Δεν τρωει,χεεελπ


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι έχει επιλέξει ο ίδιος ότι θέλει να τρώει μια φορά την ημέρα. Έχει "κατσει" να είναι το βραδινό.
Απ ότι διάβασα και συζήτησα με διατροφολόγο και κτηνίατρο δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ο σκύλος να τρώει μια φορά την μέρα. Αφού έχει όρεξη και τρώει και με όρεξη το βράδυ τσάμπα έφερα τον πανικό.
Οχι μόνο δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά καινούριες έρευνες λένε πως σκυλιά που τρώνε μια φορά τη μέρα ζουν περισσότερο ;)
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Οχι μόνο δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά καινούριες έρευνες λένε πως σκυλιά που τρώνε μια φορά τη μέρα ζουν περισσότερο ;)
Το χω διαβάσεις ναιι. Αλλά μου φαίνεται περίεργο να τρώει 800γρ και 1κιλο. Φαίνεται τρελή ποσότητα χαχαχα
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το χω διαβάσεις ναιι. Αλλά μου φαίνεται περίεργο να τρώει 800γρ και 1κιλο. Φαίνεται τρελή ποσότητα χαχαχα
Ενα κιλό κρέας έτρωγε και ο δικός μου + φρούτα, λαχανικά και του έβαζα και ρύζι τα καλοκαίρια που έτρεχε και κολυμπούσε όλη μέρα γιατί αδυνάτιζε.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Οχι μόνο δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά καινούριες έρευνες λένε πως σκυλιά που τρώνε μια φορά τη μέρα ζουν περισσότερο ;)
Βάζετε τις έρευνες παιδιά, ή πείτε έστω θα την ψάξω κ θα τη βάλω αργότερα (κ βάλτε την κάποια στιγμή). Είναι πάρα πάρα πολύ κακό να επικαλείται κάποιος την επιστήμη/την έρευνα κ να μην το στηρίζει με αναφορά.

Γιατί έτσι μπορεί να βγαίνει ο οποιοσδήποτε κ να επικαλείται ότι "η επιστήμη λέει ότι η γη είναι επίπεδη, δεν το λέω εγώ". Μη βλέπεις που το είπες εσύ κ εμείς που σε ξέρουμε τόσα χρόνια γνωρίζουμε ότι είσαι έμπιστη πηγή. Άλλοι δεν το ξέρουν. Επίσης, πολλοί άλλοι δεν είναι.

Αυτή είναι η (μία) εν λόγω έρευνα (δε βρήκα να υπάρχει άλλη):

Να σημειωθούν 2 πράγματα:
1. Βρέθηκε συσχέτιση (correlation), όχι σχέση αιτιότητας (causation). Βασική ερευνητική αρχή όλων των επιστημών είναι πώς correlation does not equal causation. Όπως σημειώνει άλλωστε κ ένας εκ των επιστημόνων του άρθρου (What’s the Ideal Feeding Schedule for Dogs? - Whole Dog Journal) , κ εξηγεί πως πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι αυτής της συσχέτισης κ χρήζουν/αξίζουν περαιτέρω διερεύνησης. Π.χ. το ότι το τάισμα μια φορά τη μέρα συσχετίζεται με χαμηλότερο δείκτη παχυσαρκίας κ η παχυσαρκία σχετίζεται με πολλαπλά προβλήματα υγείας.
2. Ως εκ τούτου, κ για τους αναγνώστες που τα σκυλιά τους δεν έχουν ήδη φυσική προδιάθεση να τρώνε άπαξ ημερησίως, και όπως προτρέπει πάλι ο ίδιος ερευνητής, δεν προτείνεται να αλλάξει κανείς επί τούτου τις συνήθειες/συχνότητα διατροφής λόγω της παραπάνω παρατήρησης/συσχέτισης.

Επί του (2) να σημειωθεί επίσης ότι κάθε οργανισμός, σε κάθε ηλικία έχει διαφορετικές ανάγκες.

Επίσης να σημειωθεί ότι είναι γνωστό χρόνια ότι η παρατεταμένη επιβεβλημένη αφαγία (fasting) συνδέεται με προβλήματα στη χολή (υποκινητικοτητα, λάσπη, πέτρες). Σαφώς χειρότερα σε μεγαλύτερες ηλικίες κ υπό καθεστώς παχυσαρκίας.
Άνθρωποι:



Σκυλιά: