Διατροφη Γερμανικου Ποιμενικου


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εσυ που το ξερεις ειδες τους γονεις του?

Η επειδη το παιδι δεν τα εσκασε σε κανεναν απατεωνα να του δωσει πιστοποιητικο δεν παιρνει το οκ να ειναι γερμανικος....
@rex crete πατριωτη μην τρελαινεσαι...αν οι γονεις ηταν γερμανικοι τοτε ειναι και αυτος.Κοιτα να ειναι υγιης και να κανει αυτα που φτιαχτηκε η ρατσα του.Μην κοιτας τους ιμπρεσιονιστες..
Δεν ξέρω κάτι εγώ. :)
Το πρότυπο είναι συγκεκριμένο! Αν το διαβάσεις ίσως σε διαφωτίσει! Κατά τ'άλλα μπακαλίστικα και στο περίπου δεν έχω μάθει να μιλάω...

Για να κάνει αυτά που λέει η φυλή που φτιάχτηκε πρέπει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις χαρακτήρα! Εφόσον είναι ημίαιμο θα υπάρχουν από μικρές έως πολύ μεγάλες αποκλίσεις...
Δεν το λέω εγώ, έτσι είναι...:)

Για να γίνω πιο αισθητός, γιατί βλέπω σου απέσπασε την προσοχή το ύφος της τοποθέτησης μου(κλασσικά) και όχι η ουσία...κόβω μέχρι και το πουλί μου ότι δεν είναι Γερμανικός Ποιμενικός:rolleyes::)
 
  • Like
Reactions: Aslan and epial


rex crete

Member
12 Απριλίου 2016
14
5
48
παιδια ολες οι γνωμες ειναι σεβαστες εγω απλα εντελος φιλικα προσπαθω να βγαλω μια ακρι ,,, και σιγουρα εδω μεσα ειστε παρα πολλοι πιο επρειροι απο μενα..αυτο που με τρωει ειναι οτι εχω δει με τα ματια μου τους γονεις κ γιαυτον τον πειρα... κ ενα παραπανω μου τον εκαναν και δωρο δεν εχουν λογο να μου πουν καπιο ψεμα... μια φωτο μολις τιν εβγαλα
 

Attachments



ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Με το ζόρι να βγούμε μαλακες αυτοι που πληρώνουμε ενα σκύλο !!! Τα εχω δει ολα εδω μέσα .......φιλε Ρεξ , ειλικρινά ούτε να στην σπάσουμε θελουμε , αλλα ούτε να σε στενοχωρησουμε .....θα το καταλαβεις σε μερικούς μήνες οτι δεν ειναι καθαρόαιμο !! Αλλα αυτο δεν σημαίνει πως ο σκύλος σου θα σε αγαπάει λιγότερο η θα ειναι λιγότερο όμορφος !!! Οτι δωςεις θα παρεις !!! Μην ακούς τα λόγια που σου αρεσουν .....προφανώς αυτός που στα λεει , δεν εχει εξαπατηθεί πολλες φορές και πλήρωσε άνθρακα για θησαυρό !!!! Σου ευχομαι καλη υγεια για το πανέμορφο κουτάβι σου !!
 
  • Like
Reactions: Soel


rex crete

Member
12 Απριλίου 2016
14
5
48
φιλε ριππερ εγω εβαλα εδω το σχολιο μου για βοηθεια να μαθω τι πεζετε αν μπωρο να μαθω με το σκυλακι αυτο... το εχω αγαπησει απο την πρωτη στιγμη απλα στο χαρακτηρα μου ειναι να ειμαι σιγουρος για το τι ειναι κατι που εχω ... σεβαστες ειναι ολες οι γνωμες αλλα αν διαβασεις ολα τα μυνιματα μου πριν θα δεις οτι αυτος που μου τον εδωσε δεν ειχε λογο να μου πει ενα ψεμα κ ενα παραπανω που με τα ματια μου εχω δει τους γονεις πιστεψε με ολο αυτο μου φενετε λιγο καπως ... δεν υπαρχει λογος να εκνεβριζετε κανεις εδω ρε παιδια ιλικρινα. τελος παντος σας ευχαριστω ολους κ οπως ειπα ολες οι γνωμες σεβαστες .
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εσυ που το ξερεις ειδες τους γονεις του?

πατριωτη μην τρελαινεσαι...αν οι γονεις ηταν γερμανικοι τοτε ειναι και αυτος
Αφου ο άνθρωπος ήδη ανέφερε ότι γνωριζει ότι ο παππους ήταν βελγικο. Παλαιότερους προγόνους εφ όσον δεν υπαρχει πεντιγκρι δεν γνωρίζει, εσύ πως γραφεις τις ανακρίβειες που γραφεις, με τη σιγουριά που τις γράφεις; (για να μην πω τιποτα χειρότερο)
Στην α΄ γυμνασίου μαθαίναμε ότι τα χαρακτηριστικά των προγόνων κληροδοτούνται μέχρι επτά γενιές.
Πολλές κοπάνες έκανες στα βασικά, εκτός αν δεν πήγες καν γυμνάσιο!
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
φιλε ριππερ εγω εβαλα εδω το σχολιο μου για βοηθεια να μαθω τι πεζετε αν μπωρο να μαθω με το σκυλακι αυτο... το εχω αγαπησει απο την πρωτη στιγμη απλα στο χαρακτηρα μου ειναι να ειμαι σιγουρος για το τι ειναι κατι που εχω ... σεβαστες ειναι ολες οι γνωμες αλλα αν διαβασεις ολα τα μυνιματα μου πριν θα δεις οτι αυτος που μου τον εδωσε δεν ειχε λογο να μου πει ενα ψεμα κ ενα παραπανω που με τα ματια μου εχω δει τους γονεις πιστεψε με ολο αυτο μου φενετε λιγο καπως ... δεν υπαρχει λογος να εκνεβριζετε κανεις εδω ρε παιδια ιλικρινα. τελος παντος σας ευχαριστω ολους κ οπως ειπα ολες οι γνωμες σεβαστες .
Φιλε Ρεξ , καταλαβαίνω απόλυτα αυτο που μου λες και θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω κάποια πραγματα , ειναι αδύνατο να σου πει κάποιος αν ειναι καθαρόαιμος ο σκύλος σου , γιατι η καθαροαιμια καθορίζεται απο το pedigree του σκύλου , δλδ βλέπεις 3 ων κ πλεον γενεών τους γονείς του κουταβιού και εισαι σίγουρος για την προέλευση του κουταβιού σου , σου παραθέτω ενα παράδειγμα pedigree για να καταλαβεις την διαφορα και να μιλαμε την ίδια γλώσσα .

image.png
Σε αυτο το έγγραφο αναγράφονται λεπτομέρειες , όπως η υγεια των προγόνων του σκύλου , διαφορα τεστ εργασίας η τίτλοι που εχουν λάβει . Μπορει οντως το κουτάβι σου να μοιάζει πολυ με γερμανικό ποιμενικό ,αλλα αν ο παππούς του ηταν βελγικό η κατι αλλο , αμέσως παύει το κουτάβι να ειναι καθαρόαιμο , αυτός που σου λεει πως οι γονείς ειναι καθαροαιμοι , εχεις να σου δείξει το παράδειγμα που σου παρέθεσα ;; Αυτο προσπαθεί να σου εξηγήσει κ το αλλο παλικάρι , πως ειναι αδύνατον να ξερεις αν ειναι καθαρόαιμος ο σκύλος , εάν δεν εχει το pedigree , ειναι σαν να πηγαίνεις στο αστυνομικό τμήμα κ να λες ειμαι ο τάδε κ θελω να κανω μια καταγγελία , θα πεις το ονομα σου κ θα σου ζητησει ταυτότητα για να διαπιστώσει πως εισαι εσυ . Σίγουρα υπάρχουν απατεώνες και μπορουν να βγάλουν ψεύτικα χαρτιά με σκοπο το κέρδος , αλλα υπάρχουν πολλοί τρόποι πλεον για να καταλαβεις την ποιότητα ενός εκτροφέα !!! Ελπίζω να σε βοήθησε το μνμ μου !!!!
 
  • Like
Reactions: rex crete


rex crete

Member
12 Απριλίου 2016
14
5
48
ισως παιδια να μην τα ειπα οπως επρεπε... εγω αυτο που με απασχολη πιο πολυ απο ολα ειναι αν ειναι λυκος η οχι , δεν εχω προβλημα αν δεν ειναι γνισιος . ισως να μην το διατυπωσα καλα πριν και συγνωμη :)
 
  • Like
Reactions: Kouros


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
ισως παιδια να μην τα ειπα οπως επρεπε... εγω αυτο που με απασχολη πιο πολυ απο ολα ειναι αν ειναι λυκος η οχι , δεν εχω προβλημα αν δεν ειναι γνισιος . ισως να μην το διατυπωσα καλα πριν και συγνωμη :)
Σίγουρα θα φέρνει σε γερμανικό ποιμενικό η λύκο όπως τον λες ......μπορει να ειναι κ κοντα στο πρότυπο (να μοιάζει δλδ πολυ σε καθαρόαιμο )....θα το διαπιστώσεις σε λίγους μήνες , συγκρίνοντας τον με άλλους σκύλους !
 


rex crete

Member
12 Απριλίου 2016
14
5
48
ok σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας ζαλισα λιγακι να ειστε βρε παιδια . αν πανε ολα καλα θα σας ανεβασω φωτογραφια οταν μεγαλωσει. καλο βραδυ
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Αφου ο άνθρωπος ήδη ανέφερε ότι γνωριζει ότι ο παππους ήταν βελγικο. Παλαιότερους προγόνους εφ όσον δεν υπαρχει πεντιγκρι δεν γνωρίζει, εσύ πως γραφεις τις ανακρίβειες που γραφεις, με τη σιγουριά που τις γράφεις; (για να μην πω τιποτα χειρότερο)
Στην α΄ γυμνασίου μαθαίναμε ότι τα χαρακτηριστικά των προγόνων κληροδοτούνται μέχρι επτά γενιές.
Πολλές κοπάνες έκανες στα βασικά, εκτός αν δεν πήγες καν γυμνάσιο!
Πριν κανεις προσωπικα σχολια καλο ειναι να βαζεις το μυαλουδακι σου να δουλεψει...
800px-Harzer_Fuchs.JPG Gelbbacke.jpg

Αυτα ειναι καθαροαιμα γερμανικα ποιμενικα? η ειναι ημιαιμα?Ειναι εντος του προτυπου σας ή οχι?
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Με το ζόρι να βγούμε μαλακες αυτοι που πληρώνουμε ενα σκύλο !!! Τα εχω δει ολα εδω μέσα .......φιλε Ρεξ , ειλικρινά ούτε να στην σπάσουμε θελουμε , αλλα ούτε να σε στενοχωρησουμε .....θα το καταλαβεις σε μερικούς μήνες οτι δεν ειναι καθαρόαιμο !! Αλλα αυτο δεν σημαίνει πως ο σκύλος σου θα σε αγαπάει λιγότερο η θα ειναι λιγότερο όμορφος !!! Οτι δωςεις θα παρεις !!! Μην ακούς τα λόγια που σου αρεσουν .....προφανώς αυτός που στα λεει , δεν εχει εξαπατηθεί πολλες φορές και πλήρωσε άνθρακα για θησαυρό !!!! Σου ευχομαι καλη υγεια για το πανέμορφο κουτάβι σου !!
Δηλαδη αυτο το σεναριο δεν το σκεφτεσαι??Αυτο στα bold..
Και αλλοι πληρωσανε σκυλο αλλα οχι τα χαρτια του...
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
ok σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας ζαλισα λιγακι να ειστε βρε παιδια . αν πανε ολα καλα θα σας ανεβασω φωτογραφια οταν μεγαλωσει. καλο βραδυ
Καθόλου δεν μας ζαλίσες
Δηλαδη αυτο το σεναριο δεν το σκεφτεσαι??Αυτο στα bold..
Και αλλοι πληρωσανε σκυλο αλλα οχι τα χαρτια του...
δλδ πλήρωσες σκύλο κ δεν πήρες κ χαρτιά ;;;; Τουλαχιστον το παλικάρι το πήρε κ τζάμπα ....θα στο δώσω τελικά το βραβείο ....κ εκτός απο bold θα στο υπογραμμίσω κιόλας για να καμαρώνεις ....
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
ok σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας ζαλισα λιγακι να ειστε βρε παιδια . αν πανε ολα καλα θα σας ανεβασω φωτογραφια οταν μεγαλωσει. καλο βραδυ
Καθόλου δεν μας ζαλίσες

δλδ πλήρωσες σκύλο κ δεν πήρες κ χαρτιά ;;;; Τουλαχιστον το παλικάρι το πήρε κ τζάμπα ....θα στο δώσω τελικά το βραβείο ....κ εκτός απο bold θα στο υπογραμμίσω κιόλας για να καμαρώνεις ....
Εμενα τη δουλεια που τον πηρα την εκανε με το παραπανω..εσενα που ειχε πτυχιο την εκανε ή εφαγες ταπα με τα ολα της?
Κανα κουταβι πουλησες μετα να βγαλεις τα σπασμενα??Γιατι για αυτο κοπτονται οι περισσοτεροι που ψαχνουν τα χαρτια...το μετεπειτα...την επενδυση..
Εσυ?Εισαι απ αυτους?
 
  • Like
Reactions: Agnes2016


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πριν κανεις προσωπικα σχολια καλο ειναι να βαζεις το μυαλουδακι σου να δουλεψει...
Αυτα ειναι καθαροαιμα γερμανικα ποιμενικα? η ειναι ημιαιμα?Ειναι εντος του προτυπου σας ή οχι?
Το βαζω το μυαλουδάκι μου να δουλέψει και μου λέει ότι ως καθαρόαιμος λογίζεται καποιος που οι πρόγονοί του ήταν όλοι από το ίδιο «αίμα» και δεν μιλαμε μονο για τη μαμα και τον μπαμπά ή και τις γιαγιαδες και τους παππούδες, αλλά αρκετες γενιές πίσω.
Και αυτο θα μου το πει μόνο η ταυτότητά του δηλαδή το πεντιγκρί.
Από φωτογραφίες ή ακόμα και διά ζώσης, η καθαροαιμία δεν αποδεικνύεται.
 


Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60
γεια σας κ απο εμενα... πριν 1 εβδομαδα μου εκαναν δωρο αυτο το σκυλακι λογου οτι αυτος που το ειχε φευγει φανταρος.. μπορει καποιος να μου πει αν ειναι λυκος η οχι? η μανα του ειναι γερμανικο ποιμενικο κ ο πατερας το ιδιο αλλα μου ειπαν οτι μαλον εχει παρει DNA απο βελγικο λυκο παππου του διλαδι.. πως το βλεπετε εσεις? ευχαριστω ειναι περιπου 3 μηνων
Δεν μπορώ να σου πω τι ράτσα είναι, καθαρός γερμανικός ή αν έχει πάρει και λίγο από βέλγικο. Σημασία έχει ότι είναι κουκλί και αξίζει να το κρατήσεις και να το εκπαιδεύσεις. ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ.
 


Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60
Δεν ξέρω κάτι εγώ. :)
Το πρότυπο είναι συγκεκριμένο! Αν το διαβάσεις ίσως σε διαφωτίσει! Κατά τ'άλλα μπακαλίστικα και στο περίπου δεν έχω μάθει να μιλάω...

Για να κάνει αυτά που λέει η φυλή που φτιάχτηκε πρέπει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις χαρακτήρα! Εφόσον είναι ημίαιμο θα υπάρχουν από μικρές έως πολύ μεγάλες αποκλίσεις...
Δεν το λέω εγώ, έτσι είναι...:)

Για να γίνω πιο αισθητός, γιατί βλέπω σου απέσπασε την προσοχή το ύφος της τοποθέτησης μου(κλασσικά) και όχι η ουσία...κόβω μέχρι και το πουλί μου ότι δεν είναι Γερμανικός Ποιμενικός:rolleyes::)
πολυ σιγουρος εισαι μεγαλε απο 4 φωτο που ειδες , και κοβεις και το πουλι σου!!!!! δίνειs την εντύπωση πως δεν το χρειαζεσαι.
δεν μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος και μην
τον απογοητεύεις
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Άσε τώρα που δεν το χρειάζομαι και καλά...

Η προσφορά ανεβαίνει...προσφέρω και το πουλί του σκύλου μου...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
@admin
Ή θα ανοιξουμε καινούριο θεμα και θα μεταφερθουν και όλα τα μηνύματα, ώστε να κόψουμε τα πουλιά μας εκεί, ή πρέπει να αλλάξει ο τίτλος και να γίνει πιο «περιεκτικός»!:p
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Εμενα τη δουλεια που τον πηρα την εκανε με το παραπανω..εσενα που ειχε πτυχιο την εκανε ή εφαγες ταπα με τα ολα της?
Κανα κουταβι πουλησες μετα να βγαλεις τα σπασμενα??Γιατι για αυτο κοπτονται οι περισσοτεροι που ψαχνουν τα χαρτια...το μετεπειτα...την επενδυση..
Εσυ?Εισαι απ αυτους?
Κάτσε ρε ψηλε γιατι εσυ θα με τρελάνεις , σε προηγούμενο σου θέμα , ειχες αναφέρει πως απο ολα τα σκυλια που ειχες μονο ενα η δυο έκαναν για φυλακες , τα υπόλοιπα τα ειχες πληρώσει ;; Σε κορόιδεψαν κ σου πούλησαν γυρναωκοιλιο κουταβα ;;; Θες να μας πεις ποσο εχεις δώσει για τα σκυλια σου , χωρις τα χαρτιά τους ;; Εάν δεν υπήρχαν σοβαροί εκτροφείς , όλες οι ράτσες θα είχαν αφανιστεί , γιαυτο μην τα βάζεις με αυτούς τους ανθρώπους , ούτε με τους πελάτες τους . Δεν θα κάτσω να σου κανω μάθημα , για ποιον λογο επιλέγουμε καθαρόαιμα σκυλια , θα αρκεστώ στο να σου πω , πως δεν κανω εκτροφή , δεν ειμαι εκπαιδευτής , δεν εχω βγάλει ούτε ενα ευρώ !! Μονο εχω ξοδέψει , αρκετά κ θα ξοδέψω όσα ακομη γουστάρω , χωρις να σου δώσω λογαριασμό .....επισης καλο είναι πως οταν κανεις διάλογο , να απαντάς σε αυτά που σε ρωτάνε κ οχι σε όσα σε βολεύουν .....επισης καλο θα ηταν για υπογραφή να βαλεις το με λένε ριζο κ όπως θελω τα γυρίζω για να το ξέρουν αυτοι που θα κουβεντιάζουν μαζι σου ..
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Κάτσε ρε ψηλε γιατι εσυ θα με τρελάνεις , σε προηγούμενο σου θέμα , ειχες αναφέρει πως απο ολα τα σκυλια που ειχες μονο ενα η δυο έκαναν για φυλακες , τα υπόλοιπα τα ειχες πληρώσει ;; Σε κορόιδεψαν κ σου πούλησαν γυρναωκοιλιο κουταβα ;;; Θες να μας πεις ποσο εχεις δώσει για τα σκυλια σου , χωρις τα χαρτιά τους ;; Εάν δεν υπήρχαν σοβαροί εκτροφείς , όλες οι ράτσες θα είχαν αφανιστεί , γιαυτο μην τα βάζεις με αυτούς τους ανθρώπους , ούτε με τους πελάτες τους . Δεν θα κάτσω να σου κανω μάθημα , για ποιον λογο επιλέγουμε καθαρόαιμα σκυλια , θα αρκεστώ στο να σου πω , πως δεν κανω εκτροφή , δεν ειμαι εκπαιδευτής , δεν εχω βγάλει ούτε ενα ευρώ !! Μονο εχω ξοδέψει , αρκετά κ θα ξοδέψω όσα ακομη γουστάρω , χωρις να σου δώσω λογαριασμό .....επισης καλο είναι πως οταν κανεις διάλογο , να απαντάς σε αυτά που σε ρωτάνε κ οχι σε όσα σε βολεύουν .....επισης καλο θα ηταν για υπογραφή να βαλεις το με λένε ριζο κ όπως θελω τα γυρίζω για να το ξέρουν αυτοι που θα κουβεντιάζουν μαζι σου ..
Θα ξαναπω οτι οταν λεμε κατι διαβαζουμε πρωτα τα γραμμενα.....Ειπα ΤΟΝ πληρωσα...σε ενα σκυλι αναφερθηκα...δεν ειπα οτι ΟΛΑ...
Το ενα απο τα αλλα που εχω ειναι "χαρτωμενο" ..αλλα τα χαρτια ξερεις ειναι αχρηστα γιατι ο σκυλος δεν τα διαβαζει για να τον πεισουν οτι πρεπει να συμπεριφερθει οπως το προτυπο που γραφει η μανδαμ απο πανω..
Οι περισσοτερες ρατσες εχουν εξαφανιστει επειδη υπαρχουν κοροιδα που αγοραζουν αυτο που διαβαζουν και οχι αυτο που βλεπουν απο απατεωνες που εκτρεφουν μονο για εμφανιση...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf