Δίαιτα και...πείσμα!


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Καλησπέρα σας!
Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής:
Η μικρή μου σκυλούδα έχει παχύνει και πρέπει να χάσει γύρω στα 3 κιλά και για τον λόγο ότι τον Σεπτέμβριο θα πάει για στείρωση.
Ο κτηνίατρος μου είπε να της δίνω την obesity royal canin μέχρι να χάσει βάρος.
Ξεκίνησα να της την δίνω πριν από μια βδομάδα. Ενώ στα 2 πρώτα γεύματα την έφαγε μετά σταμάτησε.
Έπρεπε να τρώει 200 γρ την ημέρα κι αυτή τρώει 1οογρ , δλδ το ένα γεύμα απ τα 2 κι αυτό με τα χίλια ζόρια. Κάποιες φορές τρώει λιγότερο απ τα 100γρ.
Κάναμε την βλακεία να της βάζουμε ελάχιστη κονσέρβα ή λίγο απ το φαγητό μας στις προηγούμενες ξηρές που έχει φάει γιατί καμιά δεν έτρωγε σκέτη.
Της έχω κόψει εντελώς λιχουδιές ή μεζεδάκια που της δίναμε κι είχα σκεφτεί ότι είναι και μια ευκαιρία να μάθει να τρώει την ξηρά της σκέτη.
Από την μία φαίνεται ότι έχει αρχίσει κι αδυνατίζει , απ την άλλη όμως προβληματίζομαι μήπως δεν της κάνει καλό που τρώει τόσο λίγο.
Κατά τ`άλλα δεν έχει αλλάξει κάτι σε κείνη πέρα από το ότι έχει αρχίσει και γίνεται πιο κομψή. :rolleyes:
Να την αφήσω να συνεχίσει να τρώει έτσι μέχρι να το πάρει απόφαση ότι θα τρώει την ξηρά σκέτη?
Να την αφήσω νηστική κανά 2 μέρες για να την κόψει καλά η πείνα μήπως κι αρχίσει να τρώει την ποσότητα που πρέπει?
Γιατί και τώρα πεινάει αλλά τρώει ίσα για να μην μένει το στομάχι της τελείως άδειο κι έρχεται και ζητιανεύει να της δώσουμε κάτι άλλο να φάει.
Να ξεκινήσω να της βάζω πάλι λίγη κονσέρβα της ίδια σειράς για δίαιτα μέσα στην ξηρή?
Και κυρίως το ότι τρώει την μισή ποσότητα απ αυτή που πρέπει μήπως δεν της κάνει καλό?
Θα ήθελα βρε παιδιά την γνώμη σας.
Ευχαριστώ! :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Δεν ξέρω πως θα το χειριστείς αλλά ξέρω ότι είναι επικίνδυνο να χάνει απότομα βάρος.
 


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Δεν ξέρω πως θα το χειριστείς αλλά ξέρω ότι είναι επικίνδυνο να χάνει απότομα βάρος.
Ωχ! Τότε θα ήταν καλύτερο να την πάω αύριο στον κτηνίατρο να την ζυγίσω για να δω πόσο έχει χάσει και να το συζητήσω μαζί του.
 




Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Ξανά καλησπέρα σας!
Λοιπόν,χτες πήγα το κορίτσι μου στον κτηνίατρο,την ζύγισα κι έχει χάσει ένα κιλό.
Συζήτησα με τον γιατρό το γεγονός ότι δεν έτρωγε παρά μόνο 50-100γρ απ τα 200γρ εδώ και μια βδομάδα και αφού την είδε μου είπε να μην ανησυχώ για την υγεία της κι ότι δεν θα πάθει τίποτα που δεν τρώει.
Συγκεκριμένα μου είπε ότι έχω 2 επιλογές.
Αν την λυπάμαι τόσο πολύ που δεν τρώει τότε να της βάλω λίγη κονσέρβα διαίτης στην ξηρή της για να φάει ή να δεχτώ το ότι μου εγγυάται 100% ότι δεν θα πάθει κάτι που τρώει λιγότερο κι ότι κάποια στιγμή θα το πάρει απόφαση η τσαούσα μου,ότι μόνο αυτό που της βάζω θα τρώει και θα φάει.
Σήμερα λοιπόν το πεισματάρικο μου έφαγε κανονικά και τα 2 γεύματα της! (y)
Ευχαριστώ πολύ l.Kyveli και archodea για τις απαντήσεις σας! :):)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Τέλεια..άλλωστε 1 κιλό που έχασε δεν είναι τραγικό, μια χαρά τα πάει!
 
  • Like
Reactions: Renesme




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Εχεις σκεφτει να αυξησεις την σωματικη της δραστηριοτητα καθημερινα ωστε να χασει πιο ευκολα και πιο φυσικα το βαρος που πρεπει?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf