Διαρροια σε γατακι. SOS.


Katerinarp

Active Member
26 Μαϊου 2021
29
7
32
Καλησπέρα σας κι συγνώμη για το άσχετο ποστ σε σκυλο-φορουμ. Όμως επειδή έχω ήδη εδώ λογαριασμό και άλλα φορουμ δεν ξέρω, πήρα την απόφαση να γράψω εδώ...Για όσοι είναι γνωστές από γατάκια θελω τη βοήθεια σας! Έχω ένα γατάκι ενός μήνα περίπου. Εδώ και 2 μέρες μου κάνει διάρροια και ύστερα από συμβουλή κτηνιατρου ο οποίος μου σύστησε κονσερβα gastrointestinal για γάτες δεν βλέπω ουδέ μια βελτίωση. Να πω εδώ ότι το γατάκι έχει όρεξη και παίζει σαν να μην έχει τίποτα! Όπως επίσης και πυρετό δεν έχει. Πείτε μου τι άλλο να κάνω και για ποιο λόγο το παθαίνει...ο κτηνιατρος μου είπε ότι είναι επειδή είναι μωρο. Η τροφη που έτρωγε πριν ξεκινήσουμε την ειδική ήταν η royal canin start για μωρα. Και κονσερβα και ξηρα ίδια εταιρία. Με αυτήν μεγάλωσε στην ουσία και δεν είχε ποτέ πρόβλημα με τα κακά του. Οποιαδήποτε συμβουλή και γνώμη δεκτή! Ευχαριστώ .
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
ενος μηνα και τρωει ξηρα?μπραβο του. Το σκασμενο το δικο μου εφτασε εναμισι και δε τη μασάει ακομα..
Αποπαρασιτωση παστα εχει κανει? και εγω δε πολυσκαω γενικα αν δεν είναι ζεστό ή υποτονικό.
 


Katerinarp

Active Member
26 Μαϊου 2021
29
7
32
ενος μηνα και τρωει ξηρα?μπραβο του. Το σκασμενο το δικο μου εφτασε εναμισι και δε τη μασάει ακομα..
Αποπαρασιτωση παστα εχει κανει? και εγω δε πολυσκαω γενικα αν δεν είναι ζεστό ή υποτονικό.
Απ'ολα τρώει αυτός...Αρχικά τρώει και μόνος του απο 20 ημερών...Οχι δεν έχω κάνει αποπαρασιτωση αλλά μου είπε ο κτηνιατρος ότι θα το κάνει χειροτερα αν του δώσουμε για τα ενδοπαρασιτα. Άρα μου λες να μην ανησυχώ εφόσον έχει όρεξη κλπ Είναι το πρώτο γατάκι που μεγαλώνω και δεν έχω ιδεα
 


Skylaraki

Member
3 Αυγούστου 2023
12
25
40
Καλημέρα :)
Εγώ είχα γατάκια πάντα και τους έδινα πάστα εσωτερικής αποπαρασίτωσης για μικρά γατάκια.
Είναι ήδη ενός μήνα οπότε είναι πολύ πιθανό να έχει σκουληκάκια και αυτά να τους προκαλούν τη διάρροια.
Είμαι μικρούλι ακόμα και τα έχει αυτά αλλά δεν πρέπει να τραβήξει και πολύ η διάρροια γιατί υπάρχει κίνδυνος να αφυδατωθεί.
Κάνει μόνο διάρροια ή κάποιες φορές και διάρροια;
 


Katerinarp

Active Member
26 Μαϊου 2021
29
7
32
Καλημέρα :)
Εγώ είχα γατάκια πάντα και τους έδινα πάστα εσωτερικής αποπαρασίτωσης για μικρά γατάκια.
Είναι ήδη ενός μήνα οπότε είναι πολύ πιθανό να έχει σκουληκάκια και αυτά να τους προκαλούν τη διάρροια.
Είμαι μικρούλι ακόμα και τα έχει αυτά αλλά δεν πρέπει να τραβήξει και πολύ η διάρροια γιατί υπάρχει κίνδυνος να αφυδατωθεί.
Κάνει μόνο διάρροια ή κάποιες φορές και διάρροια;
Καλημέρα!! Ναι μου κάνει διάρροια εδώ και 3 μέρες συνεχόμενα! Άρα να παω σε ένα πετ σοπ να παρω πάστα και ότι γινει;
 




Skylaraki

Member
3 Αυγούστου 2023
12
25
40
Καλημέρα!! Ναι μου κάνει διάρροια εδώ και 3 μέρες συνεχόμενα! Άρα να παω σε ένα πετ σοπ να παρω πάστα και ότι γινει;
Θα έλεγα να επισκεπτείς κτηνίατρο να εξετάσει το γατάκι και να σου προτείνει εκείνος τις επόμενες κινήσεις :)
 


Katerinarp

Active Member
26 Μαϊου 2021
29
7
32
Θα έλεγα να επισκεπτείς κτηνίατρο να εξετάσει το γατάκι και να σου προτείνει εκείνος τις επόμενες κινήσεις :)
Τελικά τον ξανα πηρα και μου είπε να αγοράσω και ξηρα gastrointestinal για μωρα. (ευτυχως τρώει ξηρα κανονικα παροτι ειναι μικρουλη σε ηλικία! Θα γινει γαταρος!) και ειπε να επιμείνω σε αυτή την διατροφη..με ρώτησε συμπτωμστα και είπα πως πέρα από διαρροια δεν έχει πυρετό η κάτι παράξενο στην ορεξη του. Τι να πω...ελπίζω να φτιάξει! Αν συνεχίσει η διαρροια και με την ξηρα μου είπε να τον παω σε λίγες μέρες. Απλά ισχυει ότι μπορεί να είναι φυσιολογική αυτή η διαρροια? Εγώ φοβήθηκα μήπως κολλησε τίποτα από το σκυλάκι μου γιατί βγαίνει βόλτες και μήπως του μεταδώσει τίποτα αλλά είπε ο γιατρός ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.869
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki