Δεν με αφήνει ο σκύλος σκύλος καθαρίσω τα αυτιά του


charliethesharpei

New Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1
0
29
καλησπέρα εχω ένα παιδί ράτσας σαρ πει.Έχει ενα πρόβλημα με τα αυτιά του όπως τα περισσοτερα σαρ πει και βρωμίζουν εύκολα..Όταν πήγα πρώτη φορά στον κτηνίατρο να Τ καθαρίσουμε ο σκύλο αντέδρασε και δεν τον αφής να τα καθαρίσει.Τότε ο γιατρός μου είπε να τον ναρκωσουμε και εγω Κακώς τον άκουσα...Έτσι και έγινε...καποτε εμένα με άφηνε να του τα καθαρίσω..Μετά από εκείνη την μέρα στον γιατρο δεν με ξανααφησε.Δεν θέλω κάθε φορά που είναι να καθαρίσουμε τα αυτιά να τον ναρκωνουμε...γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει για τό πως θα μπορέσω να ηρεμήσω τον σκυλο μόνος στο σπίτι να κάνω τον καθαρισμό;
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλημέρα!

Όντως λάθος το να ναρκώσετε τον σκύλο για κάτι τόσο απλό όπως ένας καθαρισμός αυτιών και φυσικά ακόμα χειρότερο να πρέπει να μπαίνει το ζώο σε αυτή την διαδικασία συνεχώς.

Δεν γνωρίζω την ψυχολογία του σκύλου σου, πάντως είχα αντιμετωπίσει ένα παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν με την προηγούμενη φοβική σκύλα μου και τα νύχια της. Κανένας κτηνίατρος -ούτε εγώ- δεν μπορούσαμε να την καταφέρουμε να της τα κόψουμε, οπότε όλοι πρότειναν νάρκωση, κάτι που δεν ήθελα με τίποτα. Τελικά, συνειδητοποίησα πως το φταίξιμο ήταν δικό μου γιατί περνούσα την ανασφάλεια μου στον σκύλο, οπότε με πολύ υπομονή και την βοήθεια των αγαπημένων της treats την έπεισα ότι δεν είναι κάτι κακό και δεν θα πονέσει. Έκτοτε, δεν ξανά είχα ΠΟΤΕ θέμα με το να της κόβω τα νύχια.

Είχα γράψει αναλυτικά τότε για το θέμα αυτό, εάν θες ρίξε μια ματιά γιατί πάνε και χρόνια, ίσως σε βοηθήσει λιγάκι : Yπόθεση: Κόψιμο Νυχιών

:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf