεις,θεωρω οτι εχει να κανει με την ξενομανια που μας καταβαλει εδω κ χρονια.ειχαμε απο παλια τον ευρωπεο μεσα μας....
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Λαυρεντη, καποια πραγματα ειναι μελετημενα. Για να χρησιμοποιουν τα γερμανικα οι προχωρημενοι στον στιβο κατι θα ξερουν.
Βεβαια, μπορει να ειναι απλά θεμα παραδοσης, μια και ολα ξεκινησαν απο τις αυστηρες γερμανικες σχολες.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
πιστευω καθαρα στο θεμα παραδοσης κ οχι στο θεμα της μελετης.

αλλα οπως κ να εχει,ειναι καλυτερα το ξεκιναμε με το οτι μπορει να ειναι ετσι η αλλιως,χωρις να παραθετουμε σαν ισχυρο παραδειγμα κ επιχειρημα,το οτι το χρησιμοποιουν οι προχωρημενοι στον στιβο.οπως την βρισκει ο καθε ενας ,λεω εγω.το σκυλι θα την βγαλει την ακρη του.
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Οκ δεν θα σε πεισω Λαυρεντη για την γνωsη μου γιατι δεν ενδιαφερομαι να κανω κατι τετοιο.Εγραψα για κατι που διαβασα οχι στο "Τασκυλια μας και εμεις" αλλα σε σοβαρα βιβλια εκπαιδευσης απο εκπαιδευτες παγκοσμιου φημης.Προφανως και σε οποια γλωσσα να μιλησεις στο σκυλακι σου θα σε καταλαβει καποια στιγμη.Εγω μιλησα για την απολυτη εκπαιδευση.Εκει που τα πραγματα γινονται πιο ειδικα.Εχω φαει τον τοπο να βρω το συγκεκριμενο βιβλιο για να μην γραφω αυθαιρετα αλλα δεν μπορω.Θα ψαξω και στο πατρικο μου για να παραθεσω αυτολεξει το κειμενο.Δεν ειμαι εκπαιδευτης και δεν επιθυμω να γινω ουτε επιθυμω να το παιξω εξυπνος.Απλα παραθετω την γνωση μου(και οχι την γνωμη μου)
ΥΓ Στοκος δεν μου ακουγεσαι φιλε μου!Γιαννης πολυ σωστα!
 
Last edited:


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Να συμπληρωσω οτι και εγω την Πατυ στα Ελληνικα την εχω εκπαιδευση γιατι δεν μου αρεσει το ζιτς και το πλατς!Ετερον εκατερον!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
ουτε εγω ενδιαφερομαι να το κανεις ρε συ γιαννη κ δεν θελω κ τις κοντρες.κουβεντα κανουμε με αντιλογο,μπορει να βγει κ ακρη. :)
απλα αυτη η ξενομανια που μας εχουν περασει (μας την εχουν περασει),μου την σπαει.κ οχι τιποτα αλλο,επειδη καθησα κ το σκεφτηκα αρκετα ,κατεληξα σε αυτο που ειπε ο χαρη.ειναι θεμα παραδοσης των σχολων εκεινων κ τιποτα παραπανω.πιστευεις οτι πχ ενας πρωταθλητης ,εκπαιδευμενος στα γερμανικα,δεν θα ηταν πρωταθλητης αν θα ηταν εκπαιδευμενος στα αγγλικα?μου κανει στραβα,δε ξερω...

κ υστερα, ποιος εγραψε αυτο το βιβλιο?εκανε ερευνα?ελληνικα δοκιμασε?αρχαια ελληνικα?κινεζικα?σιγουρα οχι...εχει να κανει κ με καποιο ιματζ ολο αυτο,κυριως των γερμανων.ξεκινησαν τα γερ.ποιμ. ,ξεκινησαν τις σκληρες σχολες κ τροπους εκπαιδευσης ,μας εβαλαν να αγοραζουμε κυκλους,μπεμπες κ μερεντες,επρεπε να περασουν κ αυτη τη γλωσσα σαν καλυτερη ακομη κ στα σκυλια.αφου δεν βαλθηκαν να σκοτωσουν κ ο,τι αλλη ρατσα κυκλοφορει ,παλι καλα....

οσο για τα βιβλια,θα εχεις διαβασει αρκετα ισως,για αλλα θεματα,που μετα απο χρονια ,οι οποιες θεωριες κ αποψεις ,πηγαν απλα περιπατο...μπορει να εχει συντομες εκφρασεις ,αλλα εχουν κ αλλες γλωσσες.απλα δεν μπορω να την φαω την θεωρια αυτη.κατι ψιλοβρωμαει.
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Ο γραπτος λογος ειναι ευκολα παρεξηγησιμος!Καμμια κοντρα Λαυρεντη.Οσο για τους Γερμανους σου λεω μονο οτι μιλας με εναν Αλφιστι με οτι συνεπαγεται αυτο για την συμπαθεια η οχι προς την βαρβαρη αυτη φυλη!Ναι το βιβλιο ειχε γραφτει μετα απο μελετες και με αποδειξης αλλα και παλι δεν εχει σημασια!Ισως ειναι κατι σαν urban legend οπως το οτι αντι για την Αγγλικη γλωσσα η Ελληνικη δεν εγινε παγκοσμια για εναν μολις ψηφο και αλλα τετοια.Σε μια μικρη ερευνα στο διαδυκτιο ανακαλυψα και την εκπαιδευση κωφων σκυλων η ιδιοκτητων που δεν μιλανε.Εκει προφανως και η γλωσσα εκπαιδευσης ειναι η νοηματικη αρα σημαινει οτι και αυτην αναγνωριζεται απο τα σκυλακια μας.Ισως καποτε ειπωθει πως ειναι και ο καλυτερος τροπος εκπαιδευσης.Συνηθως δεν υιοθετω γνωμες και αποψης αλλων και στο συγκεκριμενο θεμα ειπα για κατι που διαβασα χωρις να σημαινει οτι ασπαζομαι την αποψη του.Η ξενομανια ειναι τεραστια μαστιγα ειναι αληθεια.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αυτά περί γερμανικών εντολών τα θεωρώ ασταθή και πιστεύω κι εγώ ότι ξεκίνησαν λόγω της προέλευσης της εκπαίδευσης και ότι είναι πιο ψαρωτικά.Η αλήθεια πάντως είναι ότι η προφορική συντομία μιας εντολής οδηγεί και στη γρήγορη εκτέλεσή της,που σε εκπαίδευση εργασίας ακόμα και τα δευτερόλεπτα ίσως έχουν αξία.

Τώρα,αυτό για το αν η γερμανική γλώσσα είναι βαρια....έχετε ακούσει τον παππού μου να διατάζει κανονικότατα το σκύλο του με κρητική προφορά;Κι εγώ στέκω σούζα!:pΝα σημειώσω ότι ο παππούς μου δεν πήγε σε καμιά σχολή εκπαιδευτών και τα σκύλιά του πάντα ήταν στρατιώτες.
Όταν με βλέπει να μιλάω στο σκύλο μου μου λέει:"Ήντα 'ναι αυτά τα ξεγιβεντίσματα,μωρέ παιδί μου;Δώζ μου ντόνε 1 βδομάδα,να τον εκάμω να ντρώει και τα ξωρά κρομμύδια".:D
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3