Διατροφή & Ανάπτυξη Λάμπραντορ


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
1. και 2. μέρα - 75% της παλιάς και 25% της καινούριας τροφής
3. και 4. μέρα - 50% της παλιάς και 50% της καινούριας τροφής
5. και 6. μέρα - 25% της παλιάς και 75% της καινούριας τροφής
7. μέρα - 100% της καινούριας τροφής
 




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Σκέφτηκα να μην ανοίξω νέο θέμα,ελπίζω να το δείτε ώστε να έχω & απάντηση! :)
Αναρωτιέμαι σε ποια ηλικία σταματά η ανάπτυξη ενός σκύλου λαμπραντόρ,δηλαδή ποια είναι αυτή η ηλικία που ένα λαμπραντόρ σταματά να βάζει κιλά αφενός και αφετέρου ύψος!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σταματάει να ψηλώνει γύρω στους 12 μήνες, αλλά συνεχίζει να "φαρδαίνει", αναπτήσσεται ακόμα ο σκελετός και οι μυς.. μέχρι τα 2-3 χρόνια περίπου.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Να ρωτησω και εγω κατι μεχρι τωρα παιρνω τροφη puppy, η Μοιρα ειναι περιπου 14 μηνων τωρα να συνεχισω η να αλλαξω?Ας ειναι ημιαιμο εγω σκεφτομαι με τα στανταρ του λαμπ για την Μοιρα!!!
Επισης αν ξερει καποιος να βαλει ενα λιγκ για το βαρος- υψος καθε μηνα ζωης αν υπαρχει γιατι δε μπορω να βρω κατι!!!
 


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Να ρωτησω και εγω κατι μεχρι τωρα παιρνω τροφη puppy, η Μοιρα ειναι περιπου 14 μηνων τωρα να συνεχισω η να αλλαξω?Ας ειναι ημιαιμο εγω σκεφτομαι με τα στανταρ του λαμπ για την Μοιρα!!!
Επισης αν ξερει καποιος να βαλει ενα λιγκ για το βαρος- υψος καθε μηνα ζωης αν υπαρχει γιατι δε μπορω να βρω κατι!!!
Ο Όσκαρ πάντως έτρωγε puppy μέχρι 18 μηνών κατόπιν υπόδειξης της κτηνιάτρου.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εξαρτάται την τροφή μερικές είναι μέχρι 12, μερικές μέχρι 15... τί τροφή δίνεις;

Ενα πολύ καλό άρθρο για το βάρος/ύψος, βρίσκω αυτό

What should a puppy weigh?
It isn't possible to give you an answer that would work for your Lab. Every lab is different, and it depends on what you want with your dog. Do you want a working retriever or a show dog? Show judges have different ideas of perfection than field judges. And don't forget, there are different types of Labradors, and there may be difference in the weight of these types. Most vets don't know this, so if your male puppy's father's ideal weight (or your female puppy's mother's ideal weight) is more than average, try to convince your vet that his "standard" doesn't apply to your puppy.
.
At birth, a Labrador puppy from average parents and an average litter (6 puppies) weighs about 1 pound or less. During the first 8 weeks of its life the puppy gains about 2 pounds a week. An 8 week old Labrador puppy weighs between 11 and 17 pounds. From 8 weeks to 26 weeks (6 months) this growth proceeds in about the same way - an average six month old Labrador weighs between 50 and 60 pounds. Dogs are heavier than bitches. After the age of 26 weeks the growth slows down. When your Labrador is one year old, the weight will be 65 to 80 pounds for dogs and 55 to 70 pounds for bitches. Between the age of one year and three years they gain another 5 to 10 pounds.
.
The best way to judge what your Labrador should weigh is to estimate if his weight is appropriate for him. As a Labrador breeder, I like to see some "bone" in my Labradors, and since thrifty feeding during the first six months often is at the expense of the "bone", I like to see some "puppy fat" in my puppies. This puppy fat disappears at adolescence, it serves as a source of energy and it cushions and insulates vital organs.
.
Start just by looking at your puppy from the side. If you don't see any ribs at all, you slightly stroke from front to back over his ribcage and feel for the ribs. If you can feel them with a light touch, your puppy's weight is perfect. If you need more pressure to feel the ribs, he is overweight and it would be better to cut back a little on his food.
If your puppy is older than six months and you want a healthy working dog, you should be able to see the outline of his last 2 to 3 ribs while he is growing but you shouldn't see more than 5 or 6 ribs. This would be an acceptable weight for a working dog, also when he's an adult. If you can see most of his ribs, you need to feed him more. Sadly enough, the ideal weight for a show dog is 9 to 18 pounds more than the ideal weight for a working dog.
Judging your Lab's weight this way ensures that it is right for him and not just right for the average member of the breed. It is almost always possible to adjust the feeding schedule to ensure proper weight in a puppy fed primarily dog food. It can be harder if he is getting treats, snacks, or has access to outside food sources like the neighbours.
.
You can use feeding formula and schedules, but it's still better to use the sight and feel method to make sure that your particular puppy is not too fat or too thin.
Το βάζω έτσι γιατί η ιστοσελίδα πλέον δεν υπάρχει :(
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γράφω εδώ για να σας πω για την αστείρευτη όρεξη του μικρού μου, αφού αν τον δει κάποιος να εξαφανίζει την τροφή του θα νομίζει ότι έχει να φάει μέρες. Είναι 2 μηνών και 16 ημερων και τα 336 γρμ junior της royal canin την ημέρα δεν του φτάνουν, είναι καλός όμως στα κιλά οπότε δεν του δίνω ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο. Όταν τελειώνει το φαγητό γλύφει το πιάτο του και το γυαλίζει και αφού γλύψει το δικό του πάει στο πιάτο της Λούση και το γυαλίζει και αυτό (όταν είναι άδειο γιατί όταν έχει φαί δεν τον αφήνω εννοείται).
Μάλλον έπρεπε να τον ονομάσω Γαργαντούα!
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Γράφω εδώ για να σας πω για την αστείρευτη όρεξη του μικρού μου, αφού αν τον δει κάποιος να εξαφανίζει την τροφή του θα νομίζει ότι έχει να φάει μέρες. Είναι 2 μηνών και 16 ημερων και τα 336 γρμ junior της royal canin την ημέρα δεν του φτάνουν, είναι καλός όμως στα κιλά οπότε δεν του δίνω ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο. Όταν τελειώνει το φαγητό γλύφει το πιάτο του και το γυαλίζει και αφού γλύψει το δικό του πάει στο πιάτο της Λούση και το γυαλίζει και αυτό (όταν είναι άδειο γιατί όταν έχει φαί δεν τον αφήνω εννοείται).
Μάλλον έπρεπε να τον ονομάσω Γαργαντούα!
Οσο διαβαζω αυτα τοσο πιστευω οτι η δικια μου ειναι λαμπραντορ...τα ιδια κανει και η δικια μου!!!Πολυ λιχουδα αστα!!
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ηλικια;
Οριακα οχι ακομα, θα ελεγα....αν κ ο φακος προσθετει ογκο....

Edit: τωρα ειδα την υπογραφη σου... Νομιζω στην ηλικια αυτη λιγο στρουμπουλεμα επιτρεπεται...
Αργοτερα θελει προσοχη...
 




Gkolfo

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
52
0
Θεσσαλονίκη
Τα νιώθω τα πλευρά του αφού πρωτα περάσουν τα δάχτυλά μου το στρώμα τρίχας που υπάρχει...
Δίνω ήδη μικρότερη ποσότητα τροφής, προληπτικά.
Ευχαριστώ!!!
 




stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
καλημερα!
επειδη εχω κ εγω ενα ημιαιμο λαμπραντορακι 2 μηνων να ρωτησω τους εμπειρους μπαμπαδες-μαμαδες...
οταν του βαζω κροκετουλα (τη συνιστωμενη δοση)αδειαζει το πιατο του συμαινει οτι πιναει και πρεπει να του βαζω κ αλλο?? και οσον αφορα το νερο...να του το περνω μαζι με την τροφη ή το μπολακι με το νερο να του το αφηνω??
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
καλημερα!
επειδη εχω κ εγω ενα ημιαιμο λαμπραντορακι 2 μηνων να ρωτησω τους εμπειρους μπαμπαδες-μαμαδες...
οταν του βαζω κροκετουλα (τη συνιστωμενη δοση)αδειαζει το πιατο του συμαινει οτι πιναει και πρεπει να του βαζω κ αλλο?? και οσον αφορα το νερο...να του το περνω μαζι με την τροφη ή το μπολακι με το νερο να του το αφηνω??
αφου ειναι η συνιστωμενη για την ηλικια του / βαρος του δοση, μη βαλεις αλλο...παντα θα σου ζηταει παραπανω...παρακολουθα ομως και την αναπτυξη του...να παιρνει βαρος....
παντα να εχει στη διαθεση του φρεσκο νερο!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf