Δεν τρώει...


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Καλημέρα,
αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το Πιντσεράκι που φιλοξενώ. Βρέθηκε στο δρόμο πρίν τρείς μέρες αλλά δείχνει πως ήταν αρκετό καιρό έξω. Ο ιδιοκτήτης άφαντος, έχουμε ψάξει παντού. Μάλλον το σκυλάκι εγκαταλήφθηκε. Είναι τρείς μέρες μαζί μας και δεν πλησιάζει ούτε την ξηρά τροφή, ούτε κονσέρβα. Υποψιάζομαι πως τρεφόταν με μαγειρευτό αλλά όχι εξειδικευμένο μιας και το τρίχωμα και το δέρμα της είναι σε άσχημη κατάσταση. Κάναμε χθές όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και περιμένουμε τα αποτελέσματα. Η ερώτησή μου είναι πώς μπορώ να την πείσω να φάει έστω και λίγο? Είναι θεονήστικη. Η γιατρός μου είπε να την αφήσω να πεινάσει και θα φάει (είναι και αρκετά χοντρούλα). Τη λυπάμαι όμως!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Να μην την λυπάσαι!
Καλά σου λέει η γιατρός σου.
Συν που χρειάζεται τον χρόνο της, να προσαρμοστεί.
Βάζε της εσύ το φαγάκι της, στο ωράριο που θέλεις να καθιερώσεις [όχι όλη την ημέρα, στην διάθεσή της δηλαδή] και άστην να αποφασίσει μόνη της, πότε θα φάει.
Αν όταν βγουν οι εξετάσεις της, δείξουν κάτι, που να δικαιολογεί την άρνησή της για τροφή, είναι άλλο θέμα.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Μήπως θα πρέπει να προσέξει και το θέμα της υπογλυκαιμίας; Θυμάμαι είχε αναφερθεί, για τα μικρόσωμα σκυλάκια.
 
  • Like
Reactions: panagiotisgp




Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Μήπως θα πρέπει να προσέξει και το θέμα της υπογλυκαιμίας; Θυμάμαι είχε αναφερθεί, για τα μικρόσωμα σκυλάκια.
Αν είχε υπογλυκαιμία δε θα ήταν άκεφη ή καταβεβλημένη? Το μόνο που έφαγε ήταν κάτι μπισκοτάκια που έδωσα για επιβράβευση. Μόνο 2 της έδωσα για να μη χορτάσει με αυτά.

Να μην την λυπάσαι!
Καλά σου λέει η γιατρός σου.
Συν που χρειάζεται τον χρόνο της, να προσαρμοστεί.
Βάζε της εσύ το φαγάκι της, στο ωράριο που θέλεις να καθιερώσεις [όχι όλη την ημέρα, στην διάθεσή της δηλαδή] και άστην να αποφασίσει μόνη της, πότε θα φάει.
Αν όταν βγουν οι εξετάσεις της, δείξουν κάτι, που να δικαιολογεί την άρνησή της για τροφή, είναι άλλο θέμα.
Επειδή λείπω απο το πρωί μέχρι το απόγευμα στη δουλειά, αναγκαστικά αυτές τις ώρες το αφήνω το φαγητό.
 
Last edited by a moderator:


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Αν είχε υπογλυκαιμία δε θα ήταν άκεφη ή καταβεβλημένη? Το μόνο που έφαγε ήταν κάτι μπισκοτάκια που έδωσα για επιβράβευση. Μόνο 2 της έδωσα για να μη χορτάσει με αυτά.
Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω να σου πω. Κάνε μια αναζήτηση εδω στο φόρουμ, αρχικά. :) Θυμάμαι είχε αναφερθεί το θέμα.
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω να σου πω. Κάνε μια αναζήτηση εδω στο φόρουμ, αρχικά. :) Θυμάμαι είχε αναφερθεί το θέμα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και τόσο μικρόσωμη για τη ράτσα της! Είναι 5800, αρκετά πιο πάνω από το ανώτατο σωματικό βάρος της φυλής, γιαυτό και η κτηνίατρος δεν ανησύχησε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Οχι...γενικά, δεν το κάνουμε αυτό. Και όλοι εννοείται, λείπουμε στις δουλειές μας :)

Βάζεις το πρωί πριν φύγεις και όταν γυρίσεις το απόγευμα. Και αν το θέλεις και σε τρίτη δόση, πιο αργά το βράδυ. Εννοείται, μοιρασμένη η συνολική της ποσότητα, που πρέπει να φάει, στα 3. Οχι επί...3 ε; :D

Και προσοχή, πόσο πριν ή μετά, από έντονη άσκηση ταίζεις. Τουλάχιστον 1-1,5 ώρα πρίν και άλλη τόση μετά, για να μην ρισκάρεις, το ενδεχόμενο συστροφής.

Η υπογλυκαμία, έχει να κάνει με τις τόσο μικρόσωμες φυλές. Δεν πρέπει να μένουν νηστικά, γιατί εμφανίζουν υπογλυκαιμία. Ρώτα και τον γιατρό σου, για να το επιβεβαιώσει :)
 
  • Like
Reactions: bat-iris


Σπύρος-Μαρία

Active Member
27 Μαϊου 2016
42
18
43
Αν δεν είναι ιατρικό θέμα η "ανορεξία" της, μην ξεχνάς ότι προσαρμόζεται σε νέο περιβάλλον με νέα "αγέλη"....παίζει ρόλο και το στρες που νοιώθει..αν δεν συντρέχει κάτι άλλο σε λίγες μέρες θα στρώσει μόνη της! Δε θα λιμοκτονήσει κάνοντας απεργία πείνας επειδή την παράτησε όποιος την παράτησε!!! Περίμενε τις εξετάσεις όπως σου είπαν και οι φίλοι πιο πάνω! Καλή επιτυχία στο χτίσιμο της σχέσης σας!!!
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Αν δεν είναι ιατρικό θέμα η "ανορεξία" της, μην ξεχνάς ότι προσαρμόζεται σε νέο περιβάλλον με νέα "αγέλη"....παίζει ρόλο και το στρες που νοιώθει..αν δεν συντρέχει κάτι άλλο σε λίγες μέρες θα στρώσει μόνη της! Δε θα λιμοκτονήσει κάνοντας απεργία πείνας επειδή την παράτησε όποιος την παράτησε!!! Περίμενε τις εξετάσεις όπως σου είπαν και οι φίλοι πιο πάνω! Καλή επιτυχία στο χτίσιμο της σχέσης σας!!!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Η καλή μου έχει ήδη δεθεί μαζί μας και μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση πώς εγκλιματίστηκε τόσο σύντομα. Παίζει με τα παιδιά και είναι συνεχώς δίπλα μου. Δυστυχώς δε μπορούμε να της δώσουμε ακόμη τα χάδια που θέλουμε λόγω του δερματικού προβλήματός της, μιας και δεν έχουν βγεί οι εξετάσεις και δεν ξέρουμε αν πρόκειται για κάτι που μπορεί να μεταδοθεί στον άνθρωπο. Τουλάχιστον αποκλείσαμε το ενδεχόμενο της ψώρας.
 
  • Like
Reactions: ioanna a




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αφού τρώει πότε πότε δύο μπισκοτάκια, δεν καλύπτεται το θέμα της υπογλυκαιμιας;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
υπαρχει περιπτωση,,, να μην την παρατησαν....
ν ατο εσκασε να δραπετευσε... η να ειναι ημιδεσποζομενη...
κι αυτη η υιοθεσια στο νεο σπιτι να μην της αρεσει ιδιατερα.....

θυμηθηκα οταν ημουν φοιτητης θεσσαλονικη..
ειχα μαζεψει ενα γερμανικο ποιμενικο καπου στις 4 το πρωι... απο την παραλια στο λευκο πυργο...
μεχρι το πρωι η σκυλιτσα ειχε περιεργη συμπεριφορα ποτε φιλικη αοεναντι μου και ποτε κυριαρχικη... το πρωοι εμαθα απο το λουρι της... πιστευα το ειχε σκασει.... τα στοιχεισα πρωτα του γιατρου και μετα του ιδιοκτητη...
την σκυλιτσα την ειχε συνηθισει την αφηνε ελευθερη να κοβει βολτες, μετα μπορει και δυο τρεις μερες οταν πεινουσε επεστρεφε...
η σκυλιτσα υπερβαρη.. μαλον την ταιζαν σε ταβερνες..
εγω την ακουσα κι απο πανω γιατι μπερδευτηκα και πηρα τη σκυλα σπιτι
και τον αναγκασα να ερθει να την παρει
μου ελεγε να την αμολησω κι εκεινη θα γυρνουσε πισω...
 
  • Like
Reactions: LaCat and l.Kyveli


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
υπαρχει περιπτωση,,, να μην την παρατησαν....
ν ατο εσκασε να δραπετευσε... η να ειναι ημιδεσποζομενη...
Τρεις παραπάνω λόγοι, για να μην επιστραφεί στον προηγούμενο ιδιοκτήτη, τουλάχιστον όχι, χωρίς αυστηρότατες προυποθέσεις. Στην δε, τελευταία περίπτωση, ούτε καν...


κι αυτη η υιοθεσια στο νεο σπιτι να μην της αρεσει ιδιατερα....
Ασε μας μωρέ! Καλά θα κάνει, να συνηθίσει μια ώρα νωρίτερα, για δικό της καλό :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημερα...
καλα ντε... μην βαρας δεν ειμαι κατα της υιοθεσια ς
προσπαθω να δωσω πιθανη εξηγηση του φαγητου... διαβαζοντας ταυτοχρονα οτι ταχει τα κιλακια της .. κατι που δεν συναδει μεπαρατημενο...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Το μόνο που με προβληματίζει, κατά της εγκατάλειψης, είναι το μέγεθος. Δύσκολα παρατάνε τόσο μικρόσωμα. Αλλά δεν αποκλείεται κιόλας!
Το πάχος δεν με προβληματίζει. Τα περισσότερα αδέσποτα, ειδικά σε εμπορικές περιοχές, είναι τετράπαχα, γιατί το μόνο που κάνουν ΟΛΟΙ όσοι τα "φροντίζουν", είναι κυρίως, να τα ταίζουν. ΟΛΟΙ. Χωρίς καμμία μεταξύ τους συνεννόηση.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
υπαρχει περιπτωση,,, να μην την παρατησαν....
ν ατο εσκασε να δραπετευσε... η να ειναι ημιδεσποζομενη...
κι αυτη η υιοθεσια στο νεο σπιτι να μην της αρεσει ιδιατερα.....

θυμηθηκα οταν ημουν φοιτητης θεσσαλονικη..
ειχα μαζεψει ενα γερμανικο ποιμενικο καπου στις 4 το πρωι... απο την παραλια στο λευκο πυργο...
μεχρι το πρωι η σκυλιτσα ειχε περιεργη συμπεριφορα ποτε φιλικη αοεναντι μου και ποτε κυριαρχικη... το πρωοι εμαθα απο το λουρι της... πιστευα το ειχε σκασει.... τα στοιχεισα πρωτα του γιατρου και μετα του ιδιοκτητη...
την σκυλιτσα την ειχε συνηθισει την αφηνε ελευθερη να κοβει βολτες, μετα μπορει και δυο τρεις μερες οταν πεινουσε επεστρεφε...
η σκυλιτσα υπερβαρη.. μαλον την ταιζαν σε ταβερνες..
εγω την ακουσα κι απο πανω γιατι μπερδευτηκα και πηρα τη σκυλα σπιτι
και τον αναγκασα να ερθει να την παρει
μου ελεγε να την αμολησω κι εκεινη θα γυρνουσε πισω...
Δεν έχει κανένα θέμα με το νέο σπίτι, αντιθέτως εγκλιματίστηκε τόσο σύντομα, δεν το περίμενα με τίποτα!
 




Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Καλημέρα!!!
Λοιπόν άλλος ένας λόγος να πιστεύω πως η μικρή τρεφόταν μόνο με μαγειρευτό. Δεν πλησίασε καν την ξηρά, ούτε την κονσέρβα...το σαλάμι όμως για σκύλους το έκανε ναααα!!! Μάλιστα έριξε και ένα χορό μετά από τη χαρά της!!!
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
μονο που δεν τρωει...
ςελπιζω οι εξετασεις να μην δειξουν τπτ ...
Μακάρι, σήμερα το απόγευμα θα έχουμε τα αποτελέσματα και αύριο το πρωί θα πάμε για υπέρηχο, να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης!
 
  • Like
Reactions: mareco and GRDANE