Εκτροφειο ή Pet City?


2 Σεπτεμβρίου 2015
14
0
34
Γεια σε ολους!! Ηθελα να ρωτησω πιο ειναι πιο αξιοπιστο! Οταν αναφερω το πετ σιτι εννοω την συγκεκριμενη αλυσιδα που νομιζω ειναι καλη,απτην αλλη εχω ακουσει και οτι τα εκτροφεια εινι οτι καλυτερο! Εσεις τι λετε; Ο ενδοιασμος μου ωστοσο εγκειται στο οτι "κατι" μου λεει οτι στο πετ σιτυ τα σκυλακια δειχνουν περισσοτερο κοντα μορφολογικα,εμφανιση τελοσπαμτων στην οριτζιναλ φυλη τους..Ενω στα εκτροφεια δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο;! Γτ απο εικονες
Κλπ φαινονται καπως πιο διαφορετικα
Euxaristo!!
 






Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Κρίσιμο ερώτημα.
Εγώ λέω να κάνουμε μια δημοσκόπηση.
Αν ψηφισουν οι ιδιοι που ψηφιζουν στις εκλογες χαμενη θα παει.

Παρεμπιπτοντως @ελεαννακαρ στο προηγουμενο σου thread ανεφερες πως γνωριζεις για puppy mills & bybs,τοσο βραχυβια μνημη εχεις τελικα ;
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Σωστοί τρόποι απόκτησης σκύλου:
  1. Αν θέλουμε γενικά ένα σκύλο, τον παίρνουμε απο τον δρόμο ή την φιλοζωϊκή.
  2. Αν θέλουμε σκύλο συγκεκριμένης φυλής ο μόνος τρόπος για να τον αποκτήσουμε είναι απο Εκτροφέα εγγεγραμένο στον KOE ή στον αντίστοιχο κυνολογικό όμιλο κάθε χώρας.
Απο οπουδήποτε αλλού -Αγγελίες, Εισαγωγείς Κουταβιών, Ιδιώτες, Pet Shops- είναι απλά λάθος!
 
Last edited:




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
γεια σε ολουσ ¨) Παρακολουθω εδω και λιγες εβδομαδες το forum και αποφασισα να εγγραφω επιτελους..Βασικο μου κινητρο φυσικα ειναι το γεγονος οτι θελω πολυ να παρω ενα pug..Εχω κανει την ερευνα μου,φυσικα δεν ειναι αρκετη, εχω δει τα βασικα για την φυλη αυτη και πολλα πολλα βιντεακια.Παρατηρωντας οτι πολλοι εδω περα εχετε πολλες γνωσεισ σχετικα με τα σκυλακια και εχετε ενδιαφερον πανω απολα,θα ηθελα οσοι εχετε αλλα και οχι να με διαφωτισετε σχετικα με αυτην την αξιαγαπητη φυλη..Ειμαι ενημερωμενη σχετικα με puppy mills, ιδιωτες και λοιπα! φυσικα οταν εννοω να με διαφωτισετε, εννοω ( φανταζομαι και αυτο θα γινει :p ) να αναφερθουν οι οποιες ιδιαιτεροτητες, αδυναμιες , τι χρειαζεται προσοχη κλπ. Εχουν ροπη προς την παχυσαρκια? καθωσ πολλεσ φορες βλεπω αρκετα παχουλα παγκ..η οφειλεται σε ενδεχομενη αμελεια των αφεντικων? Λιγα για μενα, εχω καθε διαθεση να αφιερωθω ,αγαπω πολυ τα ζωακια..ειχαμε παλια μαλτεζακι!(καμια σχεση) -κυριως το φροντιζαν γονεις- αλλα πανω κατω μια μικρη εξοικιωση -εμπειρια εχω λαβει. Σορρυ για τις απανωτες ερωτησεις-πληροφοριες!! Ο,τι μπορειτε =)
Γεια σε ολους!! Ηθελα να ρωτησω πιο ειναι πιο αξιοπιστο! Οταν αναφερω το πετ σιτι εννοω την συγκεκριμενη αλυσιδα που νομιζω ειναι καλη,απτην αλλη εχω ακουσει και οτι τα εκτροφεια εινι οτι καλυτερο! Εσεις τι λετε; Ο ενδοιασμος μου ωστοσο εγκειται στο οτι "κατι" μου λεει οτι στο πετ σιτυ τα σκυλακια δειχνουν περισσοτερο κοντα μορφολογικα,εμφανιση τελοσπαμτων στην οριτζιναλ φυλη τους..Ενω στα εκτροφεια δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο;! Γτ απο εικονες
Κλπ φαινονται καπως πιο διαφορετικα
Euxaristo!!
Βρε Ελεάννα μου αυτά τα 2 ποστ σου πώς συνδυάζονται? Είσαι ενημερη για τα puppymills αλλά μας ρωτάς για το petcity λέγοντας κιόλας ότι τα σκυλια της βιτρίνας δείχνουν πιο κοντά στην "οριτζιναλ" (?) φυλή... Τα ημίαιμα που δεν ξέρεις από πού κρατούν (βασικά ξερεις, Puppy mills) σου μοιάζουν πιο κοντά στην "οριτζιναλ" φυλή
 


2 Σεπτεμβρίου 2015
14
0
34
Σωστοί τρόποι απόκτησης σκύλου:
  1. Αν θέλουμε γενικά ένα σκύλο, τον παίρνουμε απο τον δρόμο ή την φιλοζωϊκή.
  2. Αν θέλουμε σκύλο συγκεκριμένης φυλής ο μόνος τρόπος για να τον αποκτήσουμε είναι απο Εκτροφέα εγγεγραμένο στον KOE ή στον αντίστοιχο κυνολογικό όμιλο κάθε χώρας.
Απο οπουδήποτε αλλού -Αγγελίες, Εισαγωγείς Κουταβιών, Ιδιώτες, Pet Shops- είναι απλά λάθος!
Και τα σκυλακια που βρισκονται εκει; Τα σμομπαρουμε δηλαδη; Ποσο ρατσιστικο

Τραγικο..

Βρε Ελεάννα μου αυτά τα 2 ποστ σου πώς συνδυάζονται? Είσαι ενημερη για τα puppymills αλλά μας ρωτάς για το petcity λέγοντας κιόλας ότι τα σκυλια της βιτρίνας δείχνουν πιο κοντά στην "οριτζιναλ" (?) φυλή... Τα ημίαιμα που δεν ξέρεις από πού κρατούν (βασικά ξερεις, Puppy mills) σου μοιάζουν πιο κοντά στην "οριτζιναλ" φυλή
Δεν ηξερα οτι ισχυει και για ελλαδα.. Ισως παρα ειμαι αγαθη .. τι να πω!! Λυπηρες εικονες..
 
Last edited by a moderator:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και τα σκυλακια που βρισκονται εκει; Τα σμομπαρουμε δηλαδη; Ποσο ρατσιστικο
όχι αντιθέτως.... στηρίζουμε τετοιες επιχειρήσεις ώστε να συνεχίσουν να ξεσκίζουν σκύλες σε γέννες, που θα πεθάνουν 4-5 χρόνων αφού εχουν παράξει πολλά τετράποδα πεντακοσάευρα!

Ενημερωθείτε πρώτα τι είναι το πετσοπ και τα puppy mills, αφήστε τις ρητορείες περί ρατσισμού κατά των ζώων. Παγκόσμιο φαινόμενο είναι. "εκτροφεία ουγγαρίας και βαλκανίων"....
 


2 Σεπτεμβρίου 2015
14
0
34
όχι αντιθέτως.... στηρίζουμε τετοιες επιχειρήσεις ώστε να συνεχίσουν να ξεσκίζουν σκύλες σε γέννες, που θα πεθάνουν 4-5 χρόνων αφού εχουν παράξει πολλά τετράποδα πεντακοσάευρα!

Ενημερωθείτε πρώτα τι είναι το πετσοπ και τα puppy mills, αφήστε τις ρητορείες περί ρατσισμού κατά των ζώων. Παγκόσμιο φαινόμενο είναι. "εκτροφεία ουγγαρίας και βαλκανίων"....
Απλα πρεπει να τα κλεισουν ολα αυτα, να χαριστουν τα κουταβια..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Απλα πρεπει να τα κλεισουν ολα αυτα, να χαριστουν τα κουταβια..
Από τη στιγμή που δεν απαγορεύεται η πώληση τους, ο μοναδικός τρόπος αντίδρασης μας, είναι να μποϋκοτάρουμε τετοιες επιχειρήσεις. Όχι κατοικίδιο, ουτε ενα μπαλάκι δεν ψωνίζουμε από μαγαζιά που πουλάνε ζώα.

Ενημερώσου... έχουμε εκτροφεα και μάλιστα εξαιρετικό. Είναι τουλάχιστον τραγικό να λες ότι τα κουτάβια της βιτρίνας σου μοιάζουν πιο "κοντα" μορφολογικά στην φυλή, από ό,τι τα καθαρόαιμα προσεκτικής εκτροφής. Κάτι δεν έχεις διαβάσει σωστά για την φυλή που σε ενδιαφέρει, αν το λες αυτό.
 
  • Like
Reactions: Katiariko


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
μα το pet shitty και το pet shop και ο κάθε εμπορος ορκιζεται οτι τα κουταβια του ειναι ''καθαροαιμα απο εξαιρετους μορφολογικά γονεις ιδανικους για οικογενεια και καταλληλους για φυλαξη, από σοβαρα εκτροφια του εξωτερικού. ερχονται δε με όλα τα χαρτια και τα πιστοποιητικά καθαροαιμιας.''ενίοτε και με 6 μηνες εγκυηση
ελεανα μου λενε φυσικά ψεματα. και εισαι σιγουρη οτι αυτα τα κουταβια ειναι καλύτερα μορφολογικά και πιο κοντα στην οριτζιναλ φυλή;
μηπς δεν εχεις σαφη/σωστη ιδεα του τι ειναι ενας υπευθυνος εκτροφεας;

Και τα σκυλακια που βρισκονται εκει; Τα σμομπαρουμε δηλαδη; Ποσο ρατσιστικο
δηλαδη τα σκυλάκια που βρισκονται στους δρομους και δεν ειναι παγκ; αυτα γιατι τα σνομπαρεις;:ROFLMAO:
 
Last edited by a moderator:


2 Σεπτεμβρίου 2015
14
0
34
δηλαδη τα σκυλάκια που βρισκονται στους δρομους και δεν ειναι παγκ; αυτα γιατι τα σνομπαρεις;:ROFLMAO:
Προτιμω τις φυλες. :/ απο αποψεις..μορφολογιας,συγκεκριμενων χαρακτηριστικων φυλης κλπ.. Μακαρι να ειχα ταεκατομμυρια να εφτιαχνα μια τεραστια εκταση οπου να μπορω να φιλοξενω καθε σκυλακι ειτε φυλης ειτε μη...ειναι αξιολατρευτα ολα..ασχετου μεγεθους φυλης η μη,χρωματος..και πολυ καλυτερα απο τους ανθρωπους...πιο αυθεντικα ρε παιδι μ ( νταξ τα αυτονοητα λιγο τωρα αλλα νταξ : p )
 




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
μα το pet shitty και το pet shop και ο κάθε εμπορος ορκιζεται οτι τα κουταβια του ειναι ''καθαροαιμα απο εξαιρετους μορφολογικά γονεις ιδανικους για οικογενεια και καταλληλους για φυλαξη, από σοβαρα εκτροφια του εξωτερικού. ερχονται δε με όλα τα χαρτια και τα πιστοποιητικά καθαροαιμιας.''ενίοτε και με 6 μηνες εγκυηση
ελεανα μου λενε φυσικά ψεματα. και εισαι σιγουρη οτι αυτα τα κουταβια ειναι καλύτερα μορφολογικά και πιο κοντα στην οριτζιναλ φυλή;
μηπς δεν εχεις σαφη/σωστη ιδεα του τι ειναι ενας υπευθυνος εκτροφεας;
6 μήνες εγγύηση;;;;; Για ποιό πράγμα;; Ότι πχ το σκυλί σου δε θα χρειαστεί... σέρβις για 6 μήνες;; Ψυγείο παίρνεις;; Μη χειρότερα... :confused::eek:
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@ελεαννακαρ νομίζω οτι έχεις μπερδευτεί... πολυ. Τα -καημένα- σκυλάκια των πετ σοπ να μην είμαστε ρατσιστές και τα αφήνουμε έτσι αλλα του δρόμου να μη τα υιοθετούμε γιατι θελουμε ράτσα. Απο κάπου μπάζει το θέμα, δε νομίζεις;

Καλύτερα ελάττωσε λίγο τα ποστ σου και ξεκίνα διάβασμα, μάζεψε τις απορίες σου και παρέθεσε τες συγκροτημένα για να μπορέσει να γίνει σωστός διάλογος.

ΥΓ: Και τα σκυλακια στις βιτρίνες, όπως και τα αδέσποτα, δεν ανήκουν σε καμία φυλή.
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf