Γνώμες για συμπεριφορά αδέσποτου




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Και επειδή μια εικόνα = 1000 λέξεις ας δούμε τον μάγκα.
DSC_0638.jpg DSC_0641-1.jpg DSC_0642-1.jpg

Στην πρώτη φαίνεται ο τρόπος που μας προσεγγίζει, αν βοηθάει αυτό.
Στην δεύτερη παίρνει τον δρόμο της επιστροφής και στην τρίτη με την αγέλη του.
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.544
6.972
Κυβέλη, μόνο εμένα μου θυμίζουν κάτι τα μουτράκια του??? (edit: @Aslan μες στο μυαλό μου είσαι!)

manolo, η περιγραφή σου μου θυμίζει πολύ τη συμπεριφορά μιας αγέλης αδέσποτων που είχαμε παλιά εδώ.

Σε όλους τους άγνωστους που περνούσαν από την περιοχή τους αν είχανε "κέφια" γαυγίζανε, και δη αν ήταν κοντά κάποιος "δικός τους" που θέλανε να "προστατεύσουν". Δρομείς, ποδήλατα, αυτοκίνητα (αυτά just for fun :S ) ήταν πιο "απειλητικά" από όλους. Αν έχω δίκιο για την ομοιότητα που μου φάνηκε, τότε μάλλον δεν ήταν ανακατεύθυνση προς το δρομέα, απλά ήταν ήδη excited από τη δική σας συνάντηση, πέρασε κι αυτός σα να κάνει ντου, οι δικοί μας πάντως 1000% θα του γαυγίζανε. Εσάς δε σας ξαναγαύγισε τώρα μάλλον γιατί του συμπεριφερθήκατε ωραία στην πρώτη συνάντηση, ούτε τρομάξατε ούτε αντεπιτεθήκατε. Βάζω στοίχημα ότι αν ξαναπάτε, ειδικά με κανένα μεζέ θα γίνετε καλοί φίλοι.

Επειδή γαυγίζουν τέτοια σκυλιά και κάνουν ψιλοντού, πολλοί ενοχλούνται. Αν όμως στην περιοχή υπάρχουν πιο πολλοί που τα συμπαθούν τότε ίσως είναι και ασφαλές το μέρος. Από φόλες όμως ποτέ κανένα αδέσποτο δεν είναι ασφαλές, ειδικά αυτά που κάνουν την παρουσία τους αισθητή.

Keep us posted.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.748
Ομορφάντρας σαν τον Τζιμάκο μου! Με αρκετέες ομοιότητες όχι μόνο στην εμφάνιση!
Να είναι καλότυχος ελπίζω, είναι δύσκολη η ζωή ενός αδέσποτου και ακόμη πιο δύσκολη η ζωή αδέσποτου με ταμπεραμέντο..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@ghelly μια χαρά το είχα φτιάξει το σενάριο στο μυαλό μου και ήρθες και μου το γκρέμισες. Καλά έκανες. Έβαλες μια παράμετρο στο τραπέζι που δεν είχα σκεφτεί. (y)

@Estranged νομίζω πως περιέγραψες καλύτερα την κατάσταση που ισχύει, απο εμένα που για να γράψω τα 2, 3 μηνύματα σε αυτό το θέμα πρέπει να μου έχει πάρει συνολικά κάνα τρίωρο.
Σε αυτό που λες ότι θα γινόμασταν φιλαράκια, αν δεν είχα τον Ερμή σήμερα, πιστεύω πως θα τον χάιδευα στην κοιλιά.

@l.Kyveli Μια απορία.
Αν δεν κάνω λάθος έχεις 3 σκυλιά και ο τζιμακος ήταν πρώην αδέσποτο και τσαμπουκάς. Σαν τον πρωταγωνιστή της ιστορίας όπως έγραψες.
Πως εντάχτηκε στην νέα του ζωή; Είχατε θέματα; Υπόσχομαι να διαβάσω κάποια στιγμή το θέμα σου όλο, απλά μια σύντομη απάντηση θα βοηθούσε. Ευχαριστώ προκαταβολικα :)
 
  • Like
Reactions: ghelly




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.748
@l.Kyveli Μια απορία.
Αν δεν κάνω λάθος έχεις 3 σκυλιά και ο τζιμακος ήταν πρώην αδέσποτο και τσαμπουκάς. Σαν τον πρωταγωνιστή της ιστορίας όπως έγραψες.
Πως εντάχτηκε στην νέα του ζωή; Είχατε θέματα; Υπόσχομαι να διαβάσω κάποια στιγμή το θέμα σου όλο, απλά μια σύντομη απάντηση θα βοηθούσε. Ευχαριστώ προκαταβολικα :)
Για τον Τζιμάκο θα μπορούσα να μιλάω ώρες. :p
Είναι ένας σκύλος γεμάτος αντιφάσεις. Πολύ καλή φύση, χωρίς ίχνος επιθετικότητας προς την οικογενειά του, με μεγαλύτερη απόδειξη αυτού το πόσο δεκτικός είναι σε κάθε είδους φροντίδα.
Μας δέχτηκε σαν ανθρώπους του από το πρώτο δευτερόλεπτο που πάτησε το πόδι του στο σπίτι μας. Ο κόσμος του ξαφνικά χωρίστηκε στα δύο, με την μία πλευρά να αποτελείται από εμάς και τα άλλα δύο σκυλιά μας και την άλλη πλευρά όλους τους άλλους, τους έξω από το σπίτι, τους αγνώστους που τον φόβισαν και τον πλήγωσαν όσο ήταν αδέσποτος.
Ο τζιμάκος είχε τόση ανάγκη από οικογένεια που δεν έτρωγε το φαγητό του αν απομακρυνόμουν από το σημείο που τον τάιζα όσο ήταν στους δρόμους.
Όταν φεύγαμε από το μέρος που ζούσε καθόταν στο πεζοδρόμιο κι κοίταζε το αυτοκίνητο μέχρι να μας χάσει από τα μάτια του.
Ήξερε τι ήθελε από τότε. Ήθελε ανθρώπους δικούς του να τον προστατεύουν από τους άλλους,

Είναι ένας σκύλος φοβικός , δεν ξεκίνησε έτσι αλλά έγινε μετά από 6 μήνες αδέσποτος, που για να προστατευθεί επιτίθεται πρώτος σε ότι τον τρομάζει. Κυρίως γέρους αλλά και γενικότερα άντρες και άλλους σκύλους. Όλα αυτά αποκλειστικά και μόνο έξω από το σπίτι του, όπως είπα πριν.
Αξίζει όλες τις προσπάθειες που μπορούμε να κάνουμε για να μπορέσει να απολαύσει τις βόλτες του χαλαρός και να μην είναι στην τσίτα όταν βρίσκεται εκτός σπιτιού. Έχει κάνει μεγάλες πρόοδους όσον αφορά τις συναναστροφές του με άλλους σκύλους, θηλυκούς κυρίως.
Αν μπορούσα να αλλάξω κάτι δεν θα τον στείρωνα, δεν νομίζω ότι τον βοήθησε ιδιαίτερα στα θέματα του και του πρόσθεσε φοβίες.
 




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Όταν φεύγαμε από το μέρος που ζούσε καθόταν στο πεζοδρόμιο κι κοίταζε το αυτοκίνητο μέχρι να μας χάσει από τα μάτια του.
Ήξερε τι ήθελε από τότε. Ήθελε ανθρώπους δικούς του να τον προστατεύουν από τους άλλους,
:cry::cry::cry::cry:
 
  • Like
Reactions: manolo


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ghostdoc τι ακριβώς εννοείς μήπως να το έκανες εσύ λίγο λιανά γιατί δεν κατάλαβα;
Δεν εννοώ κάτι άλλο απ αυτό που αστειευόμενος έγραψα επομένως δεν υπάρχει κάποιο κρυφο νόημα που πρέπει να καταλάβεις ;)
 
  • Like
Reactions: manolo


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@l.Kyveli σε ευχαριστώ για την απάντηση.Μου θυμίζεις τον πρωταγωνιστή. Αυτο που εγραψες
Είναι ένας σκύλος φοβικός , δεν ξεκίνησε έτσι αλλά έγινε μετά από 6 μήνες αδέσποτος, που για να προστατευθεί επιτίθεται πρώτος σε ότι τον τρομάζει. Κυρίως γέρους αλλά και γενικότερα άντρες και άλλους σκύλους.
ισως αντικατοπτριζει την εικόνα που έχω σχηματίσει για τον μούργο της ιστορίας.
Ο τζιμακος δεν θα μπορούσε να ειχε καλύτερη τύχη.
Εύχομαι μια παρόμοια τύχη και για πρωταγωνιστή της ιστορίας.
-----------------------------------------------------------------
Να γράψω και ενα κάλο λόγο για το καμάρι μου, μέσα στο δάσος τρακάραμε 1 αρσενικό μπουλντόγκ 2 χρονών με το αφεντικό του. Μυρίστηκαν, ''μετρήθηκαν'', δεν είχαμε κανένα καυγά και συνεχίσαμε την βόλτα μας.
Για μένα αυτο δείχνει οτι ο Ερμής εχει σωστή κοινωνικωποιηση και χαίρομαι όταν συναντιωμαστε με αντίστοιχα σκυλιά.

Και κάτι άσχετο. Στο τέλος της βόλτας μας έβλεπα τον ερμη να χτυπιέται. Ο λόγος; Αυτό που έβγαλα από το αυτί του.

DSC_0670-1.jpg
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Είναι θετικό το σκηνικό με το μπουλντογκ αλλα γενικά να ξέρεις ότι η κοινωνικοποίηση είναι μια πολύ ευρύτερη έννοια και ο χαρακτηρισμός σωστή κατακτάται μετά απο πολύ προσπάθεια σε πολύ μεγάλη γκάμα συνθηκών, τόσο απέναντι σε δίποδα όσο και σε τετράποδα. Keep working (y)
 
  • Like
Reactions: manolo


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.544
6.972
Tι είναι αυτό το μυστήριο πράγμα? Δε μοιάζει με άγανο.

Επίσης (θα σκάσω αν δεν το πω) δε μοιάζει με φιγούρα ανθρώπου που κρατάει μπαστούνι? (Kαι γιατί μου κάνει σαν απεικόνιση του Δον Κιχώτη σε κάποιο εξώφυλλο βιβλίου, αφίσα παράστασης, κάτι?)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Είναι θετικό το σκηνικό με το μπουλντογκ αλλα γενικά να ξέρεις ότι η κοινωνικοποίηση είναι μια πολύ ευρύτερη έννοια και ο χαρακτηρισμός σωστή κατακτάται μετά απο πολύ προσπάθεια σε πολύ μεγάλη γκάμα συνθηκών, τόσο απέναντι σε δίποδα όσο και σε τετράποδα. Keep working (y)
Το προσπαθώ. Η κοινωνικοποιηση δεν σταματάει ποτέ. Μπορεί να δουλευτεί μέχρι τα βαθιά γεράματα.
Σκοπεύω να κοινωνικοποιησω τον πρωταγωνιστή της ιστορίας και ας είναι παππούς.
 
  • Like
Reactions: Ghostdoc


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Tι είναι αυτό το μυστήριο πράγμα? Δε μοιάζει με άγανο.

Επίσης (θα σκάσω αν δεν το πω) δε μοιάζει με φιγούρα ανθρώπου που κρατάει μπαστούνι? (Kαι γιατί μου κάνει σαν απεικόνιση του Δον Κιχώτη σε κάποιο εξώφυλλο βιβλίου, αφίσα παράστασης, κάτι?)
Την λέξη άγανα την ανακάλυψα στο φόρουμ. Οπότε ακόμα προσπαθώ να καταλάβω ακριβώς τι είναι.
Αυτό που φαίνεται στην φώτο είναι 1 συνηθισμένο αγριόχορτο που παίζει στην κρητη. Το όνομα του μου διαφεύγει.​
Μέσα στο αυτι του Ερμη φαινόταν αυτό που κρατάω στην φωτο.
Μια τρίχα ξανθιά, πιο χοντρή και χώνοντας τις δακτυλαρες μου στο αυτί του, βγάλαμε αυτό.
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ελα που δεν ξερεις τα αγανα ειναι σαν κατι σταχυα που βρισκουμε ΠΑΝΤΟΥ τώρα, ακόμα και σε πεζοδρομια, βραχια κλπ. "αποσυναρμολογουνται" και πλέον αγκριστρώνουν παντου 969287_523443141026267_1837211318_n.jpg
 
  • Like
Reactions: manolo


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
ελα που δεν ξερεις τα αγανα ειναι σαν κατι σταχυα που βρισκουμε ΠΑΝΤΟΥ τώρα, ακόμα και σε πεζοδρομια, βραχια κλπ. "αποσυναρμολογουνται" και πλέον αγκριστρώνουν παντου View attachment 50629
Κάτι αντίστοιχο είναι και αυτό της φώτο που παρέθεσα. Παντού υπάρχουν(στην κρητη τουλάχιστον).
Στην περίπτωση μας του πέταγα 1 ξύλο σε μια έκταση με αυτά τα χόρτα, με αποτέλεσμα αυτό της φωτογραφίας στο αυτί του Ερμή.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.748
Δεν εννοώ κάτι άλλο απ αυτό που αστειευόμενος έγραψα επομένως δεν υπάρχει κάποιο κρυφο νόημα που πρέπει να καταλάβεις ;)
Πραγματικά δεν κατάλαβα και νόμιζα ότι εννοούσες κάτι εντελώς άσχετο :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π