Διαρροια....[giardia ; ]


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ο σκυλος μου αρχισε 1 απογευμα Παρασκευης να κανει συνεχεια εμετους,να ειναι πολυ πεσμενος και να τρεμει.Τον πηγα αμεσως σε κτηνιατρο και με οδηγια του εδωσα Primperan αλλα το εκανε εμετο σε λιγα λεπτα.Νομιζω οτι υπαρχει και σε χαπια αλλα δεν το δοκιμασα.Οι εμετοι συνεχιζονταν,καθε 5-10 λεπτα εκανε εμετο.Επειδη ο 1ος κτηνιατρος ειχε κλεισει το Σαββατο πρωι τον πηγα σε αλλο κτηνιατρο ο οποιος του εκανε 1 αντιεμετικη ενεση και ο σκυλος δεν ξαναεκανε εμετο.Του εκανε και 1 ενεση αντιβιωσης προληπτικα.Μου ειπε οτι λιγο ακομα και ο σκυλος θα εμπαινε σε ορο γιατι ειχε αφυδατωθει.Ειχαν χλωμιασει τα ουλα του και ηταν χαλια.Με ταυτοχρονη νηστεια και ελαχιστο νερο με το κουταλακι ο σκυλος καθε ωρα που περνουσε γινοταν ολο και καλυτερα.Ο 2ος κτηνιατρος μας εγραψε και Epadoren και αν θυμαμαι καλα και ειπε να το δωσω αφου ο σκυλος γινει καλα για να βοηθησει το στομαχι του να συνελθει.Ζητημα αν το εδωσα 1-2 φορες.Απο την επομενη-μεθεπομενη ημερα ο σκυλος αρχισε να τρωει ρυζι με κοτοπουλο και σιγα σιγα ξηρα τροφη ωσπου εγινε καλα.Οταν ρωτησα τον 2ο κτηνιατρο απο τι το επαθε ο σκυλος ειπε πιθανοτατα απο κατι που εγλυψε απο κατω.Διεγνωσε γαστριτιδα η γαστρεντεριτιδα,δεν ηταν σιγουρος μαλλον.Ταυτοχρονα δουλευα απο Παρασκευη εως Κυριακη καθε 8 ωρες 8ωρο και με την κατασταση που ηταν ο σκυλος ειχα κοιμηθει ελαχιστες ωρες σπαστα.Παλι καλα που τον προσεχε ο αδερφος μου σπιτι.Ηταν 1 εφιαλτης που ευτυχως κρατησε λιγο και ο σκυλος δεν επαθε κατι σοβαρο.Δεν το ειχε ξαναπαθει ποτε και ειχα αγχωθει,εβλεπα τον σκυλο και γινομουν χαλια και εγω.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
το ενεσιμο ειναι παντα καλυτερο..δρα καλυτερα στον οργανισμο.. αν ετρεμε η διαγνωση παει προς το γαστρεντεριτιδα..τα αντιοξινα ειναι επικουρικα,βοηθανε αρκετα..η αφυδατωση ειναι το θεμα στο σκυλο..γιατι μετα θελει ορο κτλ κτλ..κουκι αν εφαγε και δεν εκανε εμετο ειμαστε σε καλο <<δρομο>>..
μπραβο χαιρομαι... ο κτηνιατρος και η καλλιεργεια ομως ας γινει,για σιγουρια..
 


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
το ενεσιμο ειναι παντα καλυτερο..δρα καλυτερα στον οργανισμο.. αν ετρεμε η διαγνωση παει προς το γαστρεντεριτιδα..τα αντιοξινα ειναι επικουρικα,βοηθανε αρκετα..η αφυδατωση ειναι το θεμα στο σκυλο..γιατι μετα θελει ορο κτλ κτλ..κουκι αν εφαγε και δεν εκανε εμετο ειμαστε σε καλο <<δρομο>>..
μπραβο χαιρομαι... ο κτηνιατρος και η καλλιεργεια ομως ας γινει,για σιγουρια..
Καλασπερα,νομιζω οτι το κοριτσακι μου παει καλυτερα!!!εφαγε το βραδινο της φαγητο κ δεν εκανε ουτε διαρροια ουτε εμετο!!απο διαθεση καλα παμε!!!ειναι οντως πολυ ψυχοπλακωτικο οταν αρρωσταινει ο σκυλος!εγω να χα αρρωστισει λιγοτερο θα ανησυχουσα!!ειμαστε τρελοι οι σκυλογονεισ!!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.745
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π