Εδω πανω στην Θρακη - Ξανθη - Αλεξ/πολη...


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Με παρεξενευη οτι στης βολτουλες μας δεν βλεπουμε και πολυ συχνα σκυλακια

σημερα πειγαμε μια βολτα Ξανθη και να πω την αλήθεια καναμε σε πολυ κεντικο μερος βολτα με πολυ κοσμο να ανεβοκατεβενει πειγαμε και στο παρκακι αλλα σκυλακι πουθενα ουτε ενας με το ζουζουνι του βολτα..

τωρα εδω κομοτηνη προσπαθω να οργανωνω βολτουλες και συναντησεις με τα σκυλια μας , αλλα δεν ξερω τι κανω στραβα τιποτα...
βρεθεικαμε κανα 3-4 φορες και αυτο ηταν

Αλεξ/πολη βλεπουμε αρκετα συχνα σκυλια ειτε αδεσποτα ειτε σπιτιου με τα αφεντικα τους και τοτε μοιριζωνται τα ζουζουνια μας..

Δεν ξερω γενηκα εμεις σαν ελλαδα δεν μας ενδιαφερει και πολυ η κοινωνικοποιηση του σκυλου μας η βολτα του το παιχνιδι του κτλ ?

Καμοια φορα λεω μηπως απο την υπερβολικη μου αγαπη για την μικρη μου προαπαθω αγωνιοδος να κανω κατι μαζι της για να νιωσει ομορφα και χαρουμενη με το ιδος της , γιατι κακα τα ψεματα αλλιως θα παιξει και θα κυνηγειθει με ενα σκυλο παρα μαζι μου και θα εποικινωνιση μαζι του...

Σκεφτηκα να μοιραστο μαζι σας την σκεψη μου
σας ευχαριστω...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλησπερα Ελενα.
Δυο σκυλια εβγαλα με τη σειρα σημερα, απο τις 8 το βραδυ μεχρι πριν από λιγο.
Πώς και δεν συναντηθηκαμε? Περασα από τις μισες πλατειες αλλά καμια κοπελα με σκυλο δεν συναντησα. Προτιμησα όμως πιο ερημικους δρομους στη συνεχεια.

Υπαρχει κοσμος με σκυλια στην Ξάνθη αρκετος. Το θεμα είναι ότι δεν εχω δει ποτε καποιον σοβαρο, με σωστη συμπεριφορα και εκπαιδευμενο σκυλο.
Σκεψου ότι εγω ο χάλιας και το ψευτοεκπαιδευμενο σκυλι μου κανουμε την καλυτερη βολτα και ειμαστε οι πιο κοινωνικοποιημενοι.
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Αληθεια ?

Αααα...

κρημα...

πειγαμε μια βολτα στα στενα της παλιας πολης.
μετα κατσαμε για καφεδακι στις προτες καφετεριες πανω ψυλα διπλα σε ενα που εκλεισε vero αμα θυμαμαι καλα το ονομα...

και μετα πειγαμε μια βολτουλα για πιστουλα μεχρι της πλατεια και στο παρκο κοντα στο ποταμι...

αλλα τιποτα φυγαμε κατα τις 8.40 και κοιταζα απο εδω και εκει κλαψ κλαψ μπας και παιξει λιγο η μικρη μου...

απλα συναντισαμε μια σκυλιτσα με τα κουταβια τις κοντα στην πυροσβεστικη στα χορταρακια...

εσεις που τα βγαζετε γενηκα τα σκυλουδια σας ?

που υπρχουν παρκακια στην Ξανθη για να ξερουμε την επομενη φορα..
τιποτα περιφραγμενο για να τα αφηνουμε ελυθερα εχει ?

για να παιξουν με ασφαλεια ?
να μην ρωτησω για παρκο σκυλον εεε ?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Α, εσεις πηγατε σε κοσμοπολίτικα μερη. Εμεις τα κοψαμε πλεον. Θελουμε λιγη άπλα.
Ασε που βαρεθηκα να ακουω σχόλια του τυπου «κοιταξτε ένα βέλγικο!» και «κοιτα καλε ένα τσιουάουα!».
Άλλο προβλημα με τον κοσμο ειναι ότι οι μισοι όταν βλεπουν το ποιμενικο μου φοβουνται και οι αλλοι μισοι μπορει να ποδοπατησουν το πινσερακι.

Στην αρχη πηγαινουμε στην πλατεια πισω από τα Δικαστηρια και στην άλλη πανω από το δημοτικο παρκινγκ και μετα παιρνουμε τους δρομους κι οπου μας βγαλει.

Πολύ ωραια βολτα εχει λιγο εξω από την πολη, στο δασακι πριν το καφε-εστιατοριο Ξανθιππη στο δρομο για Σταυρουπολη.
Είναι το τελειο μερος για εκπαιδευση αρνησης φόλας. Την ανοιξη είναι τίγκα στη φολα για αλεπουδες :paja1:

Δεν γνωριζω κανεναν περιφραγμενο χωρο που να ενδείκνυται για σκυλους και φυσικα κανενα σκυλοπάρκο.
Εμενα μου εχει διαθεσει ενας φιλος ένα περιφραγμενο χωραφι αρκετων στρεμματων και παμε εκει σχεδον κάθε απογευμα, οπου εχουμε την ησυχια μας και αισθανεται και η φουκαριαρα η Ηρα καναδυο ωρες ελευθερη.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Περυσι πηγαιναμε εκει συνεχεια με την πινσερινα μας, ολοι μαζι οικογενειακως.
Ολο το μερος εκει ειναι ωραιο και μεγαλο αλλά δεν πολυπαμε πλεον.
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Aaaaa...
λογο το οτι δεν ερχομαστε και συχνα στην Ξανθη δεν τα ξερω και πολυ καλα τα μεροι , αλλα πραγματι ειχε πολυ κοσμο και καποιοι φοβονταν ακωμα και εμας και μια κοπελα ουρλιαξε κι ολας...

Κρημα κρημα που δεν σας ανταμοσαμε καπου να παιζανε λιγο τα σκυλουδια μας...

απο παρκα και εγω σκεφτομουν μπας και ανακαλειπταμε ενα σκυλοπαρκο αλλα τιποτα...

Ενα μερος που ξερω κοντα στην Ξανθη ειναι στο Πορτολαγος οπου ειναι πανσιων σκυλον , και ετσι σκεφτικα μπας και υπαρχει και κατι αντοιστοιχο στην Ξανθη..

Γιατι η Ξανθη ειναι και λιγο ποιο μπροστα απο την Κομοτηνη , πχ υπαρχει στα Αυδιρα Ιππικος ομιλος και εγακταταστασεις για καφε και βολτες στο Δασος και ετσι σκεφτομουν αμα υπαρχει κατι αντοιστιχο στιν Ξανθη για σκυλουδια

Σας ευχαριστω πολυ παντος...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Άλλο παρκο σκυλων και άλλο πανσιόν. Πανσιόν φιλοξενιας υπαρχει περιπου 10 χιλιομετρα εξω από την Ξάνθη.
Για παρκο σκυλων δεν εχω ακουσει ποτέ τιποτα.


Παντως, επειδη την Κομοτηνη την γνωριζω αρκετα καλα (εκει μενει η αδερφη μου και ειμαι μελος της Αερολεσχης), θα ελεγα οτι η Ξάνθη εχει περισσοτερα μερη για βολτα με σκυλο, χωρις να χρειαζεται να φυγεις μακρια με το αυτοκινητο.
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Χμ....

η αληθεια ειναι οτι θα ηταν ωραια να υπηρχαν και παρκα σκυλων σε ολους τους νομους οπου θα μπορουσαν να τρεχουν τα σκυλια με ασφαλεια και περιφραγμενα χωρεις κυνδινους...

Η αληθεια ειναι πραγματη στην Κομοτηνη δεν εχω βρει και πολλα μεροι για βολτα με σκυλι και ασφαλεις μερος...

Περσυ ημασταν τυχερες με δυο αλλες σκυλομαμαδες και μας επετρεπαν σε ενα γηπεδακι 5Χ5 να αφηνουμε τα σκυλια μας ελευθερα να τρεχουν χωρεις να ενοχλουμε και εμεις κανενα , αλλα καποια στιγμη καποιοι ΄΄καλοι γονεις ΄΄ ενοχλειθεικαν με την απρουσια μας ( στο οποιο δεν το χρισημοποιουσε κανεις εδω και χρονια και δεν αφηναμε ποτε κατι πισω μας παντα τα μαζευαμε απλα παιζαμε και τρεχαμε με ασφαλεια...

Στο παρελθων εχω προσφερθει να κανουμε καθε Σ/Κ οποιος θελει μια συναντηση στο παραθαλασσιο τον γονιων μου εκταση 4 στρεμματον καλα περιφραγμενο και χωρεισμενο σε χωρους οπου θα μορουσαν να παιζουν και τα μεγαλοσωμα χωρια απο τα μικροσωμα οχι τιποτα αλλο απλα για ασφαλεια μην τα πατησουν...

Ενδιαφερων ?

Πολυ λιγη και δεν ξερω γιατι μπορει να φταει και η αποσταση Κομοτηνη - Αρωγη 30 χιλιομετρα..

Μετα σκεφτομαι οτι στην Αθηνα και θεσσαλονικη πχ που οι αποστασεις ειναι μεγαλες της κανουν πολυς κοσμος καθημερινα ακωμα και για την δουλεια του δεν θα μπορουσε καποιος να της προσφερει ενα Σ/Κ το μηνα για το ζουζουνι του...

Δεν ξερω μπορει λογο υπερβολικης μου αγαπης της μικρης να μην υπολογιζω και πολυ της αποστασεις αρκει να παμε βολτα και να παιξει και με αλλα σκυλακια...

Στην Κομοτηνη αυτο το καιρο εχουμε βρει ενα παλιο γηπεδακι του μπασκετ περιφραγμενο και αφηνουμε τα σκυλια μας ελευθερα μαζευομαστε γυρο στα 2-3 ατομα με τα σκυλουδια μας...

ενα γαλλικο μπουλντογκ
ενα μποξερ
και εμεις..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU