ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ..ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ!


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
Καλησπερα! Ειπα να φτιαξω ενα θεμα για τις "διαολιες" που χουν κανει οι αγαπημενοι μας φιλοι :ROFLMAO:

Εμενα προς το παρον μου χει φαει καναπε,ρουχα,παπουτσια,πορτες ντουλαπας και εχει ξυσει τοιχους.. (n):Do_O
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Η Νεφέλη και ο Αζόρ μου έχουν βγει άγγελοι όσον αφορά ζημιές, αλλά θα παραθέσω ζημιές που μου είχαν κάνει τα πρώην σκυλιά που είχα.

Πόδια από ένα ντιβάνι.
Πόρτα δωματίου και εξώπορτα (ασφαλείας)
3 καναπέδες (τελείως) και από 1 καναπέ που γίνεται κρεβάτι έφαγαν το στρώμα
4-5 χαλιά
Ένα κρεβάτι μαζί με το στρώμα (4-5 μήνες αγορασμένα)
(Παραλίγο) 400€ της ΔΕΗ (τον πρόλαβα με τα χρήματα στο στόμα
10€
Καλώδιο τηλεφώνου
Τηλέφωνο (το βρήκα με διακοσμητικές τρύπες κοντά στο ακουστικό)


Αυτάαααα :p :D
 


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
χαχαχαχαχαχαχαχα υπαρχουν πολυ χειροτερα δηλαδη..αχ τι με περιμενει δεν ξερω.. :D:cry:
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Στη βαρεμάρα και στη διαβολιά του κάθε ζώου είναι.
Η Νεφέλη από τη πρώτη στιγμή που την αφήσαμε μόνη της στο σπίτι, απλά έπεφτε για ύπνο και μας περίμενε.
Από 3 μηνών που την υιοθέτησα μέχρι και σήμερα που είναι 2.5 χρονών δεν έχει πειράξει τίποτα μέσα και έξω από το σπίτι. Το ίδιο και ο Αζόρ, που αν και στην αρχή κάποιες λίγες ζημιές τις έκανε (εντάξει, 5 μήνες με λαμπατέρ στο κεφάλι και ανοιχτή πληγή στο πόδι ήταν, όσο να πεις μάζεψε αρκετήηηη ενέργεια), πλέον είναι κύριος μέσα και έξω!
 
  • Like
Reactions: Dogo95 and l.Kyveli


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Με τη δικιά μου δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο θέμα, γιατί δεν άφηνα ποτέ στο χώρο που κινείται αντικείμενα και άλλα άσχετα εκτός από τα παιχνίδια της. Παρόλα αυτά, θυμάμαι που ένα απόγευμα καθόταν στην κουζίνα ιδιαιτέρως ήσυχη και αναρωτήθηκα τι κανει. Όταν την πλησίασα είδα ότι μου χε αρπάξει το πορτοφόλι, είχε ξεσκίσει το απέξω και αν δεν την προλάβαινα θα κλαιγα και το εικοσάευρο. :love::sneaky:
 
  • Like
Reactions: d-friend and Dogo95


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
ο δικος μου δεν καταλαβαινει με τιποτα..τον μαλωνω και μ τα ξανακανει..η ειναι χαζο κ του αρεσει η τιμωρια η με εκδικειται για κατι...οταν ειναι να φυγω για δουλεια υπολογιζω να χω ενα μισαωρο πριν να κρυψω οτι μπορει να φαει...στο τελος παω σπιτι και δεν θυμαμαι που εχω βαλει τι...αλλα μιση ωρα για το κυνηγι τ χαμενου θησαυρου..αλλα δεν υπαρχει περιπτωση παντα κατι θα ειναι φαγωμενο οταν θα παω o_O
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
ο δικος μου δεν καταλαβαινει με τιποτα..τον μαλωνω και μ τα ξανακανει..η ειναι χαζο κ του αρεσει η τιμωρια η με εκδικειται για κατι...οταν ειναι να φυγω για δουλεια υπολογιζω να χω ενα μισαωρο πριν να κρυψω οτι μπορει να φαει...στο τελος παω σπιτι και δεν θυμαμαι που εχω βαλει τι...αλλα μιση ωρα για το κυνηγι τ χαμενου θησαυρου..αλλα δεν υπαρχει περιπτωση παντα κατι θα ειναι φαγωμενο οταν θα παω o_O
Όταν λείπεις μπορείς να τον περιορίζεις σε συγκεκριμένο χώρο όπου δεν θα υπάρχει κάτι για να δαγκώσει. Έτσι θα σταματήσει να τα τρωει ολα μεγαλώνοντας.
 


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
τον βαζω σε ενα δωματιο που δεν εχει τιποτα μεσα..εκει μπαινει κ στην τιμωρια..αλλα ουρλιαζει κλαιει συνεχεια φοβαμαι μην μ φερουν καμια φιλοζωικη κ νομιζουν οτι τον βαραω (n)
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
τον βαζω σε ενα δωματιο που δεν εχει τιποτα μεσα..εκει μπαινει κ στην τιμωρια..αλλα ουρλιαζει κλαιει συνεχεια φοβαμαι μην μ φερουν καμια φιλοζωικη κ νομιζουν οτι τον βαραω (n)
ειναι λαθος να συνδεεις το χωρο που κοιμάται και χαλαρωνει με χώρο τιμωρίας.
 
  • Like
Reactions: Shelly


Ζούκι

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2014
59
126
39
Rethimno
Προσπάθησε να έχεις άλλο χώρο για τιμωρία και άλλο για να τον αφήνεις όταν λείπεις, διότι το ζητούμενο είναι να παραμένει ήρεμος, χωρίς στρες και να κοιμάται όταν θα λείπεις, ώστε να μην ψάχνει κάτι να καταστρέψει/δαγκώσει για να αποβάλει και αυτός το άγχος του. Επειδή κι εγώ είχα τρομερό πρόβλημα με τη δικιά μου, μόνο το crate βοήθησε αλλά χρειάζεται εκμάθηση με πολύ υπομονή για να το θεωρήσει ο σκύλος το δικό του ασφαλές μέρος όπου θα κοιμάται/ξεκουράζεται.
 




Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
Οπου αλλου τον βαλω η καλωδια θα φαει,η στρωμα η θα αποτελειωσει τον καναπε...πρεπει να νοικιασω μεγαλυτερο σπιτι μ φαινεται :D
 


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
δεν μ παει καρδια να τον βαλω σε κλουβι...το κανουν αρκετοι γνωστοι μ αλλα πιστευω τσαμπα θα το αγοραζα στο τελος θα τον λυπομουν κ θα τον εβγαζα..
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Παρκέ στο χωλ εισόδου σε διάφορα σημεία, τοίχο στο χωλ και πόρτα στο χωλ επίσης (της άρεσε το μέρος), κάσωμα πόρτας υπνοδωματίου κάσωμα πόρτας κουζίνας, κεραία τηλεόρασης, 1 κρεβατάκι σκύλου. Αυτά νομίζω και μέχρι 12 μηνών. Μετά ευτυχώς κόπηκαν όλα μαχαίρι. Αλωνίζει μόνη της σε όλο το σπίτι και δεν έχει πειράξει ποτέ τίποτα.
 
  • Like
Reactions: Lavernne and Dogo95




Shelly

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2016
67
73
Άν το πάρει με το καλό,θα είναι η καλύτερη του να χώνεται κ να αράζει στη φωλιά του. Θα πάρω τώρα στα κοντά κ 'γω ένα μποξ.

Πάντως για ζημιές δε μπορώ να πώ ότι είναι καταστροφή η Σέλυ. Της αφιέρωσα πολύ χρόνο όταν πρωτοήρθε σπίτι για να μάθει ποιές είναι επιτρεπτές κ ποιές όχι συμπεριφορές.
Βέβαια,τις παράπλευρες απώλειες τις είχαμε : μια παντόφλα,ένα ζευγάρι μποτάκια, τις αρβύλες,καλώδιο ισιωτικής,κ γρατζουνιές σε μια συρταρωτή πόρτα.
Νομίζω είναι τίποτα σε σχέση με άλλα σκυλιά που είναι διάολοι της Ταζμανίας..
 


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
απλα σκεγτομαι αν νιωθει περιορισμενοσ κλεισμενος σε ενα δωματιο τοτε μεσα σε ενα κλουβι θα ουρλιαζει χειροτερα...οταν παω να τον βαλω στο δωματιο τρεχει να ξεφυγει μπας κ γλυτωσει κ μεινει εξω...φανταζομαι θα χρειαζτω μεγαλο κλουβι για να μπορει να σηκωνεται κ να τρωει κλπ?ειχα σκεφτει την λυση "παρκου" αλλα θα πρεπει να τ κανω πολυ ψηλο...dogo argentino ειναι ο μικρος μ χει βγαλει τ λαδι για να του μαθω καποια πραγματα ποσο μαλλον για να μεινει μεσα σε ενα κλουβι...


@HolywoodBrn ελπιζω να μην εχω ακομα 7 μηνες μπροστα μ για να τα περασω αυτα.. :eek:
 




MichalisN

Member
7 Ιουνίου 2016
17
21
χρειάζεται εκπαίδευση ώστε να συνηθίσει να πηγαίνει στο κλουβί μόνος του. Να είναι το σπίτι του που θα επιλέγει να πηγαίνει και να αράζει. Δεν θα τον βάλεις με την μία να τον κλείσεις μέσα.... Από εκεί και πέρα, ο μικρός χώρος θα λειτουργεί ως το σπίτι του, η φωλιά του που του εμπνέει ασφάλεια, σε αντίθεση με τον μεγάλο χώρο που αιστάνεται σαν χαμένος.

Επιπλέον, ο μικρός έχει άγχος αποχωρισμού και όταν το εκδηλώνει βρίσκεται σε ένα άδειο δωμάτιο το οποίο ξέρει ως χώρο τιμωρίας, χωρίς να καταλαβαίνει για πιό πράγμα τιμωρείται. Αυτό χειροτερεύει την κατάστασή του περισσότερο αντί να τον βοηθάει. Αν δεν το αντιμετωπίσεις δεν πρόκειται να λυθεί εύκολα και από μόνο του.

απλα σκεγτομαι αν νιωθει περιορισμενοσ κλεισμενος σε ενα δωματιο τοτε μεσα σε ενα κλουβι θα ουρλιαζει χειροτερα...οταν παω να τον βαλω στο δωματιο τρεχει να ξεφυγει μπας κ γλυτωσει κ μεινει εξω...φανταζομαι θα χρειαζτω μεγαλο κλουβι για να μπορει να σηκωνεται κ να τρωει κλπ?ειχα σκεφτει την λυση "παρκου" αλλα θα πρεπει να τ κανω πολυ ψηλο...dogo argentino ειναι ο μικρος μ χει βγαλει τ λαδι για να του μαθω καποια πραγματα ποσο μαλλον για να μεινει μεσα σε ενα κλουβι...


@HolywoodBrn ελπιζω να μην εχω ακομα 7 μηνες μπροστα μ για να τα περασω αυτα.. :eek:
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and Shelly