Διατροφή & Ανάπτυξη Λάμπραντορ




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Απο ένα pet shop στην Αθήνα το πήρα!Ο ιδιος του μου έστειλε τις συγκεκριμένες τροφές ως αρχή,οπότε πολυ πιθανο να του έδινε τις ίδιες!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Απο ένα pet shop στην Αθήνα το πήρα!Ο ιδιος του μου έστειλε τις συγκεκριμένες τροφές ως αρχή,οπότε πολυ πιθανο να του έδινε τις ίδιες!
Πριν πας παραπέρα, διάβασε αυτά για να μάθεις από πού προέρχεται το κουτάβι σου...

PET- SHOPS - PUPPY MILLS

Εμπειρίες από pet shops / bybs

και...

http://www.google.com/images?hl=sr&q=puppy%20mills&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1366&bih=681


Στον κτηνίατρο πήγατε για να αποκλείσετε τίποτα παθολογικό;
Αν το κουτάβι είναι ήδη αδυνατισμένο, και τρώει μαγειρεμένη τρωφή, θα του μαγείρευα. Επίσης θα προσπαθούσα με κάποια άλλη ξηρά (μπορεί η συγκεκριμένη να μην του αρέσει)

Ο ιδιος του μου έστειλε τις συγκεκριμένες τροφές ως αρχή,οπότε πολυ πιθανο να του έδινε τις ίδιες!
Αν έτρωγε καν το κουτάβι...
 




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Το σκυλί έχει κανονικά βιβλιάριο,ειναι εμβολιασμενο και μαλιστα σε έλεγχο απο κτηνίατρο υγιες!Στο σπίτι έχω και ένα δευτερο σκυλο ενηλικο που του δίνω μια τροφή pedigree για ενηλικα φυσικα σκυλια,την συγκεκριμενη τροφη την τρώει κανονικά ειδικά οταν πεινάει αφου την hils δεν την τρώμε αλλα δεν παυει να ειναι τροφη για ενηλικους,υποτιθεται πως ειναι κουταβι και πρεπει να τρεφεται διαφορετικα τωρα στην αναπτυξη του!Μήπως να την πήγαινα και σε άλλον κτηνίατρο;
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ο κτηνίατρος που πήγες ήταν του πετ σοπ?
πόσα εμβόλια έχει κάνει?
αποπαρασίτωση?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το ότι σου έστειλε αυτές τις τροφές δεν σημαίνει κιόλας ότι τις τάιζε στο κουτάβι - σιγά μην άνοιγε το pet shop τη συσκευασία της hills, χύμα θα του έδινε... Εσένα βέβαια σου τις πούλησε γιατί είναι πιο ακριβές ;)
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Έχει κάνει 2 εμβόλια και τωρα θα παμε για το τρίτο στις αρχες του άλλου μήνα!Ο κτηνίατρος όχι δεν ήταν του pet shop αλλά συνεργάζονταν απο οτι κατάλαβα,δλδ τα πρώτα του εμβόλια σε αυτόν έστελνε τα σκυλια για να τα κάνει,microchip κτλ. Μα είναι δυνατόν να μην αληθεύουν τα στοιχεια (εμβόλια) του σκυλιού στο βιβλιαριό του;
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Η αιτία που δεν τρώει μπορει να είναι κάτι παθολογικό, οποτε διαβασε αυτά που σου παρεθεσε η Berna μιας και αφου ο σκύλος είναι απο pet shop να ξέρεις τι προκειται να αντιμέτωπισεις σε θέματα υγείας αλλα και συμπεριφοράς.
Αν επιβαιβεωσεις (ισως χρειαστεις και δευτερη και τριτη γνώμη) ότι δεν έχει κάτι παθολογικο, βαλτου την ξηρα τροφη που αναφέρεις, αφησε την 20 με 25 λεπτά χωρίς να του δώσεις σημασία και μετα μαζεψε την.
Επανελαβε το ίδιο και στο επομενο γευμα.
Καποιοα στιγμή θα πεινάσει και θα φαει.
Επαναλαμβάνω αφου διαπιστώσεις ότι δεν έχει τίποτα παθολογικο.
Πόσα κιλά είναι;

Μα είναι δυνατόν να μην αληθεύουν τα στοιχεια (εμβόλια) του σκυλιού στο βιβλιαριό του;
Φυσικά και είναι!!!
Μπες στον κοπο να διαβασεις αυτά που σου παρεθεσαν και θα καταλάβεις.
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Eιναι 2.5 μηνων 4 κιλα!!Μου φαίνεται οτι πρεπει να την ξανα παω και σε άλλο κτηνιατρο!
Καταρχήν το 2.5 μηνών δεν ξέρεις αν είναι 2.5. Και σίγουρα δεν θα στο διαψεύσει (αν έτσι είναι) ο κτηνίατρος που συνεργάζεται με το μαγαζί... Ούτε θα βγάλει "άχρηστο" το μαγαζί με το οποίο συνεργάζεται και του στέλνει πελάτες... Άλλαξε κτηνίατρο καταρχήν.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Άγγελε, ο σκύλος δεν τρώει φαγητό ή απλά δεν τρώει την συγκεκριμένη μάρκα?
Πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να ανυσηχέις αν δεν τρώει την συγκεκριμένη τροφή... καλό θα του κάνει :D

Διάβασε τα θέματα που έχουμε στο forum με καλές ξηρές και για ποιούς λόγους δεν αγοράζουμε απο καταστήματα κατοικίδια.

edit: Απο περιέργεια στείλε μου pm Angelo με το όνομα του καταστήματος... είναι περιοχή Ομόνοια?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σωστα, και αν οντως ειναι 2.5 και 4 κιλα ειναι ή αδυνατισμενο ή υποαναπτηγμενο ή και τα 2. Δε θα επιχειρουσα τη μεθοδο που αναφερεται πιο πανω με το να την αφηνεις να πεινασει.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Αν έχω καταλαβει καλα απο το πρώτο ποστ Hill's δίνει στο κουτάβι και pedigree στον ενηλικο σκύλο.

Σωστα, και αν οντως ειναι 2.5 και 4 κιλα ειναι ή αδυνατισμενο ή υποαναπτηγμενο ή και τα 2. Δε θα επιχειρουσα τη μεθοδο που αναφερεται πιο πανω με το να την αφηνεις να πεινασει.
Αν το κουτάβι ειναι υποσιτισμένο, προφανως έχει κάτι παθολογικο αρα όπως έχω πει, ούτε κι εγω τη συστήνω.
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ανεφερα και πιο πάνω πως την τροφή του ενήλικα σκύλου μου την τρωει!!Αυτο ειναι και το περίεργο!
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Επίσης μου δείχνει πως πεινάει,δλδ καποιες απο τις φορες που συνδυαζα την τροφή του με κονσερβα,μόλις μύριζε την κονσέρβα εκανε σαν τρελο,δεν γινεται ομως να του δινω μονο κονσερβα για καθε του γεύμα..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αν κινδυνεύει να υποσιτιστεί θα του δινα έστω από αυτό που τρώει μέχρι να βεβαιωθώ ότι δεν συντρέχει και θέμα υγείας. Αφού έπαιρν τ΄απάνω του, μετά θα προσπαθούσα να κάνω αλλαγές τροφής κλπ.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf