Διατροφή και απορίες


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Καλημέρα , θα ήθελα τη συνδρομή και συμβουλή των εμπειροτέρων γιατί έχω βρεθεί σε ένα δίλλημα.
Γεια όσους γνωρίζουν έχω ένα ΓΠ τη chanell 6 μηνών η οποία κατά τον εκτροφέα αλλά και στην πρόσφατη έκθεση του ΚΟΕ παρουσιάζει έλλειψη μυϊκής μάζας ( δηλαδή είναι κάπως αδύνατη σε σχέση με το μέγεθος της ) η διατροφή της είναι royal canin 4800 energy 400gr ημερησίως χωρισμένα σε δυο γεύματα .
Βιταμίνες ασβεστίου royal canin και βιοτίνη royal canin .
Ο κτηνίατρος μου λέει πως είναι υπερβολή από τη στιγμή που τρέφεται ο σκύλος με R C 4800 να της δίνω ότι δίποτε άλλο , ο εκτροφέας μου λέει πως δεν υπάρχει πρόβλημα και πως είναι καλύτερο για το σκύλο .
Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να αμφισβητήσω κανέναν από τους δυο μιας που και οι δυο είναι αποδεδειγμένα καταξιωμένοι στο τομέα τους .
Έχει κάποιος παρόμοιο θέμα ή είχε στο παρελθόν ?
Υπάρχει πιθανότητα υπερβιταμίνωσης ?
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
20 λεπτά την ημέρα άσκηση και 3 Κm περπάτημα
400gr χωρισμένα σε δύο γεύματα
Τροφή δεν έχω αλλάξει επειδή και ο κτηνίατρος και ο εκτροφέας μου είπαν πως δεν έχω λόγο να το κάνω
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
αυτη η ποσότητα μου λένε οτι ειναι ισως και παραπάνω απο το κανονικο
 




mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
μηπως ειναι ακομα στην αναπτυξη, οποτε ανχωνεσαι χωρις λογο? ο δικος μου φαινοταν πετσι και κοκκαλο ,μεχρι να σταματησει την αναπτυξη
 




ambageo

Active Member
22 Ιουνίου 2011
33
0
Γερακας
Αν καταλαβα καλα, εχεις παρει το ΓΠ απο το Del Vento Margio; Εχω παρει κι εγω ενα απο εκει, την Περσα, η οποια αυτη τη στιγμη ειναι 7 μηνων.Ρωτησα κι εγω την κτηνιατρο μου σχετικα με τις ταμπλετες που μου ειπαν απο το εκτροφειο να δινω στη δικια μου, και η κτηνιατρος μου ειπε να τις σταματησω, οτι δε χρειαζονται οταν ταϊζουμε το σκυλι με καλη τροφη, οπως η Royal Canin maxi junior και οτι μπορει ακομα και να δημιουργηθει προβλημα στο σκυλι επειδη με τις ταμπλετες παιρνει περισσοτερο ασβεστιο απο ο'τι πρεπει...
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Αν καταλαβα καλα, εχεις παρει το ΓΠ απο το Del Vento Margio; Εχω παρει κι εγω ενα απο εκει, την Περσα, η οποια αυτη τη στιγμη ειναι 7 μηνων.Ρωτησα κι εγω την κτηνιατρο μου σχετικα με τις ταμπλετες που μου ειπαν απο το εκτροφειο να δινω στη δικια μου, και η κτηνιατρος μου ειπε να τις σταματησω, οτι δε χρειαζονται οταν ταϊζουμε το σκυλι με καλη τροφη, οπως η Royal Canin maxi junior και οτι μπορει ακομα και να δημιουργηθει προβλημα στο σκυλι επειδη με τις ταμπλετες παιρνει περισσοτερο ασβεστιο απο ο'τι πρεπει...
Καλησπέρα , λογικά αν το σκυλί σου είναι 7 μηνών και λίγων ημερών, πολύ πιθανό να είναι από την ίδια γέννα με τη δική μου .(η δική μου γεννήθηκε 7/5/11)
Εγώ είδα ότι το σκυλί έχει αρχίσει να στρώνει , σε κουβέντα που έκανα με τον ιδιοκτήτη του αρσενικού μου έλεγε πως και ο πατέρας ήταν έτσι .(απότομο ύψος δλδ από μικρή ηλικία)
Τώρα όσο για το ασβέστιο , το συνεχίζω κανονικά .
Το έψαξα λίγο και μίλησα με φίλο κτηνίατρο από Γερμανία