Διάροια και Εξετάσεις


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γενικά με τα αντιδιαροικά θέλει λίγο προσοχή, σε περίπτωση που η αιτία της διάρροιας είναι μικροβιακή υπάρχει περίπτωση να προκληθούν πολύ σοβαρά προβλήματα!Σοβαρότερα από την ίδια την διάρροια!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ναι φοιβος όταν έχουμε σοβαρή διάρροια οι γιατροί πολλές φορες προτείνουν και ερσεφουριλ..
Κάποιοι άλλοι θέλουν να το καταπολεμήσουν χωρίς φάρμακα..
Αλλα το συγκεκριμένο φάρμακο δεν είναι κάτι..
Είναι σαν να παίρνεις εσύ ντεπόν επειδη σε ποναει το κεφαλι σου..
Βεβαια αν έχεις αλλεργία στο ντεπόν είναι επικίνδυνο, αλλα με αυτήν την λογική..
δεν παίρνεις ποτε τίποτα..
Ποτε ξερουμε την ακριβης αιτια της διαρροιας ?
Μονο αν κανουμε εξεταση κοπρανων..
Ποσοι κανουν μολις δουν διαρροια κατι τετοιο..?
Αν δεν κανεις κατι να σταματισει η διαρροια και συνεχιστει για μερες..τοτε μπορει να μπει και σε ορο..;)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η αλήθεια είναι ότι είναι "μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα" η χορήγησή τους!:(

Το ζήτημα με τα αντιδιαρροικά δεν είναι το ίδιο το φάρμακο αλλά η δράση τους!Με το να σταματάει η διάρροια, αν αυτή οφείλεται σε τοξίνες, αυτές συσορεύονται και να φτάνουν σε επίπεδα πολύ επικίνδυνα για τον οργανισμό, είδικά αν είναι μικρής ηλικίας!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Nαι ένταξη αλλα υπάρχουν και αλλα συμπτώματα..
Σκληραίνει η κοιλίτσα..κλπ..
Επίσης δεν δίνεις αντιδιαρροικο στην πρώτη διάρροια..;)
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όταν πήρα το Μουφ, ο φάκελλός του περιείχε λίστα των ανθρώπινων φαρμάκων που μπορούσα να του δώσω. Νομίζω ότι από τα αντιδιαρροϊκά λέγανε ότι επιτρέπεται μόνο το Caopectate, αλλά κι αυτό το διαγράψανε λίγο πριν μου παραδώσουνε το φάκελλο. Οπότε δεν έχω ιδέα τι δίνουνε πλέον. Υπάρχουνε σίγουρα φάρμακα που είναι επικίνδυνα και έτσι αποφεύγω να του δίνω από μόνη μου. Εδώ το Μουφ συνήλθε, αλλά για καλό και για κακό δεν του ξαναδίνω την RD της Hills και πάμε πίσω στο Chicken Soup for the Pet Lover's Soul που είναι σίγουρα καλύτερη. Γενικά τα σκυλιά μπορεί να παρουσιάσουνε αντίδραση σε αλλαγή τροφής ακόμα κι αν γίνει σταδιακά, μου έχει συμβεί τώρα δυο φορές.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Τις immodium τις έδωσα ύστερα από τηλ σε κτηνίατρο ενός φίλου γιατί δεν έβρισκα εκείνη την ώρα τον δικό μου.. Και είχε ήδη 2 μέρες διάρροια..Πως μπορούμε να ξέρουμε πως ένα φάρμακο ανθρώπινο είναι κατάλληλο για τα σκυλιά μας?:confused::confused:
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Και ο δικός μας κτηνίατρος όταν πρόκειται για επίμονη και έντονη διάρροια λέει να πάρει το σκυλί immodium.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Πληροφοριακά να σας πω πως το ιμοντιουμ και για τους ανθρωπους είναι πολύ πιο βάρη από το ερσεφουριλ (δεν είμαι σίγουρη αλλα και στα μωρά δεν προτείνεται)..

Ο δικος μου μου εχει πει πως δεν δινουμε σε σκυλια ιμοντιουμ..
Βεβαια ο καθε ενας τον γιατρο του ακουει..:)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Δεν αμφιβάλλω καθόλου για αυτό που λες Κάτια και σε ευχαριστώ για την πληροφορία, απλά σκέφτομαι γιατί άραγε πριν κανα-δυο μήνες που ταλαιπωρήθηκε η δικιά μου πολύ με διάρροια (μα πάρα πολύ...) δεν την έπιανε καθόλου το immodium??:confused: :( Και έχει και θέμα με το βραστό κοτόπουλο..Ας μην το συζητάω καλύτερα, μακριά από όλους μας..:p:p
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Nαι το έχω ξανά ακούσει αυτό..

Tο είπε και το μέλος scooby doo...

Δεν ξέρω ίσως και για αυτό ο δικός μου να είναι κατά..
Στους ανθρωπους είναι πολύ πιο βαρυ.., αλλα μερικοί παιρνουν μονο αυτό, με συνέπεια να μην τους πιάνει ούτε κατά διάνοια το ερσεφουριλ αλλα ούτε και το ίδιο το ιμοντιουμ και μετά πάνε σε 1 ένα χάπι, 2 χάπια..και ανεβαίνουν..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ορίστε λίστα για ανθρώπινα φάρμακα που επιτρέπονται για σκύλους σύμφωνα με το Σωστικό Όμιλο Αυστραλέζων Ποιμενικών. Πάντως υπογραμμίζουν ότι μπορούν να χορηγούνται στην περίπτωση που δε βρίσκει κανείς κτηνίατρο:

Buffered Aspirin 10mg για κάθε κιλό που ζυγίζει ο σκύλος κάθε 12 ώρες
(αναλγητική και αντιφλεγμονώδης δράση)

Benadryl 1 mg για κάθε κιλό που ζυγίζει ο σκύλος κάθε 8 ώρες
(αντιαλλεργικό)

Δραμαμίνη για ναυτία: μέχρι 50 mg συνολικά κάθε 8 ώρες (δεν παίζει ρόλο το βάρος του σκύλου)

Οξυζενέ 3% 10 ml κάθε 15 λεπτά μέχρι να κάνει εμετό ο σκύλος εάν έχει καταπιεί δηλητήριο

Di Gel Liquid μέχρι 4 κουτάλια της σούπας κάθε οκτώ ώρες
(για υπερχλωριδρία στομάχου και υπερβολικά αέρια, λέει!)

ΠΟΤΕ, ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ, ΤΑ ΠΟΤΑ, Ω ΠΟΤΑ το Tylenol το οποίο περιέχει Acetaminophen και είναι αντιπυρετικό, αναλγητικό, σε γάτες ή σκύλους!

Παλιά δίνανε, λέει Kaopectate για τη διάρροια και Peptobismol για διάρροια και εμετούς, αλλά τώρα λένε όχι.

Τα περισσότερα από τα παραπάνω υπάρχουν και στην Ελλάδα απ' όσο ξέρω. Στο Μουφ έχω δώσει μόνο Benadryl μια φορά διότι ξυνότανε και μου φαινότανε υπερβολικό και του δώσανε και οι τύπισσες στο Σωστικό Όμιλο ώστε να μη στριντζώνεται όταν τον πάρω μαζί μου όταν τον πρωτοπήρα. Προσωπικά το θεώρησα τρομερό και γενικά δεν τον χαπακώνω χωρίς να υπάρχει πραγματικός λόγος. Εκτός αυτού, του έκανα και διάφορα τότε που ξεσήκωσα από το Cesar Millan και με ακολούθησε από μόνος του, έκλαιγε μάλιστα μπας και τον αφήσω στην ανάδοχο φάρμα και δεν τον πάρω μαζί μου! Περιττό να σας πω ότι όντας άσχετη με σκύλους τότε, ένοιωθα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ όσο ο Μεγαλέξανδρος όταν δάμασε το Βουκεφάλα και μετά τον ακολουθούσε σα σκυλάκι του καναπέ.:p:p:p:D:D
 
Last edited: