Διαμονή σκυλου από μεγάλο σε μικρό σπίτι +ασκηση+ πως θα νιώσει..


Mkwnna

Member
29 Ιουνίου 2022
7
2
Καλησπέρα σας ! Ψάχνω απάντηση σε σχέση με τη διαμονή του σκύλου μου γιατί δεν ξέρω τι είναι σωστότερο και καλύτερο για εκείνη! Λοιπόν, είναι πλέον 2 χρόνων , την έχω από 3-4 μηνών και μέναμε σε σπίτι μικρό, τύπου 35 τετραγωνικά(ως τότε δεν είχε πρόβλημα). Είναι μαλτεζακι , τις βόλτες της τις έκανε και με το παραπάνω, τύπου όλη μέρα μαζί μου. Μετά το φετινό καλοκαίρι όπου βρεθήκαμε στο πατρικό μου με τον μπαμπά μου, γυρνώντας εγώ τον Οκτώβρη στο κανονικό μου σπίτι (Αθήνα) δεν την πήρα μαζί . Στο πατρικό μου έχει καμία 4-5 γάτες που κάνουν παρέα, σπίτι 200 τετραγωνικά αντί για 35-40 και πολύ πολύ αυλή για παιχνίδι άσχετα απ τις βόλτες που κάνει. Στο μυαλό μου και λόγω σχολής ήταν σωστότερο , γιατί όντως περνάει καλυτερα. Αυτή τη στιγμή θέλω να την ξανά φέρω Αθήνα, απλά πιστεύω θα της κακοφανεί ο πολύ μικρότερος χώρος αλλά και το ότι δεν θα έχει φίλους (τις γάτες). Προφανώς σε όλο αυτό το διάστημα την βλέπω μες τη βδομάδα ή ανα δυο βδομαδες , την έχω φέρει κ εδώ Αθήνα για μερικές μέρες κ ήταν ναι μεν χαρούμενη που ήταν μαζί μου αλλά της έλειπε κάτι . Έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο 2ου σκύλου αλλά δεν το θεωρώ ιδανικό , το ενδεχόμενο γατούλας αλλά το θεωρώ επικίνδυνο χωρίς επίβλεψη όταν λείπω. Περιμένω τις συμβουλές σας Και με συγχωρείτε για το τοσο μεγάλο κείμενο ❤
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλημέρα δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα το σκυλι άλλωστε προτιμάει να είναι με το αφεντικό του… εγώ δεν θα τα άφηνα ποτέ σε κανέναν άσε που και αυτά θα είχαν πέθανει από την στεναχώρια τους
 
  • Like
Reactions: Ans


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μια χαρά θα είναι και σε διαμέρισμα εάν βγαίνει βόλτες και δεν την αφήνεις πολλές ώρες μόνη.

Είχα λάμπραντορ σε διαμέρισμα επί 17 χρόνια :cool: Τα είχε όλα, και βόλτες, και παιχνίδι με σκύλους, και ταξίδια κλπ κλπ...
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Εισαι σιγουρη οτι περναει καλυτερα χωρις εσενα ενω την ειχες ολη μερα 2 χρονια? Επειδη υπαρχουν αντιπερισπασμοι και ισως δεν το δειχνει δεν σημαινει οτι δεν ειναι σταμαχωρημενη που δεν εισαι εκει. Εγω αν λειπω απο το σπιτι το σκυλι δεν τρωει και ψαχνει κατι δικο μου να κατσει πανω. Οσες γατες σκυλια ανθρωπους και να εχει μαζι του αυτο δεν αλλαζει.