Δεν τρώει...


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Το μόνο που με προβληματίζει, κατά της εγκατάλειψης, είναι το μέγεθος. Δύσκολα παρατάνε τόσο μικρόσωμα. Αλλά δεν αποκλείεται κιόλας!
Το πάχος δεν με προβληματίζει. Τα περισσότερα αδέσποτα, ειδικά σε εμπορικές περιοχές, είναι τετράπαχα, γιατί το μόνο που κάνουν ΟΛΟΙ όσοι τα "φροντίζουν", είναι κυρίως, να τα ταίζουν. ΟΛΟΙ. Χωρίς καμμία μεταξύ τους συνεννόηση.
Είναι χάλια το τρίχωμα και η επιδερμίδα της, της λείπει ένα μπροστινό δόντι και είναι μες στην πέτρα τα δόντια της.Δεν πλησιάζεις κοντα στο στόμα απο τη μυρωδιά, πρέπει να κάνουμε καθαρισμό και να πάρει αντιβίωση. Πραγματικά δε θέλω να δεχτώ πως κάποιος την είχε τόσο παραμελημένη!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Μπορεί να είναι, αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας, απ'ότι νομίζετε.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Θεωρητικά, δεν μπορεί να είναι σίγουρη.
Θα μπορούσε να είναι και 10 χρονών.
Οχι ότι αυτό, δικαιολογεί το να μην είναι φροντισμένη όπως πρέπει, αλλά μπορεί, να δικαιολογεί άλλα. Μόλις της κάνεις καθαρισμό, και την περιποιηθείς, αμέσως θα δείξει μικρότερη ηλικιακά. Θέλω να σου πω...ότι ο προσδιορισμός της ηλικίας, από την στιγμή που το σκυλί ενηλικιωθεί, αρχίζει να γίνεται κάπως φλου :)
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Θεωρητικά, δεν μπορεί να είναι σίγουρη.
Θα μπορούσε να είναι και 10 χρονών.
Οχι ότι αυτό, δικαιολογεί το να μην είναι φροντισμένη όπως πρέπει, αλλά μπορεί, να δικαιολογεί άλλα. Μόλις της κάνεις καθαρισμό, και την περιποιηθείς, αμέσως θα δείξει μικρότερη ηλικιακά. Θέλω να σου πω...ότι ο προσδιορισμός της ηλικίας, από την στιγμή που το σκυλί ενηλικιωθεί, αρχίζει να γίνεται κάπως φλου :)
Σίγουρα αλλά βάσει της συμπεριφοράς και του παρουσιαστικού της κι εγώ γύρω στα 6 θα την έκανα. Όσο και να είναι δεν μας πειράζει, ξέρουμε ότι δεν είναι κουτάβι και θα κοιτάξουμε να περάσει όσο καλύτερα γίνεται κοντά μας!!! Αν υπάρχει ιδιοκτήτης και βρεθεί θα φτύσει αίμα να την πάρει μέχρι να βεβαιωθούμε πως θα είναι καλά!
 
  • Like
Reactions: mareco


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Καλημέρα!
Πάλι στην απεργία πείνας είμαστε εδώ και τρείς μέρες που αδιαθέτησε! Είναι φυσιολογικό? Όταν βλέπει εμας να τρωμε τρελαινεται αλλα δε θελω να της δωσω μαγειρευτο. Οπως προειπα το σκυλι μαλλον τρεφοταν αποκλειστικα ετσι.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Καλημέρα!
Πάλι στην απεργία πείνας είμαστε εδώ και τρείς μέρες που αδιαθέτησε! Είναι φυσιολογικό? Όταν βλέπει εμας να τρωμε τρελαινεται αλλα δε θελω να της δωσω μαγειρευτο. Οπως προειπα το σκυλι μαλλον τρεφοταν αποκλειστικα ετσι.
H της μαγειρεύεις δικό της, ή την αφήνεις να πεινάσει τότε
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.122
10.076
Athens
Δε θέλω να της μαγειρεύω γιατί δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ τόσο.
Χάλια τρίχωμα και μες στην πέτρα τα δόντια και δεν τρώει...
Εμένα μου κάνει κλικ-κλικ για barf εδώ (ωμή). Aλλά κι αυτά θέλουν μια παρασκευή (π.χ. πολτοποίηση ωμών λαχανικών και κόψιμο του κρέατος σε μπουκίτσες). Βέβαια το σκυλί είναι μισή μερίδα οπότε μιλάμε για αμελητέες ποσότητες.
 
  • Like
Reactions: kasi


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Ουφ...Ισως να ειναι αμελητέες οι ποσότητες αλλά σκέψου πως είμαι μια εργαζόμενη μόνη μαμά 3 παιδιών και όλη τη μέρα τρέχω κυριολεκτικά. Δεν έχω καθολου χρόνο να ασχοληθώ, πολλές φορές δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω καν για εμάς! Βέβαια στην ανάγκη θα το κάνω, αλλά λέμε τώρα.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ουφ...Ισως να ειναι αμελητέες οι ποσότητες αλλά σκέψου πως είμαι μια εργαζόμενη μόνη μαμά 3 παιδιών και όλη τη μέρα τρέχω κυριολεκτικά. Δεν έχω καθολου χρόνο να ασχοληθώ, πολλές φορές δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω καν για εμάς! Βέβαια στην ανάγκη θα το κάνω, αλλά λέμε τώρα.
Δεν υπάρχει σκύλος που πέθανε από πείσμα γιατί δεν του άρεσε το φαϊ, μην ανησυχείς. Μην τρώτε μπροστά της, μην την αφήνεις στην κουζίνα όταν μαγειρευεις. σερβίρεις κλπ, και μην της δίνεις λιχουδιές. Εχω επίσης προσωπικά διαπιστώσει ότι το να βγάλεις το ίδιο φαϊ την ίδια ώρα και στις γάτες ανεβάζει φοβερά στην εκτίμηση του σκύλου το φαγητό, και με ένα δύο γεύματα σκυλοτροφής δεν παθαίνουν τίποτα τα γατιά ;)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θα μπορούσες να της μαγειρεύεις μια φορά την εβδομάδα, να χωρίσεις ημερήσιες ποσότητες σε σακουλάκια στο ψυγείο και να την ταΐζεις από αυτό. Είναι μικροσωμο σκυλί οπότε υποθέτω ότι ένα κιλό μαγειρεμένο φαγητό, αντε ενάμισι φτάνει για ολόκληρη την εβδομάδα
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Η αλήθεια είναι πως τρελαίνεται για το σαλάμι σκύλων. Με το που το βλέπει κάνει κωλοτούμπες! Πόσο όμως μπορεί να τρώει από αυτό? Χθές της έδωσα τελικά αφού είχε μείνει 2 μέρες νηστική!
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Η αλήθεια είναι πως τρελαίνεται για το σαλάμι σκύλων. Με το που το βλέπει κάνει κωλοτούμπες! Πόσο όμως μπορεί να τρώει από αυτό? Χθές της έδωσα τελικά αφού είχε μείνει 2 μέρες νηστική!
Oσο εχει την ελπιδα ότι θα φάει λιχουδια, δε θα τρώει φαγητό, μην της δίνεις τίποτα
Αν τη λυπάσαι, ρίξε λίγο από το ζουμί του δικου σας φαγητού στο πιάτο με την ξηρά και ανακάτεψε να πάει παντου. Μπορεί να τη συνηθίσει πιο εύκολα έτσι
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Πολύ συχνά τα μικρά τα ταιζουν με μαγειρευτό επειδή ειναι απλό και το κόστος μικρό από το να έχεις ένα μεγάλο σκύλο. Δώσε μαγειρευτό βρε παιδάκι μου να βρει την υγειά του το ζώο..
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Πολύ συχνά τα μικρά τα ταιζουν με μαγειρευτό επειδή ειναι απλό και το κόστος μικρό από το να έχεις ένα μεγάλο σκύλο. Δώσε μαγειρευτό βρε παιδάκι μου να βρει την υγειά του το ζώο..
Δε μπορώ να μπώ στη διαδικασία να μαγειρεύω ξεχωριστά για το σκυλί γιατί δεν έχω το χρόνο να το κάνω.
 
  • Like
Reactions: kasi


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ούτε την κονσέρβα τρώει ;.....ίσως στη χειρότερη περίπτωση να ανακατέψεις την ποσότητα της ξηράς που θα φάει με λίγη κονσέρβα ή λίγο ζουμί από κάτι νόστιμο τέλος πάντων ;
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Ούτε την κονσέρβα τρώει ;.....ίσως στη χειρότερη περίπτωση να ανακατέψεις την ποσότητα της ξηράς που θα φάει με λίγη κονσέρβα ή λίγο ζουμί από κάτι νόστιμο τέλος πάντων ;
Από τη μια εβδομάδα που την έχουμε έφαγε μόνο μία φορά ξηρά. Την κονσέρβα ούτε που την πλησιάζει.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Δε μπορώ να μπώ στη διαδικασία να μαγειρεύω ξεχωριστά για το σκυλί γιατί δεν έχω το χρόνο να το κάνω.
Μια φορά την εβδομάδα και διαχωρισμός σε δύο ποσότητες η μια κατάψυξη η άλλη ψυγείο αρκεί. Αν δεν μπορε΄ςι ουτε αυτό πάω πάσο.
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Απλά επειδή παίρνει χαπια για τη μυκητίαση που έχει δε θέλω να την αφήνω νηστικη.