Γνώμες για συμπεριφορά αδέσποτου


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Χθες στην απογευματινή μας βόλτα πήγαμε σε κοντινό δασάκι στην άκρη τις πόλης που αυτή την φορά πήγαμε από διαφορετικό σημείο απο οτι συνήθως. Στο τέρμα του δρόμου (εκεί θα αφήναμε το μηχανάκι) συνεχίζει χωματόδρομος όπου μετά απο 10 λεπτά ποδαρόδρομο σε βγάζει στο δάσος.
Στο σημείο αυτό ήταν ενας μεγαλόσωμος μάλλον τσοπανάκος μεγάλης ηλικίας, που μας πλησίασε με ''άγριες'' διαθέσεις. Έχω τον Ερμή στο μείνε και ταυτόχρονα κρατάω με το ένα χέρι το λουρί του και με το άλλο το τιμόνι του σκούτερ μαζί με το φρένο γιατί ήταν ανηφόρα(σαν δεμένος ήμουν).
Μόλις έκανα κίνηση να προχωρήσω η να φύγω προς τα πίσω μας γάβγιζε ενώ είχε πλησιάσει σε απόσταση μικρότερη του μισού μέτρου.
Τότε ο Ερμής του γάβγισε και ο άλλος μαζεύτηκε κάπως, έτσι και βρήκα ευκαιρία να κατεβάσω τον Ερμή απο το σκούτερ, να βάλω το σταντ ώστε να μπορώ να χειριστώ την κατάσταση.
Έτσι και έγινε. Προχωρήσαμε σιγά σιγά, ο αδέσποτος μας γάβγιζε αλλά δεν έκανε κίνηση οπότε και προχωρήσαμε στον χωματόδρομο συνεχίζοντας την βόλτα μας.
Όλα καλά μέχρι εδώ. Ο σκύλος είδε άλλον σκύλο, άγνωστο για πρώτη φορά στην περιοχή του και στην τελική δεν μας έκανε και τίποτα.

Άρχισα να προβληματιζομαι όταν απο τον χωματόδρομο κατέβαινε κάποιος τρέχοντας (προπόνηση έκανε) περνάει απο δίπλα μας, χαιρετάει και φτάνοντας κοντά στον σκύλο τις ιστορίας του επιτέθηκε. Το παλικάρι αντέδρασε σωστά, έμεινε ακίνητος, ο σκύλος του γάβγιζε και μόλις κουνιόταν ο σκύλος του έκανε επίθεση.
Βλέποντας το σκηνικό τρέχω προς το μέρος του και με την βοήθεια του Ερμή ξεκόλλησε ο σκύλος απο τον άνθρωπο και ετσι μπόρεσε να απομακρυνθεί.

Κάναμε την βόλτα μας και στην επιστροφή για το μηχανάκι ο φίλος μας εκεί. Φρουρός. Αφού σηκώθηκε η γειτονιά στο πόδι απο τα γαβγίσματα, πάμε να φύγουμε και τοτε πετάγεται 1 παππούς απο 1 μπαλκόνι και μου λεει: Άφησε τον(τον Ερμή) να τον πάρει στο κυνήγι μπας και γλιτώσουμε(ασχολίαστο). δεν μας αφήνει να κοιμηθούμε. Μου είπε οτι ειναι αδέσποτος έχουν ειδοποιήσει αστυνομία κτλ κτλ.

Απορώ πως δεν εχει πάει απο φόλα. Πιθανόν να δαγκώσει και κάποιον, η δεν ξέρω τι αλλο.
Σκέφτηκα να παρω την φιλοζωική μήπως μπορεί να κάνει κατι.
Απο το πίσω μέρος του μυαλού μου περνάει και η σκέψη μήπως ειναι κάποιου απο εκεί και τον έχουν ελεύθερο για να μην πλησιάζουν άσχετοι. Το έχω δει και αυτό αρκετές φορές κυρίως σε αδιέξοδους δρόμους και σε ερημικά μέρη.
Από χθες με έχει προβληματισει.
Γνώμες και συμβουλές καλοδεχουμενες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγω θα ελεγα αμεσα τη φιλοζωική, γιατι ακόμα και ημιδεσποζόμενος να ειναι... λιγα τα ψωμια του
Αν ειναι παλι ημιδεσποζόμενος, θα ελεγα να μη σε απασχολει... δεν απασχόλησε τον "ιδιοκτητη" η ασφάλεια του ζώου και των περαστικών... εσύ γιατι πρεπει να ενδιαφερθεις για την "ιδιοκτησία" επι του σκύλου. Μόνο το καλό του σκυλου σε νοιαζει και αυτό επιβάλει να απομακρυνθεί αμεσα γιατι δεν προοιωνιζεται θετικό το μελλον του... ουτε καν αδιάφορα ουδετερο.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Aslan


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
[QUOTE="manolo, post: 778116, member: 13990"]
Στο σημείο αυτό ήταν ενας μεγαλόσωμος μάλλον τσοπανάκος μεγάλης ηλικίας, που μας πλησίασε με ''άγριες'' διαθέσεις. Έχω τον Ερμή στο μείνε και ταυτόχρονα κρατάω με το ένα χέρι το λουρί του και με το άλλο το τιμόνι του σκούτερ μαζί με το φρένο γιατί ήταν ανηφόρα(σαν δεμένος ήμουν).

Άρχισα να προβληματιζομαι όταν απο τον χωματόδρομο κατέβαινε κάποιος τρέχοντας (προπόνηση έκανε) περνάει απο δίπλα μας, χαιρετάει και φτάνοντας κοντά στον σκύλο τις ιστορίας του επιτέθηκε. Το παλικάρι αντέδρασε σωστά, έμεινε ακίνητος, ο σκύλος του γάβγιζε και μόλις κουνιόταν ο σκύλος του έκανε επίθεση.

Κάναμε την βόλτα μας και στην επιστροφή για το μηχανάκι ο φίλος μας εκεί. Φρουρός. Αφού σηκώθηκε η γειτονιά στο πόδι απο τα γαβγίσματα, πάμε να φύγουμε και τοτε πετάγεται 1 παππούς απο 1 μπαλκόνι και μου λεει: Άφησε τον(τον Ερμή) να τον πάρει στο κυνήγι μπας και γλιτώσουμε(ασχολίαστο). δεν μας αφήνει να κοιμηθούμε. Μου είπε οτι ειναι αδέσποτος έχουν ειδοποιήσει αστυνομία κτλ κτλ.

Απορώ πως δεν εχει πάει απο φόλα. Πιθανόν να δαγκώσει και κάποιον, η δεν ξέρω τι αλλο.
Σκέφτηκα να παρω την φιλοζωική μήπως μπορεί να κάνει κατι.

Από χθες με έχει προβληματισει.
Γνώμες και συμβουλές καλοδεχουμενες.[/QUOTE]

Manolo, στα όσα λεπτομερώς περιγράφεις, δεν βλέπω κάτι εξωφρενικά παράξενο. Ενας σκύλος αδέσποτος, σε ερημική τοποθεσία, άρα πιο επιρρεπής στον "τσαμπουκά", πουλάει μούρη, σε κάποιον άλλο, με αρσενικό σκύλο. Για τον δρομέα, πόσες φορές εδώ μέσα στην πόλη, δεν βλέπουμε γαύγισμα ή κυνηγητό αντίστοιχα, από αδέσποτα, που είναι (θα έλεγα), πιό κοινωνικοποιημένα. Αλλωστε αν ήταν να δαγκώσει, πιστεύω θα το είχε κάνει, ή θα σας το έλεγε ο καλός παπούλης!
Το μόνο που βλέπω, είναι ότι κινδυνεύει ο σκύλος, άμεσα! Αν μπορείς να σκεφτείς κάποια λύση, θα έχεις σώσει την ζωή ενός αδέσποτου.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Πραγματικά, ο σκύλος δεν έχει πολύ μέλλον. Πέραν της φιλοζωικής που συμφωνώ, μήπως αν μιλούσες και στον δήμο και εξέφραζες τον φόβο σου ότι κινδυνεύει? Μπορεί και να ενδιαφερθεί κάποιος, δεν ξέρεις ποτέ.
 
  • Like
Reactions: Orilis


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@ghelly Σωστά όλα αυτά που λες αλλά συνυπολογιζοντας και αλλα δεδομένα(τα περισσότερα δεν τα γνωρίζω) εχω κάποιες αμφιβολίες.
Είναι διαφορετικό για παράδειγμα ο σκύλος να ζει εκεί 5 χρόνια και διαφορετικό να πήγε τον τελευταίο καιρό και να προκαλεί τσαμπουκάδες.
Είναι διαφορετικό να τον ταΐζουν και στην ουσία να τον φροντίζουν και διαφορετικό να είναι ενοχλητικό, να μην τον θέλουν και να κινδυνεύει απο φόλα.
Και στην τελική δεν ξέρω που ειναι καλύτερα, σε κάποιο καταφύγιο που δεν είναι και στα καλύτερα τους, η στην γειτονιά του.
@Ran Tan Plan Σωστό αυτό που λες και οι μεταξύ μας ''αψιμαχίες'' δεν με προβληματισαν. Το έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα μου.
Αυτό που με προβλημάτισε ήταν η επίθεση στον άνθρωπο. Τον ειχε ακινητοποιησει και μόλις πήγαινε να κάνει 1 βήμα ανέβαινε πάνω του. Ο άνθρωπος δεν φορούσε μπλούζα και δεν ξέρω αν απόχτησε παράσημα(γρατζουνιά). Όταν αποσπάσαμε την προσοχή του σκύλου έφυγε ο άνθρωπος και τον ρώτησα αν είναι καλά και μου απάντησε θετικά και έφυγε τρέχοντας.
Αν του έκανε επίθεση λόγο οτι ήταν τσιτωμένος με εμάς ισως να τον δικαιολογώ ως ένα βαθμό.
Πάντως με αυτό που είδα νομίζω πως πως δεν το έκανε πρώτη φορά.
@rick Δήμος σε τέτοια θέματα, απλά ανύπαρκτος. Ότι κάνουν οι φιλοζωικές και κάποιοι ιδιώτες.

Και μια απορία ίσως χαζή.
Τα ''καπάκια" των ματιών, η εσωτερική τους πλευρά (κόκκινο - ροζ χρώμα) φαινόταν πάρα πολύ.
Δείχνει κάτι αυτό; από θέμα υγείας.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Με τη συμπεριφορά που είδες, δύσκολα θα επιβιωνε χρόνια εκει ο σκύλος. Ενδεχομένως να ειναι φρεσκοπαρατημένος και στην "ανασφάλεια" της νέας κατάστασης του να εχει εγκαθιδρύσει κυριαρχια σε εκεινη την περιοχη. Δεν εχει και αγελες να ενταχθει κλπ
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Δεν είναι ανάγκη να είναι φρεσκοπαρατημένος. Όπως σωστά είπε ο @Ran Tan Plan, πολλά αδέσποτα - και κοινωνικοποιημένα - αγαπάνε δυστυχώς πολύ να κυνηγάνε πράγματα που τρέχουν, να πουλάνε ψευτοτσαμπουκά σε άλλα σκυλιά και να "βάζουν στη γωνιά" ανθρώπους που θα πάνε να αντιδράσουν στους ψευτοτσαμπουκάδες τους (ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα σταματήσουν αν τα κοιτάξουν), έτσι, for the fun of it, ή γιατί έτσι θεωρούν ότι είναι ο σωστός τρόπος να προστατέψουν την περιοχή τους ή άλλα μέλη της αγέλης τους (από σκυλιά εώς ανθρώπους εώς και οτιδήποτε άλλο είναι το παρεάκι τους). Απλά όντως αυτές οι συμπεριφορές είναι επικίνδυνες για το σκυλί. Δεν είμαι σίγουρη όμως τι να προτείνω για αυτή την περίσταση.
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Με τη συμπεριφορά που είδες, δύσκολα θα επιβιωνε χρόνια εκει ο σκύλος. Ενδεχομένως να ειναι φρεσκοπαρατημένος και στην "ανασφάλεια" της νέας κατάστασης του να εχει εγκαθιδρύσει κυριαρχια σε εκεινη την περιοχη. Δεν εχει και αγελες να ενταχθει κλπ
Έτσι είναι, εκτός και αν ισχύει αυτό που έγραψα στο τέλος του πρώτου μηνύματος
Απο το πίσω μέρος του μυαλού μου περνάει και η σκέψη μήπως ειναι κάποιου απο εκεί και τον έχουν ελεύθερο για να μην πλησιάζουν άσχετοι. Το έχω δει και αυτό αρκετές φορές κυρίως σε αδιέξοδους δρόμους και σε ερημικά μέρη.
Άλλα και έτσι να είναι θα μου πεις και με το δίκιο σου οτι θα πρέπει να απομακρυνθεί.
Μάλλον αύριο θα πάρω και μια γνώμη απο την φιλοζωική. Μπορεί και να γνωρίζουν την περίπτωση.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν είμαι σίγουρη όμως τι να προτείνω για αυτή την περίσταση.
Και εγω τον ιδιο προβληματισμο εχω φανταζομαι πανω κατω για τους ιδιους λογους.

@StellitsaD H αστυνομία θα απευθυνθεί στην φιλοζωική οπότε κατευθείαν εκει
 
  • Like
Reactions: Orilis


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
το θεμα ειναι πως εκει κινδυνευει ο σκυλος. Αν κάποιος το προχωρήσει λιγο παραπερα από την προτροπη του γερου.... θα ειναι δραματικές οι εξελιξεις για τον σκυλο.
Δες το αυριο με τη φιλοζωική, μπας και βρεθει λύση
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αυτό με τα μάτια που έγραψα, δείχνει κάτι για την υγεία του; Πρέπει να είναι μεγάλο σε ηλικία.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
@ghelly
Και μια απορία ίσως χαζή.
Τα ''καπάκια" των ματιών, η εσωτερική τους πλευρά (κόκκινο - ροζ χρώμα) φαινόταν πάρα πολύ.
Δείχνει κάτι αυτό; από θέμα υγείας.
Τα καπάκια των ματιών, εννοείς τα βλέφαρα?
Υπάρχει μία πάθηση στους σκύλους, το "γύρισμα των βλεφάρων". Αλλά έχω την εντύπωση ότι κατά κανόνα, γυρίζουν προς τα μέσα, ώστε οι βλεφαρίδες να ενοχλούν το μάτι. Αν υπάρχει και το αντίθετο και ήταν αυτό που είδες, δεν γνωρίζω. Θεραπεία μόνο με χειρουργείο, αν και σιγά, να ήταν αυτό το πρόβλημα του "ταλαίπωρου"!
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ωχ τώρα το ειδα,
μήπως παίζει καμια οφθαλμολογική παθηση? για να ειναι τα βλεφαρα γυρισμένα προς τα εξω, δεν το λες νορμαλ.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
ωχ τώρα το ειδα,
μήπως παίζει καμια οφθαλμολογική παθηση? για να ειναι τα βλεφαρα γυρισμένα προς τα εξω, δεν το λες νορμαλ.
Τι να πω. Ταλαιπωρημενα μάτια.
Θα ακουστεί κουφό αλλά μου θυμίζει αλκοολικό ρακοσυλλέκτη μεγάλης ηλικίας. Αν τον έβλεπα με ένα μπουκάλι αγκαλιά δεν θα μου έκανε καμιά εντύπωση. :eek:
Αλητάκος ο παππούς
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
μηπως ήταν κρεμασμένο το κατω βλέφαρο? αυτό εννοεις????
Μάλλον αυτό εννοώ. Το κάτω ήταν σίγουρα κρεμασμένο. Για το πάνω έχω μια επιφύλαξη. Λεπτομέρειες δεν κατάφερα να συγκρατήσω. Όπως καταλαμβαινεις δεν ήταν στημένος να τον παρατηρώ. Γινόταν τσαμπουκάς.
Μεταφέρω μια γενική εικόνα όπως μου αποτυπώθηκε στο μυαλό, εξ ου και η παρομοίωση.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ναι λογικό... και παλι καλά που το πρόσεξες στη φασαρια που γινοταν!
Μπορεί να ειναι εκ φύσεως ετσι, καπως κρεμασμένο ελαφρα αλλά μπορεί να υπάρχει και θεμα. Λεπτομερειες δυσκολο να ξερουμε.
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Δεν καταλαβα απο που προκυπτει οτι αδεσποτος σκυλος ειναι ευθυνη μιας καποιας φιλοζωικης και θα συνεργαστει μαζι της η αστυνομια; Η αστυνομια θα συνεργαστει με τον αρμοδιο Δημο οπως και οριζει ο νομος για τα αδεσποτα. Επιμενω οτι πρεπει να ενημερωθει η αστυνομια πρωτα για επιθεσεις απο αδεσποτο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf