Γνώμες για συμπεριφορά αδέσποτου


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αυριο θα μιλησω με την
Δεν καταλαβα απο που προκυπτει οτι αδεσποτος σκυλος ειναι ευθυνη μιας καποιας φιλοζωικης και θα συνεργαστει μαζι της η αστυνομια; Η αστυνομια θα συνεργαστει με τον αρμοδιο Δημο οπως και οριζει ο νομος για τα αδεσποτα. Επιμενω οτι πρεπει να ενημερωθει η αστυνομια πρωτα για επιθεσεις απο αδεσποτο.
Δεν νομίζω πως είναι το σωστότερο είναι να πάω στην αστυνομία και να τους πω για έναν σκύλο που επιτίθεται σε περαστικούς.
Τα περί συνεργασίας αστυνομίας φιλοζωικής τα λέω γιατί σε παλιότερη επικοινωνία με την φιλοζωική για άλλο περιστατικό, μου εξήγησαν ότι σε καταγγελία πάνε απο την φιλοζωική και αν χρειαστεί καλούν οι ίδιοι την αστυνομία όπου έχουν καλή συνεργασία.
Αν για παράδειγμα προκύψει ανεύθυνος ιδιοκτήτης, η φιλοζωική θα καλέσει την αστυνομία και αυτή θα πράξει τα δέοντα(με τις υποδείξεις της φιλοζωικής γιατί στην αστυνομία έχουν μαύρα μεσάνυχτα σε τέτοια θέματα).
Το τι λέει ο νόμος δεν το γνωρίζω. Το τι ισχύει στην πράξη εδώ, το γνωρίζω και αυτό θα πράξω.
Νομίζω είναι το καλύτερο για τον σκύλο.

@ghelly έχω σκοπό να πάμε μια βόλτα από εκεί αύριο αν προλάβω, ώστε να βγάλω καλύτερα συμπεράσματα.
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Πριν πας διαβασε το νομο του 2012 και τη τροποποιηση του 2014 ετσι ωστε να εισαι ενημερωμενος για το ποιοι ειναι οι αρμοδιοι. Καταγγελια γινεται στην αστυνομια και οχι στη φιλοζωικη.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν νομιζω ότι η αρμοδιότητα ειναι εδώ το πρόβλημα, αλλά το "μελλον" του σκύλου. Αν παει μόνος του στην Αστυνομια, αυτό δεν προβλέπεται και τόσο... καλό. Αν παει πρωτα σε φιλοζωική που ούτως ή αλλως ξέρουν τον ηδη τροποποιημένο νόμο, θα ειναι πιο πιθανό να βρεθει καποια φιλοξενία για το σκυλο, παρα να απομακρυνθεί "με όποιο κοστος" από την αστυνομια.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πριν πας διαβασε το νομο του 2012 και τη τροποποιηση του 2014 ετσι ωστε να εισαι ενημερωμενος για το ποιοι ειναι οι αρμοδιοι. Καταγγελια γινεται στην αστυνομια και οχι στη φιλοζωικη.
Βρε στελιτσα το τι λέει ο νόμος σε σχέση με το τι ισχύει, μπορεί να απέχουν έτη φωτός.
Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, αλλά ξέρω και τι ισχύει εδώ.
Και στην τελική αν για το καλό του σκύλου χρειαστεί να κινηθώ εκτός διαδικασίας θα το κάνω.
Εσύ μου περιγράφεις την ιδανική προβλεπόμενη διαδικασία, εγώ περιγράφω την πραγματικοτητα.
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Ειναι εντυπωσιακο πως αρνουμαστε εμεις οι ιδιοι οι ιδιοκτητες να χρησιμοποιησουμε το νομο του οποιου κομματια αναφερουμε κατα το δοκουν σε αλλα ποστ. Αρμοδια ειναι η αστυνομια, η φιλοζωικη δεν ειναι δημοσιο οργανο ουτε μπορει να επεμβαινει σε καταστασεις που δεν εχει δικαιωμα. Πριν 4 μερες κληθηκε αστυνομια για επιθεση απο αδεσποτο ενηλικο σκυλο σε δικο μου σκυλι, εγινε καταγραφη του περιστατικου, επωνυμα, οι δε αστυνομικοι γνωριζαν το νομο παρα πολυ καλα αλλα για να δωσουν περιθωρια για το αδεσποτο ρωτησαν αν υπαρχουν προτασεις και λυσεις απο τους εμπλεκομενους. Το να αγνοειτε σκοπιμως την υποχρεωση να καταγραφονται τετοια συμβαντα απο την αστυνομια μονο αρνητικα το βλεπω...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Στελίτσα..όταν ο θύτης είναι αδέσποτο ως δια μαγείας ο άνθρωπος καταγγέλει οι νόμοι εφαρμόζονται και το αδέσποτο μας αφήνει χρόνους. Όταν ο θύτης όμως είναι άνθρωπος οι καταγγελίες σπάνια είναι επώνυμες και ο νόμος σπάνια εφαρμόζεται. Στα απροστάτευτα όντα τείνει να εξαντλείτε η αυστηρότητα του νόμου και η ευσυνειδησία των πολιτών.
Εγώ αυτό το ονομάζω τραγικό.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
"εμεις οι ιδιοι οι ιδιοκτητες" δεν ειμαστε θεματοφύλακες του νόμου αλλά της υγείας και ευζωίας των σκύλων -εν προκειμένω- που ο νομοθέτης αντιμετωπίζει ως κινητά αντικείμενα. Οπότε αν υπάρχει εναλλακτική που δεν θα βάλει σε ρισκο την ζωή του σκύλου -όπως εν προκειμένω η επικοινωνια με τη φιλοζωική- προτιμάται όσο να ναι!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Δεν καταλαβα απο που προκυπτει οτι αδεσποτος σκυλος ειναι ευθυνη μιας καποιας φιλοζωικης και θα συνεργαστει μαζι της η αστυνομια; Η αστυνομια θα συνεργαστει με τον αρμοδιο Δημο οπως και οριζει ο νομος για τα αδεσποτα. Επιμενω οτι πρεπει να ενημερωθει η αστυνομια πρωτα για επιθεσεις απο αδεσποτο.
StellitsaD υπάρχουν κάποιοι που νοιάζονται και για τα αδέσποτα, ακόμη και για τα επιθετικά. Δεν θέλουμε να βάζουν σε κίνδυνο κανέναν αλλά ούτε και να τους γίνει ευθανασία . Για αυτό και δεν προτιμάμε την αστυνομία, δεν είναι θέμα νομικό..

Ghostdoc τι ακριβώς εννοείς μήπως να το έκανες εσύ λίγο λιανά γιατί δεν κατάλαβα;
 
  • Like
Reactions: johnk and Estranged


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Χμ...μηπως τελικα δε νοιαζομαι για τα αδεσποτα επειδη εφαρμοζω το νομο; πως συνδεεις την αστυνομια με την ευθανασια δε καταλαβα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Χμ...μηπως τελικα δε νοιαζομαι για τα αδεσποτα επειδη εφαρμοζω το νομο; πως συνδεεις την αστυνομια με την ευθανασια δε καταλαβα
Εσύ πως δεν την συνδέεις δεν κατάλαβα εγώ.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.546
6.973
Βρε συ Στελλίτσα... βρε κούκλα μου.. δε μπορώ να πω και πολλά γιατί είναι πολύ καλό το να είσαι τυπικός και να βοηθάς στην εφαρμογή και την θεμελίωση των νόμων και τον κανόνων αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα αγνοείς και την πραγματικότητα, η οποία στη συγκεκριμένη περίπτωση αφορά (συνηθέστερα) σε τρομερή άγνοια των αρχών, ασάφεια στο θεσμικό πλαίσιο αντιμετώπισης, αδυναμία σε μέσα, υποδομές και οργάνωση για τη σωστή αντιμετώπιση.

Εσύ δηλαδή με δεδομένα την υπάρχουσα υποδομή, ενημέρωση και θεσμικό πλαίσιο τι λύση φαντάζεσαι ότι εφαρμόζεται σε περιπτώσεις σαν αυτή ΠΡΑΚΤΙΚΑ συνήθως? Τι έγινε δηλαδή στην περίπτωση της καταγγελίας που κάνατε εσείς, γνωρίζεις?
 
  • Like
Reactions: Aslan


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Αν έχει μεσολαβήσει η αστυνομία και έχει καταγράψει την περιγραφή του σκυλου και την παραλαβή του απο τον Δήμο, ο Δήμος δεν μπορεί να θανατώσει το ζώο αν δεν υπάρχει σύμφωνη γνώμη εκπροσώπου φιλοζωικού σωματείου.
Η διαδικασία για ευθανασία ενος ζώου ως επικίνδυνου είναι πολύ σαφής και δεν μπορεί να παρακαμφθεί αν τα περιστατικά ειναι καταγεγραμμένα απο την αστυνομία.
Αν δεν το έχει καταγράψει η αστυνομία, αυτός ο σκύλος απλά δεν υπάρχει, δεν υφίσταται, και μπορεί είτε ο Δήμος είτε οποιοσδήποτε άλλος να ξεφορτωθεί το προβλημα εν μία νυκτί χωρίς να δώσει λογαριασμό πουθενά.

Καλό είναι βεβαια αν δεν ξέρουμε την διαδικασία να καλέσουμε την φιλοζωική για να μας βοηθήσει να την μάθουμε, να μας δείξει τα βήματα για να τα ακολουθούμε μόνοι μας σε επόμενες περιπτώσεις. Άνθρωποι είναι και αυτοί, τρέχουν απο το πρωί μέχρι το βράδυ, ας μην τους επιβαρύνουμε με δουλειές που μπορούμε εύκολα να κάνουμε μόνοι μας.
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Ναι, οι απεναντι μαζεψανε το επιθετικο αδεσποτο σπιτι τους (προς το παρον). Ο αστυνομικος ειπε οτι αν δεν βρισκοταν αλλη λυση θα ειδοποιουσε το Δημο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.546
6.973
Ο οποίος Δήμος, αν δε βρισκόταν αυτή η λύση, θα το έκανε τι? Συνήθως η αλήθεια είναι ότι στις περιπτώσεις που έχω ακούσει εγώ απλά το επανατοποθετούν μετά από μερικές μέρες, συχνά στειρωμένο και εμβολιασμένο για λύσσα*. Δε λύνει και κάτι απαραίτητα όμως αυτό. Υποδομές για κάτι παραπάνω δεν υπάρχουν. Σε περιπτώσεις που "παραγίνεται" τι άλλο να κάνουν? Αν δεν το δεχτεί κάποια φιλοζωική (που δεν υπάρχει χώρος), τότε...?

*Σε άλλες περιοχές δεν είμαι σίγουρη ότι γίνεται καν αυτό.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πριν πας διαβασε το νομο του 2012 και τη τροποποιηση του 2014 ετσι ωστε να εισαι ενημερωμενος για το ποιοι ειναι οι αρμοδιοι. Καταγγελια γινεται στην αστυνομια και οχι στη φιλοζωικη.
Επειδή νομίζω πως έχουμε μπλεχτεί κάπως, θα προσπαθήσω να εξηγήσω κάποια πράγματα.
Δεν έγραψα οτι θα κάνω καταγγελία στην φιλοζωική. Έγραψα ότι θα πάρω τηλ για να μου πουν την γνώμη τους και αν μπορούν να βοηθήσουν με κάποιο τρόπο. Έχουν την εμπειρία να μου πουν κάποια πράγματα που εγώ δεν γνωρίζω.
Δεν εχω σκοπό να κάνω καμία καταγγελία. Στο κάτω κάτω αν κάποιος δικαιούται να κάνει καταγγελία, είναι ο άνθρωπος που δέχτηκε την επίθεση και είναι στην κρίση του στο τι θα πράξει.
Συν οτι πρέπει να έχουν γίνει ήδη καταγγελίες στην αστυνομία απο τους κατοίκους και η αστυνομία δεν ασχολήθηκε καθόλου. Το ειχα γράψει και στο πρώτο μήνυμα.
Αφού σηκώθηκε η γειτονιά στο πόδι απο τα γαβγίσματα, πάμε να φύγουμε και τοτε πετάγεται 1 παππούς απο 1 μπαλκόνι και μου λεει: Άφησε τον(τον Ερμή) να τον πάρει στο κυνήγι μπας και γλιτώσουμε(ασχολίαστο). δεν μας αφήνει να κοιμηθούμε. Μου είπε οτι ειναι αδέσποτος έχουν ειδοποιήσει αστυνομία κτλ κτλ.
Εγώ από την αρχή επικεντρωθηκα στον σκύλο και στο τι είναι καλύτερο για αυτόν.
Και για να μην πει κάποιος ότι με νοιάζει μόνο ο σκύλος και δεν νοιάζομαι για τον κόσμο που κινδυνεύει, θα πω ότι τα 2 αυτά είναι αλληλένδετα. φροντίζοντας το πρώτο(σκύλος) αυτόματα λύνεται και το δεύτερο(κινδυνεύουν ανθρωποι) με τον καλύτερο τρόπο(ευζωία σκύλου και ασφαλείς περαστικοί).

Θα ήθελα λοιπόν η συζήτηση να επικεντρωθεί στον σκύλο και τι είναι καλύτερο για αυτόν.
Τις καταγγελίες τις αφήνω για τους κατοίκους τις περιοχής και στα ''θύματα''.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πριν από λίγο επιστρέψαμε από την βόλτα μας. Πήγαμε στην γειτονιά του σκύλου για να δω τι παίζει πιο ψύχραιμα, χωρίς τον ''χαμό'' της προηγούμενης φοράς.
Σήμερα προσεγγίσαμε το σημείο απο την αντίθετη φορά. Περάσαμε μέσα απο το δάσος και κατηφορίσαμε τον χωματόδρομο πλησιάζοντας προς τα σπίτια.
Ξαφνικά σκάει μύτη ο μάγκας, προσεγγιζοντας μας με επιφύλαξη(σκυμμένο κεφάλι και αργό βήμα). Μείναμε ακίνητοι και όταν πλησίασε στα 3 μέτρα σταμάτησε και μας κοιτούσε. Δεν γάβγισε καθόλου. Σήμερα είχε και παρέα 3 πιο μικρόσωμα τα οποία είχαν μείνει πίσω και γάβγιζαν. Τον παρατηρούσα και μου φάνηκε σε καλύτερη κατάσταση και πιο νέος από την εικόνα που είχα σχηματίσει την πρώτη φορά.
Έδειχνε
να μας φοβάται, δεν πλησίαζε και ήταν ακίνητος(ισως προστάτευε τα όρια της περιοχής του).
Λέω στον Ερμή να κάτσει και του έκανα σήμα να έρθει κοντά χτυπώντας το χέρι στο πόδι και του είπα έλα. Τότε κούνησε την ουρά του και πήγε να μας κάνει χαρές αλλά ο δικός μου νόμιζε πως μας πλησίαζε απειλητικά και πετάχτηκε πάνω με αποτέλεσμα ο άλλος να φύγει προς τα πίσω. Τότε φύγαμε και εμείς.

Συμπέρασμα.
Μάλλον ήμουν υπερβολικός την πρώτη φορά.
Σήμερα είδα μια μικρή αγέλη απο αδέσποτα (ίσως και ημιδεσποζομενα) που δεν πρέπει να δημιουργούν ιδιαίτερα προβλήματα.
Σήμερα
μου καρφώθηκε οτι η επίθεση στον άνθρωπο έγινε λόγο του τσαμπουκά μεταξύ μας. Τι θέλω να πω. Ο σκύλος ήταν σε καυγά με έναν άλλο σκύλο και έναν άνθρωπο( εγω και ο ερμης) που φύγανε προς τον χωματόδρομο. Ξαφνικά βλέπει τον άνθρωπο να επιστρέφει τρέχοντας προς το μέρος του, το παίρνει σαν απειλή και επιτίθεται. Άσχετα αν ο άνθρωπος ήταν άλλος που είχε την ατυχία να περνάει απο εκεί. Νομίζω δεν κατάλαβε οτι ήταν άλλος. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. Μπορεί και να κάνω λάθος.
Νομίζω
πως αν επιτεθοταν σε περαστικούς δεν θα τον άφηναν ετσι.

Όπως
και να χει η ζυγαριά γέρνει προς το να μην ασχοληθώ άλλο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ανακατεύθυνση συμπεριφοράς από εσάς που δεν μπορουσε προς τον δρομεα που "τον ειχε"?
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
ανακατεύθυνση συμπεριφοράς από εσάς που δεν μπορουσε προς τον δρομεα που "τον ειχε"?
Ίσως. Τι να πω. Σε αυτό το ενδεχόμενο δεν πήγε καν το μυαλό μου.