ΕΛΚΟΣ ΚΕΡΑΤΟΕΙΔΗ


Nemesis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2008
93
0
Καλημέρα σας παιδιά, θα ήθελα όποιος γνωρίζει, ή όποτε έχετε χρόνο να μου πείτε δύο πράγματα παραπάνω για το έλκος του κερατοειδού, δεν βρήκα πολλά πράγματα στο ίντερνετ μόνο για ανθρώπους βρήκα. Σας ευχαριστώ πολύ.
 






foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Tι ψάχνεις σχετικά με το έλκος κερατοειδούς;
Τραυματικό να υποθέσω;
Γιατί αυτο στο link είναι εξειδικευμένη και συγκεκριμένη κατάσταση
Γενικά να ξέρεις ότι δεν διαφέρει από αυτά που βρίσκεις για τους ανθρώπους!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γενικά να ξέρεις ότι δεν διαφέρει από αυτά που βρίσκεις για τους ανθρώπους!
Nαι αυτό ισχύει..;)
H μετεγχειρητική πορεία διαφερει, που καθιστά την ίαση ποιο δύσκολη..:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Nαι αυτό ισχύει..;)
H μετεγχειρητική πορεία διαφερει, που καθιστά την ίαση ποιο δύσκολη..:)
Θεραπευτικα και τέτοια δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι παίζει με τα έλκη κερατοειδούς στα σκυλιά!Αν και το θεωρώ πολύ λογικό αυτό που λες..΄Άντε πες στον σκύλο μην τρίβεις το μάτι σου που σε καίει...:(
Εγώ μιλούσα περισσότερο όσον αφορά τις αιτίες, τα συμπτώματα, τέτοια πράγματα!:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eε γενικά οι εγχειρήσεις στα ματια στον σκύλο είναι δύσκολες μετεγχειρητικά..
Για αυτό και οι περισσότερες δεν γίνονται.., όπως και του καταρράκτη..:)
 


Nemesis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2008
93
0
εχει ο μικρός μου έλκος μου είπε ο γιατρός, πρέπει επειδή είναι εξώφθαλμο στο παιχνίδι επάνω να χτύπησε και να του έγινε μολυνσούλα. Το είδα αρχικά σαν κοκκινίλα, του έριξα λίγο φυσιολογικό ορό και το καθάρισα με αποστειρωμένες γάζες και πήγα στο γραφείο. Γύρισα πίσω και τον βλέπω πάλι κόκκινο, του βάζω πάλι φυσιολογικό ορό να δω εάν θα έχει κάποια αντιδραση, τον κοιτάω καλύτερα να δω εάν είναι κανένα χνούδι ή τίποτα άλλο, δεν έβλεπα τίποτα. Του το έπλυνα 3 φορές και δεν είδα διαφορά, πήρα τον κτηνίατρο τηλέφωνο και πήγαμε άρων άρων. Μου έδοσε Τομπρεξ θα το τσεκάρω σπίτι εάν το λέω σωστά. Η κοκκινίλα υποχωρεί, αλλά φαίνεται στον κερατοειδή κάτι που δεν ξέρω εάν είναι σαν λακουβίτσα, όχι μεγάλη πολύ μικρή 3 χιλιοστά διάμετρο, και εάν αυτό είναι το χτύπημα ή η καθίζιση των στρωμάτων του κερατοειδή όπως διάβασα (για τα ανθρώπινα μάτια). Μετά το πρώτο εικοσιτετράωρο το μάτάκι του δεν έκανε κιτρινίλα η πρασινάδα αλλά πήρε μία μπλε κρούστα τοπικά με διάμετρο 6 χιλιοστά, όπως ένας άνθρωπος που έχει καταρράκτη περίπου.

Τώρα είμαστε με το κολύριο 3 φορές την ημέρα επί 3 φορές, πρέπει να πέφτει η σταγόνα πάνω ακριβώς μου είπε ο γιατρός εκεί που είναι η λακουβίτσα (δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω ακούγεται χειρότερο από ότι είναι), και κάθε τρεις μέρες πάμε να μας δει.

Στον άνθρωπο θα του πάω τούρτα, έχω πάει συνολικά και για τα δύο μου σκυλιά 5-6 φορές έχω πληρώσει μόνο ένα εμβόλιο, τίποτα άλλο, κάθε φορά τον ρωτάω τί του χρωστάω και με διώχνει αφού πρώτα μου πει να ξαναπεράσω!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τομπρέξ ή Τομπραντέξ;
Αυτή η λακουβίτσα που λες είναι το έλκος!Αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ μικρότερη από ότι αναφέρεις!Τα νούμερα που λες είναι τεράστια!
Με το κολλήριο θα έχετε λογικά καλά αποτελέσματα, απλά θέλει υπομονή κι επιμονή!
Περαστικά σας!:)
 


Nemesis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2008
93
0
στο μέγεθος θα σας γελάσω ειλικρινά, τομπρέξ βαζουμε σταγόνες, είναι στάσιμη η κατάσταση σήμερα μας είπε ο κτηνίατρος πως βλέπει μία ελάχιστη βελτίωση, φυσικά από το να μου παρατείνει την θεραπεία μου είπε πως θα την κάνουμε για δέκα μέρες να δούμε αντίδραση, και τότε θα με απευθύνει σε άλλον κτηνίατρο και ειδικό σε αυτά τα θέματα.

:) <---- είναι πιο μικρό από αυτό, δεν είναι ελαφρύ είναι σχετικά βαθύ, το βάθος είναι στο κέντρο αλλά έχει επιρρεαστεί και το γύρω γύρω ελάχιστα
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ανασύρω το θέμα προς ενημέρωση μιας και το "σπουδάσαμε" και αυτό δυστυχώς.

Να πω καταρχήν ότι "Άτονο έλκος κερατοειδούς" παρουσίασε η Πέππερ τον Ιανουάριο, όπου και έγινε επέμβαση. Κι επειδή η Κάρλα είπε "εγώ στο πηγάδι κατούρησα?", έπαθε και αυτή το ίδιο τι προάλλες και εγχειρήστηκε και αυτή πριν από σχεδόν μια εβδομάδα.

Nα διευκρινίσω καταρχήν ότι "Άτονο έλκος κερατοειδούς" σημαίνει ότι δεν οφείλεται σε τραυματισμό ή μικρόβιο. Απλά έτσι γούσταρε ο οργανισμός και το πέταξε.

Συμπτώματα
Ενόχληση με ανοιγόκλειμα του ματιού*. Εκεί το πάλεψα με αλοιφή Tobrex 3-4 μέρες ελπίζοντας ότι πρόκειται για καμιά μικρή και τίμια επεφυκίτιδα. Τζίφος. Παραμάσχαλα το σκυλί και στο Λιαπή. Η διάγνωση ήταν "Έλκος κερατοειδκούς", πιθανόν άτονο, πιθανόν από τραυματισμό. Ακολουθούμε αγωγή με κολύριο Tobrex (αντιβιοτικό δηλαδή) και μισή ώρα μετά HyloGel (λιπαντικό) 3 φορές τη μέρα. Εάν επρόκειτο για τραυματισμό (κάτι που ελπίζαμε), τότε με την αγωγή αυτή έπρεπε να φτιάξει σε 4-5 μέρες οπότε δεν θα χρειαζόταν επέμβαση. Τζίφος πάλι - το μάτι δεν έφτιαξε. Το ξαναβλέπει ο ντοκ μετά από 5 μέρες και διαγνώσκει πια "άτονο έλκος" άρα προγραμματίζουμε επέμβαση για μετά από 2 εβδομάδες. Παρεμπιπτόντως δεν είναι να το αφήνεις πολύ έτσι κατά τον ντοκ, γιατί άμα μπει μικρόβιο επιδεινώνεται η κατάσταση.

*Σημείωση για σύμπτωμα-παγίδα: Μετά τις 4-5 μέρες ο σκύλος συνηθίζει τον πόνο (ενόχληση σαν να έχεις κάτι στο μάτι) και παύει να το ανοιγοκλείνει. Το πρόβλημα υπάρχει όμως.

Ξαναπάμε σε 2 βδομάδες έτοιμες για χειρουργείο, το βλέπει ο ντοκ και λέει "άκυρο το χειρουργείο - έφτιαξε". Πράγματι έτσι έδειχνε. Φύγαμε χαρούμενες για shopping μιας και την σκαπουλάραμε.

Τέσσερεις μέρες αργότερα το μάτι ξαναπαίζει. Τηλέφωνο στον ντοκ - επαναπρογραμματισμός χειρουργείου, εξέταση ματιού, το μάτι πράγματι υποτροπίασε και μάλιστα ήταν χειρότερα από την αρχική κακή διάγνωση. Έγινε λοιπόν το χειρουργείο.

Η επέμβαση
Γίνεται με 2 τρόπους (ολική νάρκωση πάντα):
1ος τρόπος
Με ράψιμο του 3ου βλεφάρου. Προτιμητέα μέθοδος, όπου το 3ο βλέφαρο ράβεται ώστε να καλύψει το μάτι για 20 μέρες ώστε να γίνει επούλωση. Γίνεται με επιτυχία σε γουρλομάτικες φυλές (μπουλντόγκ, παγκ, μπόξερ κλπ.) που έχουν μπόλικο 3ο βλέφαρο.Το οπτικό αποτέλεσμα είναι φρικουλιάρικο διότι το μάτι είναι όλο καλυμμένο με μία ροζ μεμβράνη. Εγώ το διασκεδάζω πάντως γιατί στη βόλτα μας μεριάζουν όλοι την τελευταία στιγμή λες και βλέπουν το τέρας του φρανκενστάιν.

2ος τρόπος
Σε σκυλιά με μικρό 3ο βλέφαρο όπου δεν μπορεί να γίνει η μέθοδος 1, μπαίνει φακός. Αν το μάτι είναι μεγάλο τότε ο φακός μπορεί να φύγει (γι αυτό αποφεύγεται ο φακός σε γουρλομάτικες φυλές όπως η δική μου). Ενίοτε μπορεί να γίνει και φακός και ράψιμο 3ου βλέφαρου.

Ποιες φυλές
Επιρρεπείς είναι οι γουρλομάτικες διότι έχουν πιο πολλη εκτεθειμένη επιφάνεια.Το παράδοξο σε μένα είναι ότι χτυπήσαμε κόκκινο στη στατιστική: Δύο στα δύο σκυλιά. Τα οποία σημειωτέον δεν έχουν απολύτως καμία συγγένεια μεταξύ τους, ψάχνοντας όλο το pedigree προς τα πίσω. Shit happens.

Τόσο στην Κάρλα όσο και στην Πέππερ εφ' όρου ζωής και προληπτικά (λόγω ηλικίας και προδιάθεσης) θα τους βάζω 3 φορές τη μέρα HyloGel. Διότι έπαθα και μια φρίκη όταν μου πε ο ντοκ ότι ένα μπόξερ το χει εγχειρήσει 7 φορές (!) εναλλάξ το ένα μάτι μετά το άλλο. Το έλκος δηλαδή μπορεί να ξαναεμφανιστεί - συνήθως σε άλλο σημείο.

Την Κάρλα αυτές τις μέρες την φωνάζω "Ζομπάκι" λόγω εμφάνισης - φωτό δεν βάζω γιατί μπορεί να βγάλετε τα σουβλάκια που φάγατε. Το καλό είναι ότι έχουμε μπει για τα καλά στο κλίμα για το νέο σήζον του walking dead που το περιμένουμε με τεράστια αγωνία μαζί με τη μονόφθαλμη. :D
 














vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πάμε για μεταπτυχιακό! Χθες έκανε την ίδια επέμβαση και στο δεύτερο μάτι η Πέππερ. Όποιος θέλει σκυλί με ζόμπι look για να τρομάζει τον κόσμο, τη νοικιάζω μπα και βγάλω και κανα χειρουργικό έξοδο.
Έχουμε τσακίσει τις στατιστικές - τρία στα τέσσερα μάτια!
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τελικά για να διατηρείς σκύλο πρέπει:
a. Να έχεις πτυχείο κτηνιατρικής
b. Να μην εμπιστεύεσαι τις διαγνώσεις και να τις διασταυρώνεις ακόμη και αν "έχεις πάει στον καλύτερο"

Εισαγωγικά να πω, ότι αφού ήδη είχαμε κάνει επέμβαση για άτονο έλκος κερατοειδούς στα 4 από τα 4 μάτια των 2 σκύλων, η Πέππερ ξαναεμφάνισε πρόβλημα πριν από 1 μήνα, ίδια συμπτώματα με τις προηγούμενες φορές. Και επειδή ο διάολος σπάει το ποδάρι του και ο γιατρός που πηγαίναμε έως τότε έλειπε στο εξωτερικό, οπότε σε αναζήτηση άλλου οφθαλμίατρου και πήγα στην Παπαϊωάννου.

Καταρχήν να διορθώσω κάποια πράγματα που είχα γράψει (κατά τα λεγόμενα του τότε ντοκ) για το ακαδημαικόν/κτηνιατρικό του πράγματος.

Nα διευκρινίσω καταρχήν ότι "Άτονο έλκος κερατοειδούς" σημαίνει ότι δεν οφείλεται σε τραυματισμό ή μικρόβιο. Απλά έτσι γούσταρε ο οργανισμός και το πέταξε.
Άτονο έλκος κερατοειδούς είναι αυτό που δε επουλώνεται εντός 3 εβδομάδων που είναι το προβλεπόμενο διάστημα. Δεν έχει να κάνει με την αιτία. Επίσης δεν υφίσταται το "'έτσι γούσταρε ο οργανισμός". Υπάρχει αιτία και μάλιστα λογικότατη, βλέπε παρακάτω.

Ακολουθούμε αγωγή με κολύριο Tobrex (αντιβιοτικό δηλαδή) και μισή ώρα μετά HyloGel (λιπαντικό) 3 φορές τη μέρα. Εάν επρόκειτο για τραυματισμό (κάτι που ελπίζαμε), τότε με την αγωγή αυτή έπρεπε να φτιάξει σε 4-5 μέρες οπότε δεν θα χρειαζόταν επέμβαση. Τζίφος πάλι - το μάτι δεν έφτιαξε. Το ξαναβλέπει ο ντοκ μετά από 5 μέρες και διαγνώσκει πια "άτονο έλκος" άρα προγραμματίζουμε επέμβαση για μετά από 2 εβδομάδες.
Όπως έγραψα πιο πάνω, 3 εβδομάδες δίνεις για να το βαφτίσεις άτονο. Όλες τις προηγούμενες φορές περιμέναμε 4-5 μέρες για να μπούμε χειρουργείο. Ο νοών νοείτω.


Η επέμβαση
Γίνεται με 2 τρόπους (ολική νάρκωση πάντα):
Ως δια μαγείας αυτή τη φορά εγχειριστήκαμε χωρίς ολική νάρκωση, με μέθη και τοπικό αναισθητικό, με ένα πρωτόκολλο που εφαρμόζει η Παπαϊωάννου για βραχυκέφαλα. Και μάλιστα σε μια επέμβαση πιο σύνθετη από ότι κάναμε παλιά. Ξανά ο νοών νοείτω. Σημειωτέον η γιατρός έχει πλήθος ασθενών με το πρόβλημα αυτό, σε παγκ και γαλλικά.

Ποιες φυλές
Επιρρεπείς είναι οι γουρλομάτικες διότι έχουν πιο πολλη εκτεθειμένη επιφάνεια.Το παράδοξο σε μένα είναι ότι χτυπήσαμε κόκκινο στη στατιστική: Δύο στα δύο σκυλιά. Τα οποία σημειωτέον δεν έχουν απολύτως καμία συγγένεια μεταξύ τους, ψάχνοντας όλο το pedigree προς τα πίσω. Shit happens.
Ισχύει για τις εξώφθαλμες φυλές, για τις φυλές με ζάρες, ωστόσο τάση στο πρόβλημα έχουν και άλλες όπως μολοσοειδείς με κρεμασμένα τα κάτω βλέφαρα, εξηγώ παρακάτω γιατί. Καταρχήν να τονίσω ότι στον προηγούμενο γιατρό, σε επαναλαμβανόμενη ερώτησή μου ποια είναι η αιτία του προβλήματος η απάντηση ήταν πάντα "δεν υπάρχει, έτσι το βγάζει ο οργανισμός". Ξανά μανά ο νοών νοείτω.

Στο δια ταύτα με την περίπτωση της Πέππερ:
Kερατοειδής φθαρμένος σε σημεία για άλλη μια φορά. Κι όμως, υπάρχει αιτία και μηχανισμός που το προκαλεί, δεν έρχεται από το θεό:

1. Ξηροφθαλμία: Ιδανικό περιβάλλον για να φθείρεται ο κερατοειδής εύκολα.
Που οφείλεται η ξηροφθαλμία;
Αφενός στην μεγάλη επιφάνεια έκθεσης του ματιού. Αφετέρου στις ζάρες κάτω από τα μάτια. Οι ζάρες διώχνουν το δάκρυ έξω από το μάτι και δεν το αφήνουν να κάνει τη δουλειά του. Αυτό συμβαίνει και σε μολοσοειδή με κρεμασμένο το κάτω βλεφαρο. Ο αδένας αρχίζει να υπερπαράγει δάκρυ, αφού βλέπει ότι δάκρυ δεν υπάρχει στο μάτι. Σε κάποια ηλικία συνήθως γύρω στα 7-8, ο αδένας, αφού έχει υπερεργαστεί, αρχίζει και τα φτύνει και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα.
Τι μπορείς να κάνεις? Προσπαθείς να μειώσεις την ξηροφθαλμία με κάποια ειδικά λιπαντικά κολύρια μπας και προλάβεις καταστάσεις. Εμείς δεν το κάναμε "γιατί έτσι το βγάζει ο οργανισμός οπότε δεν είχε νόημα να κάνουμε κάτι".

2. Εντρόπιο: το ξέρουμε από τα σαρπέι αλλά το φοράνε και τα ακίτα και άλλες φυλές σε μικρότερο βαθμό που δεν φημίζονται κατ' ανάγκη για αυτό.
Το βλέφαρο τείνει προς τα μέσα και οι τρίχες συναντάνε τον κερατοειδή με το ανοιγόκλειμα του ματιού. Βρίσκοντας το έδαφος εκεί ξερό, αρχίζουν και τον γδέρνουν.

Τι κάναμε στην Πέππερ:

α. Καταρχήν φρεζαρίστηκε πάλι ο κερατοειδής και ράφτηκε το 3ο βλέφαρο για 3 εβδομάδες για να επουλώσει.
β. Υπήρχαν 3 τρίχες εσωτερικά του βλέφαρου. Μη ορατές με γυμνό μάτι. Αφαιρέθηκαν τα κομμάτια του ιστού που έφεραν τις τρίχες. Αν η αφαιρούμενη επιφάνεια είναι μεγάλη, μπαίνει μόσχευμα από άλλο σημείο πχ μάγουλο, αλλά σε εμάς δεν χρειάστηκε.
γ. Έγινε πλαστική στη ζάρα κάτω από το μάτι, ώστε να μειωθεί η "διαρροή", στην προσπάθεια να συγκρατεί καλύτερα το δάκρυ.

Τρία πράγματα που έγιναν με μέθη και τοπική νάρκωση, έναντι μόνο του α που κάναμε όλες τις άλλες φρές με ολική νάρκωση.

Η γιατρός: Έχω να πω τα καλύτερα και για την άμεσή ανταπόκρισή της και στο ότι σου εξηγεί υπεραναλυτικά τα πάντα, σε αντίθεση με κάποιους arrogant μεγαλοπιασμένους. Μέχρι και σε χαρτί μου ζωγράφιζε για το συμβαίνει. Επίσης, της πάνε εκεί περιστατικά από άλλους γνωστούς οφθαλμίατρους, 2 μόνο τα συνάντησα εκεί όσο ήμουν, το ένα καμμένη υπόθεση από λάθος αντιμετώπιση. Φοβάμαι ότι δεν έχουμε ξεμπερδέψει με τα μάτια, αλλά τουλάχιστον σε αυτή νιώθω ασφάλεια για ειλικρινή διάγνωση και όχι για πρωτόκολλα που οδηγούν απλά σε επαναλαμβανόμενες επεμβάσεις χωρίς να αντιμετωπίζεται η ρίζα του κακού.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf