Διατροφή κουταβιού american akita


franko1990

Active Member
21 Ιανουαρίου 2017
27
5
33
geia sas paidia exw ena koutavi American akita einai 3 minwn molis to pira apto ektrofeio ekei etrwge royal canin alla thelw na tin allaksw...tou exw pari ena 3kg eukanuba prosorina..apla akouw polla kai thelw na kerw pia einai I katallili gia tin ratsa..mipos na tou parw kamia apo autes??
acana http://www.zoofast.gr/acana-puppy-large-breed-pg-15849.html
fromm http://www.bestlargebreedpuppyfood.net/fromm-gold-large-breed-puppy-review/
taste of the wild http://www.petshop88.gr/index.php?route=product/product&product_id=4437
an exete kai esis kati kalitero kai pio value for money tha itan teleio
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
αφού μόλις το πήρες θα πρότεινα για λίγες μέρες να του συνεχίσεις την τροφή που του έδινε ο εκτροφέας για να μην του πέσουν πολλές αλλαγές μαζί. Και μετά την αλλάζεις. Προσωπικά, έχω δώσει Acana, Naturea και N&D.

Όποια τροφή και αν διαλέξεις, κοίτα πρώτα συστατικά να είναι το κρέας και να μην περιέχει καλαμπόκι κλπ. Επίσης, μην ξεχάσεις να κάνεις σταδιακή μετάβαση από τη μια τροφή στην άλλη ;)

Φωτό από το μικρό θα θέλαμε :love:

(επίσης, γράφε ελληνικά σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ για να είναι ευανάγνωστα (y))
 
Last edited:


franko1990

Active Member
21 Ιανουαρίου 2017
27
5
33
αφού μόλις το πήρες θα πρότεινα για λίγες μέρες να του συνεχίσεις την τροφή που του έδινε ο εκτροφέας για να μην του πέσουν πολλές αλλαγές μαζί. Και μετά την αλλάζεις. Προσωπικά, έχω δώσει Acana, Naturea και N&D.

Όποια τροφή και αν διαλέξεις, κοίτα πρώτα συστατικά να είναι το κρέας και να μην περιέχει καλαμπόκι κλπ. Επίσης, μην ξεχάσεις να κάνεις σταδιακή μετάβαση από τη μια τροφή στην άλλη ;)

Φωτό από το μικρό θα θέλαμε :love:

(επίσης, γράφε ελληνικά σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ για να είναι ευανάγνωστα (y))
ναι κατάλαβα και είσαι ευχαριστιμένη και με τις 3??για την acana εχω ακούσει τα καλύτερα, τις αλλες δεν τις ξέρω..
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
ναι κατάλαβα και είσαι ευχαριστιμένη και με τις 3??για την acana εχω ακούσει τα καλύτερα, τις αλλες δεν τις ξέρω..
Ναι και με τις 3 ήμουν ευχαριστημένη. Προσωπική σειρά προτίμησης: Acana, N&D (δεν έχω δοκιμάσει την grain-free, μόνο την κανονική) Naturea (ειδικά η grain free σειρά της, αλλά και η κανονική είναι καλή και πιο οικονομική). Βέβαια αυτό που έκατσε καλά στο σκύλο μου δεν σημαίνει ότι θα κάτσει καλά στον δικό σου. Σε κάθε περίπτωση, μετάβαση σε καινούρια τροφή μέσα σε 10 μέρες (για 3 μέρες 75% απο την παλιά+25% καινούρια, 3 μέρες 50-50% και άλλες 3 25% παλιά-75% καινούρια). Όποια και αν διαλέξεις, ξεκινάς με συνιστώμενη ποσότητα και από εκεί και μετά προσθέτεις ή αφαιρείς γραμμάρια ανάλογα με το αν ο σκύλος χάνει ή κερδίζει γρήγορα βάρος και την ποιότητα των κοπράνων. Επίσης, πρόσεχε γιατί πολλές puppy τροφές πάνε σύμφωνα με το προσδοκώμενο ενήλικο βάρος και πόσο πρέπει να δίνεις κάθε μήνα μέχρι να το φτάσουν. Δεν θέλουμε γρήγορη ανάπτυξη, αλλά αργή και σταδιακή.
 
  • Like
Reactions: Orilis


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
geia sas paidia exw ena koutavi American akita einai 3 minwn molis to pira apto ektrofeio ekei etrwge royal canin alla thelw na tin allaksw...tou exw pari ena 3kg eukanuba prosorina..apla akouw polla kai thelw na kerw pia einai I katallili gia tin ratsa..mipos na tou parw kamia apo autes??
acana http://www.zoofast.gr/acana-puppy-large-breed-pg-15849.html
fromm http://www.bestlargebreedpuppyfood.net/fromm-gold-large-breed-puppy-review/
taste of the wild http://www.petshop88.gr/index.php?route=product/product&product_id=4437
an exete kai esis kati kalitero kai pio value for money tha itan teleio
Καλός ήρθες να σου ζήσει το σκυλάκι σου.εγω έδινα pronature holistic κοτόπουλο και μετά τον χρόνο pronature holistic πάπια-πορτοκάλι.ειναι παρά πολύ καλή.ριξε μια μάτια αν ενδιαφερεσε.
 


franko1990

Active Member
21 Ιανουαρίου 2017
27
5
33
Ναι και με τις 3 ήμουν ευχαριστημένη. Προσωπική σειρά προτίμησης: Acana, N&D (δεν έχω δοκιμάσει την grain-free, μόνο την κανονική) Naturea (ειδικά η grain free σειρά της, αλλά και η κανονική είναι καλή και πιο οικονομική). Βέβαια αυτό που έκατσε καλά στο σκύλο μου δεν σημαίνει ότι θα κάτσει καλά στον δικό σου. Σε κάθε περίπτωση, μετάβαση σε καινούρια τροφή μέσα σε 10 μέρες (για 3 μέρες 75% απο την παλιά+25% καινούρια, 3 μέρες 50-50% και άλλες 3 25% παλιά-75% καινούρια). Όποια και αν διαλέξεις, ξεκινάς με συνιστώμενη ποσότητα και από εκεί και μετά προσθέτεις ή αφαιρείς γραμμάρια ανάλογα με το αν ο σκύλος χάνει ή κερδίζει γρήγορα βάρος και την ποιότητα των κοπράνων. Επίσης, πρόσεχε γιατί πολλές puppy τροφές πάνε σύμφωνα με το προσδοκώμενο ενήλικο βάρος και πόσο πρέπει να δίνεις κάθε μήνα μέχρι να το φτάσουν. Δεν θέλουμε γρήγορη ανάπτυξη, αλλά αργή και σταδιακή.
οκ ευχαριστώ πολυ
 
  • Like
Reactions: noni_papa


franko1990

Active Member
21 Ιανουαρίου 2017
27
5
33
Καλός ήρθες να σου ζήσει το σκυλάκι σου.εγω έδινα pronature holistic κοτόπουλο και μετά τον χρόνο pronature holistic πάπια-πορτοκάλι.ειναι παρά πολύ καλή.ριξε μια μάτια αν ενδιαφερεσε.
ναι βεβαια τους ερικσα μια χαρα φαίνονται μπορει να την δοκιμάσω
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Φράγκο το καινούργιο θέμα που έκανες για τα αυτιά του
Δεν θα φαίνεται γιατί ο τίτλος αρχίζει με νούμερο.
Κάνε άλλο ή κάνε την ερώτηση σου σε αυτό.
Βάλε και καμιά φώτο να τον δούμε καλήτερα
Και καλός όρισες.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Μπαι δε γουει... από ποιο εκτροφείο το πήρες το
μουτσούρι του δεν μοιάζει και πολύ για αμερικάνικο.

Μπορεί και να πέφτω έξω δεν είμαι και ειδικός.

Από χρώμα Εντάξει...
 


franko1990

Active Member
21 Ιανουαρίου 2017
27
5
33
Μπαι δε γουει... από ποιο εκτροφείο το πήρες το
μουτσούρι του δεν μοιάζει και πολύ για αμερικάνικο.

Μπορεί και να πέφτω έξω δεν είμαι και ειδικός.

Από χρώμα Εντάξει...
απο εκτροφειο ναι δεν τίθεται θεμα αμερικανικο ειναι..για τα αυτια ξέρουμε τιποτα? 3μηνών και ακόμα να στήσουν
 


Antonis Akita

Member
28 Δεκεμβρίου 2016
15
4
34
Φιλε μν σκας κ το δικο μου ειναι 3 μηνων και δν τα χει σηκωσει... λενε οτι μεχρι 6 μηνων πρεπει να τα σηκωσει. Τωρα το οτι αλλάζει δόντια δημιουργει προβλημα στο να σηκωσει κ τα αυτιά! Εγω του δινω acana puppy large breed και του έκατσε πολυ καλα...
 


franko1990

Active Member
21 Ιανουαρίου 2017
27
5
33
Φιλε μν σκας κ το δικο μου ειναι 3 μηνων και δν τα χει σηκωσει... λενε οτι μεχρι 6 μηνων πρεπει να τα σηκωσει. Τωρα το οτι αλλάζει δόντια δημιουργει προβλημα στο να σηκωσει κ τα αυτιά! Εγω του δινω acana puppy large breed και του έκατσε πολυ καλα...
ωραίος θελω να την πάρω και εγώ αυτήν..ξέρεις κανενα site με φθηνές τιμές??εσύ πόσο ποσότητα παίρνεις και πόσο κρατάει
 




franko1990

Active Member
21 Ιανουαρίου 2017
27
5
33
ναι αλλα αυτές μπορώ να.τις δώσω τώρα? ειναι 3 μηνών αυτές γράφουν για ενήλικες
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Μια χαρα μπορεις και εγω απο 4 μηνων στη δικια μου τροφη Adult της δινω , για την ακριβια την Wetlands Duck και την Atlantica της Naturea
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Εγώ δεν έχω καταλάβει για ποιο λογο θες να την αλλάξεις..
Αν υφίσταται οικονομικό θέμα το οποίο είναι απολύτως σεβαστό, ρωτα τον εκτροφέα σου για τροφή οικονομικότερη με παρόμοια ποσοστά συστατικών ..!! Αυτό αν και εφόσον του έχει κάτσει Καλά η τροφή!!
Ποιό είναι το όνομα του εκτροφείου?? Καλό είναι να διαφημίζεται η υπεύθυνη υιοθεσία σκύλου.