Διατροφη Γερμανικου Ποιμενικου


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Να σου ζησει. Να περάσετε όμορφα χρόνια μαζί, και υγεια.
φίλε μου δεν απλά όμορφη, δεν είναι απλά κουκλίτσα , είναι ΦΑΝΤΑΣΙΚΉ είναι ΖΩΓΡΑΦΙΆ . Και πάλι να σου ζησει
Ευχαριστώ πολυ φιλε μου !!!! Θα τα λεμε κ απο εδω κ θα βλέπουμε πως μεγαλώνουν τα καμάρια μας :) ευχομαι το ίδιο κ σε σενα !!
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Γιατι με ρωτας?Για να μου πεις οτι αν δεν ειναι απο εκτροφεα δεν ειναι γνησιος?
Μηπως θες να παρεις?
Ασε ...δεν κανεις για τετοια σκυλια..
Γιατι δεν απαντάς ;;;; Φυσικά κ δεν κανω για τέτοια σκυλια .....δεν θα μπορουν να με ακολουθήσουν ούτε για μια μερα ......θα σκάσουν ......το δικο σου , ειμαι σίγουρος πως αν το σβερκωσω θα κατουρήσει πάνω του .....
Το δικο μου οπως ειπα σε παλιοτερα ποστ εχει πεθανει απο φολα...δυστυχως.Αν εμπαινες στο χωρο του ( που δεν θα εμπαινες γιατι παμπερς δεν πουλανε εκει κοντα...) θα σε επνιγε σαν κουνελακι....Αν σε προλαβαινε βεβαια αυτος γιατι στο χωρο του ειμαι και εγω μεσα..
Κοιτα το κανονικο καυκασιο (οχι τα μουσκαροσκυλα καποιων εκτροφειων) εχει πολυ μεγαλη αντοχη.Οποτε δεν θα ειχε προβλημα να σε ακολουθησει.Εν συγκρισει με το ημιαιμο που εχω τωρα το οποιο εχει περιπου την ιδια και αφου την παλευει με εμενα πιστευω δεν θα ειχε προβλημα με κατι σαν και σενα....
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Γιατι με ρωτας?Για να μου πεις οτι αν δεν ειναι απο εκτροφεα δεν ειναι γνησιος?
Μηπως θες να παρεις?
Ασε ...δεν κανεις για τετοια σκυλια..
Γιατι δεν απαντάς ;;;; Φυσικά κ δεν κανω για τέτοια σκυλια .....δεν θα μπορουν να με ακολουθήσουν ούτε για μια μερα ......θα σκάσουν ......το δικο σου , ειμαι σίγουρος πως αν το σβερκωσω θα κατουρήσει πάνω του .....
Το δικο μου οπως ειπα σε παλιοτερα ποστ εχει πεθανει απο φολα...δυστυχως.Αν εμπαινες στο χωρο του ( που δεν θα εμπαινες γιατι παμπερς δεν πουλανε εκει κοντα...) θα σε επνιγε σαν κουνελακι....Αν σε προλαβαινε βεβαια αυτος γιατι στο χωρο του ειμαι και εγω μεσα..
Κοιτα το κανονικο καυκασιο (οχι τα μουσκαροσκυλα καποιων εκτροφειων) εχει πολυ μεγαλη αντοχη.Οποτε δεν θα ειχε προβλημα να σε ακολουθησει.Εν συγκρισει με το ημιαιμο που εχω τωρα το οποιο εχει περιπου την ιδια και αφου την παλευει με εμενα πιστευω δεν θα ειχε προβλημα με κατι σαν και σενα....
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@Kouros o @ripper2.1 δεν διάλεξε το "εύκολο" σκυλι...και ουτε τα κριτήρια του ηταν αυτα που απο οτι εχω καταλάβει σε εκνευρίζουν:) (αδικο σε αυτο δεν σου δινω,στον τροπο που τα λες το χάνεις παντως το δίκιο σου)!
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Το δικο μου οπως ειπα σε παλιοτερα ποστ εχει πεθανει απο φολα...δυστυχως.Αν εμπαινες στο χωρο του ( που δεν θα εμπαινες γιατι παμπερς δεν πουλανε εκει κοντα...) θα σε επνιγε σαν κουνελακι....Αν σε προλαβαινε βεβαια αυτος γιατι στο χωρο του ειμαι και εγω μεσα..
Κοιτα το κανονικο καυκασιο (οχι τα μουσκαροσκυλα καποιων εκτροφειων) εχει πολυ μεγαλη αντοχη.Οποτε δεν θα ειχε προβλημα να σε ακολουθησει.Εν συγκρισει με το ημιαιμο που εχω τωρα το οποιο εχει περιπου την ιδια και αφου την παλευει με εμενα πιστευω δεν θα ειχε προβλημα με κατι σαν και σενα....
Στους χώρους που εχω μπει -εχω ζήσει και εχω κρυφτεί εγω φιλε κούρε, ΕΣΥ δεν θα εμπαινες ούτε με σιδερένιο κλουβί , λόγω τιμης ,σου λεω αυτη την κουβέντα , συνεχιζω στο θέμα μας κ θα σου μάθω κ μερικά πραγματα της σύγχρονης εποχής , αρχικά όπως παραδέχτηκες κ μονο σου , ο σκύλος δεν σου παρείχε φύλαξη γιατι τον άφησες εκτεθειμένο στην αυλή σου και τον φάγανε. ΕΣΥ που ησουν την ώρα της φόλας ;;; Ειμαι λάτρης συγκεκριμένων εκτροφείων κ συγκεκριμένων γραμμών σκύλων , θα συμφωνήσω πως εχει παραγίνει το κακο, πολυ έκθεση , πολυ πρόλογος , πολλα βραβεία κ απο ουσία λίγα πραγματα, μπορει κ καθόλου , αλλα ΕΣΥ εχεις βγάλει ολα τα εκτροφεια σκάρτα ......γιατι δεν μου απαντάς στην ερώτηση που σου εκανα ;; Απο που πήρες τον σκύλο σου και ποσο τον πήρες ;; Τι προσπαθείς να αποφύγεις κ δεν μου λες ;; Λοιπόν στις μέρες μας τη μονη φύλαξη που μπορει να σου κανει ένας σκύλος έξω απο το σπιτι , δλδ στην αυλή , ειναι να προστατέψει τα δέντρα σου απο τα παιδάκια που θέλουν να κόψουν τα φρούτα , η απο καμια γιαγιά που θελει κανα ζαρζαβατικό , οποιοσδήποτε άλλος εισβολέας , θα τον καθαρίσει σε λίγα δευτερόλεπτα ....αν ειχες τον σκύλο μέσα στο σπιτι , θα σε προστάτευε έως και 98% περισσότερο κ πιθανότερα θα τον ειχες κ τωρα ....
 
  • Like
Reactions: epial


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Στους χώρους που εχω μπει -εχω ζήσει και εχω κρυφτεί εγω φιλε κούρε, ΕΣΥ δεν θα εμπαινες ούτε με σιδερένιο κλουβί , λόγω τιμης ,σου λεω αυτη την κουβέντα , συνεχιζω στο θέμα μας κ θα σου μάθω κ μερικά πραγματα της σύγχρονης εποχής , αρχικά όπως παραδέχτηκες κ μονο σου , ο σκύλος δεν σου παρείχε φύλαξη γιατι τον άφησες εκτεθειμένο στην αυλή σου και τον φάγανε. ΕΣΥ που ησουν την ώρα της φόλας ;;; Ειμαι λάτρης συγκεκριμένων εκτροφείων κ συγκεκριμένων γραμμών σκύλων , θα συμφωνήσω πως εχει παραγίνει το κακο, πολυ έκθεση , πολυ πρόλογος , πολλα βραβεία κ απο ουσία λίγα πραγματα, μπορει κ καθόλου , αλλα ΕΣΥ εχεις βγάλει ολα τα εκτροφεια σκάρτα ......γιατι δεν μου απαντάς στην ερώτηση που σου εκανα ;; Απο που πήρες τον σκύλο σου και ποσο τον πήρες ;; Τι προσπαθείς να αποφύγεις κ δεν μου λες ;; Λοιπόν στις μέρες μας τη μονη φύλαξη που μπορει να σου κανει ένας σκύλος έξω απο το σπιτι , δλδ στην αυλή , ειναι να προστατέψει τα δέντρα σου απο τα παιδάκια που θέλουν να κόψουν τα φρούτα , η απο καμια γιαγιά που θελει κανα ζαρζαβατικό , οποιοσδήποτε άλλος εισβολέας , θα τον καθαρίσει σε λίγα δευτερόλεπτα ....αν ειχες τον σκύλο μέσα στο σπιτι , θα σε προστάτευε έως και 98% περισσότερο κ πιθανότερα θα τον ειχες κ τωρα ....
Ειδες οτι προτρεχεις...ολο βγαζεις συμπερασματα...τεσπα..ουφ..Ο σκυλος μου δηλητηριαστηκε στο δρομο...σε βολτα..σε μια απο τις ελαχιστες που τον ειχα βγαλει.Στο σπιτι μου και στην αυλη μου ειναι αδυνατον να ριξει καποιος φολα γιατι ειναι αδιεξοδο κ απομονωμενο σε βουνο , σε προαστιο χωρις αλλα σπιτια κοντα.Το ποιο κοντινο σπιτι ειναι 700 μετρα φαντασου.Οχι δεν μηδενιζω ολα τα εκτροφεια.Δεν ειπα αυτο...υπαρχουν καποια ελαχιστα που κανουν σοβαρη δουλεια, οσο μπορουν βεβαια με το δυναμικο που εχουν.
Μηδενιζω το οτι ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλα να βρεις σκυλο απο εκτροφειο.Ξαναλεω οτι οι φιλοι μας οι αμερικανοι λενε οτι a good dog is where you find him.
Τον καυκασιο τον εψαξα και τον πηρα απο ιδιωτη.Εψαξα 6-7 ιδιωτες δεν θυμαμαι ακριβως.Τσεκαρα τις μανες , τις "δοκιμασα" οπως και τους πατεραδες και διαλεξα το ποιο ζορικο κουταβι.Οποιος μου ελεγε για χοντρα κοκκαλα και κιλα εφυγα τρεχοντας.Εψαχνα αρκετο καιρο για να το βρω.
Τα αλλα σκυλια που εχω μου τα δωσαν καποιοι που δεν μπορουσαν να τα κρατησουν.Το ενα ειναι καθαροαιμο (και??) και το ενα το βρηκα στα σκουπιδια.
Απλα δεν μπορω επι του παροντος να ξαναμεγαλωσω τετοιο σκυλο γιατι ΔΕΝ εχω χρονο και εχω 3 δεν μπορω να τους κανω 5..
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Ειδες οτι προτρεχεις...ολο βγαζεις συμπερασματα...τεσπα..ουφ..Ο σκυλος μου δηλητηριαστηκε στο δρομο...σε βολτα..σε μια απο τις ελαχιστες που τον ειχα βγαλει.Στο σπιτι μου και στην αυλη μου ειναι αδυνατον να ριξει καποιος φολα γιατι ειναι αδιεξοδο κ απομονωμενο σε βουνο , σε προαστιο χωρις αλλα σπιτια κοντα.Το ποιο κοντινο σπιτι ειναι 700 μετρα φαντασου.Οχι δεν μηδενιζω ολα τα εκτροφεια.Δεν ειπα αυτο...υπαρχουν καποια ελαχιστα που κανουν σοβαρη δουλεια, οσο μπορουν βεβαια με το δυναμικο που εχουν.
Μηδενιζω το οτι ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλα να βρεις σκυλο απο εκτροφειο.Ξαναλεω οτι οι φιλοι μας οι αμερικανοι λενε οτι a good dog is where you find him.
Τον καυκασιο τον εψαξα και τον πηρα απο ιδιωτη.Εψαξα 6-7 ιδιωτες δεν θυμαμαι ακριβως.Τσεκαρα τις μανες , τις "δοκιμασα" οπως και τους πατεραδες και διαλεξα το ποιο ζορικο κουταβι.Οποιος μου ελεγε για χοντρα κοκκαλα και κιλα εφυγα τρεχοντας.Εψαχνα αρκετο καιρο για να το βρω.
Τα αλλα σκυλια που εχω μου τα δωσαν καποιοι που δεν μπορουσαν να τα κρατησουν.Το ενα ειναι καθαροαιμο (και??) και το ενα το βρηκα στα σκουπιδια.
Απλα δεν μπορω επι του παροντος να ξαναμεγαλωσω τετοιο σκυλο γιατι ΔΕΝ εχω χρονο και εχω 3 δεν μπορω να τους κανω 5..
Προτρέχω , γιατι σου τα βγάζω με το τσιγκέλι , δεν μου το είπες απο την αρχη , γενικά δεν θα διαφωνήσω με το μνμ σου ,φαντασου όμως ποσο πιο δύσκολο να ειναι να βρεις ποιοτικό ιδιώτη απο ποιοτικό εκτροφειο .Δεν χωνεύω τους Αμερικανούς με τιποτα , ´κ αυτοι πολλα φρου φρου κ αρώματα .....μου αρεσουν τα Καυκάσια σκυλια , ίσως ειναι στα 3 αγαπημένα μου σκυλια , αλλα δεν κάνουν για μενα ......τα θεωρω πολυ βαριά σκυλια (ακομη κ τα κανονικά μεγέθη )
 
  • Like
Reactions: Kouros


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αυτα ειναι γερμανικα ποιμενικα gelbbacke.Τετοια χρησιμοποιουν οι γερμανοι για τα προβατα και τα γελαδια (αυτοι ειναι δυο απο τους τυπους αυτων..εχει κ αλλους)
Φίλε @rex crete εσύ αυτό έχεις στο μυαλό σου για Γερμανικό ποιμενικό - λύκο?
Αν ναι, όλοι είμαστε χαρούμενοι!
 




Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Καλησπέρα κ απο μένα σε ολους σας ! Εχω αποκτήσει εδω κ δυο μήνες ενα γερμανικό ποιμενικο που σε λιγο θα γινει 4μηνων !
Τον ταΐζω carnilove ( το όνομα της ξηράς ) .. , δυο φορές τη μερα ! Πιστεύετε εσείς που είστε παλιότεροι απο μένα πως χρειάζεται κ κτ αλλο; Κάπου διάβασα κ για γιαούρτι κ αυγά ! Επίσης με τα συμπληρώματα τι γινεται ; Κανει τελικα ν δώσουμε η οχι ; Εχω διχαστεί !
Σας παραθέτω κ
Φωτο του κούκλου μου ! image.jpeg
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Συμπληρώματα εφόσον δίνεις μια καλη ξηρά τροφή (την συγκεκριμένη δεν την γνωρίζω) υποτίθεται πως δεν χρειάζονται. Γιαούρτι και αυγά δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά με μέτρο.
Το σημαντικό για μένα είναι να δίνεις 3 γεύματα την μερα και όχι δυο. Δυο μετα τους εξι επτά μηνες.
Να το χαίρεσαι.
 


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Α αυτο δεν το γνώριζα για τα γεύματα ! Κ νομίζω οτι ειναι λιγο αδυνατούλης ! Όποτε θα του δίνω κ μεσημέρι !
Την τροφή ούτε εγώ την γνώριζα ! Ειναι λιγο χαμηλότερη σε περιεκτικότητα πρωτεΐνης απο την Acana .. Αρκετά ακριβή βέβαια κ εκείνη ! Υπάρχει μια καλη ξηρή τροφή που θα μπορούσα να του δίνω ; Δοκιμασμένη κ
Απο εσάς ! ( την Acana puppies την εκοψα γιατι έκανε πολλή διάρροια !)
 


rex crete

Member
12 Απριλίου 2016
14
5
48
μεγαλωσε κ ο κουκλος .... που περιμεναμε να μεγαλωσει να δουμε τι σκυλι ειναι τελικα... με τι μιαζει παιδια? γιατι οταν ηταν 2 μηνων δεν βγαζαμε ακρι εδω
 

Attachments

  • Like
Reactions: zouzounos


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
μεγαλωσε κ ο κουκλος .... που περιμεναμε να μεγαλωσει να δουμε τι σκυλι ειναι τελικα... με τι μιαζει παιδια? γιατι οταν ηταν 2 μηνων δεν βγαζαμε ακρι εδω
Να το χαιρεσε και να σε χαιρετε φιλε! Ειλικρινα καθισα και διαβασα τα posts και ειναι λες και διαβαζω μερακληδες εφηβους που λογομαχουν για το ποιος την εχει μεγαλυτερη...

Μοιαζει με σκυλο , μη σε ενδιαφερει η ρατσα αφου ετσι κι αλλιως δεν πληρωσες για αυτην αν σε ικανοποιει σαν χαρακτηρας και σαν εμφανηση μη ξαναασχοληθεις με τις ρατσες..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: manolo and Kouros


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
μεγαλωσε κ ο κουκλος .... που περιμεναμε να μεγαλωσει να δουμε τι σκυλι ειναι τελικα... με τι μιαζει παιδια? γιατι οταν ηταν 2 μηνων δεν βγαζαμε ακρι εδω
Ωωωπ να τος πάλι!
Μοιάζει με ημίαιμο Γερμανικό Ποιμενικό!
:cool:
 
  • Like
Reactions: Asmodeus




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf