Δηλητηρίαση απο βάτραχο ,φρύνο ?


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Γνωρίζει κανείς περι φρύνων και δηλητηρίασης σκύλου?
στο ίντερνετ βρίσκω πληροφορίες για δηλητηρίαση ανθρώπων
και ναι μεν είναι καθησυχαστικές γιατί στην Ελλάδα δεν έχουμε φρύνους που να είναι θανατηφόροι ή έστω να προκαλούν σοβαρά συμπτώματα ακόμα και σε κατάποση
,και εμένα το Κρητικάτσι μου απλά τον έγλυψε (μάλλον...) πάντως δεν τον δάγκωσε γιατί τον βρήκα και είναι ολόκληρος
.........αλλά έχει πολύ σάλιο ,σαν μπουλμαστίφ το κατακαλόκαιρο ας πούμε........κατα τα άλλα καλά είναι,εδώ και μισή ώρα .

έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

Ο κτηνίατρος μου είπε ότι μάλλον δεν τρέχει λόγος ανησυχίας ,αν δούμε ταχύπνοια ή άλλο σύμπτωμα θα επέμβουμε αλλά προς το παρών δεν χρειάζεται
πάντως δεν είχε ξανά παρόμοια εμπειρία
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καποτε ενα σκυλι μου ειχε καταπιει εναν βατραχο ολοκληρο.. περιπου 10 εκατοστα μεγεθος...
ειχαμε θεμα για τις επομενς 3-4 ωρες μεχρι που τον εβγαλε παλι ολοκληρο και χρειαστηκε αλλες 2 ωρες να συνελθει...
φυικα δεν ηταν κουταβι και ανθεκτικο σκυλι... σε γενικες γραμμες
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλά την βλέπω την ατιμούλα πάντως

γενικά στο διαδύκτιο όπου βρήκα και το είδος του bufo virilosus λέει ότι δεν τρέχει σοβαρό πρόβλημα - για τους ανθρώπους σίγουρα.

για τα σκυλιά δεν είμαι σίγουρος - αλλά γράφει κάπου ότι ένα τάδε είδος κάπου στην Αμερική μπορεί να σκοτώσει σκύλο αν καταποθεί ολόκληρος ο βάτραχος.άρα δεν κινδυνεύουμε
εντωμεταξύ κάτι θα ήξερε ο κτηνίατρος αν υπήρχε κίνδυνος απο βατράχια στην Ελλάδα

και ξαναλέω απλά τον έγλυψε λίγο-και το σίγουρο είναι ότι τώρα θα τους αφήνει ήσυχους.

θα ενημερώσω αργότερα ξανά
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ο φρύνος είναι στεγνός-έχει εξογκώματα-και έχει μικρά πίσω πόδια
δεν πηδάει πολύ-κυρίως περπατάει
και έχει κοντά στα αυτιά του δύο αδένες που εκκρίνουν τοξίνες όταν απειληθεί

και στην Ελλάδα έχουμε φρύνους που μπορεί να προκαλέσουν μικρό ερεθισμό σε άνθρωπο αν πάει η τοξίνη σε ευαίσθητα σημεία όπως μάτια - γλώσσα κλπ

ευελπιστώ ότι δεν είναι δυνατόν να είναι τοξικοί για τα σκυλιά ενώ για τον άνθρωπο είναι τόσο ημι-ακίνδυνοι
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
μην αγχωνεσαι τοσο... πιστευω οτι θα το ξεπερασει ευκολα....
αλλωστε κρητικοπουλα ειναι δυνατη!
εκμεταλλευσου το και αρχισε να μαλωνεις μολις παει να φαει απο κατω κατι ισως η μικρη αυτη ταλαιπωρια βγει σε καλο..
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Πριν ενα μηνα περιπου εγλειψε ο Ραμον μου εναν και ειχε κι αυτος πολλα σαλια αλλα τιποτα αλλο, η μαμα μου που τον ειδε και πηρε τον κτηνιατρο της ειπε να του δωσει μισο medrol αλλα οτι δεν ειναι κατι ανησυχιτικο και οτι πολυ σπανια παθαινουν κατι σοβαροτερο απο τη σιελοροια! Ενος γνωστου ενα ροττι τους ετρωγε :-& αλλα δεν επαθε ποτε τιποτα!

Κι εγω πιστευω οτι θα της περασει μην ανησυχεις ειμαστε σκληρα καρυδια οι κρητικοπουλες:p

Οσο για το αν θα τους ξανα πειραξει λυπαμαι αν σε απογοητευσω αλλα δεν νομιζω να την πτοησει τα μικρα μου τουλαχιστον δεν πτοηθηκαν καθολου συνεχιζουν να παιζουν μαζι τους!:rolleyes:
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Απο ότι είχα διαβάσει στην Ελλάδα μόνο αλλεργία μπορεί να προκαλέσουν σε κάποια σκυλιά...οπότε έχε το νού σου μόνο γι'αυτό...κατά τα άλλα μη φοβάσαι!;)
 


bytzamas

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
123
0
2-3 φορές πάθαμε το ίδιο πράγμα. Συγκεκριμένα, 2 φορές με βάτραχο και μία φορά με μία μικρή σαύρα. Η κτηνίατρος μου είπε από το πρώτο κιόλας συμβάν ότι τα ερπετά προκαλούν αυτή την υπερβολική σιελλόροια και ότι αν δεν δούμε άλλα συμπτώματα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Και στις 3 περιπτώσεις ο βλάκας είχε πηχτά άσπρα σάλια τα οποία έφταναν μέχρι το πάτωμα....δεν τον έχω ξαναδεί έτσι. Κατα τ'άλλα η διαθεσή του δεν είχε επηρρεαστεί.. Να διευκρινήσω ότι δεν τα έφαγε, απλά τα μύριζε για ώρα και μάλλον τα έγλειψε. προφανώς πάθατε το ίδιο...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
λήξη συναγερμού
όλα πάνε καλά
όπως και πρώτα
έφαγε μιά χαρά
τυρράνισε τα κοκόνεν
και τώρα χαλαρώνουνε όλα μαζί

Δεν νομίζω να πειστεί πάντως και να σταματήσει να τρώει το σύμπαν απο κάτω
το σκυλί αυτό τρώει λουλούδια απο το κλωνάρι-βατόμουρα απο τα αγκάθια(φτύνει τα άγουρα όμως)-τρώει μαρούλια και λάχανα απο το περιβόλι-τρώει πέτρες σίδερα πλαστικά (δεν τα καταπίνει ευτυχώς) - και γενικά ακόμα και για μανιτάρια που πάμε ορμάει και μου τρώει τα μανιτάρια απο το καλάθι......ειλικρινά απορώ τι δεν θα έτρωγε-μέχρι τώρα ότι της προσφέρεις και ότι συναντήσει φαγώσιμο θα το μασήσει και θα το καταπιεί 100% . προχθές βρήκε πεπονόφλουδα απο το καλοκαίρι μιλάμε τώρα και δώσαμε ολόκληρο σόου μέχρι να δούμε τι ήταν (έτσι μεταμορφωμένη που ηταν η άμοιρη η πεπονόφλουδα) μετά την άφησα να την φάει και ΝΑΙ....την έφαγε όλη και γλυφόταν κιόλας!!!!!!!!!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πάντως έμαθα πολλά για βατράχια σήμερα!!!!!!!!!!!!!! άλλο ένα θετικό του να έχεις σκύλους........
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Δεν νομίζω να πειστεί πάντως και να σταματήσει να τρώει το σύμπαν απο κάτω
το σκυλί αυτό τρώει λουλούδια απο το κλωνάρι-βατόμουρα απο τα αγκάθια(φτύνει τα άγουρα όμως)....
Όταν θα ωριμάσουν τα βατόμουρα θα τα φάει να είσαι σίγουρος.... και θα γίνει η γλώσσα της μωβ όπως της δικιάς μου που τσάκισε μια μουριά με μαύρα μούρα....
Να εύχεσαι να μην φάει κάκτο, γιατί κατατρύπησα τα δάχτυλα μου να τον βγάλω από το στόμα της....
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Μην ανησυχειτε για ενα βατραχακι ρε παιδια...εδω η γενια μου μεγαλωσε με Muppet Show και δεν παθαμε τιποτα...ισα-ισα...

Να ανησυχειτε για τις "βουζες"*...εκει υπαρχει δηλητηριο!!!
(*Είναι ο φρύνος, είδος μεγάλου βραδυκίνητου καφέ βατράχου γνωστος και ως αφορδακός ή μπράσκα ή μπάκακας ή φρύνος ή ράνα ή μπουσάκα ή ασκουβάζα, ανάλογα με την περιοχή που συναντάται. )