ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ..ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ!


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
ας ξεκινησω λοιπον το οδοιπορικο...ακολουθει σεντονι...οι ομοιοπαθεις ξερω οτι θα το πανε μονορουφι...

ξεκιναμε λοιπον...

τα καλα σκηνικα ξεκινησαν μολις πηγαμε 3.5 μηνων κι αρχισαμε να ξετσουτσουνιζουμε...

το πρωτο σκηνικο ,που καταφερε να αποκτησει προσβαση στο σαλονι,ηταν αυτο που ειδατε στις φωτο,το οποιο περιελαμβανε επιπροσθετως 5-6 cd που κατασπαραχτηκαν και αλλα 20-30 που τοποθετηθηκαν επιμελως οπου μπορει να βαλει ο ανθρωπινος νους...
επισης,διαβασε ολα τα βιβλια,τσεπης ευτυχως,που ηταν προσβασιμα...

στο δευτερο σκηνικο πηγαμε λιγο παραπερα...

3.5 μηνων,ο παπαροπλημμυρας,ηταν σκαρτα 6 κιλα...η ημερησια ποσοτητα ξηρας που ετρωγε ηταν 240 γραμμαρια ισομερως μοιρασμενα σε τρια γευματα...κρατηστε το αυτο...

αφου λοιπον ρημαξε οτι ρημαζοταν αποφασισε να κανει την υπερβαση...

πηρε ενα σακι 15 κιλων ξηρας,κλειστο,το εσυρε (!!!!!!) μεχρι την μεση του σαλονιου,το εσκισε και ξεκινησε να τρωει...οταν τελειωσε,για επιδορπιο,εσκισε τρια πακετα φιλτρα ριζλα των 50 τεμαχιων και τα πασπαλισε πανω απο τις κροκετες ...

γυριζει η κοπελια στο σπιτι και παθαινει το εγκεφαλικο νο2...στην συνεχεια βλεπει μια τεραστια ροζ-ασπρη κοιλια να σερνεται προς το μερος της και παθαινει το εγκεφαλικο νο3...

με παιρνει τηλεφωνο και μου λεει κλαιγοντας να παω αμεσως σπιτι...

καβαλαει ο αμοιρος πατερας το μοτοσακο και παει ταγματα θανατου...

φτανω σπιτι και βλεπω την κοπελια πανω απο την προαναφερομενη ροζ-ασπρη κοιλια,η οποια ειχε και μια ποντικοουρα που αρχισε να κουνιεται μολις με ειδε...

αυτο που ειδα νομιζα οτι δεν ηταν φυσικα εφικτο...εναν σκυλο 5 κιλων με κοιλια σκυλου 70 κιλων...

λεω,παει, τον θαβουμε τον μαλακα...ενιγουει...επεσε για υπνο και πεθανε για 7 ωρες τις οποιες και οι δυο ειμασταν πανω απο το κεφαλι του παρατηρωντας τα παντα...ξυπνησε χωνεμενος κι ετοιμος για ολα...γερο σκαρι...

ενημερωτικα,ζυγισα την υπολοιπη ξηρα η οποια ηταν 11900...δηλαδη ο σκυλος των 6 κιλων που ετρωγε ημερησιως 240 γραμμαρια,εφαγε με την μια 3 κιλα...και δεν πηγε στην κολαση που εχει κρατημενη απο τωρα σουιτα...
ξερω οτι ελαχιστοι θα πιστεψουν το νουμερο και θα θεωρησουν οτι υπερβαλλω για την ιστορια...θα τους καταλαβω...κι εγω θα δυσκολευομουν να το πιστεψω...

την τριτη και τελευταια φορα που απεκτησε προσβαση εκει που δεν επρεπε να αποκτησει,15 ημερες μετα,εκτος ολων των αλλων ,βουτηξε ενα μικρο σακι με 2 κιλα ωμες πατατες και τις εφαγε μαζι με τα χωματα και τις ριζες...τις εχεζε επι μια εβδομαδα...

μετα απο ολα αυτα ο νεαρος μετακομισε στην αυλη που περιλαμβανει και υπογειο(σημαντικη λεπτομερεια για την ιστορια μας) για το 8ωρο που λειπουμε καθημερινα...

οι περιπετειες της αυλης στο επομενο και τελευταιο επεισοδιο της σειρας μας...
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Ειλικρινά, δε ξέρω που να πρωτοκάνω like!
Συγχαρητήρια για το θέμα, που πέραν από αστείο αποδεικνύεται και εξαιρετικά επιμορφωτικό για νέους ή επίδοξους σκυλάδες. Η χαρά του εκπαιδευτή! Να τονίσουμε, ότι σε ορισμένους οι ζημιές κοστίσανε 5φορές και πάνω το κόστος της εκπαίδευσης. Έκανα και μερικές φορές με ανακούφιση το σταυρό μου, που γλίτωσα από τόσα έξοδα κι εγκεφαλικά καθώς το διάβαζα.

Αλλά, ομολογώ, ένιωσα και μια επιβεβαίωση, ότι καλώς μελέτησα όσο μελέτησα κι έκανα ό,τι έκανα με την εκπαίδευση της Μούζης, που ήταν ένας δαίμονας της Τασμανίας ως κουτάβα. Αν εξαιρέσω ένα κάλυμμα του καναπέ και κάτι μαξιλάρια που τράβηξε μέσα στο crate (δικό μου το λάθος να το αφήσω κολλητά στον καναπέ) και τα γέμισε τρύπες, καθώς και μια λίμνη από κάτουρο στο στρώμα μου, κι ένα κομμένο καλώδιο φορτιστή τη φορά που απέδρασε από το crate (πριν μπουν τα τρία λουκέτα), λόγω άγχους αποχωρισμού, δε μου έχει πειράξει ούτε κάλτσα.

Φυσικά όσο ήμουν παρών στο σπίτι, είχα γίνει ο "Big Brother is waching you", για να διορθώσω την κάθε μ@λ@κί@, μόλις που σκεφτόταν να την κάνει, πριν καν προλάβει να γευτεί τη γλύκα της, και παρέχοντάς της πάντα τα επιτρεπόμενα υποκατάστατα με ακίνδυνη γλύκα στέβιας. Τις λίγες ώρες που έλλειπα, το crate δεν άφηνε περιθώρια για ζημιές και κατά συνέπεια νεύρα και στεναχώριες. Λίγο η ωριαία, τουλάχιστον, εξοδός-εκτόνωση από τρεις φορές την ημέρα, λίγο οι μουσικές και τα λοιπά τιπς για τον πανικό αποχωρισμού, πολύ η υπομονή κι επιμονή σε κάθε λεπτομέρεια της καθημερινότητας, στο να εμπεδώσει τίνος αποκλειστική αρμοδιότητα είναι η ανάπτυξη πρωτοβουλιών στο χώρο..

Στους 7 μήνες περίπου δε χρειαζόταν πια το crate, κι από τότε αλωνίζει ελεύθερα (αλλά και οριοθετημένα) στο σπίτι (που ενίοτε το λες ακόμα και αχούρι από την ακαταστασία) ξέροντας, ότι επιστρέφοντας θα βρω και την τελευταία παρατημένη κάλτσα εκεί ακριβώς που την άφησα. Δόξα τω DogForum, τω ZakGeorge αλλά και τω χρόνω που ξεστραβωνόμουν στον υπολογιστή, να προετοιμαστώ για τα διάφορα ενδεχόμενα, πριν ακόμα να γνωρίζω αν και πότε θα αποκτήσω σκυλί. Δόξα και τω Αλάχ, γιατί ό,τι και να λέει η κάθε θεωρία και η εφαρμογής της, πάντα υπάρχει κι ο κάθε διαφορετικός σκύλος με τα εργοστασιακά του χαρακτηριστικά και τα χούγια του.
 
Last edited:




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
@reinmeister2 αν συνεχίσουν να υπάρχουν πολλά κανάλια σε αυτήν την χώρα σου προτείνω να το κάνεις σενάριο όλο αυτό... Θα λύσεις το οικονομικό σου πρόβλημα και θα γίνετε διάσημοι κι εσύ, και ο "παπαροπλημμύρας" ( :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:) και η συμβία σου!!
 


Σπύρος-Μαρία

Active Member
27 Μαϊου 2016
42
18
43
δεν μ παει καρδια να τον βαλω σε κλουβι...το κανουν αρκετοι γνωστοι μ αλλα πιστευω τσαμπα θα το αγοραζα στο τελος θα τον λυπομουν κ θα τον εβγαζα..
Το κλουβί - crate - φωλιά, όπως θες πες το, μόνο φυλακή δεν είναι!!!! Το πήρα 1 εβδομάδα μετά το μούτρο και 40 μέρες μετά χαλαρώνει και δροσίζεται!!! Στην αρχή έκλαιγε, τώρα μπαίνει με κοιτάει και λέει: "τον ανεμιστήρα θα τον ανοίξεις ή τσάμπα στρώθηκα;;;!!!"
 

Attachments

  • Like
Reactions: spyv and myEnzo


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
Το κλουβί - crate - φωλιά, όπως θες πες το, μόνο φυλακή δεν είναι!!!! Το πήρα 1 εβδομάδα μετά το μούτρο και 40 μέρες μετά χαλαρώνει και δροσίζεται!!! Στην αρχή έκλαιγε, τώρα μπαίνει με κοιτάει και λέει: "τον ανεμιστήρα θα τον ανοίξεις ή τσάμπα στρώθηκα;;;!!!"

χαχαχαχα τι διαστασεις ειναι αυτο που χεις παρει και ποσο? ψαχτηκα και ειναι η μονη λυση για να φευγω απο το σπιτι ησυχη κ να μην γυρναω και να ειν τ παντα φαγωμενα κ κατουρημενα..
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Oταν ηταν κουταβα (οτι θυμαμαι τωρα) μασουλησε 1 καλωδιο ποντικιου,το φερμουαρ κ διαφορα αξεσουαρ μιας (καλης-ολοκαινουριας) τσαντας,ανοιξε τρυπες σε 5-6 φορμες που κρεμιοταν πανω στα μπατζακια κ παριστανε την τσιτα του ταρζαν,2-3 παντοφλες τις εκανε ΝΑ,ακονισε τα δοντια της στην γωνια ενος επιπλου κ τα νυχια της στην φοδρα (την απο κατω πλευρα) 3 καναπεδων...αυτα
απο 5-6 μηνων κ υστερα,εσκεμμενα,καμια ζημια,κατα λαθος (του στυλ βρηκε πανω τους με την κ@λαρα της) μια στο τοσο,οπου ενταξει,δεν μπορω να την κατηγορησω
 
  • Like
Reactions: d-friend and Dogo95


Σπύρος-Μαρία

Active Member
27 Μαϊου 2016
42
18
43
χαχαχαχα τι διαστασεις ειναι αυτο που χεις παρει και ποσο? ψαχτηκα και ειναι η μονη λυση για να φευγω απο το σπιτι ησυχη κ να μην γυρναω και να ειν τ παντα φαγωμενα κ κατουρημενα..
1,23 μήκος, 70 πλάτος, 81 ύψος
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Λοιπόν δεν ξέρω πως και γιατί όμως ο μεγάλος αποφάσισε να κάνει διάρροια πάνω στο στρώμα του κρεβατιού μου (το οποίο ανακάλυψα μερικές ώρες μετα που επέστρεψα). Αυτή νομίζω πως ήταν και η πιο ακριβή μη-κουταβισια ζημιά που έχει κάνει. Εντωμεταξύ, ρωτάω την οικογένεια "μήπως διαμαρτυρήθηκε ο σκύλος όσο έλειπα;" (που δε διαμαρτύρεται γενικά) και λαμβάνω απάντηση "ναι αλλα δε δώσαμε σημασία" o_O κατα τα αλλα σαν κουταβος πολλές φόρμες επειδή πήδαγε πάνω μας, 2 τρύπες στο λαπτοπ μου και στον φορτιστή, κατι χαρτονομίσματα (10-20€), μια φορα έριξε την κουρτίνα μαζί με το ξύλο, ειχε μασουλησει και μια καρέκλα γραφείου (λιγο) τέτοια πράγματα... Επίσης η μικρη σαν κουτάβι μου ειχε σκίσει μια παρτιτούρα και άντε μετα να πεις μου έφαγε ο σκύλος την εργασία :p
 
  • Like
Reactions: d-friend and vrmode


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Μετράω: -το αφρολέξ από έναν καναπέ, την απο κάτω μεριά.
-το φερμουάρ και λιγο κάλυμμα απο τον ίδιο καναπέ.
-1 μαξιλάρι απο τον ίδιο καναπέ.
-κάτι σουβερ
-κατά καιρούς την πιάνει και σκάβει ένα συγκεκριμένο σημείο του τοίχου.
-πριν από λίγο, που με πήρε ο ύπνος και είχα ανοιχτές πόρτες, κρατσάνισε 5-6 μανταλάκια. Τα έχει άχτι από πάντα.
Σχεδόν ό,τι έχει κάνει το κάνει όταν την βγάζω βόλτα ίσα ίσα και μετά την αφήνω μόνη. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. :p
 
  • Like
Reactions: d-friend and Shelly


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Λοιπόν δεν ξέρω πως και γιατί όμως ο μεγάλος αποφάσισε να κάνει διάρροια πάνω στο στρώμα του κρεβατιού μου (το οποίο ανακάλυψα μερικές ώρες μετα που επέστρεψα).
Έτσι δεν πιάνεται. Το γαμάτο θα ήταν να μην το έχεις πάρει χαμπάρι και να ξαπλώσεις ανυποψίαστος. Όπως έχω κάνει εγώ πάνω σε κάτουρα στο στρώμα.:D
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Έτσι δεν πιάνεται. Το γαμάτο θα ήταν να μην το έχεις πάρει χαμπάρι και να ξαπλώσεις ανυποψίαστος. Όπως έχω κάνει εγώ πάνω σε κάτουρα στο στρώμα.:D
Οταν ανοίγεις την πορτα και κοντευεις να λιποθύμησες από τη μυρωδιά, δύσκολο να μη το καταλάβεις :p
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
15 hilarious pictures of naughty dogs caught red-handed.


1. Glad You’re Home, Someone Broke In And Destroyed The Kitchen


Source
2. Naughty Thanksgiving Puppy

Source
3. I Screwed Up… I’m Sorry

Source
4. This Is Why We Can’t Have Nice Things

Source
5. Guard Dog On Spider Control

Source
6. Welcome Home, How Was Your Day?

Source
7. THE MASTER CHEWER

Source
8. Snack Of The Day: Important Documents

Source
9. “What?”

Source
10. “I Did Not Do That”

Source
11. “Pillow? I Didn’t See”

Source
12. “No, I wasn’t digging in the mud. Innocent until proven guilty!”

Source
13. “I don’t see a mess. Nope. Maybe you should increase the dosage of your meds, human.”

Source
14. This lady who’s really quite proud of leveling up her pillow destroying game.

Source
15. Caught In The Act

Source
We can’t help smiling at how cute their guilty faces are.

από: http://buzzsharer.com/2016/07/15-dogs-who-were-only-left-alone-for-5-minutes/
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf