Γνώμη για τροφή


giorgoskarmed

Member
16 Δεκεμβρίου 2011
11
0
Καλησπερα, εχω ενα κουταβακι κοκερ σπανιελ 2,5 μηνων και του εχω παρει μια τροφη την
TEAM BREEDER PUPPY της farmina (βγαζει την cibau).
Θα θελα τη γνωμη σας γιατι ειμαι πρωταρης με το σκυλο , με μια ματια μου φανηκε καλη, ο σκυλος τη τρωει ανετα,η συνιστωμενη ποσοτητα ειναι μικρη 40 γρ ανα κιλο βαρους και τα κοπρανα του και το τριχωμα εδω και 20 μερες που του τη δινω ειναι μια χαρα παραθετω και τη συνθεση να τη δειτε , ευχαριστω...

Ingredients
Dehydrated chicken meat (36%), rice (25%), corn, chicken fat(14%), dehydrated fish(3%), dried beetroot pulp, fish oil, vegetable oil, sodium chloride, dried brewer’s yeast.

Supplements per kg
Nutritional additives: Vitamin A 12000 IU; Vitamin D3 1200 IU; Vitamin E (alfa-tocoferolo 91%) 120mg; Vitamin C 120mg; Niacin 30mg; pantotenic acid 12mg; Vitamin B2 6mg; Vitamin B6 4,8mg; Vitamin B1 3,6mg; Vitamin K3 (M.S.B. 53%) 1,2mg; Vitamin H 0,30mg; folic acid 0,36mg; Vitamin B12 0,048mg; choline chloride 2500mg; Zn-zinc oxide 108mg; Zn-zinc sulphate monohydrate 120mg; Mn-manganous sulfate monohydrate 150mg; Fe-ferrous sulphate monohydrate 44mg; Fe-ferrous carbonate 60mg; Cu-copper sulphate pentahydrate 50mg; I-calcium iodate anhydrous 2,4mg; Co-basic cobalt carbonate monohydrate 0,54mg; Se-sodium selenite 0,22mg; DL-Methionine 2500mg.


Typical Analysis
Calcium: 1.20%
Crude Ash: 7.50%
Crude Fiber: 1.90%
Phosphorus: 0.90%
Crude fat: 20.20%
Crude protein : 30.30%
Moisture: 9.00%
Available formats
20 kg
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Αυτήν του πήρα κι εγώ πριν 3 μέρες και την τρώει με όρεξη. Ο σκύλος είναι μια χαρά και χωρίς σταδιακή αλλαγή με την παλιά. Απ' ότι κατάλαβα πήρες την εκτροφική της Farmina. Εμένα μου την έχουν συστήσει για καλή τροφή 2 κτηνίατροι. Πόσο πήρες το 20κιλο?
 


giorgoskarmed

Member
16 Δεκεμβρίου 2011
11
0
Ναι αυτη πηρα και γω το 20 κιλο το πηρα 45 ευρω αν θυμαμαι καλα εσυ ποσο το πηρες? Και μενα κτηνιτρος μου τη συστησε αλλα δεν την ειχα ακουσει γι αυτο ρωταω γνωμη
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
52€ το πήρα εγώ το 20κιλο! Η τροφή βέβαια είναι σούπερ(απ' ότι δείχνει μέχρι τώρα)!! Μέσα σε 3-4 μέρες έχει γίνει μπούλης και νομίζω ότι πρέπει να του την ελατώσω λίγο :) . Την αφομιώνη ο οργανισμός του πολύ καλά και έχει παχύνει.
 


nikospap

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
62
0
Τελικά πως πάνε τα σκυλιά σας με την τροφή?
την έχει δοκιμάσει κανείς άλλος?
Σκέφτομαι να την πάρω... είμαι ανάμεσα σε αυτη και την doglovers...
 




Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Εγώ πάντως την δίνω ακόμα (τώρα τελευταία του δίνω που και που και φαγητό από το δικό μας) αλλά θα την αλλάξω προς το παρόν με κάτι πιο οικονομικό. Όχι ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ίσα ίσα που όπως είπα και πριν καιρό είναι μια χαρά και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
40 γρ ανα κιλο βαρους;;;;
Μήπως του δείνεις πολύ τροφή, πόσα κιλά είναι ο σκύλος σου. Μου φένεται περίεργο εγώ δείνω ακάνα 200 γρ την μέρα για 11 κιλά σκύλο 17 μηνών.
 




Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Έχω μια απορεία και επειδή δεν ξέρω που να την γράψω θα την γράψω εδώ :) . Όταν μία τροφή έχει πρώτο συστατικό κρέας 14%min και μετά δημητριακά, ρύζι και τα υπόλοιπα, και κάποια άλλη πρώτο συστατικό π.χ. δημητριακά και δεύτερο κρέας 17%min, ποιά είναι καλύτερη? Ρωτάω γιατί το έχω δει αυτό και νομίζω ότι το πρώτο συστατικό για να είναι κάπως καλή η τροφή πρέπει να είναι απαραίτητα κρέας, έχω την εντύπωση ότι είναι κάπως υποκειμενικό!
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Έχω μια απορεία και επειδή δεν ξέρω που να την γράψω θα την γράψω εδώ :) . Όταν μία τροφή έχει πρώτο συστατικό κρέας 14%min και μετά δημητριακά, ρύζι και τα υπόλοιπα, και κάποια άλλη πρώτο συστατικό π.χ. δημητριακά και δεύτερο κρέας 17%min, ποιά είναι καλύτερη? Ρωτάω γιατί το έχω δει αυτό και νομίζω ότι το πρώτο συστατικό για να είναι κάπως καλή η τροφή πρέπει να είναι απαραίτητα κρέας, έχω την εντύπωση ότι είναι κάπως υποκειμενικό!
Καλλύτερη είναι η τροφή που έχει πρώτο συστατικό το κρέας πάντα,δεν φτάνει όμως μόνο αυτό.Πρέπει να έχει αρκετή ποσότητα κρέατος.Πως θα το καταλάβεις αυτό?Πρέπει να αναφέρεται κρέας και στη συνέχεια της λίστας,όχι μόνο σαν πρώτο συστατικό.Πολλές εταιρίες βάζουν πρώτο συστατικό το κρέας για να το δει ο άλλος κ να πεί "α!κρέας,καλή είναι",στη συνέχεια όμως έχει τόσα fillers και υγρασία στην ξηρά που η ποσότητα κρέατος πραγματικά χάνεται ..

Πρέπει λοιπόν να έχει μεν σαν πρώτο συστατικό το κρέας αλλά να έχει κ άλλες πηγές κρέατος πιο κάτω στη λίστα.Επίσης στις τροφές που έχουν κρέας ψαριού να ψάχνετε στο site της εταιρίας για να δείτε αν βεβαιώνει πως δεν χρησιμοποιεί η ίδια αλλά κ ούτε οι προμηθευτές πρώτων υλών της το χημικό συστατικό ethoxyquin.
Το ethoxyquin είναι μια stadar διαδικασία συντήρησης ψαριών στις HΠΑ αλλά κ αλλού που έχει κατηγορηθεί για πρόκληση καρκινογέννεσης στους σκύλους κ σε άλλα ζώα.
 




Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Καλλύτερη είναι η τροφή που έχει πρώτο συστατικό το κρέας πάντα,δεν φτάνει όμως μόνο αυτό.Πρέπει να έχει αρκετή ποσότητα κρέατος.Πως θα το καταλάβεις αυτό?Πρέπει να αναφέρεται κρέας και στη συνέχεια της λίστας,όχι μόνο σαν πρώτο συστατικό.Πολλές εταιρίες βάζουν πρώτο συστατικό το κρέας για να το δει ο άλλος κ να πεί "α!κρέας,καλή είναι",στη συνέχεια όμως έχει τόσα fillers και υγρασία στην ξηρά που η ποσότητα κρέατος πραγματικά χάνεται ..

Πρέπει λοιπόν να έχει μεν σαν πρώτο συστατικό το κρέας αλλά να έχει κ άλλες πηγές κρέατος πιο κάτω στη λίστα.Επίσης στις τροφές που έχουν κρέας ψαριού να ψάχνετε στο site της εταιρίας για να δείτε αν βεβαιώνει πως δεν χρησιμοποιεί η ίδια αλλά κ ούτε οι προμηθευτές πρώτων υλών της το χημικό συστατικό ethoxyquin.
Το ethoxyquin είναι μια stadar διαδικασία συντήρησης ψαριών στις HΠΑ αλλά κ αλλού που έχει κατηγορηθεί για πρόκληση καρκινογέννεσης στους σκύλους κ σε άλλα ζώα.
Έκανα αυτή την ερώτηση γιατί έχει αναφερθεί κάποια τροφή εδώ μέσα σαν μέτρια προς καλή με 14% κρέας σαν πρώτο συστατικό και εγώ έχω βρει κάποια άλλη που έχει σαν δεύτερο το κρέας με 17%!!!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Κι όμως.......μπορεί να σου φαίνεται πολύ αλλά τόσο λέει.
μπορείς να γράψεις ακριβώς το κείμενο εδώ πέρα, αποκλείεται αυτό που λες, γιατί αν ισχύει τότε φίλε μου η τροφή στην πραγματικότητα είναι τόσο υποθερμιδική που για να τραφεί ο σκύλος σωστά βγαίνει ακριβότερη κι από RC.
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
μπορείς να γράψεις ακριβώς το κείμενο εδώ πέρα, αποκλείεται αυτό που λες, γιατί αν ισχύει τότε φίλε μου η τροφή στην πραγματικότητα είναι τόσο υποθερμιδική που για να τραφεί ο σκύλος σωστά βγαίνει ακριβότερη κι από RC.
Έχω πάρει 2 τσουβάλια μέχρι τώρα από 20 κιλά, λες να λέω ψέματα? Πάντως να πω την αλήθεια δεν χρειάζεται να δίνεις τόση. Και με μικρότερη ποσότητα απ' ότι έχω παρατηρήσει ο σκύλος είναι μια χαρά!
 


morfeas

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
142
3
Έκανα αυτή την ερώτηση γιατί έχει αναφερθεί κάποια τροφή εδώ μέσα σαν μέτρια προς καλή με 14% κρέας σαν πρώτο συστατικό και εγώ έχω βρει κάποια άλλη που έχει σαν δεύτερο το κρέας με 17%!!!
καλύτερη είναι αυτή με το 17% κι ας είναι δεύτερο. πολλές εταιρίες για να βγάλουν πρώτο το κρέας σπάνε τον υδατάνθρακα κι έτσι ανεβαίνει το κρέας.

πχ, μια τροφή μπορεί να έχει (τυχαία τα νούμερα) κρέας 20%, καλαμπόκια 22%. άρα θα βγει το καλαμπόκι πρώτο στην λίστα.

αν όμως το σπάσει σε κρέας 16%, καλαμπόκι 15% και πατάτα 15% θα σου βγάλει το κρέας πρώτο. ενώ στην ουσία είναι για τα μπάζα. οποτε πρέπει να τα δεις συνολικά αυτά. το κρέας είναι meal η κανονικό? poses πηγες υδατάνθρακα το ακολουθούν?

ελπίζω να μην σε μπερδέκα περισσότερο
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Έχω πάρει 2 τσουβάλια μέχρι τώρα από 20 κιλά, λες να λέω ψέματα? Πάντως να πω την αλήθεια δεν χρειάζεται να δίνεις τόση. Και με μικρότερη ποσότητα απ' ότι έχω παρατηρήσει ο σκύλος είναι μια χαρά!
οχι δεν εννοώ ότι λες ψέματα αλλά ίσως ότι εννοεί κάτι άλλο. Να βοηθήσω προσπάθησα τίποτα περισσότερο. Αν για τον ένα μήνα χρειάζεσαι δυο τσουβάλια μόνο φτηνή δεν είναι. Η φτήνια τελικά τρώει τον παρά.
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
οχι δεν εννοώ ότι λες ψέματα αλλά ίσως ότι εννοεί κάτι άλλο. Να βοηθήσω προσπάθησα τίποτα περισσότερο. Αν για τον ένα μήνα χρειάζεσαι δυο τσουβάλια μόνο φτηνή δεν είναι. Η φτήνια τελικά τρώει τον παρά.
Δεν το είπα κακοπροαίρετα και ούτε στην είπα!! Ίσως ακούστηκε λάθος. Δέχομαι και την γνώμη σου και την βοήθειά σου και σε ευχαριστώ κιόλας. Εμένα μου κρατάνε τα 20 κιλά περίπου 1-1,5 μήνα. Και λέω στο περίπου γιατί τώρα έχει φτάσει τα 25 κιλά. Γι αυτό είπα και παραπάνω ότι και με λιγότερη είναι καλημένος.
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Απορία!!!!! Πήγα σήμερα μία βόλτα σε ένα κτηνιατρείο και είδα την συγκεκριμμένη τροφή http://www.gheda.it/media/content_documents/puppy_startup2kg.pdf . Ενώ έχω δει στο site της εταιρείας ότι γράφει πρώτο συστατικό κοτόπουλο 14% αυτές που είχε αυτός έγραφαν 28%!!!!!! Πως γίνεται αυτός? Ακριβώς το ίδιο σακί το ίδιο χρώμα και δεν είχε αυτοκόλλητο που βάζουν καμμιά φορά για μετάφραση στα ελληνικά!!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf