Δίαιτα;


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Έχουμε 3 μέρες που τρώμε το μισό από όσο τρώγαμε. Περίπου 8 μηνών, και κατά τα άλλα δείχνει υγιέστατος και δραστήριος. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία, αλλά τωρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι αν πρέπει να το ψάξω. Η ανορεξία από μόνη της είναι ανησυχητική; Ειναι να πάμε για αιματολογικές σε 3 βδομάδες. Να επισπεύσω; Πάντως κεφάτος δείχνει, και χοροπηδάει πάνω κάτω τη μισή μέρα, τρίχωμα γυαλιστερό και γενικά η προσωποποίηση της υγείας δείχνει.
 








Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κοιταξε αυτο που σου λεει ο/η οριλις μπορεί κάποιος/α να του δινει λιχουδιες στα κρυφα.
Η ανορεξια απο μονη της,ναι,μια χαρα ειναι λογος ανησυχιας...γενικοτερα οτιδηποτε "διαφορετικο" ειναι...παντα υπάρχει καποιος λογος,τα σκυλια ειναι πλασματα της συνηθειας,οποτε οταν κατι αλλαζουν τοτε κατι εχει αλλαξει,αυτο μπορει ναναι απο ψυχολογικο εως σωματικο.
Υστερα κοιτα τριχωμα,τραβα του το δερμα να δεις,μαζευεται αμεσως?κοιτα τα ουλα του,ειναι ωραια ζωηρα ροζουλι?κοιτα τα ματια του,ειναι καθαρα?φαινεται ναναι σε εγρηγορση?
Λαβε στα υποψη οτι στους 8 μηνες αρχιζουν πια κ οι ορμες,μπορει να υπαρχει καμια σκυλα που σερνει στην περιοχη.
Κανε το τρικ του αυγου
Βραστου ενα αυγο...αμα γουρλωσει το ματι κ το χλαπακιασει,μια χαρα ειναι.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
To σκυλί δεν μπαίνει στην κουζίνα χωρίς εμένα, ακριβώς για να αποφύγω τέτοιες ιστορίες, και ξέρω ότι τα παιδιά το σέβονται αυτό. Δεν υπάρχει προσβαση από το δρόμο εκεί που βρίσκεται όταν είναι έξω, και το να πιστεψω ότι ο παππούς που μένει δίπλα σκαρφαλώνει τη μάντρα για να το ταϊσει, δύσκολο. Το πρωί τον ταϊζει ο άντρας μου, το βράδυ εγώ ή ο γιος μου, αλλά το φαϊ του το δίνω μετρημένο. Τις τελευταίες μέρες, επειδή το πρωί τον ταϊζουμε και φεύγουμε, οπότε το φαγητό δεν αποσύρεται, το βρίσκουμε εκεί το μεσημέρι. Μήπως να κόψουμε το πρωινό και να βάλουμε περισσότερο βραδυνό να δούμε πώς θα πάει;
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Συγγνωμη κιολας...γιατι μονο 2 φορες σε 8 μηνων κουτάβι?
Εγω ταιζα 4 μεχρι 6
3 μεχρι 2 χρονων
Κ απο κει κ περα 2
Που κ παλι κατι θα αρπαξει στο ενδιαμεσο...
Δε σου λεω σοι κ καλα μπουκωνε το οπως εγω που ως ενα σημειο εξισωνω την αγαπη με το φαι
Αλλα εν πάση περιπτώσει ειναι ακομη μωρο κ εχει αυξημενες αναγκες.
Οτι το βρισκετε το φαι...δε μου προκαλει εντυπωση...κ γω αμα αφησω φαι κ νερο κ φυγω τα βρισκω ανέπαφα οταν γυρισω...ειναι ψυχολογικο το προβλημα
Αυτο εχει τα καλα του εχει κ τα κακα του.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Συγγνωμη κιολας...γιατι μονο 2 φορες σε 8 μηνων κουτάβι?
Εγω ταιζα 4 μεχρι 6
3 μεχρι 2 χρονων
Κ απο κει κ περα 2
Που κ παλι κατι θα αρπαξει στο ενδιαμεσο...
Δε σου λεω σοι κ καλα μπουκωνε το οπως εγω που ως ενα σημειο εξισωνω την αγαπη με το φαι
Αλλα εν πάση περιπτώσει ειναι ακομη μωρο κ εχει αυξημενες αναγκες.
Οτι το βρισκετε το φαι...δε μου προκαλει εντυπωση...κ γω αμα αφησω φαι κ νερο κ φυγω τα βρισκω ανέπαφα οταν γυρισω...ειναι ψυχολογικο το προβλημα
Αυτο εχει τα καλα του εχει κ τα κακα του.
Ακολουθω τις οδηγίες του κτηνίατρου, τι να σου πω. Τα κιλά του είναι άψογα, και η υγεία του μέχρις στιγμής το ίδιο. Τάιζα 3 φορές τη μέρα μέχρι που κλείσαμε τους 6 μήνες.
Πάντα το πρωινό το έτρωγε με το που του αφήναμε το μπωλ, αυτό με το ανέγγιχτο φαγητό είναι καινούριο
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μπορείς να εφαρμόσεις το σύστημα του δεκάλεπτου (ή τετάρτου κατά άλλους). Του δίνεις το πιάτο του, και αν δεν το φάει το επόμενο δεκάλεπτο (τέταρτο), το παίρνεις για την επόμενη φορά.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εγώ έχω συνηθίσει το δικό μου σκυλί όλα αυτά τα χρόνια να τρώει πολύ λίγο...μερικές φορές νόμιζα ότι τρώει ίσα ίσα για να μπορεί να τρέχει. Εγώ πάλι δεν θα έκανα την δοκιμή του αυγού...αλλά την δοκιμή του κοτόπουλου από την ψησταριά :p
Αφού τα κιλά του είναι άψογα, το τρίχωμα τέλειο και η φυσική κατάσταση πολύ καλή γιατί αναρωτιέσαι ; παρακολούθησε τον λίγο ακόμα...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Δεν δικαιολογείται μείωση της όρεξης λόγω καιρού. Δικαιολογείται όμως αν βαρέθηκε την ξηρά και γενικώς δεν είναι λαίμαργος. (τα λαίμαργα σκυλιά δεν βαριούνται κανένα φαγητό ποτέ).
Δες λίγο αν τρώει άλλες γεύσεις ευχάριστα, αν όχι ψάξτο.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δεν δικαιολογείται μείωση της όρεξης λόγω καιρού. Δικαιολογείται όμως αν βαρέθηκε την ξηρά και γενικώς δεν είναι λαίμαργος. (τα λαίμαργα σκυλιά δεν βαριούνται κανένα φαγητό ποτέ).
Δες λίγο αν τρώει άλλες γεύσεις ευχάριστα, αν όχι ψάξτο.
Λοιπόν, σήμερα για πρωινό του έβγαλε ο άντρας μου μακαρόνια που είχαν περισσέψει να δει τι θα κάνει, και εξαφανιστηκαν στο λεπτό. Ωρα είναι να μου πει ο κύριος ότι δεν του αρέσει ξαφνικά και η τροφή που τρώει τόσο καιρό. Τον βλέπω σε δίαιτα μέχρι να αλλάξει μυαλά. Η αλήθεια είναι πάντως ότι μετά τις πρώτες βδομάδες που τον πήραμε που έτρωγε σαν τρελός, λαίμαργος δεν είναι. Μέχρι και λιχουδιές συνήθως δεν τον πολυενδιαφέρουν
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf