Δεν τρώει...


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Μια φορά την εβδομάδα και διαχωρισμός σε δύο ποσότητες η μια κατάψυξη η άλλη ψυγείο αρκεί. Αν δεν μπορε΄ςι ουτε αυτό πάω πάσο.
Μιλάς για barf ή καθεαυτού μαγειρευτό?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.752
Μιλάς για barf ή καθεαυτού μαγειρευτό?
Μαγειρευτό , εγώ δεν είμαι οπαδός barf.

Eπίσης η νηστεία δεν ενδύκνειται στην περίπτωση του σκύλου σου εφόσον παίρνει χάπια. Πρέπει να φάει.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Κοίτα εμένα που το σκυλί είναι στα 8 κιλά...κάνω ένα μαγείρεμα το Σάββατο ή Κυριακή και μετά σακουλάκια και κατάψυξη και βγάζουμε όλη την βδομάδα. Τώρα το δικό σου να φάει μια χούφτα φαγητό ; Το θέμα είναι να μην θέλει μπάμιες πχ :D
Κατανοώ ότι θες να τρώει μόνο ξηρά αλλά αν είναι μεγαλούτσικο σε ηλικία και έχει μάθει μαγειρευτό δύσκολα θα γυρίσει....το πολύ - πολύ να τρώει λίγο ίσα να μην πεινάει.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Μιλάς για barf ή καθεαυτού μαγειρευτό?
Αν θες να το δοκιμάσεις, σε γενικές γραμμές παίρνεις κρέας, προσθέτεις κανένα πράσινο λαχανικό αν σου βρίσκεται και μακαρόνι, τα βραζεις όλα μαζί και είσαι έτοιμη, δε μιλάμε για καμια φοβερή συνταγη και ετοιμασία :) Απλά να είναι το μισό και βάλε κρέας. Μπορείς πριν το σερβίρεις να ανακατέψεις και με ξηρά, λογικά αν ανακατευτεί καλά, θα τη φάει.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καταρχήν στο μαγειρευτό θέλει πολτοποίηση το λαχανικό μετά και θέλει ποικιλία τροφών και κρέατος, όπως ποικιλία θέλει και η μπαρφ. Επίσης δεν ανακατεύουμε μαγειρευτό με ξηρά γιατί ο χρόνος απορρόφησης είναι διαφορετικός.
Μείνε σε ένα είδος διατροφής την φορά.....δλδ ή μαγειρευτό ή μπαρφ ή ξηρά....μην ανακατεύεις.
 
  • Like
Reactions: zaher


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Καταρχήν στο μαγειρευτό θέλει πολτοποίηση το λαχανικό μετά και θέλει ποικιλία τροφών και κρέατος, όπως ποικιλία θέλει και η μπαρφ. Επίσης δεν ανακατεύουμε μαγειρευτό με ξηρά γιατί ο χρόνος απορρόφησης είναι διαφορετικός.
Μείνε σε ένα είδος διατροφής την φορά.....δλδ ή μαγειρευτό ή μπαρφ ή ξηρά....μην ανακατεύεις.
Μάλλον δεν το εξήγησα καλά, sorry. Εννοώ να τα ανακατέψει αρχικά, ώστα να αρχίζει το σκυλί να συνηθίζει στην ξηρά, όχι να ταϊζει για πάντα την ανακατεμένη τροφή.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πάντως το μαγείρεμα για τόσο μινιόν σκύλο δεν είναι τόσο τρομαχτικό.

Μια φορά τη βδομάδα όπως είπε και η Kyveli.

Βράζεις κοτόπουλο, χωρίς τίποτα άλλο μέσα.
Βράσε και λαχανικά (καρότο, κολοκύθι κι αν σου περισσεύουν από σένα τίποτα μαιντανοί, άνιθοι, σέλινα, χόρτα πέτα τα κι αυτά μέσα).
Βράζεις και λίγο ρύζι και τέλος.
Αναλογία κρέατος να είναι περίπου 70% και το υπόλοιπο 30% τα υπόλοιπα.
Kαι στο πιάτο ελάχιστο λάδι (μισή κουταλιά γλυκού το πολύ)
Πόσα κιλά είναι ο σκύλος σου?
 
  • Like
Reactions: yasemin


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Πάντως το μαγείρεμα για τόσο μινιόν σκύλο δεν είναι τόσο τρομαχτικό.

Μια φορά τη βδομάδα όπως είπε και η Kyveli.

Βράζεις κοτόπουλο, χωρίς τίποτα άλλο μέσα.
Βράσε και λαχανικά (καρότο, κολοκύθι κι αν σου περισσεύουν από σένα τίποτα μαιντανοί, άνιθοι, σέλινα, χόρτα πέτα τα κι αυτά μέσα).
Βράζεις και λίγο ρύζι και τέλος.
Αναλογία κρέατος να είναι περίπου 70% και το υπόλοιπο 30% τα υπόλοιπα.
Kαι στο πιάτο ελάχιστο λάδι (μισή κουταλιά γλυκού το πολύ)
Πόσα κιλά είναι ο σκύλος σου?
Είναι 5.800! Τόσο απλά? Εκτός απο κοτόπουλο από κρέας τί μπορώ να βάζω ώστε να παίρνει τις βιταμίνες που χρειάζεται?
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Είναι 5.800! Τόσο απλά? Εκτός απο κοτόπουλο από κρέας τί μπορώ να βάζω ώστε να παίρνει τις βιταμίνες που χρειάζεται?
Ό,τι κρέας θες, ας πούμε ότι υπολείμματα έχει ο χασάπης κάθε φορά, αν είσαι πελάτισσα κάπου. Και εντόσθια, αλλά σε μικρό ποσοστό, δηλαδή να μην καταλήξει να τρέφεται με νεφρά και συκωταριές. Επίσης ψάρι, και αν έχει πολύ μικρά κόκκαλα (που θα έτρωγε και άνθρωπος), με τα κόκκαλα που έχουν και ασβέστειο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.752
Bάλε λίγο συκωτάκι, πολύ λίγο γιατί κάνει διάρροιες, και οχι καθε φορά φυσικά, λίγο γιαουρτάκι όταν το σερβίρεις, δίνε κανένα φρουτακι αν τα προτιμά (οχι σταφύλια) μπορείς να βάζεις και μπρόκολο , και λίγο κεφίρ αν έχεις..Η ποικιλία είναι το μυστικό, σε βάθος χρόνου θα παίρνει αυτά ππου χρειάζεται, όχι κάθε μέρα. όπως κάνεις και με τα παιδιά .. το μόνο που πρέπει να προσέξεις στο μαγειρευτό είναι το ασβέστιο. Δεν περιέχεται. Τσόφλι αβγού σε σκόνη ξεραμένο λύνει το πρόβλημα, πολύ λίγο κάθε μέρα. Επίσης έχει και σκευάσματα στα πετ σοπ απλώς προσοχή να μην πάρει παραπάνω από ότι χρειάζεται βάση μεγέθους.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Από λαχανικά, απαγορεύονται κρεμμύδια και σκόρδα, και από φρούτα τα σταφύλια. Νομίζω κάτι έχω ακούσει και για μανιτάρια ότι απαγορεύονται, αλλά δεν παίρνω και όρκο, έτσι κι αλλιώς δε θα τα τάιζα σε σκύλο. Γενικά τα πράσινα λαχανικά (φασολάκια, λαχανάκια, σπανάκι, κολοκυθάκι κλπ) είναι μια καλή ιδέα για συμπλήρωμα στην κατσαρόλα.
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Bάλε λίγο συκωτάκι, πολύ λίγο γιατί κάνει διάρροιες, και οχι καθε φορά φυσικά, λίγο γιαουρτάκι όταν το σερβίρεις, δίνε κανένα φρουτακι αν τα προτιμά (οχι σταφύλια) μπορείς να βάζεις και μπρόκολο , και λίγο κεφίρ αν έχεις..Η ποικιλία είναι το μυστικό, σε βάθος χρόνου θα παίρνει αυτά ππου χρειάζεται, όχι κάθε μέρα. όπως κάνεις και με τα παιδιά .. το μόνο που πρέπει να προσέξεις στο μαγειρευτό είναι το ασβέστιο. Δεν περιέχεται. Τσόφλι αβγού σε σκόνη ξεραμένο λύνει το πρόβλημα, πολύ λίγο κάθε μέρα. Επίσης έχει και σκευάσματα στα πετ σοπ απλώς προσοχή να μην πάρει παραπάνω από ότι χρειάζεται βάση μεγέθους.
'Οταν λες τσόφλι αυγού υπάρχει έτοιμο σε σκεύασμα?
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Από λαχανικά, απαγορεύονται κρεμμύδια και σκόρδα, και από φρούτα τα σταφύλια. Νομίζω κάτι έχω ακούσει και για μανιτάρια ότι απαγορεύονται, αλλά δεν παίρνω και όρκο, έτσι κι αλλιώς δε θα τα τάιζα σε σκύλο. Γενικά τα πράσινα λαχανικά (φασολάκια, λαχανάκια, σπανάκι, κολοκυθάκι κλπ) είναι μια καλή ιδέα για συμπλήρωμα στην κατσαρόλα.
Τέλεια!!!Θα το δοκιμάσω κι αυτό με την πεισματάρα που έμπλεξα!!
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Τέλεια!!!Θα το δοκιμάσω κι αυτό με την πεισματάρα που έμπλεξα!!
Ααα και επειδή έχεις κι εσυ μικρά παιδιά, το πρώτο πράγμα που είπε ο κτηνίατρος μόλις είδε τα δικά μου, ήταν ποτέ μα ποτέ να μη σκεφτούν να δώσουν στο σκύλο να δοκιμάσει σοκολάτα, γιατί το κακάο είναι επικίνδυνο, και όσο πιο μικρός ο σκύλος, τόσο μικρότερη ποσότητα αρκεί για να προκαλέσει ζημιά.
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Ααα και επειδή έχεις κι εσυ μικρά παιδιά, το πρώτο πράγμα που είπε ο κτηνίατρος μόλις είδε τα δικά μου, ήταν ποτέ μα ποτέ να μη σκεφτούν να δώσουν στο σκύλο να δοκιμάσει σοκολάτα, γιατί το κακάο είναι επικίνδυνο, και όσο πιο μικρός ο σκύλος, τόσο μικρότερη ποσότητα αρκεί για να προκαλέσει ζημιά.
Αυτό το ξέρουμε!!! Γενικώς δε δίνουν τίποτα απο μόνα τους!Ούτε μπισκοτάκι χωρίς να με ρωτήσουν!
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αυτό το ξέρουμε!!! Γενικώς δε δίνουν τίποτα απο μόνα τους!Ούτε μπισκοτάκι χωρίς να με ρωτήσουν!
Εμένα επειδή δίνω και μαγειρευτό, χρειάστηκε να εξηγήσω αναλυτικά ότι μπορεί μεν το φαγητό του σκύλου να μοιάζει με το δικό μας, μπορεί να του δίνετε και καμιά μπουκιά από τη μπριζόλα και τα αυγά σας, αλλά δε σημαίνει ότι ό,τι μεζές σας φαίνεται νόστιμος κάνει και για το σκυλο.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εννοείται ξεκοκαλλίζεις πριν δώσεις.
ΔΕΝ δίνουμε ποτέ μα ποτέ ΚΟΚΑΛΛΑ.
Είναι επικίνδυνο έως και θανατηφόρο.
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
οχι, το ξεραίνεις και το θρυματιζεις εσύ.
Και το προσθέτω μέσα στο φαγητό?
Εννοείται ξεκοκαλλίζεις πριν δώσεις.
ΔΕΝ δίνουμε ποτέ μα ποτέ ΚΟΚΑΛΛΑ.
Είναι επικίνδυνο έως και θανατηφόρο.
Ναι το γνωρίζω αυτό! Δεν είναι το πρώτο μου σκυλάκι, απλά είναι το πρώτο που απ'οτι φαινεται θα χρειαστεί να δώσω μαγειρευτό!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf