Γούνες και καλοκαίρι: Γίνεται;


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Ξέχασες 3 κενά... ένα μετά το όνομά μου, ένα μετά την παύλα και ένα μετά τα αποσιωπητικά.... ας είμαστε ΛΙΓΟ προσεκτικοί.....

μπράβο gaia lykaia-σιγά το άρθρο...αν ψάξετε λίγο θα βρείτε πολύ πιο διαφωτιστικά πόστ του

:lol:
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Ώπα, τι κάνεις βρε GAIA LYKAIA? Είσαι καλά? Τι κάνει η κουκλάρα Foxfire Unique? Είναι καλά?

Ωχ, βγήκα off topic. Ε, καλά δεν πειράζει. ΜΗΝ ΜΕ BANαρετε please =)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ξέχασες 3 κενά... ένα μετά το όνομά μου, ένα μετά την παύλα και ένα μετά τα αποσιωπητικά.... ας είμαστε ΛΙΓΟ προσεκτικοί.....

αν δεν κάνεις χιούμορ ......... τότε δεν κατάλαβα τίποτα ...................... Gaia Lykaia

καλύτερα τώρα ?
 


gkinias

Member
26 Μαϊου 2010
24
0
σιγουρα η γουνα ειναι προστασια κ για το καλοκαιρι κ για το χειμωνα στους σκυλους! αλλα πρεπει να σκεφτουμε και το dna του σκυλου ! δηλαδη ενα σαμογιεντ που ηταν επι σειρα αιωνων στη σιβηρια πως να αντεξει στην ελλαδα! οποτε αν θελει κανεις να παρει κατω απο τν γιαπωνεζο τ καλοκαιρι πολλα υγρα κ βρεξιμο με νερο το καλοκαιρι κ φυσικα βολτες το βραδυ κ αν εχειθ απνια για καμια ωριτσα το πολυ βολτα!
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Αγαπητέ gkinias, αν όντος ένα σκυλί που γεννήθηκε και έχει ζήσει αρκετό καιρό στην Συβηρία το φέρεις στην Ελλάδα θα έχει τεράστειο πρόβλημα (αρχικά) με την ζέστη. Ένα σκυλί όμως που γενηθεί σε χώρα με ζεστό κλίμα έτσι μαθαίνει και έτσι συνηθίζει, δεν θα έχει πρόβλημα ούτε ψυχολογικό ούτε σωματικό με την ζέστη αν εμείς προσέχουμε λίγο περισσότερο. Δηλαδή, όπως όταν εσύ ζεστένεσε και πίνεις νερό και κάνεις μπάνιο μπορείς να κάνεις και στο σκυλί για να δροσιστεί. Επίσης κανόνες απαράβατοι. Ποτέ δεν βγάζουμε το σκυλί βόλτα με τις ώρες ενώ ο ήλιος είναι στο peak της ζέστης. Αν ανοίξουμε το A/C δεν το απολαμβάνουμε ΜΟΝΟ εμείς και αφήνουμε το σκυλί στο μπαλκόνι (που έχει άπνια). Έχουμε πάντα το μπολ γεμάτο με νερό ανα πάσα στιγμή (και όχι ζεστό νερό, αλλά δροσερό νερο). Αν ακολουθείς αυτά όση γούνα και να έχει ένα σκυλί δεν θα έχει πρόβλημα, και στο λέω γιατί η Ζήβα μου είναι κατα το ίμιση Samoyed και το άλλο ιμιση Chow Chow και απο γούνα άλλο τίποτα και όμως όλες αυτές τις μέρες με την ζέστη δεν έχει κανένα πρόβλημα, συνεχίζει να είναι το ίδιο ζωηρή και τρελή όπως και τον χειμώνα.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
σιγουρα η γουνα ειναι προστασια κ για το καλοκαιρι κ για το χειμωνα στους σκυλους! αλλα πρεπει να σκεφτουμε και το dna του σκυλου ! δηλαδη ενα σαμογιεντ που ηταν επι σειρα αιωνων στη σιβηρια πως να αντεξει στην ελλαδα! οποτε αν θελει κανεις να παρει κατω απο τν γιαπωνεζο τ καλοκαιρι πολλα υγρα κ βρεξιμο με νερο το καλοκαιρι κ φυσικα βολτες το βραδυ κ αν εχειθ απνια για καμια ωριτσα το πολυ βολτα!
Ακριβώς επειδή μιλάμε για DNA (το οποίο είναι και κοινό για όλες τις φυλές) αναφέρω και αυτά που αναφέρω, και διευκρινίζω αυτά που διευκρινίζω...

Η σωστή διαχείριση του σκύλου (άρα η πρόληψη) είναι πάντα η ενδεδειγμένη προσέγγιση στο πρόβλημα των υψηλών θερμοκρασιών. Και μη ξεχνάμε ότι τα πιό πολλά νεκρά σκυλιά από θερμοπληξία το καλοκαίρι είναι τα κοντότριχα (κυνηγετικά, κλπ).

Και η λύση του συχνού βρεξίματος δεν είναι η πλέον ενδεδειγμένη (ειδικά για ανοιχτόχρωμες ή λευκές φυλές, πχ Samoyed) καθώς μπορεί να ανακουφίζει θερμικά το σκύλο, αλλά φθείρει τη γούνα τελικά, κάνοντάς την πιο στεγνή και εύθραυστη, οδηγώντας δηλαδή σε μείωση των ικανοτήτων της.
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Καλησπέρα!

Ο σκυλάκος μου δεν "αντέχει" το air-condition ούτε στο σπίτι ούτε στο αυτοκίνητο. Με το που το ανάψουμε, αρχίζει να είναι ανήσυχος, να κάνει βόλτες και να μην στέκεται σε μία θέση.
Του έδωσα χρόνο να το συνηθίσει, αλλά προτιμάει τα ανοιχτά παράθυρα.
Εντάξει, στο αυτοκίνητο, δεν είναι δύσκολο... με ανοιχτά τα παράθυρα! Στο σπίτι όμως "σκάμε" όλοι με τα ανοιχτά παράθυρα!

Το θέμα μου είναι το εξής...
Για να λυθεί το θέμα ζέστης, ξέθαψα ένα παλιό ανεμιστήρα ταβανιού της γιαγιάς μου και έπεισα την "οικογένεια" να το βάλουμε στο φωτιστικό στο σαλόνι για το καλοκαίρι, σα μόνη λύση για να μην ζεσταίνεται ο μικρός.
Όταν το έχω ανοιχτό (σε μεσαία σκάλα για να μην αρρωστήσει) κάθεται ακριβώς εκεί που κάνει ένα ωραίο ρεύμα με τις πόρτες ανοιχτές και τον ανεμιστήρα.
Τα σκυλιά ξέρουν πού να κάτσουν για να μην πλευριτώσουν? Ή πρέπει να τον ξεκουνάω που και που για να αποφύγω πιθανό κρύωμα;

Ευχαριστώ!
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Καλησπέρα!

Ο σκυλάκος μου δεν "αντέχει" το air-condition ούτε στο σπίτι ούτε στο αυτοκίνητο. !
Γιατί δεν προσπαθείς το εξής......κάτσε μια μέρα και ασχολήσου μαζί του στο σπίτι (παιχνίδι, λιχουδιές, εκπαιδευση, κλπ) εντωμεταξύ χωρίς να σταματήσεις να ασχολείσε μαζί του άναψε το A/C και συνεχίστε το παιχνίδι σαν να μην έγινε τίποτα, μην δίνεις σημασία στις ανυσηχίες του, απλά προσκάλεσέ τον να συνεχίσετε το παιχνίδι ενω είναι αναμένο το A/C.
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Τα σκυλιά ξέρουν πού να κάτσουν για να μην πλευριτώσουν? Ή πρέπει να τον ξεκουνάω που και που για να αποφύγω πιθανό κρύωμα;

Ευχαριστώ!
και εγώ την ίδια απορία έχω, πάει και κάθεται απέναντι από τον ανεμιστήρα, παίζει να πάθει κάτι;
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Darkpaladin,
έχω προσπαθήσει και στο σπίτι και στο αυτοκίνητο... να του αποσπάσω την προσοχή...
Σα να παθαίνει δυσφορία είναι...
Γι' αυτό εγκατέλειψα τις προσπάθειες! :rolleyes:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Εχουμε ξαναπεί. Αστε το να κάτσει όπου θέλει και πάτε κι εσείς να κάτσετε εκεί.
Ο σκύλος σας ξέρει...;)
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου στο θεματάκι για την γούνα.

α) Το να μιλάμε για την μόνωση σε ένα θερμόαιμο ζώο όπως όταν μιλάμε για ένα κτίριο, είναι λάθος. Η μόνωση λειτουργεί με τον τρόπο που περιγράφει ο Gaia Lykaia όταν προσπαθούμε να διατηρήσουμε μια σταθερή θερμοκρασία σε κάτι ουδέτερο. Όταν μονώνουμε κάτι που έχει την τάση να θερμαίνεται, μειώνοντας την δυνατότητα αερισμού, αυξάνουμε την θερμοκρασία του. Το μόνο που γλυτώνει κανείς είναι το θερμικό σοκ, και όντως το σκυλί θα ζεσταθεί πιο αργά από ένα κοντότριχο όταν βγει σε θερμοκρασία μεγαλύτερη από την θερμοκρασία του σώματός του. Αν απλώς ζει σταθερά σε θερμοκρασίες 30-35 βαθμούς...το μακρύτριχο σκυλί θα ζεσταίνεται περισσότερο λόγω του εγκλωβισμού της ιδίας θερμότητας.
Σκεφτείτε απλώς να φοράτε το καλοκαίρι το πάπλωμά σας από πούπουλο. Ναι, όταν βγείτε στους 40, δεν θα τους νιώσετε αμέσως, αλλά εν γένει θα ζεσταίνεστε παραπάνω από κάποιον πιο ελαφρά ντυμένο.

β) Αν η γούνα είναι τόσο καλό όπλο για την ζέστη, γιατί απαντάται μόνο σε ζώα ψυχρών κλιμάτων?

γ) Αν ισχύει η λογική επεξεργασία του θεματοθέτη, τότε αυτό πώς το εξηγεί?
Από ότι καταλαβαίνετε, στο τέλος αυτής της περιόδου, η γούνα του σκύλου έχει ελαφρύνει σημαντικά, προσαρμόζοντας το σκύλο για διαβίωση σε πιο υψηλές θερμοκρασίες.
δ) Στα τσοπάνια τουλάχιστον (δεν ξέρω για χάσκυ...αλλά νομίζω σε όλα τα σκυλιά), οι τρίχες ανανεώνονται όλο το χρόνο, την άνοιξη δε, πέφτουν τόσο, που ο συνολικός όγκος τους να μείνει στο μισό, και έτσι βγάζουν όλο το καλοκαίρι. Γιατί δεν την διατηρούν με συνέχεια της σταθερής εναλλαγής?
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
δ) Στα τσοπάνια τουλάχιστον (δεν ξέρω για χάσκυ...αλλά νομίζω σε όλα τα σκυλιά), οι τρίχες ανανεώνονται όλο το χρόνο, την άνοιξη δε, πέφτουν τόσο, που ο συνολικός όγκος τους να μείνει στο μισό, και έτσι βγάζουν όλο το καλοκαίρι. Γιατί δεν την διατηρούν με συνέχεια της σταθερής εναλλαγής?
Αυτή η φυσική διαδικασία, έχει την ίδια μηχανική με το κούρεμα;
Η αραίωση της γούνας, είναι το ίδιο με το κόντεμα της τρίχας;
Και δη, με το κούρεμα με την ψιλή, όπως είθισται κατ'αποκλειστικότητα σχεδόν, στα μικρόσωμα.
Γιατί στα μεγαλόσωμα, πολύ σπάνια έχω δει, τέτοια κουρουπίαση.
Τα γκρένενταλ πχ, γιατί δεν τα κουρεύουν; Τα παντός είδους κόλει; Τα νέας γης; Τα ποιμενικά;
Αυτά, με την ίδια λογική, δεν υποφέρουν από την ζέστη;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Συμφωνώ απόλυτα με τον sea mol και πιστεύω ότι τα χάσκυ και τύπου χάσκυ θα ήταν πιο δροσερά στους ζεστούς μήνες του ελληνικού καλοκαιριού αν κουρεύονταν. Ωστόσο στην περίπτωση αυτή θα καταστρέφαμε το υπόστρωμα του με αποτέλεσμα η γούνα τους να μην λειτουργεί όπως πρέπει στι κρύο.
Το ότι η μόνωση που τους προσφέρει η γούνα ατους 40 βαθμούς τα κάνει πιο δροσερά από ότι έναν κοντότριχο σκύλο είναι σαν να λέμε ότι στους -30 κρυώνουν περισσότερο από έναν κοντότριχο ακύλο.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν είναι το ίδιο με το κούρεμα, αναλογικά χάνει περισσότερο υπομανδύα από ότι κανονικές τρίχες.
Δεν ξέρω τι θα ήταν το ιδανικό και το υγιέστερο, ούτε μπορώ να προτείνω κάτι...
Τις σκέψεις μου είπα σε πράγματα που σκάλωσα διαβάζοντας.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν είναι το ίδιο με το κούρεμα, αναλογικά χάνει περισσότερο υπομανδύα από ότι κανονικές τρίχες.
Δεν ξέρω τι θα ήταν το ιδανικό και το υγιέστερο, ούτε μπορώ να προτείνω κάτι...
Τις σκέψεις μου είπα σε πράγματα που σκάλωσα διαβάζοντας.
Oύτε εγώ εννοώ ότι το κούρεμα θα ήταν υγιέστερο. Πολύ απλά δεν είναι φτιαγμένη η γούνα τους για να κουρεύεται. Καταστρέφεται έτσι. Αλλά δεν πιστεύω με βάση την λογική μου ότι με όλη αυτή την γούνα που έχουν είναι άνετα σε θερμά κλίματα. Πολύ απλά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
...Αλλά δεν πιστεύω με βάση την λογική μου ότι με όλη αυτή την γούνα που έχουν είναι άνετα σε θερμά κλίματα. Πολύ απλά.
Sorry γιατί μπερδεύτηκα...μιλάμε μόνο για αρκτικά ή γενικώς μακρύτριχα; :rolleyes:
 




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Το τρίχωμα στο σκύλο λειτουργεί ακριβώς όπως το περιέγραψε ο Gaia Lykaia. Ανάλογα τη φυλή, μπορεί να δείτε να μακραίνει και να χοντραίνει η τρίχα σε ψυχρά κλίματα ή αντίθετα να γίνεται πιο κοντή και λεπτή. ΔΕΝ κουρεύονται όλες οι φυλές, ακριβώς γι αυτούς του λόγους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.806
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf