Γούνες και καλοκαίρι: Γίνεται;


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
εεεε.....αν το τρίχωμα στο σκύλο λειτουργεί ΑΚΡΙΒΩΣ οπως το περιέγραψε ο Gaia Lykaia, τότε γιατι...
μπορεί να δείτε να μακραίνει και να χοντραίνει η τρίχα σε ψυχρά κλίματα
??? :-k
 
Last edited:


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αν προσφερει και μονωση στη ζεστη τοτε γιατι οι ιθαγενεις σκυλοι σε πολυ ζεστες ειναι κοντοτριχοι κατα πλειοψηφια και δεν προνοησε η φυση να τους προικισει με πλουσιο διπλο τριχωμα για να ειναι προστατευμενοι; Επισης γιατι μαδανε πιο πολυ το καλοκαιρι αν η γουνα οντως τους προστατευει απο τη ζεστη;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Αν προσφερει και μονωση στη ζεστη τοτε γιατι οι ιθαγενεις σκυλοι σε πολυ ζεστες ειναι κοντοτριχοι κατα πλειοψηφια και δεν προνοησε η φυση να τους προικισει με πλουσιο διπλο τριχωμα για να ειναι προστατευμενοι; Επισης γιατι μαδανε πιο πολυ το καλοκαιρι αν η γουνα οντως τους προστατευει απο τη ζεστη;
Για πες μου..
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δεν ξερω. Απλα δεν δεχομαι πως το τριχωμα προσφερει ιδιεταιρη προτασια απο τη ζεστη. Αν ηταν ετσι θα αφηναμε και μουσια το καλοκαιρι για να προστατευτουμε. Απο τον ηλιο σιγουρα προσφερει πρστασια γιατι ιδιεταιρα κοντοτριχε φυλες μπορει να παθουν πιο ευκολα ηλιαση και εγκαυματα, αλλα απο τη ζεστη εχω πολλες αμφιβολιες.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Δεν ξερω. Απλα δεν δεχομαι πως το τριχωμα προσφερει ιδιεταιρη προτασια απο τη ζεστη. Αν ηταν ετσι θα αφηναμε και μουσια το καλοκαιρι για να προστατευτουμε. Απο τον ηλιο σιγουρα προσφερει πρστασια γιατι ιδιεταιρα κοντοτριχε φυλες μπορει να παθουν πιο ευκολα ηλιαση και εγκαυματα, αλλα απο τη ζεστη εχω πολλες αμφιβολιες.
Nαι εννοούσα ότι συμφωνώ.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
εεεε.....αν το τρίχωμα στο σκύλο λειτουργεί ΑΚΡΙΒΩΣ οπως το περιέγραψε ο Gaia Lykaia, τότε γιατι... ??? :-k
Ο Gaia Lykaia αναφέρεται σε φυλές με διπλό μανδύα όπως τα χάσκυ. Αυτό που αναφέρω, συμβαίνει σε όλες τις φυλές, γίνεται εύκολα αντιληπτό όμως σε κοντότριχα σκυλιά.

Αν προσφερει και μονωση στη ζεστη τοτε γιατι οι ιθαγενεις σκυλοι σε πολυ ζεστες ειναι κοντοτριχοι κατα πλειοψηφια και δεν προνοησε η φυση να τους προικισει με πλουσιο διπλο τριχωμα για να ειναι προστατευμενοι; Επισης γιατι μαδανε πιο πολυ το καλοκαιρι αν η γουνα οντως τους προστατευει απο τη ζεστη;
α) Αν πάρεις παράδειγμα τις ελληνικές φυλές, θα δείς ότι σε πολλές περιπτώσεις το τρίχωμα είναι προσαρμοσμένο στις κλιματολογικές συνθήκες της χώρας ή της περιοχής που αναπτύχθηκε η φυλή. Αρκετές έχουν διπλό μανδύα, (Ε.Π. κοκόνια, μελιταία, ΜΤΗ κ.λ.π.).

β) Δεν μαδάνε πιο πολύ, το ίδιο μαδάνε, αλλά το χειμώνα το τρίχωμα έχει γίνει πιο χοντρό και μακρύ και μας δίνει αυτή την εντύπωση.

Δεν ξερω. Απλα δεν δεχομαι πως το τριχωμα προσφερει ιδιεταιρη προτασια απο τη ζεστη. Αν ηταν ετσι θα αφηναμε και μουσια το καλοκαιρι για να προστατευτουμε. Απο τον ηλιο σιγουρα προσφερει πρστασια γιατι ιδιεταιρα κοντοτριχε φυλες μπορει να παθουν πιο ευκολα ηλιαση και εγκαυματα, αλλα απο τη ζεστη εχω πολλες αμφιβολιες.
Ποιός είναι πιο προστετευμένος απο τον ήλιο; αυτός που έχει μαλλιά και μούσι, ή ένας φαλακρός και ξυρισμένος;

Εμπειρικά θα αναφέρω απλά ότι έβλεπα/βλέπω χάσκυ, κοκόνια κ.λ.π. να λιάζονται Ιούλιο και Αύγουστο μήνα με 30-40 βαθμούς. Δεν τα υποχρέωνε κανείς, μόνα τους κάθονταν. Όταν νιώθουν ζέστη, τινάζονται, ανανεώνεται ο αέρας που παγιδεύεται στο τρίχωμα και δροσίζονται πάλι :)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ποιός είναι πιο προστετευμένος απο τον ήλιο; αυτός που έχει μαλλιά και μούσι, ή ένας φαλακρός και ξυρισμένος;
Πιο προστατευμένος είναι ο μαλλιαρός αλλά ο ξυρισμένος φαλακρός ζεσταίνεται λιγότερο. Δεν μιλώ για την περίπτωση που κάθεται κάποιος στον ήλιο αλλά για φυσιολογικές συνθήκες υπό σκιά ή μέσα στο σπίτι.
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Ποιός είναι πιο προστετευμένος απο τον ήλιο; αυτός που έχει μαλλιά και μούσι, ή ένας φαλακρός και ξυρισμένος;
Οι δικές μου παρατηρήσεις στον δικό μου που ανήκει σε κατηγορία double coat το σκυλί έχει πιο μεγάλο πρόβλημα στην ακτινοβολία παρά στην ζέστη. Το είχα κουρέψει Μάιο και δεν άντεχε τις ακτίνες του ήλιου δηλαδή δυσανασχετούσε στον ήλιο αλλά δεν λαχάνιαζε.
Σίγουρα όμως η κάθε φυλή είναι διαφορετική και δεν μπορούμε να βγάλουμε ένα γενικό κανόνα περί τριχώματος που θα ισχύει για όλους.
 
Last edited:


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Τα σκυλιά με διπλό τρίχωμα ,τελικά , είναι All weather
Αυτό είναι σωστό!

Εμάς (και τα 2) έχουν τον κλασικό - κοντό - μονό μανδύα, οπότε:

Κρυώνουν αρκετά το χειμώνα (απορώ πως έκανε τη δουλειά του ο ...θηροφύλακας)...
ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ το καλοκαίρι (ο ορισμός του "κοπροσκυλιάσματος")...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Και η δικιά μου έχει μονό μανδύα αλλά μακρύ και η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ κρυώνει το χειμώνα παρά ζεσταίνεται το καλοκαίρι.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και εμεις μονό μανδύα εχουμε... το χειμωνα τουρτουριζει και τώρα ειναι αεράτη.... (κυριολεκτικα.... το μόνο που την ενοχλει ειναι ο αερας που ανακατεύει το μαλλι, και οχι ο ήλιος στον οποιο αράζει με τις ωρες)
Να σημειώσω δε, πως την εβλεπα καμια φορά να ζεσταίνεται μεσα στο αμάξι. Χτες που περπάτησε στο γκαζον που ηταν φρεσκοποτισμενο, και βράχηκαν τα πατούσια, δεν εβγαλε κιχ για ζέστη.... Οποτε δεν ειναι θεμα μαλλιου η ζέστη, δροσιζεται από την κοιλια και τα πατουσάκια μια χαρά!


(υγ.: εχω ΒΑΡΕΘΕΙ να μου λενε να την κουρεψω... ας κουρευτουν αυτοι)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
(υγ.: εχω ΒΑΡΕΘΕΙ να μου λενε να την κουρεψω... ας κουρευτουν αυτοι)
Ναι, και εγώ το ίδιο. Το σκυλί μια χαρά τρέχει και παίζει το καλοκαίρι και μου τη λένε συνέχεια ότι ζεσταίνεται, λες και αυτοί ξέρουν καλύτερα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
(υγ.: εχω ΒΑΡΕΘΕΙ να μου λενε να την κουρεψω... ας κουρευτουν αυτοι)
Εμένα το "πρόβλημά" μου είναι, ότι στους 10 που κουρεύουν τα σκυλιά τους, οι 2 το κάνουν γιατί νομίζουν ότι είναι για το καλό τους και οι άλλοι 8, γιατί βαριούνται να το περιποιηθούν. Και επιλέγουν να το κάνουν κουρούπα, για να έχουν την βόλεψή τους.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι, και εγώ το ίδιο. Το σκυλί μια χαρά τρέχει και παίζει το καλοκαίρι και μου τη λένε συνέχεια ότι ζεσταίνεται, λες και αυτοί ξέρουν καλύτερα
Tη βλέπω τη μικρή και τη χαίρομαι. Τρέχει, παιζει, λυσσάει παρολο που εγώ ιδρώνω... Αν ζεσταθει από το τρεξιμο μπαινει μια γρηγορη στη θαλασσα και μετα΄ξανά από την αρχη... Αλλά όοοοοχι, εγώ την κακοποιώ που την αφηνω με το μαλλάκι της, γιατι "για να εκπληρώσω δικές μου ματαιοδοξιες, δεν την κουρεύω και την αφηνω με μακρύ μαλλι να σκάει". Τους διαολοστέλνεις κε Προεδρε, ή δεν τους διαολοστέλνεις?
Εμένα το "πρόβλημά" μου είναι, ότι στους 10 που κουρεύουν τα σκυλιά τους, οι 2 το κάνουν γιατί νομίζουν ότι είναι για το καλό τους και οι άλλοι 8, γιατί βαριούνται να το περιποιηθούν. Και επιλέγουν να το κάνουν κουρούπα, για να έχουν την βόλεψή τους.
Εκανα το λάθος και ειπα σε μια που εκανε το γουέστι της κουρουπα, οτι μπορεί πανεύκολα πλέον να πάθει εγκαυμα... Ε μόνο που δεν με εφαγε ζωντανη, οτι δεν ξερω εγω... αλλά το σκυλι υπεφερε απο τη ζέστη και αυτή επρεπε να καθαριζει διαρκώς το μανδύα. και δεν εχει ολη τη μερα να καθριζει το σκυλι...
Πηγα να της πω "ε πες μου οτι επειδη εσύ δεν θες να ασχολεισαι θα καει το σκυλι από τον ηλιο και ασε τις δικαιολογιες..."
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Η δικιά μου πάντως ζεσταίνεται πολύ ,όλη μέρα είναι ξαπλωμενη στα πλακάκια του μπάνιου, στον ήλιο δεν κάθεται ούτε δευτερόλεπτο ,και βόλτα για τσισα που βγαίνει μόλις τα κάνει πάει αμέσως πίσω προς το σπίτι. Μετά τη δύση του ήλιου ζωηρευει . Δυστυχώς πολλοί τα ξυρίζουν γουλί τα γουεστι ,αλλά δεν είναι λύση διότι τα βλέπω που υποφέρουν περισσότερο και είναι και επικίνδυνο για το δέρμα τους.
Το ντοπερμαν δεν υπέφερε πάντως το καλοκαίρι, ούτε ένα μποξερ που είχαμε παλιότερα, ο ΓΠ πάλι είχε την ίδια συμπεριφορά με το γουεστι στη ζέστη.
Σίγουρα τα μακρυτριχα ζεσταίνονται περισότερο αλλά και το κούρεμα γουλί δεν βοηθάει την κατάσταση τελικά.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Και εμείς έχουμε πρόβλημα με τη ζέστη! Εμένα κοιμόταν και έξω τον χειμώνα, της άρεσε πολύ.. Τώρα από τον Μάιο μπαίνει μέσα και ξαπλώνει ακριβώς κάτω από το έρ κοντισιον... Ολη μέρα σέρνεται! Μόνο για κατουρημα βγαίνει.. Από τις 8+ βέβαια την πιάνει η καταστροφή!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Εγώ νομίζω, ότι μια χαρά την παλεύουν και χωρίς air-condition όλη μέρα. Ανοιχτές μπαλκονόπορτες, αεράκι όταν υπάρχει, άντε κι ένας ανεμιστήρας για πολύ δύσκολες ώρες και that's it. Πολύ μυγιάγγιχτα τα έχουμε κάνει. Ας κοιμούνται 20 ώρες. Τι έγινε;
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Τότε να σταματήσουν να αναπαράγονται ή να κυκλοφορούν μόνο σε ψυχρά κλίματα :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf